Úvod > Aktuality > Hrnčířská sobota ve skanzenu na Veselém Kopci ukáže při práci hrnčíře a keramiky
Hrnčířská sobota ve skanzenu na Veselém Kopci ukáže při práci hrnčíře a keramiky
"> "> "> "> "> "> "> ">
Kultura

Hrnčířská sobota ve skanzenu na Veselém Kopci ukáže při práci hrnčíře a keramiky

  • Vydáno9. května 2022
V sobotu 14. května od 9 do 16 hodin můžete sledovat při práci hrnčíře a keramiky, kteří přijali pozvání a přijedou na Veselý Kopec u Hlinska z celé České republiky. Zastoupeny budou nejrůznější typy výrobků z hrnčířské hlíny: hrnčina, kamenina, fajáns a také tzv. zakuřovaná kamenina. Užitkové i okrasné předměty zhotovené z hrnčířské hlíny modelováním, točením na kruhu, či pomocí forem. Skanzen na Veselém kopci letos také slaví 50 let svého trvání.

Veselý Kopec ovládnou hrnčíři 14. května 2022 od 9 do 16 hodin. Naskytne se vám šance je sledovat nejen při práci, ale dozvědět se zajímavosti o tomto tradičním řemesle, vyzkoušet si práci s hrnčířskou hlínou a koupit si případně něco pěkného pro radost.

Děti určitě při akci Hrnčířská sobota využijí připravené výtvarné dílničky, kde si mohou vyzkoušet modelování z hlíny nebo malování keramiky a porcelánu. Ale i dospělí návštěvníci budou mít možnost vyzkoušet si některé techniky a dovednosti hrnčířského řemesla a především sledovat hrnčíře při práci.

Především pro dětské návštěvníky bude připraveno několik dílniček, v nichž si budou moci vyzkoušet práci na hrnčířském kruhu, modelování z hlíny nebo malování keramiky. Zájemci se mohou přímo z úst hrnčířů a keramiků dozvědět vše, co je zajímá na výrobě užitných i dekoračních předmětů. Zastoupeny budou nejrůznější typy výrobků z hrnčířské hlíny: hrnčina, kamenina, bělnina aj., zhotovené modelováním, točením na kruhu, či pomocí forem. Hrnčířskou sobotu na Veselém Kopci zpříjemní vystoupení folklorního souboru Lipka z Pardubic. Zaměstnanci Muzea v přírodě Vysočina chystají i jedno překvapení – na půdě statku z Mokré Lhoty se budou promítat dokumenty z archivu muzea natočené v uplynulých čtyřiceti letech.
 

Veselý Kopec slaví 50 let!

veselý kopecSkanzen Veselý Kopec letos slaví významné jubileum – přesně 50 let svého trvání. Zakladatelem muzea v přírodě byl dobrovolný pracovník památkové péče Luděk Štěpán, jehož koníčkem bylo poznávání památek lidového stavitelství. Na Veselý Kopec u Hlinska byly od 70. let 20. století přenášeny stavby z části oblasti zvané České Horácko. Jediný objekt stojící na původním místě je usedlost u Pilných č. p. 4, která patří k nejstarším dokladům lidového stavitelství v oblasti Železných hor. Zdejší roubenky přinášejí svědectví o bydlení a hospodaření drobných zemědělců od poloviny 19. století do poloviny 20. století.

veselý kopecLestošní novinkou skanzenu bude rozpohybování vodního mlýna včetně varny povidel a stoupy na kroupy. Voda bude pohánět i mechanismus olejny, která byla do skanzenu přenesena z Damašku u Pusté Rybné a sloužila pro lisování lněného oleje. Díky zručným sekerníkům Myškovým se muzejníkům podařilo zhotovit nové vodní kolo a novou hřídel. Opraven byl i celý vnitřní mechanismus. Letos se zde chystají dokončit také opravu lisu, aby už od podzimu mohli zahájit programy, které jsou věnovány zpracování lnu a lněného semínka. V blízké budoucnosti by mohla do skanzenu přibýt roubená stodola. Muzeum ji má již vyhlédnutou v Boru u Skutče. Objekt by mohl být umístěn za statek z Mokré Lhoty.

Skanzen Veselý Kopec – pohled do vesnické historie

Skanzen Veselý Kopec – pohled do vesnické historie

V malebném kraji na pomezí Železných hor a Žďárských vrchů, jehož rozmanitá přírodní krása okouzlovala a okouzluje mnohé známé malíře, navštivte jediné muzeum v přírodě v Pardubickém kraji, Muzeum v přírodě Vysočina.

Hamerská krčma

Hamerská krčma

Hamerská krčma je kulturní památkou České republiky. První písemné zmínky o krčmě jsou uvedeny ve "Vejsadním listu" z r. 1613, a proto je tato hospoda jednou z nejstarších v Čechách a Evropě. Uvnitř krčmy naleznete nádherný původní interiér. V současnosti Hamerská krčma nabízí i možnost ubytování.

Další aktuality