Úvod > Aktuality > Hrnčířská sobota ve skanzenu na Veselém Kopci ukáže při práci hrnčíře a keramiky
Kultura

Hrnčířská sobota ve skanzenu na Veselém Kopci ukáže při práci hrnčíře a keramiky

  • Vydáno8. května 2023
V sobotu 13. května od 9 do 16 hodin můžete sledovat při práci hrnčíře a keramiky, kteří přijali pozvání a přijedou na Veselý Kopec u Hlinska z celé České republiky. Zastoupeny budou nejrůznější typy výrobků z hrnčířské hlíny: hrnčina, kamenina, fajáns a také tzv. zakuřovaná kamenina. Na pět desítek pozvaných hrnčířů a keramiků bude své výrobky nejen prodávat, ale dle možností i předvádět část výroby. Uvidíte tak točení výrobků na hrnčířském kruhu, modelování, zdobení a malování. Zájemci a odvážlivci si budou moci řadu věcí sami i vyzkoušet. Pro malé návštěvníky budou připraveny i výtvarné dílničky. Kromě toho si budou návštěvníci moct prohlédnout zajímavé keramické nádoby ze sbírek muzea.

Veselý Kopec ovládnou hrnčíři 13. května 2023 od 9 do 16 hodin. Naskytne se vám šance je sledovat nejen při práci, ale dozvědět se zajímavosti o tomto tradičním řemesle, vyzkoušet si práci s hrnčířskou hlínou a koupit si případně něco pěkného pro radost.

Děti určitě při akci Hrnčířská sobota využijí připravené výtvarné dílničky, kde si mohou vyzkoušet modelování z hlíny nebo malování keramiky a porcelánu. Ale i dospělí návštěvníci budou mít možnost vyzkoušet si některé techniky a dovednosti hrnčířského řemesla a především sledovat hrnčíře při práci.

Především pro dětské návštěvníky bude připraveno několik dílniček, v nichž si budou moci vyzkoušet práci na hrnčířském kruhu, modelování z hlíny nebo malování keramiky. Zájemci se mohou přímo z úst hrnčířů a keramiků dozvědět vše, co je zajímá na výrobě užitných i dekoračních předmětů. Zastoupeny budou nejrůznější typy výrobků z hrnčířské hlíny: hrnčina, kamenina, bělnina aj., zhotovené modelováním, točením na kruhu, či pomocí forem. Hrnčířskou sobotu na Veselém Kopci zpříjemní vystoupení souborů  Vysočan a Vysočánek  z Hlinska. Zcela mimořádně se také bude péci v chlebové peci. Součástí programu bude i slavnostní otevření nové výstavy „Příběhy z depozitáře“ ve výstavních prostorách statku z Mokré Lhoty. Jak napovídá samotný název – výstava přestaví zdánlivě obyčejné sbírkové předměty z depozitářů muzea (například hrneček, ubrus, obrázek), ale se zajímavým příběhem.
 

Z historie skanzenu Veselý Kopec

veselý kopecSkanzen Veselý Kopec vloni oslavil významné jubileum – 50 let svého trvání. Zakladatelem muzea v přírodě byl dobrovolný pracovník památkové péče Luděk Štěpán, jehož koníčkem bylo poznávání památek lidového stavitelství. Na Veselý Kopec u Hlinska byly od 70. let 20. století přenášeny stavby z části oblasti zvané České Horácko. Jediný objekt stojící na původním místě je usedlost u Pilných č. p. 4, která patří k nejstarším dokladům lidového stavitelství v oblasti Železných hor. Zdejší roubenky přinášejí svědectví o bydlení a hospodaření drobných zemědělců od poloviny 19. století do poloviny 20. století.

veselý kopecNovinkou je rozpohybování vodního mlýna včetně varny povidel a stoupy na kroupy. Voda pohání  mechanismus olejny, která byla do skanzenu přenesena z Damašku u Pusté Rybné a sloužila pro lisování lněného oleje. Díky zručným sekerníkům Myškovým se muzejníkům podařilo zhotovit nové vodní kolo a novou hřídel. Opraven byl i celý vnitřní mechanismus. Skanzen nabízí i programy, které jsou věnovány zpracování lnu a lněného semínka. V blízké budoucnosti by mohla do skanzenu přibýt roubená stodola. Muzeum ji má již vyhlédnutou v Boru u Skutče. Objekt by mohl být umístěn za statek z Mokré Lhoty.

Skanzen Veselý Kopec – pohled do vesnické historie

Skanzen Veselý Kopec – pohled do vesnické historie

V malebném kraji na pomezí Železných hor a Žďárských vrchů, jehož rozmanitá přírodní krása okouzlovala a okouzluje mnohé známé malíře, navštivte jediné muzeum v přírodě v Pardubickém kraji, Muzeum v přírodě Vysočina.

Hamerská krčma

Hamerská krčma

Hamerská krčma je kulturní památkou České republiky. První písemné zmínky o krčmě jsou uvedeny ve "Vejsadním listu" z r. 1613, a proto je tato hospoda jednou z nejstarších v Čechách a Evropě. Uvnitř krčmy naleznete nádherný původní interiér. V současnosti Hamerská krčma nabízí i možnost ubytování.

