Úvod > Aktuality > Hrady a zámky Libereckého kraje lákají letos na zvířecí zrůdy i panenky
Expozici na zámku Frýdlant oživí sbírka vycpaných zvírecích zrud
"> Expozici na zámku Frýdlant oživí sbírka vycpaných zvírecích zrud "> Zrícenina hradu Trosky bude zprístupnena všechny pondelky behem cervence a srpna "> Na Sychrove bude od 10. kvetna otevrena "> Od cervence budou na Lemberku zprístupneny nove instalované místnosti "> Na Grabštejne letos nove uvidíte byt nadlesního a rytírský sál
Památky

Hrady a zámky Libereckého kraje lákají letos na zvířecí zrůdy i panenky

  • Vydáno16. dubna 2014
Novinky na trasách, rozšíření nabídky pro dětské návštěvníky, možnost dárkového poukazu na prohlídku, od památek za zvířaty a naopak, panenky i zvířecí zrůdy – to je letošní sezóna na hradech a zámcích Libereckého kraje.

Medvědí galerie na Sychrově

Zámek SychrovNa Sychrově bude od 10. května otevřena "Medvědí galerie" v zámeckém sklepení, která volně doplňuje hru pro děti i dospělé v zámeckém parku – Cesta za pokladem medvědího klanu. Děti a rodiče dle zakoupených propozic hledají poklad v zámeckém parku, galerie bude tvořena obrázky medvědů doplněné hrami pro děti od tří let. V sobotu 10. května doplní otevření také medvědí trhy a medvědí prohlídky zámkem.

V nabídce Sychrova dále zůstávají také prázdninové prohlídky s princeznou a velké množství kulturních akcí. V červenci a srpnu zde bude výstava "Pokojíčky pro panenky a vývoj chlapeckých hraček".

750. výročí založení na hradě Bezděz

Bezděz si letos připomíná 750 let od podepsání zakládací listiny hradu králem Přemyslem Otakarem II. Velká slavnost se chystá na sobotu 9. srpna, kdy kromě šermířů, kostýmovaných průvodců, divadla a dalšího programu přislíbil účast i historik a spisovatel PhDr. Vlastimil Vondruška. V podvečer je plánován i koncert a ohňostroj. Tradičně se na Bezdězu plánují šermířská oživení či květnový noční výstup, který letos proběhne 24. května.

Zvířecí zrůdy na Frýdlantu

Zámek FrýdlantZajímavé výročí se letos připomíná také hrad a zámek Frýdlant – je to právě 380 let, co byl zavražděn významný majitel frýdlantského panství, vévoda Albrecht z Valdštejna. Zámek toto výročí bude připomínat různými kulturními akcemi.

Po celý rok bude hradní expozice oživena sbírkou zvířecích anomálií, tedy vycpaných zvířecích zrůd, které dokumentují vývojové vady domácího dobytka – např. dvojhlavé tele, kůzle apod. Zvířecí anomálie sbíralo frýdlantské panstvo, aby jimi mohlo překvapit pozvané hosty.

Zapomenuté zámky v Zákupech

ZákupyZákupy potěší milovníky tajuplné historie – až do 30. června je zde k vidění výstava "Zapomenuté zámky", která připomíná vybavení zámků v okolí, které nebyly po roce 1945 vybrány ke zpřístupnění veřejnosti. Formou náznakově zařízených místností jsou zde prezentovány zejména tyto zámky: Hrubá Skála, Sloup, Kopidlno, Doksy, Mimoň, Zahrádky, Český Dub a jiné. Výstava upozorňuje také na zatím běžně nepřístupné prostory zámku Zákupy, které by měly být v budoucnu po obnově vnitřní výzdoby (tapet a nástropní výmalby) začleněny do prohlídkového okruhu. O prázdninách také Zákupy nabídnou dětské prohlídky a od května i "dětskou trasu s panenkami".

Nové místnosti na zámku Lemberk

Výraznou novinku letos přináší zámek Lemberk – od července zde budou zpřístupněny nově instalované místnosti: tzv. clam-gallasovské apartmá a vrchnostenské byty zaměstnanců zámku. V souvislosti s výročím 100 let od zahájení 1. světové války bude na Lemberku od 29.7. do konce sezóny k vidění i původní březový kříž, na který se zavěšovaly lístky se jmény padlých k uctění jejich památky. Správa zámku také chystá opakované zpřístupnění věže, noční prohlídky a další kulturní akce.

