Úvod > Aktuality > Hrobka v noci, hrané scénky i okukování restaurátorů: Zámek Opočno letos zve na unikátní prohlídky
Památky

Hrobka v noci, hrané scénky i okukování restaurátorů: Zámek Opočno letos zve na unikátní prohlídky

  • Vydáno10. června 2021
Zámek Opočno si pro své návštěvníky letos přichystal opravdové perličky. Během Víkendu otevřených zahrad se chystá komentovaná prohlídka a jízdy kočárem, v červenci čekají zájemce noční výpravy do hrobky Trčků a ve vybraných termínech se budou konat prohlídky druhého patra, kde návštěvníci nahlédnou pod ruce restaurátorům.

Víkend otevřených zahrad a jízdy kočárem

zámek OpočnoO víkendu 12. a 13. června 2021 se koná Víkend otevřených zahrad, jehož se účastní také zámek Opočno se svým rozlehlým parkem. Ten byl minulý rok revitalizován, takže se přechozí mohou těšit na nové pohledy do zámecké zeleně – severní svahy byly vyčištěny od náletů a stromů napadených dřevokazným hmyzem.
 
Po celou sobotu bude možné projet se kočárem taženým koňmi v horní části parku, u letohrádku. Koně vyjíždí cca po 15 minutách, k zastižení budou cca od 9:00 do 15:00 hodin. Jízdné je jednotné za 50 Kč.
 
opočnoPokud se o zámecký park zajímáte hlouběji, doporučujeme přijít na procházku s výkladem odborníka z Výzkumné stanice Opočno, který vás provede téměř celým parkem, poví vám něco o jeho historii a mnoho jiných zajímavostí o vzácných dřevinách, které se v parku nacházejí. Časy zahájení prohlídek jsou v 10:00 nebo ve 14:00 hodin, sraz zájemců bude před letohrádkem. Vstup je volný a akce se koná za jakéhokoliv počasí.


Svátky růží i noční hrobka

zámek OpočnoČervenec bude patřit již 12. ročníku prohlídek zámku provoněných bohatými květinovými vazbami. Letošní ročník "Svátků růží" bude věnován 250. výročí spojení rodu Colloredo a Mansfeld. Roku 1771 se oženil majitel opočenského zámku František I. de Paula Gundakar s Marií Isabellou z Mansfeldu, dcerou posledního mužského člena tohoto rodu – hraběte Jindřicha Pavla. Došlo tak ke spojení rodových znaků, majetků a jmen na Colloredo Mannsfeld. „Růžové“ prohlídky se konají od 3. do 6. července, vždy od 9:00 do 16:45 hodin.

Za opravdovou perličku považují kasteláni zámku Opočno noční prohlídky 10. července a 21. srpna 2021. Při nich bude možné vůbec poprvé v historii zámku projít během nočních hodin přes oratoř kostela až do hrobky Trčků!
 

Opera, muzikály i prohlídky za restaurátory

rusalka opočnoNaplánována jsou také operní a muzikálová představení na nádvoří zámku. V pátek 13. 8. 2021 zazní v zámeckém areálu Rusalka, a to v exkluzivním provedení předních českých pěvců, pojatou jako komorní drama lásky a zrady na pozadí dvou světů – přírody a světa lidí.
 
Sobota 14. 8. odpoledne bude na Opočně patřit slavným muzikálům. Nad arkádovém nádvoří se ponesou písně z oceněných světových muzikálů i českých filmových hitů v podání manželů Králových. Uslyšíte písně z muzikálů West Side Story, Kabaret, Hello Dolly, Donaha, My Fair Lady, Kdyby tisíc klarinetů, Noc na Karlštejně, LaLaLand, Evita a další... Večer toho samého dne bude Opočno hostit muzikál Robinson Crusoe s Danielem Hůlkou a Šárkou Vaňkovou.
 
Muž se železnou maskou brodwayBěhem sezóny se bude konat výpravná koncertní verze úspěšného muzikálu divadla Brodway Muž se železnou maskou či koncert kapely Čechomor.

Ve vybraných termínech budou realizovány také prohlídky 2. patra a návštěvníci tak budou moci nahlédnout pod ruce restaurátorů při přípravě nového okruhu, respektive okruhů, které budou veřejnosti představeny v roce 2022.
Státní zámek Opočno – objevte bohaté sbírky obrazů a zbraní

Státní zámek Opočno – objevte bohaté sbírky obrazů a zbraní

Areál opočenského zámku je jedinečným souborem památek, dokládajících způsob života, vkus i myšlení části české společnosti v průběhu pěti století. V zámku, obklopeném přírodně krajinářským parkem, jsou dochovány historické interiéry s bohatými sbírkami obrazů a zbraní.

