Úvod > Aktuality > Hrady a zámky lákají k letnímu dobrodružství
Památky

Hrady a zámky lákají k letnímu dobrodružství

  • Vydáno6. srpna 2023
V létě to na hradech a zámcích žije! A dokonce ani v noci se brány památek nezavírají – přijďte a zažijte mnohá letní dobrodružství. Užijte si zahradní slavnost na zámku Svojšín, šermířská vystoupení na Bouzově, středověké slavnosti purkrabího Půty anebo noční prohlídky Broumovského kláštera nebo zámku v Moravské Třebové, kde na vás čekají tři mušketýři.

Středověké slavnosti a rozverní šermíři

RytířiNa sobotu 12. srpna se chystají Středověké slavnosti purkrabího Půty na Lokti. Přijďte nasát atmosféru starých časů na Loket, kde můžete hradní branou vstoupit do časů gotiky. Přihlížet rytířskému klání, bavit se u divadelních taškařic, obdivovat kejklířské kousky nebo se zaposlouchat do tonů středověké hudby. Projděte si řemeslný trh, naberte inspiraci a vyzkoušejte si řemesla našich předků. Všechny tyto zážitky pak můžete zapít dobrým mokem a zajíst pořádným kusem pečeně.

ŠermířiVe stejný den se bude také vzpomínat na dávnou přítomnost rytířského řádu templářů ve vsetínském regionu a jeho spojitost s počátky města. Templáři zde působili krátkou dobu, ale výrazně se podíleli na kolonizaci Vsetínska a růstu samotného městečka. Ostatně i první písemná zmínka o Vsetíně pochází z templářské listiny vydané v roce 1308. Prostranství před zámkem Vsetín se promění na malé středověké ležení s dobovým jarmarkem a vystoupeními šermířů, kejklířů či hudebníků. Chybět nebudou ukázky středověkých řemesel a kuchyně, rytířské trenažéry pro děti, či jízda na koni a střelba z luku.

bitva BudyněČeské středohoří zasáhne 12. a 13. srpna střetnutí švýcarského a burgundského vojska! Velkolepá bitva Budyně se po oba dva dny odehraje na hradě Budyně nad Ohří. Čeká vás tržiště a bohatý doprovodný program, prohlídky hradu, tábora, zbrojnice, středověká kuchyně, dobové tance a dobová hudba a další. A rovnou dvě rekonstrukce bitev! Bitev se účastní 100 bojujících z Česka i Německa. Na trhu kromě občerstvení a zboží najdete i poučné ukázky řemesel, dále se vám dostane poučného výkladu v tábořišti i zbrojnici.

V sobotu 19. srpna ovládnou Skoti státní zámek Sychrov, kde se budou po celý den konat tradiční skotské hry, které, stejně jako např. tartan, kilt, skotské dudy a whisky, patří ke kulturnímu dědictví Skotska a které patří mezi jedny z největších skotských her v Evropě.
 

Noční prohlídky hradů a zámků

Jindřichův HradecV pátek 11. a v sobotu 12. srpna si udělejte čas na velkolepé noční prohlídky zámku Jindřichův Hradec! Nenechte si ujít noční divadelní představení z počátků třicetileté války, ve kterém uvidíte více než třicet herců v dobových kostýmech, předvádějících vám v okouzlujícím prostředí. Uvidíte pokus o dobytí zámku armádou generála Henry Duvala de Dampiérre, drancování Prahy i konání kata Mydláře na Staroměstském náměstí...

Pojďte se vydat na kavalírskou cestu po Evropě 18. století, kterou podnikl mladý J. R. Chotek, aby nasbíral zkušenosti společenské, finanční i milostné. Na své dobrodružné cestě po Itálii, Francii a Německu navštívil papeže či francouzského krále, setkal se s Diderotem i Goldonim a poznal vášnivou přízeň mnoha žen. A ještě o tom napsal divadelní hru. To vše zhlédnete v originálních prostorách zámeckých interiérů, knihovny i divadla zámku Kačina ve dnech 18. srpna a 1. září 2023.

Tradiční noční prohlídky na zámku Blatná v podání skupiny historického šermu Morgana von Maxberg probíhají každou srpnovou sobotu od 20:00 hodin. Vrátíte se do dávných dob, kdy zámek patřil pánům z Rozdražova a kdy mnoho lidí věřilo, že za neštěstí či nemoci mohou čarodějnice. Jedna taková údajně působila i ve zdejším kraji a lidé se jí báli. Povolali proto inkvizitora, který měl s čarodějnicí zatočit. Jak to ale bylo doopravdy? Skrývala zlo dívka Doubravka nebo byl zlotřilec někdo úplně jiný?
Romantický hrad Bouzov – hradní skvost střední Moravy

Romantický hrad Bouzov – hradní skvost střední Moravy

Pokud se vydáte na hrad Bouzov, jistě zavzpomínáte na řadu pohádek a filmů, v nichž se tento romantický hrad objevil. Hrad je oblíbeným místem turistů, pro které jsou přichystány také kostýmované a večerní prohlídky.