Zámecký personál na Hrubém Rohozci

Hrubý RohozecNa Hrubém Rohozci se v letošní sezóně nově představí třetí prohlídkový okruh, který je zaměřen na místnosti pro zámecký personál a také sklepení. Už vloni zde návštěvníci mohli obdivovat nově instalovanou lokajnu, v průběhu letošní sezóny je zde plánováno zpřístupnění kuchyně. Z kulturních akcí stojí za připomínku oblíbené kostýmované prohlídky či varhanní víkendy.

Byt nadlesního na zámku Grabštejn

Na Grabštejně letos nově uvidíte byt nadlesního a rytířský sál, plánuje se také reinstalace kaple sv. Barbory a probíhají přípravné práce na instalaci vrchnostenské kanceláře, pokoje úředníka a  "zámeckého" pokoje. Grabštejn je známý také množstvím kulturních akcí – s novou kastelánkou Bc. Ivou Bártovou nejenom, že tradiční akce zůstaly, ale budou realizovány i další, jako např. 21. června Oslava letního slunovratu s bizardní kapelou Tyvole Ježiš Počkej.

Hrad Trosky letos otevírá doširoka své brány

Zřícenina hradu Trosky bude zpřístupněna, na základě pozitivních ohlasů veřejnosti, všechny pondělky během července a srpna. Vyhlídku z věží Baba (47 m) a Panna (57 m) si tak můžete užít každý letní den.

Zámek Lemberk – domov léčitelky sv. Zdislavy

Zámek Lemberk – domov léčitelky sv. Zdislavy

Zámek Lemberk leží v obci Lvová u Jablonného v Podještědí. Součástí zámku byl původně i raně barokní Bredovský letohrádek, který stojí nedaleko. Předchůdcem zámku Lemberk byl středověký hrad, založený snad ve 40. letech 13. století jako strážní pomezní pevnost na obchodní stezce z Čech do Žitavy.

Zámek Zákupy – prohlídky zámeckých interiérů i krajinářského parku

Zámek Zákupy – prohlídky zámeckých interiérů i krajinářského parku

Zámek Zákupy v severních Čechách nabízí prohlídku jedinečných souborů vybavení císařských salonů z poloviny 19. století. Uvidíte téměř 160 let staré papírové tapety, lustry, garnýže, závěsy a nábytek s původními potahy.

Hrad Trosky – symbol Českého ráje

Hrad Trosky – symbol Českého ráje

Kdo by neznal monumentální siluetu Trosek, jednu z dominant Českého ráje. A přesto – věděli jste, že pod Pannou a Babou existují dosud neprobádané tajemné chodby ukrývající ve svém nitru ještě záhadnější obsah?

Hrad a zámek Frýdlant – nejstarší expozice ve střední Evropě

Hrad a zámek Frýdlant – nejstarší expozice ve střední Evropě

Frýdlant je jedním z nejnavštěvovanějších historických objektů v České republice. Z původního gotického hradu byl během staletí přestavěn na rozlehlý renesanční zámek s bohatou výzdobou a rozsáhlými sbírkami nesmírné historické a umělecké ceny.

Zámek Sychrov – sídlo Rohanů, kam se můžete vydat po celý rok

Zámek Sychrov – sídlo Rohanů, kam se můžete vydat po celý rok

Novogotický zámek Sychrov, který sloužil jako rezidence původem francouzského rodu Rohanů, znáte z pohádky Zlatovláska či Nesmrtelná teta. Zámek nabízí 3 návštěvnické okruhy, noční prohlídky, ukázky sokolnictví, koncerty.

Hrad Grabštejn v srdci Trojzemí – Česka, Německa a Polska

Hrad Grabštejn v srdci Trojzemí – Česka, Německa a Polska

Klenotem prohlídky hradu Grabštejn je renesanční kaple sv. Barbory s bohatou malířskou výzdobou z období pozdní renesance, která je v Čechách naprosto unikátní. Po rekonstrukci je opět k vidění v celé své kráse.

Speciální dětské prohlídky na zámku Frýdlant

1.5.
31.10.
Speciální dětské prohlídky na zámku Frýdlant

Prohlídka i pro ty nejmenší na státním hradu a zámku ve Frýdlantě nabízí několik místností, kde mohou děti vidět, jak se dříve žilo a hospodařilo. Sednou si na královské křeslo, vezmou si do ruky meč a na cestu si namalují obrázek.

Zámek Hrubý Rohozec

Zámek Hrubý Rohozec

Zámek Hrubý Rohozec, obklopený nevelkým anglickým parkem, nabízí svým návštěvníkům prohlídku více jak třiceti bohatě zařízených místností, které dříve sloužily jako reprezentační a obytné pokoje příslušníků původem francouzské hraběcí rodiny Des Fours Walderode.

Další aktuality