Úvod > Aktuality > Zažijte hrátky se sluncem aneb Rovnodennost v katedrále v Kutné Hoře – Sedlci
Příroda

Zažijte hrátky se sluncem aneb Rovnodennost v katedrále v Kutné Hoře – Sedlci

  • Vydáno16. března 2023
V katedrále v Kutné Hoře – Sedlci můžete být svědky okamžiku, kdy si přes propast dlouhých staletí podají ruku staří mistři stavitelé s vesmírem, časem a světlem. Na portálu Kudy z nudy se navíc dozvíte, že chvíle připomínající zázrak nastává dvakrát ročně, v den jarní a podzimní rovnodennosti. Sluneční paprsek letos na jeho cestě katedrálou doprovodí David Prachař a Ambient Zephyr.
Pomyslné zastavení času, kdy sluneční paprsky vstoupí do chrámové lodi čtrnáctimetrovým západním oknem a pomalu putují prostorem presbytářem, až nakonec rozzáří hlavní oltář, se v katedrále Nanebevzetí Panny Marie a svatého Jana Křtitele v Sedlci na okraji Kutné Hory staly již tradicí. Obdivovat nápaditost stavitelů sedleckého chrámu přichází spousty lidí, bohužel občas se nedostaví ten nejdůležitější návštěvník: Slunce.
 

Slunce, hudba a cisterciáci

Sedlecká katedrálaPrávě pro případ, že by slunce zůstalo skryté za mraky, je akce pokaždé spojena s koncertem a dalším programem. Tentokrát, v pondělí 20. března, doprovodí Rovnodennost v sedlecké katedrále herec a moderátor David Prachař, o hudbu se postarají kutnohorští Ambient Zephyr ve složení Bohumil a Vilém Dvořákovi a Pavel Bartoš.

Po skončení koncertu budou návštěvníci moci vystoupat do podkrovní sedlecké galerie, kde 18. března startuje nová výstava Mirky Lipertové s názvem Tam a zase zpátky do krajin za mysl výstava je volně inspirována životem a dílem Jana Blažeje Santiniho Aichla, kdy ústřední nebesky modrý obraz nese přímo název Santini, všechny ostatní vycházejí z geometrie kružnic.
 
RovnodennostRovnodennost v Sedlecké katedrále se stala nejen pomyslným zahájením turistické sezóny sedleckých památek, ale i benefičním večerem, jehož výtěžek je vždy věnován na konkrétní sociální účely ve městě a jeho okolí.

Katedrální chrám Nanebevzetí Panny Marie a svatého Jana Křtitele je obdobně jako mnoho jiných sakrálních staveb orientován vstupem na západ a presbytářem s hlavním oltářem na východ. Stavitelé tohoto chrámu se však nespokojili s prostou orientací od západu k východu, dokázali dokonale určit osu západu slunce k místě stavby a uzpůsobili vystavění sedleckého chrámu tak, aby při západu slunce ve dnech jarní a podzimní rovnodennosti dopadal paprsek zapadajícího slunce největším oknem v západním průčelí chrámu přímo na symbolické srdce sakrální stavby – hlavní oltář.

Jméno stavitele či stavitelů se nedochovalo; ví se jen, že chrám nejstaršího cisterciáckého opatství v Čechách vznikal v letech 1290 až 1320 a že šlo o první stavbu katedrálního typu a zároveň největší sakrální stavbu na území Čech a Moravy. Původní raně gotická podoba chrámu ale vzala zasvé v roce 1421, kdy klášter vyplenili husité. Spolu s blízkou sedleckou Kostnicí chrám dodnes tvoří ucelený komplex. Trojlístek nejznámějších kutnohorských památek, vesměs pod záštitou UNESCO, doplňuje gotický chrám svaté Barbory.
 

Santiniho světlo

Než došlo ke stavebním úpravám, chrám zůstal téměř tři staletí v troskách. Během 18. století se přestavby ujal geniální architekt Jan Blažej Santini, mistr barokní gotiky a autor celé řady staveb, v nichž se hra se světlem prolíná s číselnou i půdorysnou symbolikou – příkladem mohu být například poutní areál ve Křtinách s kostelem Jména Panny Marie, zámek Karlova koruna či klášter v Kladrubech.

Díky proto patří především Santinimu a také bezejmenným cisterciáckým stavitelům, kteří za strohými zdmi dokázali vybudovat interiéry nevšední krásy. Katedrála tak dokáže čarovat se světlem i jindy, ovšem jen dvakrát do roka, v den jarní a podzimní rovnodennosti, si vychutnáte skutečný zázrak.
Výstava fotografií z workshopu Ondřeje Soukupa

9.12.
14.1.
Výstava fotografií z workshopu Ondřeje Soukupa

Soubor fotografií z interiéru jezuitské koleje i katedrály Nanebevzetí Panny Marie z workshopu Ondřeje Soukupa.

Prohlídka katedrály a bývalého kláštera s Karlem Vopařilem Nebýt Sedlce, není Santini?

