Úvod > Aktuality > Hrady a zámky Královéhradecka lákají letos na zajímavé akce po celou sezónu
Na Kuksu pokracují restauracní práce
"> Na Kuksu pokracují restauracní práce "> Hrady a zámky Královéhradeckého kraje lákají letos na zajímavé akce "> Na Mezinárodní dne památek bude na zámku v Opocne zprístupnen nove rekonstruovaný sál
Památky

Hrady a zámky Královéhradecka lákají letos na zajímavé akce po celou sezónu

  • Vydáno9. dubna 2014
Hrady a zámky Královéhradeckého kraje připravily na sezónu 2014 řadu zajímavých akcí a novinek, které jsou zaměřeny jak na milovníky klasické historie, tak i na rodiny s dětmi, které vyhledávají spíše kratší prohlídky či prohlídky vedené hravou formou.

Život na zámku před 100 lety uvidíte v Nechanicích

Hrádek u NechanicNa Hrádku u Nechanic se v letošním roce plánuje také oprava vstupního portiku (oprava omítek, nátěr fasády, malování průjezdu, oprava dlažby a izolace terasy) a oprava plotů v zámeckém parku. Z kulturních akcí zmiňme např. 12. a 13. července "Přijelo panstvo!", kdy hraběcí rodina, služebnictvo a další postavy zábavnou formou představí návštěvníkům život na zámku před 100 lety, kdy se zámek elektrifikoval a mimo jiné se také dozví, jakou roli hráli Harrachové při atentátu na následníka trůnu v Sarajevu. Tradičně zůstávají v nabídce zámku i výchovné programy pro školy Velikonoce a Vánoce na zámku.

Za Babičkou i valčíkem do Ratibořic

RatibořiceV Ratibořicích se uskuteční především tradiční akce, které se v minulosti setkaly s ohlasem veřejnosti. Ani letos zde nebude chybět tradiční program "Za Babičkou Boženy Němcové do Ratibořic", který se uskuteční 4. června. Květnová akce, která se bude konat od 1. do 4. 5. "Květiny z časů, kdy Evropa (ještě) tančila valčík" je příspěvkem k tématu, připomínanému v roce 2014. Týká 100. výročí vypuknutí 1. světové války, která ukončila "Belle Époque" – "krásné časy" ještě doznívajícího životního stylu 19. století.

Lidské panoptikum i noční prohlídky v Náchodě

Zámek NáchodNa zámku Náchod je největší novinkou výstava voskových figurín s názvem Katastrofy lidského těla, která zde bude k vidění do 13. dubna. Na Mezinárodní den památek a historických sídel (19. a 20. dubna) a ve dnech EHD (13. a 14. září) si zájemci budou moci zdarma prohlédnout běžně nepřístupné půdní prostory nad hlavními zámeckými budovami. Mezi již tradiční kulturní akce patří noční prohlídky s „Černou paní“ a knížetem Piccolomini, které se konají nepravidelně od července do října, první prohlídka se koná v pátek 11.7. od 21 hodin. Přesto, že od dubna do srpna bude probíhat generální oprava velké věže, nebude návštěvní provoz objektu nijak zásadně omezen a otevřeny budou všechny expoziční okruhy. Návštěvníci budou mít naopak možnost pozorovat práce na této velmi náročné obnově.

Mimořádné prohlídky zámku Opočno

Opočno interiérU příležitosti Mezinárodního dne památek, ve dnech 18. až 20. dubna bude na zámku v Opočně zpřístupněn nově rekonstruovaný sál tabulnice s renesanční hřebínkovou klenbou. Sál bude sloužit pro pořádání rodinných a firemních oslav a pro konání svatebních obřadů. Ve stejném termínu bude také mimořádně zpřístupněna pánská koupelna vybudovaná kolem roku 1912 sloužící pro osobní potřebu majitele panství. Počátkem prázdnin zámeckou expozici provoní stovky růží a léto uzavře oblíbená Hradozámecká noc.

