Sokolnické lovy a past na medvěda na hradě Sovinci
Na okraji Nízkého Jeseníku, 13 kilometrů od Rýmařova se nachází hrad Sovinec z první poloviny 14. století. Hrad se pyšní nejen barvitou historií, ale také bohatým kulturním programem, který každoročně vyvrcholí poslední akcí sezóny s názvem Sokolnické lovy aneb past na medvěda. Letošní loučení se uskuteční na státní svátek 28. října a o víkendu 30. až 31. října 2021, a je opravdu na co se těšit. Nádvořím se bude rozléhat řinkot mečů i křik dravých ptáků.
Můžete se těšit na sokolnické ukázky lovu atrapy kořisti a šermířský příběh o nezdařeném lovu na medvěda. Nebudou chybět ani sokolnické besedy a fotografování s dravými ptáky.
Ukončení sezóny na hradě Šternberk
Hlavní turistická sezóna na moravském hradě Šternberk bude ukončena v sobotu 30. října 2021. Pro návštěvníky všech generací bude připravena historická kafírna – pražení a ochutnávky kávy. Na hrad Šternberk zavítá principál studia Bez Kliky, výřečník a milovník dobré kávy Roman Prokeš. Sebou přiveze mimo kávy i historickou pražičku z dob rakouské monarchie, ve které si návštěvníci hradu budou moci sami vyzkoušet práci mistra pražiče.
Dále bude připraveno povídání o historii kávy a ochutnávky kávy vařené v džezvě či kávy filtrované. Program se uskuteční Liechtensteinské kuchyně a bude součástí všech prohldek hradu.
Večerní prohlídky na Bouzově
Pohádkový hrad Bouzov na Olomoucku je oblíbenou zastávkou českých i zahraničních filmařů. Natáčela se zde řada pohádek, mezi nimi koprodukční Princezna Fantaghiro či oblíbený český film O princezně Jasněnce a létajícím ševci. Právě strašidla, duchové a jiné pohádkové bytosti se na hrad vrátí na poslední říjnový víkend. Od 27. do 30. října se na Bouzově uskuteční večerní kostýmované prohlídky. Tajemné večerní prohlídk jsou doprovázeny strašidelnými výstupy. Prohlídky probíhají každý večer od 17:00 – 19:00 a v pondělí do 18:00 hodin.
Skupiny vycházejí každých 10 minut a strašidelná vycházka trvá přibližně hodinu. Místo v konkrétní prohlídkové skupině je třeba rezervovat telefonicky. Dospělí si za trochu adrenalinu zaplatí 250 korun, děti do 15 let 180 korun a vstupné pro ty nejmenší od 3 do 6 let vyjde na 60 korun.
Strašidelný letohrádek v Brně
Letohrádek Mitrovských v Brně připravil nevšední podívanou pro návštěvníky, kteří se rádi bojí. Výstava o krvavé historii představí reálné historické postavy toužící po lidské krvi a bolesti. Upírský hřbitov, krvavá lázeň, soudní stolice pro potírání čarodějnictví, katova přípravna a další scény...
Pro výstavu byly vytvořené speciální figury postav evropské historie, na kterých nechybí věrohodné detaily – skleněné oči, ostré zuby, účesy a dobové šaty. Atraktivitu zvyšují neobyčejné multimediální “pohyblivé“ či “oživlé“ obrazy, které vystraší úplně každého návštěvníka – před očima se totiž promění zprvu idylický portrét ve strach nahánějící bestii. Otevřeno je od 18. září do 28. listopadu 2021 od čtvrtka do neděle, vždy od 10:00 do 16:00 hodin. Vstupné je za 130 Kč.
Dušičky pod Pražským hradem

O víkendu předcházejícím svátečním dnům Všech svatých a Památce všech zesnulých se
letos naposledy otevřou
Zahrady pod Pražským hradem pro návštěvníky při další výjimečné akci letošního podzimu "
Dušičky pod Pražským hradem“. Lampami, loučemi a svíčkami osvětlené Zahrady budou otevřeny
od 10:00 do 22:00 hodin nejen v sobotu
30. října, ale také v neděli,
31. října 2021.
Zahrady budou zpřístupněny všem těm, kteří nemohou o svátcích domů, všem, kteří by
chtěli zapálit svíčku na památku svých blízkých, všem, kteří se chtějí na chvíli zastavit a zavzpomínat si v unikátní atmosféře s výhledem na pražské panorama. Pro návštěvníky budou připraveny
komentované prohlídky s odborným výkladem o historii zahrad, v čase 17.00, 19.00 a ve 20.00 hodin.