21.4.
Prohlídka katedrály a bývalého kláštera s Karlem Vopařilem Nebýt Sedlce, není Santini?

Originální večerní prohlídky jedinečné Santiniho sedlecké katedrály – Chrámu Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele. 21. dubna a 13. října v 17:00.

Prohlídka kostnice Santiniho stopy v sedlecké kostnici

5.11.
Prohlídka kostnice Santiniho stopy v sedlecké kostnici

Objevte v sedlecké kostnici odkaz Santiniho.

Komorní barokní koncert v sedlecké kostnici

4.11.
Komorní barokní koncert v sedlecké kostnici

Komorní barokní koncert v sedlecké kostnici na počest Santiniho.

Mše za Santiniho

3.11.
Mše za Santiniho

Na tradiční mši v dolní kapli kostela Všech svatých za všechny zemřelé letos obzvláště vzpomeneme na Jana Blažeje Santiniho Aichla, který se do historie nejen sedlecké katedrály, ale i kostnice, zapsal nesmazatelným písmem.

Přednáška Stanislava Růžičky Podivuhodný život Jana Blažeje

26.5.
Přednáška Stanislava Růžičky Podivuhodný život Jana Blažeje

Kdo byl Jan Blažej Santini Aichl, z jaké rodiny pocházel, čím byl inspirován a proč se stal architektem?

Výstava Jany Štolbové Moje MaličKosti

13.5.
25.6.
Výstava Jany Štolbové Moje MaličKosti

Kutnohorská grafička, ilustrátorka a pedagožka Jana Štolbová spolupracuje se sedleckou farností už dva roky. Pod rukama jí vznikají návrhy na nové kostnické suvenýry, do nichž promítá nejenom výtvarný talent, ale také svérázný smysl pro humor.

Podzimní rovnodennost v Sedlecké katedrále

23.9.
Podzimní rovnodennost v Sedlecké katedrále

Nejen v březnu, ale i v září, naše krásná katedrála v den rovnodennosti září. A letos bude zářit ještě o trochu více, protože kromě pozorování podzimních paprsků budete přímo v katedrále moci zažít živé malování Niny Kirk.

Divadelní představení Santini – divadelní spolek JEDL

22.4.
23.4.
Divadelní představení Santini – divadelní spolek JEDL

Monumentální, původně gotický klášterní kostel Nanebevzetí P. Marie ležel více než dvě století po vyplenění husitskými vojsky v ruinách. Záměrem divadelního spolku JEDL je prostřednictvím divadelní intervence do prostoru stavby zmapovat Santiniho významné realizace na území Čech a Moravy.

Výstava Tam a zase zpátky do krajin za mysl Mirky Lipertové

17.3.
7.5.
Výstava Tam a zase zpátky do krajin za mysl Mirky Lipertové

Výstava Tam a zase zpátky do krajin za mysl je volně inspirována životem a dílem Jana Blažeje Santiniho Aichla, kdy ústřední nebesky modrý obraz nese přímo název Santini, všechny ostatní vycházejí z geometrie kružnic.

Chrám sv. Barbory Kutná Hora – gotická památka UNESCO

Chrám sv. Barbory Kutná Hora – gotická památka UNESCO

Unikátní dílo vrcholné a pozdně gotické architektury, založené roku 1388, je spolu s historickým jádrem města zapsané na seznamu památek UNESCO. Podle historických pramenů měla velkolepá stavba dosahovat dvojnásobku dnešní délky.

Církevní řády: noční vigilie, práce a latinské mše s cisterciáky

Církevní řády: noční vigilie, práce a latinské mše s cisterciáky

Silentium, tedy přísné noční mlčení, vstávání ve tři čtvrtě na tři ráno a vzápětí ve tři hodiny noční vigilie, to je jen část denního řádu, který se už dlouhá staletí udržuje v cisterciáckém opatství Naší milé Paní ve Vyšším Brodě. Z celé řady cisterciáckých klášterů v Česku dnes zbyl jako jediný fungující mužský klášter.

Kostnice Kutná Hora – Sedlec

Kostnice Kutná Hora – Sedlec

Unikátní kostnice pod kostelem Všech svatých na hřbitově v Sedlci u Kutné Hory je vyzdobena téměř výhradně lidskými kostmi – ostatky celkem 40 000 zemřelých, pozůstatky morových epidemií a obětí husitských válek.

Katedrála Nanebevzetí Panny Marie v Kutné Hoře – Sedlci

Katedrála Nanebevzetí Panny Marie v Kutné Hoře – Sedlci

Klášter cisterciáků je nejstarším klášterem řádu v ČR z roku 1142. V posledních letech prodělala katedrála celkovou rekonstrukci a je opět otevřena pro veřejnost. Ve zdech katedrály objevili restaurátoři během svých prací ostatky pohřbených mnichů.

Historické centrum Kutné Hory s chrámem Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci – památka UNESCO

Historické centrum Kutné Hory s chrámem Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci – památka UNESCO

Kutná Hora je považována za pokladnici a klenot země, jehož bohatství stojí u samé kolébky rozmachu českého království. Může se pochlubit celou řadou architektonických slohů a zcela unikátních staveb z různých historických období. Vyhlášené území UNESCO zahrnuje městskou památkovou rezervaci Kutná Hora a katedrálu Nanebevzetí Panny Marie v předměstí Sedlec.