Další aktuality

České vynálezy, které změnily svět

Vzpomenete si na některý ze slavných českých vynálezů? I když je Česko v porovnání s ostatními zeměmi světa poměrně malá země, dokázali naši vědci, inženýři a badatelé objevit principy a vynálezy, které přinesly užitek celému světu. Namátkou jmenujme například kontaktní čočky, hromosvod nebo lodní šroub… A jaké další vynálezy pocházejí z „českých dílen“? To vám prozradíme v našich dnešních tipech!
Památky

Muzea v přírodě zahajují o víkendu adventní a vánoční pořady

Už o tomto víkendu začínají ve dvou muzeích spadajících pod Národní muzeum v přírodě adventní a vánoční pořady. V sobotu 2. 12. 2023 mohou návštěvníci Hanáckého muzea v přírodě prožít atmosféru hanáckých Vánoc jako za starých časů. A Muzeum v přírodě Vysočina připravuje od soboty 2. prosince do neděle 10. prosince výstavu Vánoce na Veselém Kopci spojenou s doprovodným programem.
Památky

Šlechtické Vánoce – nahlédněte do historie minulých i současných majitelů hradů a zámků

Hrad Křivoklát a zámky Hluboká, Sychrov, Loučeň nebo Lednice si pro adventní období, ale i na vánoční svátky, připravily bohatý program. V nabídce jsou vánoční prohlídky, které seznámí nejenom s tradicemi daného místa, ale provedou vás nazdobenými komnatami se stromečky, dárky i cukrovím. Vypravte se za šlechtickými rody i v zimě a poznejte, jak trávily v minulosti vánoční čas.
Památky

Advent na hradech a zámcích 2023 – tipy na předvánoční jarmarky a speciální prohlídky

Když o Vánocích nádvoří a střechy hradů a zámků zapadnou sněhem, zmizí pod ním i poslední známky moderní doby a Vánoce na nich se promění v opravdovou pohádku. Zpříjemněte si předvánoční čas a navštivte památky s neopakovatelnou atmosférou. Navíc se během adventu na hradech a zámcích konají kostýmované prohlídky, jarmarky, adventní trhy, výstavy, ukázky historických tradic a mnoho dalšího. Vyberte si svůj výlet z nabídky portálu Kudy z nudy.
Památky

Vánoce na hradech a zámcích 2023 – prohlídky hradů a zámků na dny 24., 25. a 26. prosince

Láká vás výlet na hrad nebo zámek? Dopřejte si netradiční prohlídky vánočně vyzdobených interiérů! Průvodci vám navíc poví zajímavosti o oslavě Vánoc tak, jak si je dopřávala šlechta ve středověku nebo v 18. či 19. století. Dozvíte se, kde se vzala tradice vánočního stromečku, jak vypadala štědrovečerní tabule a jaké dárky čekaly tehdy zámecké pány nebo jejich služebnictvo pod stromečkem. Máme pro vás tipy na sváteční dny 24., 25. a 26. prosince 2023!
Památky

Advent na památkách zve k mimořádným prohlídkám

Téměř všechny hrady a zámky, které otevřou své brány v předvánočním čase, nabízí tematicky laděné prohlídkové okruhy připomínající, jak byl čas adventu chápán a oslavován v dobách již skoro zapomenutých. Na speciální prohlídky láká například Grabštejn, Křivoklát, Švihov anebo Jindřichův Hradec.
Památky

Čobogaj nebogaj aneb kde si užijete Kateřinské slavnosti

Dá rozum, že svatokateřinské slavnosti se slaví většinou tam, kde mají kostely zasvěcené svaté Kateřině. Kromě souhrnu těch nejznámějších a nejlepších akcí vám nabídneme i pár informací o známé světici a odhalíme tajemství lidového popěvku „čobogaj nebogaj“.
Památky

Za svatou Kateřinou nejen do kostelů a kaplí

Na svatou Kateřinu podle dávného zvyku končí taneční zábavy a začíná adventní půst. Poslední zábava se konala 25. listopadu, kdy ženy zvaly muže k tanci a platily za ně útratu. Domácímu dobytku končila venkovní pastva a dvory začínaly se stříháním ovcí. Svatá Kateřina se narodila okolo roku 289 n. l. na území dnešního Egypta, v době pronásledování křesťanů, přesto se Kateřina ke křesťanské víře hrdě hlásila. Císař nechal děvče postavit před učence s cílem jí víru rozmluvit. To se mu ale nepodařilo – naopak. Tehdy osmnáctiletá Kateřina dokázala obrátit všechny na křesťanství. Sám císař dívku pak dokonce požádal o ruku, ta ovšem odmítla, za což byla odsouzena k smrti. Podle legendy místo krve vytrysklo z jejích ran mléko. Kult svaté Kateřiny byl hojně rozvinutý již od 11. století, ve městech nechávali kostely a kaple zasvěcovat právě sv. Kateřině. I sám Karel IV. nechal sv. Kateřině postavit kapli. Den sv. Kateřiny byl rovněž oblíbeným datem svateb. V tento den lidé započínali také velký předvánoční úklid.
Památky