Úvod > Aktuality > Hrady CZ zvou i na méně známé památky, jako první se představí Hořovice
Ceské hrady
"> Ceské hrady "> Horovice "> Ceské hrady
Památky

Hrady CZ zvou i na méně známé památky, jako první se představí Hořovice

  • Vydáno10. července 2014
Hudební festival Hrady CZ, který začíná tento pátek, umožňuje letos navštívit dvojnásobek hradů a zámků. Každá zastávka festivalu má kromě hlavního hradu ještě svou „neobjevenou“ památku, která na neděli připravuje program a až do konce sezony umožňuje s festivalovou vstupenkou akční vstup 1 + 1 zdarma. Jako první je v neděli 13. července na řadě partner hradu Točník, státní zámek Hořovice.

Projektem Neobjevené památky upozorňuje Národní památkový ústav na soubor celkem 33 jedinečných památek, které veřejnosti nabízí pestrou škálu dosud neobjevených krás a zajímavostí.

Na státním zámku Hořovice platí do 30. září 2014 stejně jako na dalších partnerských objektech festivalu Hrady.cz po předložení festivalové vstupenky akce 1 + 1.

Hořovice – zámek plný hraček, spojený s jedním tragickým osudem

Hořovický zámek vlastní rozsáhlou a rozmanitou sbírku hraček princů a princezen, ideální pro potěchu oka v oddychových letních dnech. Malí šlechtici byli pomocí hraček od malička vedeni k určeným životním rolím – chlapci si hráli s kartami, deskovými hrami, stavebnicemi a samozřejmě s vojáčky, ale měli také rozměrný model železnice s funkčními lokomotivami a soupravami a do detailů propracovanou krajinou. Děvčátka si hrála především s předměty spojenými s vařením a stolováním.

Naprostým unikátem je zámecký soubor domečků pro panenky, malých uměleckých děl, vybavených stejně, jako domy v „dospělém“ světě. Jejich součástí jsou salony, ložnice, jídelny a kuchyně, někdy i sklep, případně půda nebo další provozní místnosti, jako prádelna nebo spíž. Kamna v kuchyňce jsou keramická, peřiny plněné prachovým peřím, nechybí vzácné dřevo, slonovina, sklo, porcelán. Mezi nejvzácnější kousky patří model luxusního obytného domu ze 17. století, pořízený pro děti z rodu Valdštejnů.  A jak to, že se hračky dodnes dochovaly? Ve skutečnosti byly domečky určeny k vystavování, děti si s nimi hrát nemohly a směly se na ně jen dívat.

Zámek v Hořovicích však byl však celá staletí především obydlím mnoha generací a proto svědkem zajímavých lidských osudů – romantických i tragických. Jeden příběh uvozuje busta ve vestibulu zámku: je to portrét kněžny Gertrudy, do níž se na plese v Bonnu v roce 1829 zamiloval Fridrich Vilém, mocný muž a budoucí kurfiřt. Gertruda však byla v té době vdaná a navíc pocházela z lékárnické rodiny, měla tedy „pouze“ měšťanský původ. Postavení Fridricha Viléma ovšem bylo natolik silné, že si přes všechny překážky vymohl Gertrudin rozvod a mohl se s ní oženit. Svou neurozenou manželku i společné děti pak majetkově zajistil, když koupil hořovické panství a s ním i dědičný šlechtický titul s přídomkem „von Hanau“.

Tragicky naopak skončil příběh prince Tasilla, bratra posledního majitele hořovického zámku Jindřicha ze Schaumburgu. Princ Tasillo měl jednu velkou vášeň – akrobatické létání. Jednoho květnového dne roku 1932 se vracel z úspěšných leteckých závodů a rozhodl se zastavit u známých v Klecanech u Prahy. Po společném obědě chtěl přátelům předvést akrobatické umění, ale při jedné figuře se dostal příliš nízko nad zem, ovládání letadla nezvládl a zřítil se. Letadlo se roztříštilo a princ přišel ve svých 31 letech o život. Bratr Jindřich se na zámku rozhodl pietně dochovat jeho pokoj včetně padáku s  Tassilovým jménem a sedačkou i palubní deskou z princova letadla; na stěně visí kopie vrtule, jejíž originál položili na rakev s Tassilovými ostatky.