Úvod > Aktuality > Hrady a zámky se loučí se sezónou, přijďte se rozloučit také
Památky

Hrady a zámky se loučí se sezónou, přijďte se rozloučit také

  • Vydáno4. října 2021
Říjen není jen obdobím oslav vzniku republiky či vzpomínání na zesnulé, ale také dobou loučení s uplynulou sezónou. Máte tak poslední příležitost užít si jedinečnou atmosféru hradů a zámků předtím, než se jejich brány na několik měsíců zavřou. Portál Kudy z nudy vás zve na pět rozlučkových akcí, které si rozhodně nesmíte nechat ujít.

Sokolnické lovy a past na medvěda na hradě Sovinci

Na okraji Nízkého Jeseníku, 13 kilometrů od Rýmařova se nachází hrad Sovinec z první poloviny 14. století. Hrad se pyšní nejen barvitou historií, ale také bohatým kulturním programem, který každoročně vyvrcholí poslední akcí sezóny s názvem Sokolnické lovy aneb past na medvěda. Letošní loučení se uskuteční na státní svátek 28. října a o víkendu 30. až 31. října 2021, a je opravdu na co se těšit. Nádvořím se bude rozléhat řinkot mečů i křik dravých ptáků.

Můžete se těšit na sokolnické ukázky lovu atrapy kořisti a šermířský příběh o nezdařeném lovu na medvěda. Nebudou chybět ani sokolnické besedy a fotografování s dravými ptáky.
 

Ukončení sezóny na hradě Šternberk

moravský ŠternberkHlavní turistická sezóna na moravském hradě Šternberk bude ukončena v sobotu 30. října 2021. Pro návštěvníky všech generací bude připravena historická kafírna – pražení a ochutnávky kávy. Na hrad Šternberk zavítá principál studia Bez Kliky, výřečník a milovník dobré kávy Roman Prokeš. Sebou přiveze mimo kávy i historickou pražičku z dob rakouské monarchie, ve které si návštěvníci hradu budou moci sami vyzkoušet práci mistra pražiče.

Dále bude připraveno povídání o historii kávy a ochutnávky kávy vařené v džezvě či kávy filtrované. Program se uskuteční Liechtensteinské kuchyně a bude součástí všech prohldek hradu.
 

Večerní prohlídky na Bouzově

Pohádkový hrad Bouzov na Olomoucku je oblíbenou zastávkou českých i zahraničních filmařů. Natáčela se zde řada pohádek, mezi nimi koprodukční Princezna Fantaghiro či oblíbený český film O princezně Jasněnce a létajícím ševci. Právě strašidla, duchové a jiné pohádkové bytosti se na hrad vrátí na poslední říjnový víkend. Od 27. do 30. října se na Bouzově uskuteční večerní kostýmované prohlídky. Tajemné večerní prohlídk jsou doprovázeny strašidelnými výstupy. Prohlídky probíhají každý večer od 17:00 – 19:00 a v pondělí do 18:00 hodin.

Skupiny vycházejí každých 10 minut a strašidelná vycházka trvá přibližně hodinu. Místo v konkrétní prohlídkové skupině je třeba rezervovat telefonicky. Dospělí si za trochu adrenalinu zaplatí 250 korun, děti do 15 let 180 korun a vstupné pro ty nejmenší od 3 do 6 let vyjde na 60 korun.
 

Strašidelný letohrádek v Brně

strašidelný letohrádekLetohrádek Mitrovských v Brně připravil nevšední podívanou pro návštěvníky, kteří se rádi bojí. Výstava o krvavé historii představí reálné historické postavy toužící po lidské krvi a bolesti. Upírský hřbitov, krvavá lázeň, soudní stolice pro potírání čarodějnictví, katova přípravna a další scény...

Pro výstavu byly vytvořené speciální figury postav evropské historie, na kterých nechybí věrohodné detaily – skleněné oči, ostré zuby, účesy a dobové šaty. Atraktivitu zvyšují neobyčejné multimediální “pohyblivé“ či “oživlé“ obrazy, které vystraší úplně každého návštěvníka – před očima se totiž promění zprvu idylický portrét ve strach nahánějící bestii. Otevřeno je od 18. září do 28. listopadu 2021 od čtvrtka do neděle, vždy od 10:00 do 16:00 hodin. Vstupné je za 130 Kč.
 

Dušičky pod Pražským hradem

Dušičky pod Pražským hrademO víkendu předcházejícím svátečním dnům Všech svatých a Památce všech zesnulých se letos naposledy otevřou Zahrady pod Pražským hradem pro návštěvníky při další výjimečné akci letošního podzimu "Dušičky pod Pražským hradem“. Lampami, loučemi a svíčkami osvětlené Zahrady budou otevřeny od 10:00 do 22:00 hodin nejen v sobotu 30. října, ale také v neděli, 31. října 2021.

