Úvod > Aktuality > Hrnčířské trhy v Berouně zaplní náměstí keramikou
Hrnčířské trhy v Berouně zaplní náměstí keramikou
"> "> "> "> "> ">
Kultura

Hrnčířské trhy v Berouně zaplní náměstí keramikou

Vydáno 11. června 2021
O víkendu 12. a 13. června 2021 ožije Husovo náměstí v Berouně hrnčířskými trhy. Tyto trhy jsou největší v České republice s pravidelnou účastí 250 vybraných hrnčířů a keramiků. Letos vše proběhne trochu jinak – termín jarních hrnčířských trhů bude rozdělen do dvou termínů 12. – 13. června a 10. – 11. července 2021, a to proto, aby organizátoři snížili počet vystavovatelů i návštěvníků a mohli tak zajistit dodržení hygienických opatření. Ze stejného důvodu budou oba trhy bez občerstvení a bez programu.
Hrnčířské trhy BerounTrhy v Berouně se konají dvakrát do roka, na jaře a na podzim. Ty první letošní proběhnou v rozdělné podobě  12. – 13. června a 10. – 11. července 2021. Jarní hrnčířské a řemeslné trhy připomenou slávu berounské keramiky.

Berounští hrnčíři patřili k váženým a uznávaným řemeslníkům již ve středověku. V širší povědomí vešli zejména tzv. berounským zbožím, červeně zbarvenou keramikou, zdobenou bílými přírodními motivy, z níž se pilo při korunovaci krále Matyáše v roce 1611 a oblíbil si ji i císař Rudolf II. či Vilém z Rožmberka. Tato keramika se v 16. a 17. století nevyráběla nikde jinde než právě v Berouně. Repliky této unikátní berounské keramiky je možné zakoupit v městském informačním centru na Husově náměstí.

Na trzích pak zakoupíte tradiční kameninové hrnce, květináče, mísy a sádláky našich babiček. Nebudou chybět ani vázy, sochy, plastiky a dekorační ozdoby. Vždy je dodržována původní technologie výroby, lidový či historický vzhled, ale najdete také moderní keramiku i porcelán a současnou autorskou keramiku.

Stánky s občerstvením však letos na trzích nehledejte. Stejně jako kulturní program, který bývá součístí trhu, tento rok bude v Berouně chybět. Organizátoři tímto krokem zajišťují dodržení hygienických opatření.
Hrnčířské trhy v Berouně 2022

7.5.
8.5.
Hrnčířské trhy v Berouně 2022

Trhy v Berouně se konají dvakrát do roka, na jaře a na podzim. Ke dvoudenní přehlídce hrnčířů a řemeslníků patří také dobré jídlo a pití, stejně tak jako pohodová hudební vystoupení. Letošní jarní trhy se uskuteční ve dvou termínech: 7. a 8. května a 11. a 12. června.

Muzeum Českého krasu Beroun

Muzeum Českého krasu Beroun

Muzeum využívá prostory v architektonicky nejcennějším domě Berouna, v tzv. Jenštejnském domě z počátku 17. století. Jednotlivé expozice muzea jsou věnovány nejen CHKO Český kras a světově významné geologické oblasti Barrandienu, ale také dějinám Berouna a jeho významným osobnostem.

Rozhledna Městská hora v Berouně

Rozhledna Městská hora v Berouně

Rozhledna Městská hora se nachází v berounském parku, v nadmořské výšce 290 m n.m. Vyhlídková plošina je ve výšce 11 m a poskytuje krásný výhled na město Beroun, panorama Dědu, vrcholky Křivoklátska, oblast Českého krasu a Brdy.

Městské medvědárium v Berouně – navštivte medvědy z večerníčku

Městské medvědárium v Berouně – navštivte medvědy z večerníčku

Méďové ze stejnojmenného večerníčku od dob natáčení už vyrostli. Vidět je můžete kousek od centra Berouna, na zdejší Městské hoře, kde mají vybudováno volně přístupné medvědárium.

Muzeum berounské keramiky v Berouně

Muzeum berounské keramiky v Berouně

Muzea berounské keramiky se nachází v nově zrekonstruované budově v Zámečnické ulici. Zajímavá expozice hrnčířiny sahá až do raného novověku a k vidění jsou zde nejstarší vzorové kusy zaalpské evropské glazované keramiky.