Na Kuksu pokračují restaurační práce

KuksDo závěrečného roku se přehoupla realizační fáze projektu Kuks-Granátové jablko. Hrubé venkovní práce jsou již ukončeny a nyní se pracuje přímo v někdejším hospitalu milosrdných bratří. Zde již dokonce začalo stěhování některých sbírek z provizorních prostor do opraveného. Restaurátoři společně se štukatéry pokračují na odkryvu a stabilizaci nástěnných maleb z cyklu Tance smrti na hospitální chodbě a pouští se do mechanického odkryvu severní strany boční kaple, kde byla zjištěna nástěnná malba s motivem Nebeského Jeruzaléma ve velmi dobrém stavu. Díky mírnému počasí pokračují souběžně práce v exteriérech, který se postupně zahaluje do lešení. Z důvodu probíhajících prací v areálu na Kuksu bude objekt až do konce května zcela uzavřen. Ze stejných důvodů nebude po celou sezonu 2014 možné v hospitálním areálu uspořádat svatební obřad, ani využít vnitřní prostory k jiným hromadným akcím.

Se vstupenkou do zámku za zvířátky

Novinkou je také spolupráce Královéhradeckých zámků a hradů ve správě NPÚ se Zoo Liberec. Pokud se prokážete vstupenkou z některého z 18 státních hradů a zámků Libereckého, Královehradeckého či Pardubického kraje a získáte výhodné vstupné. Dospělý návštěvník pak zaplatí pouze "dětské" vstupné. Podobná sleva platí i naopak – při předložení vstupenky ze Zoo Liberec, získáte výhodnější vstupné na všech těchto hradech a zámcích: Bezděz, Frýdlant, Hrubý Rohozec, Lemberk, Sychrov, Trosky, Zákupy, Grabštejn, Hrádek u Nechanic, Kuks, Náchod, Opočno, Ratibořice, Kunětická hora, Litice, Litomyšl, Slatiňany či soubor lidových staveb Vysočina.

Zámek Hrádek u Nechanic – kousek Anglie ve východních Čechách

Zámek Hrádek u Nechanic – kousek Anglie ve východních Čechách

Zámek Hrádek u Nechanic je jednou z nejvýznamnějších romantických staveb na území České republiky. Zámek vznikl v letech 1839-1857 ve stylu windsorské gotiky, jako reprezentační sídlo šlechtického rodu Harrachů. Zámecké interiéry mají převážně novorenesanční vzhled.

Zámek Náchod – perla na hranici mezi Českou republikou a Polskem

Zámek Náchod – perla na hranici mezi Českou republikou a Polskem

Zámek Náchod uvidíte již z dálky při příjezdu do města. Zámecký komplex má celkem pět nádvoří a nabízí zajímavou atmosféru. K vidění jsou tři samostatné prohlídkové okruhy.

Zámek Ratibořice v Babiččině údolí

Zámek Ratibořice v Babiččině údolí

Seznámit se s dobou Petra Birona, vévody Kuronského, a jeho dcery Kateřiny Vilemíny, vévodkyně Zaháňské, nejznámější postavy spojené s historií zámku v Ratibořicích, je možné nejen při prohlídce samotného zámku, ale především při návštěvě některé z akcí konaných v areálu zámku a v Babiččině údolí.

Babiččino údolí v Ratibořicích – na skok do románu Boženy Němcové

Babiččino údolí v Ratibořicích – na skok do románu Boženy Němcové

Babiččino údolí patří mezi nejznámější výletní místa Východních Čech. Právě sem umístila Božena Němcová děj svého díla Babička. Tady někde chodily skutečné předobrazy babičky, vévodkyně Zaháňské, Barunky a jejích sourozenců, psů Sultána a Tyrla i bláznivé Viktorky.

Hospital Kuks – zcela ojedinělá barokní architektura

Hospital Kuks – zcela ojedinělá barokní architektura

Hospital Kuks naleznete ve stejnojmenné obci Kuks nedaleko městečka Jaroměř. V malebném údolí Labe na začátku 18. století nechal postavit František Antonín Špork (Sporck – 1662 – 1738) nejprve lázeňské budovy se zámkem a panským hostincem, a to díky léčivému pramenu, který zde vyvěral.

Státní zámek Opočno – objevte bohaté sbírky obrazů a zbraní

Státní zámek Opočno – objevte bohaté sbírky obrazů a zbraní

Areál opočenského zámku je jedinečným souborem památek, dokládajících způsob života, vkus i myšlení části české společnosti v průběhu pěti století. V zámku, obklopeném přírodně krajinářským parkem, jsou dochovány historické interiéry s bohatými sbírkami obrazů a zbraní.