Park a zámecká zahrada v Opočně

Park a zámecká zahrada v Opočně

Do údolí Zlatého potoka je zasazen zámecký park v Opočně. Skalnaté údolí pod zámkem bývalo v dobách gotického hradu odlesněno. Před rokem 1598 se stalo součástí obory „hrazené tesy pobitými šindelem“.

Další aktuality

V Novém Městě nad Metují se dnes otevře nová turistická sezona

V Novém Městě nad Metují se otevře turistická sezóna 2023 v sobotu 1. dubna. Na zámku vás přivítají každý dubnový víkend a o velikonočních svátcích v čase od 10 do 16 hodin. Přístupný je hlavní prohlídkový okruh Zámecké Interiéry s pokoji zařízenými v uměleckých stylech 1. poloviny 20. století od architekta Dušana Jurkoviče a Pavla Janáka. Po předchozí domluvě je možné absolvovat návštěvu i ve všední dny nebo zavítat na druhý interaktivní prohlídkový okruh Od půdy po sklep.
Královéhradecký kraj | Památky

Pevnost Josefov zahajuje sezónu stylově – bitevní ukázkou

Pevnost Josefov má coby ojedinělá památka fortifikační architektury svůj půvab nejen pro milovníky vojenské historie. Můžete se sem vypravit na prohlídku anebo na některou z akcí – třeba už v sobotu 1. dubna 2023, kdy pevnost vítá novou turistickou sezónu první jarní vojensko-historickou akcí.
Královéhradecký kraj | Památky

Krkonošské žáby zahájily jarní migraci

Konec března je dobou, kdy žáby migrují na svá trdliště. Ideální je pro ně teplý vlhký večer, kdy se, hnány rozmnožovacím pudem, vydávají na nebezpečnou pouť. Každoročně jich množství skončí pod koly aut při překonávání silnic. V Krkonoších pomáhají žáby chránit trvalé i dočasné zábrany, aby obojživelníci neskončili svůj život tragickou nehodou. Ochránci přírody pak zábrany jezdí kontrolovat několikrát denně. Při suchém počasí tolik žab není, ale když zaprší, stoupne jejich počet i na dvojnásobek.
Královéhradecký kraj | Příroda

Farmářské trhy opět lákají na zámek Doudleby

Jaro je doslova přede dveřmi a seriál letošních zámeckých trhů začíná! V neděli 2. 4. 2023 se můžete na zámku Doudleby nad Orlicí připravit na jarní období, chybět nebude pletení pomlázek či řemeslníci. Šikovné farmáře a pěstitele doplní řemeslné stánky, v nabídce budou mimo jiné i jarní sadby a květiny, občerstvení je zajištěno a sortiment pro celou rodinu bude tradičně k dispozici. Od pátku 7. 4. bude letos poprvé otevřen i samotný zámek!
Královéhradecký kraj | Památky

V Krkonošském národním parku se dočasně uzavírají některé cesty

Správa Krkonošského národního parku již třetím rokem v návaznosti na vyhlášení osmi klidových území a s tím souvisejícím vyhrazením cest a tras v těchto územích dočasně uzavírá v termínu od 15. března do 31. května 2023 některé cesty nebo jejich úseky z důvodu ochrany proti rušení citlivých druhů živočichů. V terénu jsou uvedené úseky zřetelně označeny cedulí s doprovodným textem „Zákaz vstupu z důvodu ochrany přírody od 15. 3. do 31. 5."
Královéhradecký kraj | Příroda

Dětská hřiště v lesích a parcích: volně dostupná i placená

Možná jste už zjistili, že k nejlepší zábavě vašim dětem a vnoučatům stačí docela obyčejné hřiště v parku nebo v lese. Právě na ně jsme se tentokrát na portálu Kudy z nudy zaměřili a možná vám dokážeme nabídnout i pár míst, která třeba ještě neznáte.
Královéhradecký kraj | Zážitky

V Malé Úpě budou v sobotu dovádět Krakonošovi lyžníci

Krakonošovi lyžníci v sobotu 18. března ovládnou Malou Úpu, kde se budou konat závody na historických lyžích a saních, závod ve skoku ladném a soutěž o nejlepší historický kostým – nejkrásnějšího lyžníka nebo lyžnici. Na setkání nadšenců z celých Krkonoš a okolí prostě nemůžete chybět.
Královéhradecký kraj | Zimní sporty

Letní sezona v Krkonoších: 10 tipů pro jízdu na kole i koloběžce

Letní sezóna v Krkonoších nemusí být jen o výšlapech na nejvyšší body tohoto pohoří. Pobyt na horách si lze osvěžit jízdou na kole nebo koloběžce. Pravda, do vrcholových partií Krkonoš se na kole nedostanete, ale proč se neprojet mimo hlavní turistické stezky? Milovníky downhillu určitě potěší tipy na nejlepší bikeparky Krkonoš.
Královéhradecký kraj | Letní sporty