Úvod > Aktuality > Hromnice nebo Imbolc? Jak to s těmi svátky vlastně bylo se dozvíte v pravěké osadě Křivolík
Hromnice nebo Imbolc? Jak to s těmi svátky vlastně bylo se dozvíte v pravěké osadě Křivolík
"> ">
Zážitky

Hromnice nebo Imbolc? Jak to s těmi svátky vlastně bylo se dozvíte v pravěké osadě Křivolík

  • Vydáno29. ledna 2020
Konec zimy je na dohled! Blíží se totiž Hromnice neboli tzv. Imbolc, takto nazývaný za časů dávných Keltů. Návštěvníci mají jedinečnou možnost oslavit tento prastarý svátek v sobotu 1. února 2020 v pravěké osadě Křivolík, která se nachází uprostřed překrásných hvozdů u České Třebové.
Spolek Bacrie si pro všechny zájemce připravil komentované prohlídky osadou Křivolík, během kterých si budou moci prohlédnout stavby z různých období pravěku a také se dozvědí, proč byl tento svátek pro naše předky tak významný. Dále si návštěvníci během akce Hromnice vyzkouší, jak náročné bylo pomocí historické sekery zpracovat dřevo na zimu, vyrobí si svoji svíčku hromničku a v mrazivém počasí jim jistě přijde vhod slavnostní přípitek na hromovládce. Akce se koná od 12:00 do 17:00 hodin. Vstupné na akci je dobrovolné.
 
V dnešním pochmurném zimním počasí nám možná připadá, že zima je v plné síle, ale přitom je již dobře patrné, jak se světlejší dny pomalu vrací. Odtud také vzniklo pořekadlo „Na Hromnice o hodinu více“. Přelom mezi zimou a jarem měl kdysi velký význam a svátek byl pod různými názvy slaven různými etniky žijícími na našem území. Hlavní roli při oslavách tohoto svátku ve všech kulturách hrály především ohně a očista domů, neboť oheň byl stále rozhodujícím faktorem v této nepříznivé části roku.
 
Imbolc však především představoval světlou naději blížícího se jara a sílícího slunce, jehož moc vrcholí v den letního slunovratu. I ten samozřejmě plánují v červnu v Křivolíku oslavit.
Pravěká osada Křivolík

Pravěká osada Křivolík

Rázovitý kraj Orlické pahorkatiny skrývá ve svých lesích Pravěkou osadu Křivolík nacházející se v blízkosti vesničky Kozlov u města Česká Třebová. Muzeum v živé přírodě je zároveň experimentálně archeologickým centrem.

Podél řeky Třebovky do České Třebové – za jednou z nejstarších památek  východních Čech

Podél řeky Třebovky do České Třebové – za jednou z nejstarších památek východních Čech

Krásná údolní cyklostezka probíhá přímo v srdci přírody – přírodním parkem Orlice. Čekají vás tak pohledy do svěží zeleně, energie šumící řeky a sympatický terén s minimálním převýšením, bez motorové dopravy.