Úvod > Aktuality > Hrnek od Putina, lev a Valdštejn: pět zajímavostí o pražském Senátu
Památky

Hrnek od Putina, lev a Valdštejn: pět zajímavostí o pražském Senátu

  • Vydáno18. února 2018
Dvacet šest domů, šest zahrad a dvě cihelny musely zmizet z Malé Strany, aby si na jejich místě v letech 1624–1630 mohl Albrecht z Valdštejna nechat postavit své nové sídlo. Dnes ve Valdštejnském paláci sídlí Senát Parlamentu České republiky; kromě dnů otevřených dveří zve na zajímavou výstavu i v zimě.
Výsledkem Valdštejnových stavebních vizí byl rozlehlý a honosný palácový komplex a zároveň první monumentální světská stavba raného baroka v Praze; všechny další pražské barokní paláce jsou mladšího data. Sám Valdštejn si ale přepychového sídla příliš dlouho neužil, roku 1634 byl zavražděn v Chebu.
 

Medvědi, hrnek a lev

Pokud hledáte důvod, proč právě teď navštívit Valdštejnský palác, chopte se příležitosti: Výstava protokolárních darů v Mytologické chodbě nabízí přehlídku více či méně vkusných předmětů, které senátoři obdrželi jako dary při svém putování po světě či od zahraničních návštěv v Česku. Co uvidíte? Například hrníček s motivem Petrohradu, který věnoval Senátu ruský prezident Vladimir Putin, dva objímající se lední medvědy coby dar Parlamentu Dánského království a spousty dalších suvenýrů ze všech koutů světa. Naopak dary, které od nás putují za hranice, zastupuje křišťálový lev. Váží přes dvě kila a je vyroben z formy z období první republiky. Vstup na výstavu je zdarma, otevřeno je vždy první víkend v měsíci a ve státní svátky, v dubnu pak každý víkend. Další možnost nabízejí dny otevřených dveří, které Senát pořádá každoročně 8. května a 28. října.
 

Příběh slavné kapesní Rybičky

Denně až do 25. února si můžete ve Výstavní síni Senátu prohlédnout výstavu Od Rybičky k Predátoru, mapující téměř tři staletí trvající nožířské tradice Českosaského Švýcarska. Seznámíte se i s příběhem legendární Rybičky, kapesního nože, který se ve společnosti Mikov v Mikulášovicích vyrábí více než sto let, nechybí ani větší exponáty jako palaše, šavle, břitvy či kordy. Vstup je zdarma.
 

Jízdárna a první sala terrena v českých zemích

Každé barokní sídlo muselo mít zahradu a ani Valdštejnský palác nebyl výjimkou. Velkoryse rozvržená zahrada se salou terrenou, vůbec první stavbou svého druhu v českých zemích, je ale otevřená až od dubna. Prohlédnout si zato můžete Valdštejnskou jízdárnu; ostatně na koně si Valdštejn potrpěl, v palácové konírně prý měl každý kůň nad sebou svůj portrét. Obrovská jízdárna slouží jako výstavní prostor, až do 25. února si můžete prohlédnout výstavu Arcivévoda Ferdinand II. Habsburský – renesanční vladař a mecenáš mezi Prahou a Innsbruckem. Národní galerie v Praze ji připravila společně s Kunsthistorisches Museum Wien a Ústavem dějin umění Akademie věd České republiky.
 

Co po Valdštejnovi zbylo?

Přestože rodu Valdštejnů palác patřil až do roku 1945, památek na Albrechta z Valdštejna se dochovalo jen málo: například přenosná cestovní truhla a měděná kamínka, portrét z roku 1631, kord, límec, ostruhy anebo pozoruhodné vysoké boty, ušité z jednoho kusu kůže. Raritou je vycpanina jeho jezdeckého koně. Oblíbené zvíře zvláštní žíhané barvy, které zřejmě padlo v bitvě u Lützenu, nechal Albrecht z Valdštejna vycpat a vystavit ve svém paláci. Dnes je kůň umístěn v chebském muzeu a drží titul zřejmě nejstarší vycpaniny v Česku a druhé nejstarší v Evropě, byť se už dávno ví, že je sestaven z více zvířat.
 

Valdštejnský palác kdysi a nyní

V polovině 20. století přešel Valdštejnský palác do vlastnictví státu. Využití pro Senát bylo logickým pokračováním několika desetiletí, kdy v interiérech byly kanceláře ministerstva informací a posléze ministerstva kultury. Památková obnova dokončená roku 2000 vrátila budovám, zahradě i výstavnímu prostoru ve Valdštejnské jízdárně působivý historický ráz.

 
Kolovratský palác v Praze – jedno ze sídel Senátu

Kolovratský palác v Praze – jedno ze sídel Senátu

Dvoukřídlý pozdně barokní palác dala postavit po roce 1784 Marie Barbora hraběnka Černínová z Chudenic se svým manželem, pravděpodobně podle plánů architekta Palliardiho jako honosné šlechtické sídlo, jež v době klasicismu mělo připomenout palácový typ vrcholného baroka.

