ÚvodAktualityZažijte hrátky se sluncem aneb Rovnodennost v katedrále v Kutné Hoře – Sedlci
Příroda

Zažijte hrátky se sluncem aneb Rovnodennost v katedrále v Kutné Hoře – Sedlci

  • 16. března 2025
V katedrále v Kutné Hoře – Sedlci můžete být svědky okamžiku, kdy si přes propast dlouhých staletí podají ruku staří mistři stavitelé s vesmírem, časem a světlem. Na portálu Kudy z nudy se navíc dozvíte, že chvíle připomínající zázrak nastává dvakrát ročně, v den jarní a podzimní rovnodennosti. Sluneční paprsek letos na jeho cestě katedrálou doprovodí skladatel a pianista Mikuláš Tichý.
Pomyslné zastavení času, kdy sluneční paprsky vstoupí do chrámové lodi čtrnáctimetrovým západním oknem a pomalu putují prostorem presbytářem, až nakonec rozzáří hlavní oltář, se v katedrále Nanebevzetí Panny Marie a svatého Jana Křtitele v Sedlci na okraji Kutné Hory staly již tradicí. Obdivovat nápaditost stavitelů sedleckého chrámu přichází spousty lidí, bohužel občas se nedostaví ten nejdůležitější návštěvník: Slunce.
 

Slunce, hudba a cisterciáci

Sedlecká katedrálaPrávě pro případ, že by slunce zůstalo skryté za mraky, je akce pokaždé spojena s koncertem a dalším programem. Tentokrát, ve středu 20. března, doprovodí Rovnodennost v sedlecké katedrále moderátor Pierre Urban, o hudbu se postará skladatel a pianista Mikuláš Tichý, který komponoval hudbu mj. k počítačové hře Her To Stay nebo k divadelní inscenaci Slávy dcery.

Rovnodennost v Sedlecké katedrále se stala nejen pomyslným zahájením turistické sezóny sedleckých památek, ale i benefičním večerem, jehož výtěžek je vždy věnován na konkrétní charitativní účely ve městě a jeho okolí. Letos výtěžek ze vstupného podpoří rodiny s dětmi se zdravotním znevýhodněním, které jsou klienty Střediska Na Sioně Oblastní charity Kutná Hora.

Rovnodennost v sedlecké katedráleStavitelé sedlecké katedrály dokázali dokonale určit osu západu slunce k místu stavby a uzpůsobili vystavění sedleckého chrámu tak, aby při západu slunce ve dnech jarní a podzimní rovnodennosti dopadal paprsek zapadajícího slunce největším oknem v západním průčelí chrámu přímo na symbolické srdce sakrální stavby – hlavní oltář. Putování slunečního paprsku prostorem presbytáře sedlecké katedrály lze sledovat na vlastní oči již potřinácté. Když nebude v den jarní rovnodennosti přát počasí, je připravena varianta od pořadatelů festivalu Světlem spojeni, který na Jarní rovnodennost nejen v sedlecké katedrále v pátek a v sobotu navazuje. Lighting designer Karlos Šimek připraví pro případ špatného počasí simulaci světelného paprsku.

Jméno stavitele či stavitelů se nedochovalo; ví se jen, že chrám nejstaršího cisterciáckého opatství v Čechách vznikal v letech 1290 až 1320 a že šlo o první stavbu katedrálního typu a zároveň největší sakrální stavbu na území Čech a Moravy. Původní raně gotická podoba chrámu ale vzala zasvé v roce 1421, kdy klášter vyplenili husité. Spolu s blízkou sedleckou Kostnicí chrám dodnes tvoří ucelený komplex. Trojlístek nejznámějších kutnohorských památek, vesměs pod záštitou UNESCO, doplňuje gotický chrám svaté Barbory.
 