Zahrady budou zpřístupněny všem těm, kteří nemohou o svátcích domů, všem, kteří by chtěli zapálit svíčku na památku svých blízkých, všem, kteří se chtějí na chvíli zastavit a zavzpomínat si v unikátní atmosféře s výhledem na pražské panorama. Pro návštěvníky budou připraveny komentované prohlídky s odborným výkladem o historii zahrad, v čase 17.00, 19.00 a ve 20.00 hodin.
Sokolnické lovy na Sovinci

27.10.
29.10.
Sokolnické lovy na Sovinci

Na státní svátek a poslední víkend v říjnu proběhnou na hradě Sovinec sokolnické ukázky lovu atrapy kořisti s fotografováním dravých ptáků při příletech na ruce návštěvníků a další bohatý doprovodný program. Pořádá historická posádka Dědictví.

Večerní prohlídky na Bouzově

26.10.
28.10.
Večerní prohlídky na Bouzově

Strašidelné prohlídky na hradě Bouzov. Tajemné prohlídky hradem při svitu svíček, zpestřené výstupy strašidel. Budeme se na vás těšit každý večer od 17.00 do 19.00 hodin.

Dušičky pod Pražským hradem

28.10.
Dušičky pod Pražským hradem

O víkendu spojeného se svátečním dnem Všech svatých a následující Památce všech zesnulých se otevřou Zahrady pod Pražským hradem pro návštěvníky při další výjimečné akci letošního podzimu „Dušičky pod Pražským hradem“.

Zpřístupnění středověké věže na zámku Lemberk

26.10.
29.10.
Zpřístupnění středověké věže na zámku Lemberk

Věž bude otevřena po celý den.

Výstava divadelních kostýmů na zámku Duchcov

1.6.
31.10.
Výstava divadelních kostýmů na zámku Duchcov

Kostýmy zapůjčené ze Severočeského divadla v Ústí nad Labem.

Další aktuality

Po stopách zednářů v Česku: 28 zednářských lóží z celé země slaví 100. výročí svého založení

Zednáři. Jediné slovo a kolik vyvolává emocí. I ti, kteří o nich vědí pramálo, cítí tajemství, které celou lóži opřádá. Zkuste s Kudy z nudy poodhalit zednářské stopy v České republice a seznámit se nejenom s místy, která jsou se zednáři úzce spojená, ale i s Řádem svobodných zednářů.
Památky

Seznamte se: přehlídka nejlepších českých architektů

Objevujte, zkoumejte, prohlížejte a bavte se: památky a stavby známých českých architektů jsou skvělým tipem k podzimním výletům. Poznejte jedinečnou architekturu z moderních i starých časů.
Památky

Seznamte se: legendy v našich dějinách aneb od praotce Čecha až k výletům na Říp

Kolik dětí měl Krok? Jak se jmenoval bratr Praotce Čecha? Jaké zvíře ulovil legendární silák Bivoj a kde najdete hrob statečného koně Šemíka? Uznejte sami, bez starých národních pověstí a legend by náš život byl pořádná nuda. K bájným dějinám naší vlasti se vrací otázky v televizních soutěžích, učíme se o nich v dějepise a kdekoho zajímá, jak to tenkrát vlastně bylo. Tak jak to tedy bylo…?
Památky

Znáte české svaté patrony?

Víte, kolik máme českých svatých patronů? Všichni bychom nejspíš vyjmenovali sv. Václava, sv. Vojtěcha, sv. Anežku Českou nebo sv. Ludmilu. Celkem je jich sedmnáct – znáte například sv. Radima nebo sv. Kosmu? Vydejte se spolu s námi po místech spojených historií i legendami s českými svatými patrony, známými i neznámými.
Památky

Kočičí hlavy, dlažby zvonivky a další poklady, po kterých šlapeme

Dlažebních kostek, kočičích hlav a cest vyskládaných z kamenů si většinou všimnete až ve chvíli, kdy si na nich ulomíte podpatek nebo zakopnete. Cesty, po kterých se chodí staletí, ale mají jedinečnou atmosféru a stojí za bližší prozkoumání. Pojďte se projít místy, kde objevíte skutečné poklady.
Památky

Znáte naše městské památkové rezervace?

V České republice najdete v současné době 39 městských památkových rezervací. Jedná se o nejcennější uceleně dochovaná území s řadou kulturních památek, která u nás můžeme najít. Všechna vybraná města mají nenarušený původní historický půdorys a zástavbu včetně dochovaných náměstí, ulic a fasád většiny historických staveb. K největším rezervacím (v ČR i na světě) patří Městská památková rezervace Praha, dalšími našimi velikány jsou MPR Olomouc a Brno.
Památky

10 tipů na nejhezčí větrné mlýny aneb ve stínu i na výsluní

Za krásnými větrnými mlýny nemusíte jezdit do Holandska, stačí se s Kudy z nudy toulat po Čechách, Moravě a Slezsku. Vypravte se s námi do mlýnů, které pamatují dávné časy a proměnily se v zajímavá muzea, i do mlýnů, které vznikly docela nedávno. Dokonce vám nabídneme místa, kde se můžete ubytovat anebo najíst!
Památky

25 tipů, kde najít starobylá oppida a hradiště

Podzimní atmosféra složená ze sychravého počasí a vzpomínek přímo vyzývá k navštívení míst, která mají starobylou historii a jsou spjatá s životem našich předků. Oppidum je nejčastěji protourbánní opevněné výšinné sídliště Keltů. Vykročte spolu s námi do historie a nechte se inspirovat k návštěvě prastarých míst, kde se nacházela keltská oppida a hradiště dávných obyvatel našeho území.
Památky