Prohlídky Senátu Parlamentu České republiky ve Valdštejnském paláci

Prohlídky Senátu Parlamentu České republiky ve Valdštejnském paláci

Senát Parlamentu ČR sídlí v Praze 1 na Malé Straně a patří mu tři paláce: Valdštejnský, včetně Valdštejnské zahrady, Kolovratský a Malý Fürstenberský palác. V opravdu reprezentativních prostorách těchto paláců se konají pravidelné prohlídky, které určitě stojí za návštěvu.

Trčkovská galerie v budově Senátu

Trčkovská galerie v budově Senátu

Od 1. listopadu 2017 je uzavřena Trčkovská galerie pro veřejnost. Protokolární dary budou ve vybraném období pravidelně ke zhlédnutí v Mytologické chodbě Valdštejnského paláce.

Valdštejnská jízdárna

Valdštejnská jízdárna

Valdštejnská jízdárna byla postavena v roce 1630 jako součást raně barokního paláce Albrechta z Valdštejna. V současnosti Valdštejnská jízdárna slouží jako prestižní výstavní prostor Národní galerie pro konání krátkodobých výstav.

Malostranské náměstí v Praze

Malostranské náměstí v Praze

Malebné náměstí je odedávna centrem Malé Strany. Místo pro něj bylo vybráno v blízkosti brodů, mimo dosah častých záplav, kterými byla pověstná neregulovaná řeka Vltava. Náměstí je součástí Královské cesty – procházely tudy korunovační průvody a za Rakouska-Uherska tu sídlily nejvyšší zemské úřady.

Valdštejnská zahrada – oáza klidu na Malé Straně v Praze

Valdštejnská zahrada – oáza klidu na Malé Straně v Praze

Mezi nejvýraznější stavby českého raného baroka patří Valdštejnská zahrada v areálu Valdštejnského paláce na Malé Straně v Praze. Místo je sídlem Senátu České republiky. Zahrada se stala nejen příjemným místem pro odpočinek, ale díky aktivitám Senátu i kulturním stánkem.

Praha – Malá Strana

Praha – Malá Strana

Jedna z nejstarších a nejhezčích částí Prahy se rozkládá mezi Vltavou a Pražským hradem. Ve spleti romantických dlážděných ulic se spoustou malebných domů, paláců a kostelů čeká celá řada dalších atraktivních míst, namátkou ostrov Kampa, barokní chrám sv. Mikuláše nebo barokní palácové zahrady.

Další aktuality

Prožijte romantický i originální Valentýn v Praze

Užijte si svátek sv. Valentýna jako jedinečný víkend snů, který je plný romantiky. Nechte se hýčkat a opravdu okouzlit Prahou! Portál Kudy z nudy má tipy pro ty, kteří jsou zamilovaní, ale i ty co by se teprve rádi zamilovali... každý má nějaké přání a každý by rád, aby se mu splnilo. Vypravte za nejlepšími zážitky v Praze.
Praha | Lázně a wellness

Nechte se svést kouzlem valentýnské noci v pražské Botanické zahradě

Pozvěte svou drahou polovičku na romantické rande do tropického pralesa a prožijte nezapomenutelný valentýnský večer. Dozvíte se zajímavosti z milostného života rostlin, vychutnáte si sklenku vína z vinice sv. Kláry a dáma obdrží růži. Na tuto akci, která se koná v úterý 14. února, platí zvláštní vstupné a místa je nutné rezervovat předem.
Praha | Zážitky

Tipy na víkend v Praze a okolí

V Praze a okolí se pořád něco děje! Hledáte kulturní akce na víkend a zajímavé výlety a novinky? Máme pro vás spousty kulturních a volnočasových akcí v Praze a okolí. Stačí si vybrat a vyrazit na výlet za zábavou i poznáním.
Praha | Zážitky

Praha jako na dlani aneb poznejte hlavní město z věží a rozhleden

Praha získala za dobu své dlouhé existence řadu přízvisek a jedním z nich je oblíbené úsloví "Praha stověžatá". A skutečně, podíváte-li se na město z některého vyhlídkového bodu, uvidíte velké množství nejrůznějších věží a věžiček zdobící sakrální stavby i významné veřejné budovy. V panoramatu města nechybí ani historické vodárenské věže či zvonice. Většinou nárožní věže jsou součástí některých paláců a měšťanských domů, především na Starém a Novém Městě, Malé Straně a Hradčanech. Ale i moderní doba přispěla mnohými stavbami do pražské "stověžatosti", i když je pražských věží ve skutečnosti několik tisíc. Ty nejzajímavější vám pomůže objevit portál Kudy z nudy.
Praha | Památky