Santiniho světlo

Než došlo ke stavebním úpravám, chrám zůstal téměř tři staletí v troskách. Během 18. století se přestavby ujal geniální architekt Jan Blažej Santini, mistr barokní gotiky a autor celé řady staveb, v nichž se hra se světlem prolíná s číselnou i půdorysnou symbolikou – příkladem mohu být například poutní areál ve Křtinách s kostelem Jména Panny Marie, zámek Karlova koruna či klášter v Kladrubech. Díky proto patří především Santinimu a také bezejmenným cisterciáckým stavitelům, kteří za strohými zdmi dokázali vybudovat interiéry nevšední krásy. Katedrála tak dokáže čarovat se světlem i jindy, ovšem jen dvakrát do roka, v den jarní a podzimní rovnodennosti, si vychutnáte skutečný zázrak.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Církevní řády: noční vigilie, práce a latinské mše s cisterciáky

Církevní řády: noční vigilie, práce a latinské mše s cisterciáky

Silentium, tedy přísné noční mlčení, vstávání ve tři čtvrtě na tři ráno a vzápětí ve tři hodiny noční vigilie, to je jen část denního řádu, který se už dlouhá staletí udržuje v cisterciáckém opatství Naší milé Paní ve Vyšším Brodě. Z celé řady cisterciáckých klášterů v Česku dnes zbyl jako jediný fungující mužský klášter. Pojďte se za cisterciáky podívat s Kudy z nudy!

Katedrála Nanebevzetí Panny Marie v Kutné Hoře – Sedlci Památky

Katedrála Nanebevzetí Panny Marie v Kutné Hoře – Sedlci

Klášter cisterciáků je nejstarším klášterem řádu v ČR z roku 1142. V posledních letech prodělala katedrála celkovou rekonstrukci a je opět otevřena pro veřejnost. Ve zdech katedrály objevili restaurátoři během svých prací ostatky pohřbených mnichů.

Kostnice Kutná Hora – Sedlec Památky

Kostnice Kutná Hora – Sedlec

Unikátní kostnice pod kostelem Všech svatých na hřbitově v Sedlci u Kutné Hory je vyzdobena téměř výhradně lidskými kostmi – ostatky celkem 40 000 zemřelých, pozůstatky morových epidemií a obětí husitských válek.

Historické centrum Kutné Hory s chrámem Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci – památka UNESCO

Historické centrum Kutné Hory s chrámem Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci – památka UNESCO

Kutná Hora je považována za pokladnici a klenot země, jehož bohatství stojí u samé kolébky rozmachu českého království. Může se pochlubit celou řadou architektonických slohů a zcela unikátních staveb z různých historických období. Vyhlášené území UNESCO zahrnuje městskou památkovou rezervaci Kutná Hora a katedrálu Nanebevzetí Panny Marie v předměstí Sedlec.

Po stopách Santiniho napříč Čechami

Po stopách Santiniho napříč Čechami

V Čechách a na Moravě najdete v současnosti 10 areálů se Santiniho stavbami, které jsou přístupné veřejnosti jako kulturní památky. Náš výlet vás zavede tentokrát do zámku Karlova Koruna, do Kutné Hory a do klášterního areálu v Želivi.

Kutná Hora

Kutná Hora

Přijeďte si odpočinout a načerpat novou energii. Kutná Hora vám otevírá svou náruč. Čekají na vás dechberoucí památky, festivaly a mnoho zábavy pro celou rodinu.

Další aktuality

10 tipů na vinařské cíle Mělnicka

Mělnická vinařská oblast je možná pro mnohé ještě trochu neprobádané území. Přitom patří k nejstarším v Česku, s tradicí sahající až ke Karlu IV. Réva tu dozrává na slunných svazích s výhledem na soutok Labe a Vltavy. Najdete tu široký výběr odrůd, typická jsou zejména červená vína, především Rulandské modré. Objevte místní vinařství, vinotéky i vinné stezky. Mělník spojuje víno, historii a krásnou krajinu v jedinečný zážitek.
13. červen 2025 14:05
Gurmánská turistika, Středočeský kraj

