Úvod > Aktuality > Hrady a zámky lákají k letnímu dobrodružství
Hrady a zámky lákají k letnímu dobrodružství
"> "> "> "> "> "> ">
Památky

Hrady a zámky lákají k letnímu dobrodružství

  • Vydáno2. srpna 2021
V létě to na hradech a zámcích žije! A dokonce ani v noci se brány památek nezavírají – přijďte a zažijte mnohá letní dobrodružství. Užijte si zahradní slavnost na zámku Svojšín, šermířská vystoupení na Bouzově, středověké slavnosti purkrabího Půty anebo noční prohlídky Broumovského kláštera nebo zámku v Moravské Třebové, kde na vás čekají tři mušketýři.

Zahradní slavnost a rozverní šermíři

Zahradní slavnost SvojšínNa víkend 7. a 8. srpna se chystá Zahradní slavnost na zámku Svojšín na Tachovsku. Program po oba dny začíná v 10 hodin v zámeckých zahradách a parku, těšit se můžete na řemeslný jarmark, výtvarné dílny pro děti, představení loutkového divadla či ukázky sokolnictví. Další část programu se koná v zámku, kde na návštěvníky čekají květinové instalace a interaktivní expozice Kouzlo loutek. Zámek naleznete nad řekou Mží mezi Černošínem a Stříbrem.

RytířiNa Moravě se v sobotu a v neděli 7. a 8. srpna pořádá hrad Bouzov na počest markraběte Jošta, synovce Karla IV. velkou slavnost – Bouzovský mumraj. Na hradě Bouzově budou po oba dny pro děti připraveny šermířská vystoupení, středověká hudba, tance i divadlo. V sobotu 7. 8. 2020 se hradě potkáte s pohádkovými postavami a společně s nimi prožijete celý den při vystoupeních šermířů nebo nebo na pohádkové cestě. Od 15:00 hodin se mohou těšit na maškarní karneval na nádvoří hradu. Celodenní program před hradem je přístupný zdarma v sobotu od 11:00 do 18:30 a v neděli od 13:00 do 16:00 hodin.

ŠermířiJiž dvacátý ročník Historických slavností proběhne ve zručském zámeckém parku v sobotu 7. 8. 2021 od 10:00 do 19:00 hod. Cílem celodenní akce, která začíná dobovým průvodem přes celé město, je připomenout interaktivním způsobem dobu před 400 lety, nahlédnout do historie pomocí dobových písní, tanců i soubojů (děti si vše vyzkouší), osahat si zbraně té doby, zvyky a obyčeje (alchymistická dílna, lazebna, kat, tkadlena, kovář, sokolnictví, střílení z kuše).         

O víkendu 7. a 8. 8. 2021 můžete přijít nasát středověkou atmosféru na hrad Loket, kde budou probíhat středověké slavnosti purkrabího Půty. Budete přihlížet rytířskému klání, bavit se u divadelních taškařic, obdivovat kejklířské kousky nebo se zaposlouchat do tonů středověké hudby. Projděte si řemeslný trh, naberte inspiraci a vyzkoušejte si řemesla našich předků.
 

Noční prohlídky nejen hradů a zámků

aloisovy lapálieLetošním průvodcem nočních hraných prohlídek v Broumovském klášteře je historická postava mladého spisovatele Aloise Jiráska – studenta klášterního gymnázia, který v rámci svého poutavého vyprávění provede své hosty budovou, studiem a trochu i svým životem. A možná potká i pár dalších překvapivých historických postav, které by se jinak ve skutečnosti nepotkaly – prvního československého ministra financí Aloise Rašína nebo slavného botanika a jednoho z ředitelů klášterního gymnázia Vincence Maiwalda. Prohlídky probíhají každý pátek v 19:00 a 21:00 hodin.

mušketýrBěhem jednoho večera se budete moci na zámku Moravská Třebová přenést na počátek 17. století, a to rovnou do sladké Francie ke dvoru slovutného krále Ludvíka XIII. Na vlastní oči tak spatříte slavné Tři mušketýry a spolu s nimi se pokusíte čelit intrikám obávaného prvního ministra, kardinála de Richelieu. Představení plné šermířských soubojů, dramatických zvratů i úkladných nástrah prohnaného kardinála slibuje napínavou podívanou pro diváka každého věku. Koná se 7. 8. 2021 v 18:00, 19:00, 20:00 a 21:00 hodin.

Do atmosféry 19. století se přenesete díky krátkým hraným scénkám na hradě Kámen, a to v sobotu 7. 8. 2021. Prohlídky budou začínat v časech 19:00, 19:30, 20:00, 20:30, 21:00 a 21:30 hodin. Prohlídky vám prozradí něco o vzdělávání, trávení volného času, módě nebo stolování našich bohatších předků žijících na panském sídle.
Romantický hrad Bouzov – hradní skvost střední Moravy

Romantický hrad Bouzov – hradní skvost střední Moravy

Pokud se vydáte na hrad Bouzov, jistě zavzpomínáte na řadu pohádek a filmů, v nichž se tento romantický hrad objevil. Hrad je oblíbeným místem turistů, pro které jsou přichystány také kostýmované a večerní prohlídky.