Po stopách Santiniho napříč Čechami

Po stopách Santiniho napříč Čechami

V Čechách a na Moravě najdete v současnosti 10 areálů se Santiniho stavbami, které jsou přístupné veřejnosti jako kulturní památky. Náš výlet vás zavede tentokrát do zámku Karlova Koruna, do Kutné Hory a do klášterního areálu v Želivi.

Další aktuality

Evropským stromem roku se stal polský dub Fabrykant, česká hrušeň skončila jedenáctá

V soutěži Evropský strom roku pořádané Nadací Partnerství zvítězil polský Dub Fabrykant, následovaný Dračím dubem ze Slovenska a ukrajinskou Jabloní z města Krolevets. Česká hrušeň skončila na 11. místě z celkem 16 soutěžních zemí. Polsko vyhrálo v mezinárodní anketě již podruhé v řadě, kdy vloni získal titul Dub Dunin.
Středočeský kraj | Příroda

Na výstavišti v Lysé nad Labem proběhne oblíbená výstava Zemědělec

Oslava prvních jarních dnů proběhne od 22. do 26. března 2023 na výstavišti v Lysé nad Labem. Bude se zde totiž konat již 56. ročník oblíbené výstavy Zemědělec, která bude opravdu velkolepou oslavou přicházejícího jara. Největší zahrádkářská, zahradnická a zemědělská událost v Polabí nabídne široký sortiment jarních květin, osiv, stromků, keřů, postřiků a zahradnických pomůcek, doplněných o zemědělskou a zahradní techniku.
Středočeský kraj | Zážitky

Jaro na vsi – skanzen v Přerově nad Labem zve k návštěvě tradiční výstavy

Jako každoročně i letos zahájilo Polabské národopisné muzeum v Přerově nad Labem návštěvnickou sezónu tradiční zvykoslovnou výstavou „Jaro na vsi“, v pořadí po jednatřicáté. Velikonoční zvyky a jarně vyzdobené chalupy jsou k vidění od pátku 17. března do 23. dubna 2023.
Středočeský kraj | Památky

Poutní místa středních Čech: příběhy s geniem loci

Poutní místa po staletí lákají poutníky z celého světa. Jsou opředena tajuplnými legendami, přitahují pozornost a nutí k zamyšlení. Přesně taková místa najdete i ve středních Čechách. Vydejte se vstříc novým zážitkům, nechte se vtáhnout do ticha a síly chrámů nebo klášterů, kterým jsou připisována uzdravení těla i duše! V našich tipech najdete prastará duchovní centra nad řekou Vltavou, Sázavou i nedaleko Labe. Zavedou vás ale také doprostřed hlubokých lesů či naopak do centra rušných měst.
Středočeský kraj | Památky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Tipy na zajímavý výlet pro rodiny s dětmi na 25. a 26. březen 2023 po okolí Prahy, jižních Čechách, Moravě a v dalších regionech ČR. Inspiraci na Kudy z nudy najdete pro malé i velké, holky i kluky. Vyberte si místa, kde se s dětmi nebudete nudit, ať už během pohádkových představení, na čerstvém vzduchu nebo tvořivých dílen pro rodiny s dětmi. Vydejte se na zajímavé prohlídky či výstavy, do zoo, výlet za zábavou, historií či kulturou. Co vše můžete během volných dní podniknout se svými ratolestmi najdete na v kalendáři akcí na kudyznudy.cz.
Středočeský kraj | Zážitky

Česko mezi řádky: Štěchovický poklad a Zdeněk Jarchovský

Pověsit je málo, Špatně utajený zločin, Miluju tě k smrti anebo Důvěrná zpráva ze San Franciska: to je výběr nejznámějších knížek Zdeňka Jarchovského (* 1952). V roce 2018 ke kriminálním příběhům a detektivkám přibyl nový román. Název Štěchovická stěna jasně prozrazuje, kudy se tentokrát budeme s portálem Kudy z nudy a Radiožurnálem toulat Českem mezi řádky.
Středočeský kraj | Zážitky

Velikonoce: Jak si ozdobit tu nejkrásnější kraslici?

Rok se s rokem sešel a před námi jsou opět Velikonoce. V dnešní době najdeme spoustu moderních metod a technik, jak vejce nabarvit. Vyzkoušejte s námi klasické techniky zdobení vajíček: batikování, voskový reliéf, zdobení slámou anebo jednodušší obtisky.
Středočeský kraj | Zážitky

Hrad Křivoklát láká k předjarnímu výletu

Oblíbený středočeský hrad Křivoklát je během března všem zájemcům o historii otevřen vždy v sobotu a neděli od 12:00 do 14:00 hodin. Vychutnejte si procházky po místech kudy vedly kroky králů a skutečných velikánů historie po více než 900 let a pozorně se dívejte, možná se s některými z nich i setkáte...
Středočeský kraj | Památky