Tip na pěší výlet: v srdci Brd vznikla nová vyhlídka i dobrodružná pěší trasa

Máte chuť na pěší výlet, ale většinu brdských stezek znáte nazpaměť? Pak vyzkoušejte novou dobrodružnou trasu pro pěší turisty, která vás zavede srdcem brdských lesů k vodní nádrži Láz na novou vyhlídku. Jedná se o klidnou stezku po lesním povrchu, mimo asfaltové cesty. Turisty zavede až na vrchol Brdce.
13. červen 2025 10:00
Letní sporty, Středočeský kraj

Paddleboardové léto v Česku: závody pro začátečníky i pokročilé

Máte doma paddleboard, nebo se teprve chystáte na něj letos někde poprvé postavit? Oblíbená letní zábava k vodě už nemine žádnou českou přehradu, rybník nebo jezero. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, jak si tuto aktivitu může užít rodina s dětmi, nebo i pokročilý sportovec a sportovkyně. Představíme i možnost vyrazit na paddleboardové závody a posunout paddleboarding na sportovní úroveň!
11. červen 2025 12:00
Letní sporty, Středočeský kraj

Festival dechové hudby Kmochův Kolín slaví 60 a slibuje zábavu pro celou rodinu

Jubilejní 60. ročník festivalu Kmochův Kolín, jenž je pořádán na počest českého skladatele a kapelníka Františka Kmocha narozeného v Zásmukách u Kolína, slibuje od 13. do 15. června 2025 zábavu při výtečné muzice ve skvělé atmosféře. Do Kolína se opět sjedou desítky muzikantů převážně dechové hudby, která bude městem znít ve všech svých podobách, tedy v klasických melodiéch, písních a pochodech, ale třeba i s jazzem či world music.
10. červen 2025 14:00
Kultura, Středočeský kraj

Veltrusy provoní již tradiční výstava růží

V sobotu a v neděli 14. a 15. června 2025 se na zámku Veltrusy konají velmi oblíbené Slavnosti růží! Těšit se můžete nejen na soutěžní výstavu růží, ale i květinovou výzdobu severozápadního křídla zámku, kde budou probíhat hrané kostýmované prohlídky. Nechybí ani promenádní koncert před zámeckou Oranžerií.
10. červen 2025 10:00
Příroda, Středočeský kraj

Ukryté poklady regionu Kutnohorsko – Kolínsko: místa pro rozjímaní i poznávání

Myslíte si, že znáte Středočeský kraj jako svoje boty? Možná vás překvapí, kolik úžasných a přitom nenápadných památek se ukrývá v regionu Kutnohorsko – Kolínsko. Portál Kudy z nudy vám přináší tipy na některé z nich. Poznejte místa, kde nenarazíte na davy turistů a zdejší návštěvu si opravdu vychutnáte!
8. červen 2025 12:00
Památky, Středočeský kraj

Den Kozla Velké Popovice nabídne nejen skvělé pivo

V pivovaru ve Velkých Popovicích se v sobotu 7. června 2025 od 11:30 uskuteční již třicátý ročník Dne Kozla, který připomene 151. výročí založení pivovaru ve Velkých Popovicích. Součástí těchto tradičních oslav piva bude bohatý hudební program. Na pódiu se představí celkem pět kapel a hudebníků. Největším lákadlem budou zajisté legendární české kapely a interpreti jako je Bára Poláková, Poletíme?, Elán revival anebo Arzzen.
3. červen 2025 14:00
Gurmánská turistika, Středočeský kraj

Klášter Sázava připravil na víkend mimořádné prohlídky

Jen jednou ročně, vždy u příležitosti Víkendu otevřených zahrad, tentokrát 7. a 8. června 2025, mají možnost disciplinovaní zájemci po předběžné rezervaci absolvovat téměř dvouhodinovou procházku Sázavskými klášterními zahradami s vyprávěním o jejich minulosti a budoucnosti se zastávkou a možností strávit krátký čas v jeskyni, o které tradice vypráví, že se v ní usídlil a bojoval se zlými duchy zakladatel kláštera sv. Prokop. Novinkou na mimořádné trase bude předloňský vzácný archeologický objev.
3. červen 2025 10:00
Památky, Středočeský kraj