Úvod > Aktuality > Hrady a zámky se loučí se sezónou, přijďte se rozloučit také
Hrady a zámky se loučí se sezónou, přijďte se rozloučit také
"> "> "> "> "> "> ">
Památky

Hrady a zámky se loučí se sezónou, přijďte se rozloučit také

  • Vydáno4. října 2021
Říjen není jen obdobím oslav vzniku republiky či vzpomínání na zesnulé, ale také dobou loučení s uplynulou sezónou. Máte tak poslední příležitost užít si jedinečnou atmosféru hradů a zámků předtím, než se jejich brány na několik měsíců zavřou. Portál Kudy z nudy vás zve na pět rozlučkových akcí, které si rozhodně nesmíte nechat ujít.

Sokolnické lovy a past na medvěda na hradě Sovinci

Na okraji Nízkého Jeseníku, 13 kilometrů od Rýmařova se nachází hrad Sovinec z první poloviny 14. století. Hrad se pyšní nejen barvitou historií, ale také bohatým kulturním programem, který každoročně vyvrcholí poslední akcí sezóny s názvem Sokolnické lovy aneb past na medvěda. Letošní loučení se uskuteční na státní svátek 28. října a o víkendu 30. až 31. října 2021, a je opravdu na co se těšit. Nádvořím se bude rozléhat řinkot mečů i křik dravých ptáků.

Můžete se těšit na sokolnické ukázky lovu atrapy kořisti a šermířský příběh o nezdařeném lovu na medvěda. Nebudou chybět ani sokolnické besedy a fotografování s dravými ptáky.
 

Ukončení sezóny na hradě Šternberk

moravský ŠternberkHlavní turistická sezóna na moravském hradě Šternberk bude ukončena v sobotu 30. října 2021. Pro návštěvníky všech generací bude připravena historická kafírna – pražení a ochutnávky kávy. Na hrad Šternberk zavítá principál studia Bez Kliky, výřečník a milovník dobré kávy Roman Prokeš. Sebou přiveze mimo kávy i historickou pražičku z dob rakouské monarchie, ve které si návštěvníci hradu budou moci sami vyzkoušet práci mistra pražiče.

Dále bude připraveno povídání o historii kávy a ochutnávky kávy vařené v džezvě či kávy filtrované. Program se uskuteční Liechtensteinské kuchyně a bude součástí všech prohldek hradu.
 

Večerní prohlídky na Bouzově

Pohádkový hrad Bouzov na Olomoucku je oblíbenou zastávkou českých i zahraničních filmařů. Natáčela se zde řada pohádek, mezi nimi koprodukční Princezna Fantaghiro či oblíbený český film O princezně Jasněnce a létajícím ševci. Právě strašidla, duchové a jiné pohádkové bytosti se na hrad vrátí na poslední říjnový víkend. Od 27. do 30. října se na Bouzově uskuteční večerní kostýmované prohlídky. Tajemné večerní prohlídk jsou doprovázeny strašidelnými výstupy. Prohlídky probíhají každý večer od 17:00 – 19:00 a v pondělí do 18:00 hodin.

Skupiny vycházejí každých 10 minut a strašidelná vycházka trvá přibližně hodinu. Místo v konkrétní prohlídkové skupině je třeba rezervovat telefonicky. Dospělí si za trochu adrenalinu zaplatí 250 korun, děti do 15 let 180 korun a vstupné pro ty nejmenší od 3 do 6 let vyjde na 60 korun.
 

Strašidelný letohrádek v Brně

strašidelný letohrádekLetohrádek Mitrovských v Brně připravil nevšední podívanou pro návštěvníky, kteří se rádi bojí. Výstava o krvavé historii představí reálné historické postavy toužící po lidské krvi a bolesti. Upírský hřbitov, krvavá lázeň, soudní stolice pro potírání čarodějnictví, katova přípravna a další scény...

Pro výstavu byly vytvořené speciální figury postav evropské historie, na kterých nechybí věrohodné detaily – skleněné oči, ostré zuby, účesy a dobové šaty. Atraktivitu zvyšují neobyčejné multimediální “pohyblivé“ či “oživlé“ obrazy, které vystraší úplně každého návštěvníka – před očima se totiž promění zprvu idylický portrét ve strach nahánějící bestii. Otevřeno je od 18. září do 28. listopadu 2021 od čtvrtka do neděle, vždy od 10:00 do 16:00 hodin. Vstupné je za 130 Kč.
 

Dušičky pod Pražským hradem

Dušičky pod Pražským hrademO víkendu předcházejícím svátečním dnům Všech svatých a Památce všech zesnulých se letos naposledy otevřou Zahrady pod Pražským hradem pro návštěvníky při další výjimečné akci letošního podzimu "Dušičky pod Pražským hradem“. Lampami, loučemi a svíčkami osvětlené Zahrady budou otevřeny od 10:00 do 22:00 hodin nejen v sobotu 30. října, ale také v neděli, 31. října 2021.

Zahrady budou zpřístupněny všem těm, kteří nemohou o svátcích domů, všem, kteří by chtěli zapálit svíčku na památku svých blízkých, všem, kteří se chtějí na chvíli zastavit a zavzpomínat si v unikátní atmosféře s výhledem na pražské panorama. Pro návštěvníky budou připraveny komentované prohlídky s odborným výkladem o historii zahrad, v čase 17.00, 19.00 a ve 20.00 hodin.
Sokolnické lovy na Sovinci

28.10.
30.10.
Sokolnické lovy na Sovinci

Na státní svátek a poslední víkend v říjnu proběhnou na hradě Sovinec sokolnické ukázky lovu atrapy kořisti s fotografováním dravých ptáků při příletech na ruce návštěvníků a další bohatý doprovodný program.

Večerní prohlídky na Bouzově

27.10.
29.10.
Večerní prohlídky na Bouzově

Strašidelné prohlídky na hradě Bouzov. Tajemné prohlídky hradem při svitu svíček, zpestřené výstupy strašidel. Budeme se na vás těšit každý večer od 17.00 do 19.00 hodin.

Výstava divadelních kostýmů na zámku Duchcov

1.5.
31.10.
Výstava divadelních kostýmů na zámku Duchcov

Kostýmy zapůjčené ze Severočeského divadla v Ústí nad Labem.

Zámecké čajování na zámku Kačina

22.10.
Zámecké čajování na zámku Kačina

Další ročník čajování představí bylinkové a ovocné čaje, seznámí s jejich přípravou a historií.