Další aktuality

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet na Králický Sněžník

Králický Sněžník (1424 m) je skvělé místo: užijí si ho ti, kteří mají rádi hory bez lidí i lovci zážitků a zábavy. Co vás tu čeká? Království ticha a větru, daleké výhledy, vylepšené několika rozhlednami, krásná a neporušená příroda, bystřiny odvádějící vodu všemi směry do tří moří nebo síť naučných a značených stezek pro pěší i cyklisty. A také osamělé kamenné slůně, symbol pohoří Králický Sněžník, pramen řeky Moravy, a v údolí pod Sněžníkem Dolní Morava, horský resort se zážitkovými parky, sjezdovkami, Stezkou v oblacích a řadou dalších atrakcí.
Pardubický kraj | Příroda

Nejnavštěvovanější turistické cíle Pardubického kraje: Sky Bridge 721, Stezka v oblacích a další zážitky na Dolní Moravě

Nejnavštěvovanější místa Pardubického kraje nabízející skvělé příběhy i zážitky najdete na Dolní Moravě. Vyšplhejte na Stezku v oblacích na Dolní Moravě, projděte se po Sky Bridge 721, zavítejte do expozic a zahrad zámku Litomyšl nebo se přijeďte seznámit se zajímavou historií hradu Svojanov.
Pardubický kraj | Památky

50 tipů, kam na výlet v okolí Pardubic

Pardubice jsou příjemné zelené město plné parků, provoněné sladkou vůní perníku i pivovarského chmele. Mají co nabídnout milovníkům historie, kultury, sportu i přírody. Dominantou je pardubický zámek, jedna z nejvýznamnějších renesančních památek v České republice. Významnými památkami v blízkém okolí jsou i hrad Kunětická hora a renesanční zámek v Litomyšli, který je památkou UNESCO. Zážitkem pro milovníky koní bude návštěva dostihového závodiště v Pardubicích, i hřebčínů v Kladrubech nad Labem a ve Slatiňanech. Bohdanečský rybník u Lázní Bohdaneč je vzácnou ornitologickou lokalitou a blízká CHKO Železné hory nabízí kromě přírodních krás romantický skanzen Veselý Kopec, zříceniny hradů Oheb a Lichnice i technickou památku, Berlovu vápenku v Třemošnici.
Pardubický kraj | Zážitky

Aviatická pouť v Pardubicích se koná již tento víkend

Program Aviatické pouti je vždy mimořádně pestrý, a to jak na obloze, kde se po dobu pěti hodin střídají letové ukázky strojů z různých období aviatiky, tak na zemi, kde je vždy připraven celodenní program pro celou rodinu s řadou nejrůznějších aktivit. Pochopitelně nejinak tomu bude i při letošním jedenatřicátém ročníku, který se na pardubickém letišti uskuteční o víkendu 27. a 28. května 2023.
Pardubický kraj | Zážitky

V Litomyšli se chystají Gastronomické slavnosti M. D. Rettigové

Magdaleně Dobromile Rettigové se v Litomyšli líbilo kdysi a líbilo by se jí tu jistě i dnes, kdy jí město vzdává hold každoročními Gastronomickými slavnostmi. Vydejte se s portálem Kudy z nudy ochutnat nejlepší svíčkovou, nejlepší bábovku anebo husí stehna se zelím, knedlíky a pivem. Letošní slavnosti, které proběhnou o víkendu 20. a 21. května 2023, budou ve znamení také slovenských specialit!
Pardubický kraj | Gurmánská turistika

Dolní Morava láká na připravený Trail Park, trasy jsou vhodné pro začátečníky i zkušené bikery

Na Dolní Moravě najdete profesionálně připravený Trail Park. Na 27 kilometrů tras je určených pro malé i velké bikery. A pokud chcete na svých jízdních schopnostech ještě zapracovat, můžete využít některý z kurzů Bajkové školy. Mrkněte se s Kudy z nudy, co nového pro vás přichystali.
Pardubický kraj | Letní sporty

Výlety pro samotáře ve východních Čechách: poznejte kouzlo Železných hor

Železné hory jsou skvělým místem, kde strávit příjemnou dovolenou či výlet bez davu proudících turistů. Nacházejí se ve východních Čechách mezi městy Chrudim, Hlinsko, Chotěboř a Skuteč. Na své si zde přijdou jak milovníci přírody, tak obdivovatelé historických památek. Na průzkum oblasti se můžete vydat pěšky i na kole.
Pardubický kraj | Příroda

Na Kunětické hoře byla dokončena obnova hradního paláce

Návštěvníkům státního hradu Kunětická hora se poprvé otevře i dosud nepřístupné severní křídlo hradního paláce. Díky nově vybudované dřevěné konstrukci nabídne unikátní výhled na hrad a okolí. Hradní expozice bude nově doplněna zvukovými efekty. Gigantický drak – chlouba hradu – na Kunětické hoře zůstává. Zásadními úpravami prošel palác díky projektu IROP-ITI „Kunětická hora – divadlo na hradě i v podhradí“. Víte, že sedmdesátých letech se na Kunětické hoře natáčel televizní seriál Arabela?
Pardubický kraj | Památky