!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Hrady a zámky hlásí: otevřeno máme i v listopadu!
Hrady a zámky hlásí: otevřeno máme i v listopadu!
"> "> "> "> "> "> "> ">
Památky

Hrady a zámky hlásí: otevřeno máme i v listopadu!

  • Vydáno30. října 2021
Většina hradů a zámků sice na konci října zavírá okenice, dveře i brány, ale přesto existuje dost takových, kam se můžete vypravit i v listopadu – a to nejenom o víkendech, ale i ve všedních dnech, a dokonce i v pondělí. Kde si tedy užijete prohlídky přepychově vybavených interiérů, vinných sklepů a strašidel i v podzimních dnech?

Zámek Děčín: otevřeno denně, i v pondělí

zámek DěčínNa zámku v Děčíně se s otvírací dobou netrápí, zkrátka mají otevřeno pořád – denně včetně pondělí od ledna až do prosince. Zámecké interiéry poznáte tak, jak vypadaly v dobách největší slávy, k prohlídce lákají i soukromé komnaty někdejšího premiéra rakouské vlády a místodržícího Českého království knížete Františka Thuna. Růžová zahrada je sice přes zimu zavřená, ale ještě v listopadu můžete nahlédnout do jižních zahrad.

Navíc na hlavním nádvoří čeká na hosty útulná kavárna, v barokních konírnách se ukrývají historické kočáry a na půdě objevíte Hodinárium, a pokud byste snad toužili po noclehu na zámku, můžete se tu ubytovat. A když už sem pojedete v zimě, nezapomeňte na děčínskou zoologickou zahradu, také tady mají otevřeno po celý rok!
 

Zámek Mělník: vinné sklepy, restaurace a cukrárna

MělníkKdyž je řeč o Mělníku a o mělnickém zámku, který je také otevřený celý rok každý den, nelze se nezmínit o dalších lákadlech. Na žádném jiném zámku totiž nenajdete vyhlídkovou restauraci s panoramatickým výhledem na soutok Labe a Vltavy a navíc ještě zámeckou cukrárnu ve stylu Ludvíka XIV. s originálním nábytkem a bohatým výběrem čokoládových pralinek.

Úžasné vyhlídky do okolí si užijete i při prohlídce zámeckých interiérů, zapomenout byste neměli ani na rozsáhlé vinné sklepy; základy těch nejstarších prý nechal postavit sám Karel IV. Uvidíte tu dřevěné sudy s překrásnými vyřezávanými ornamenty a můžete si objednat degustaci Lobkowických vín. Komu zámecké podzemí nestačí, ten se může zastavit v Turistickém informačním centru a vydat se na prohlídku mělnického podzemí – není dlouhé, ale zato nahlédnete do nejširší středověké studny v Česku.


Zámek Lednice: prohlídka interiérů a krásná procházka parkem

zámek ledniceVydejte se za krásami zámku Lednice, který je součástí Lednicko-valtického areálu. Kníže Alois II. z Lichteinsteina nechal Lednici přebudovat na reprezentační letní sídlo v duchu anglické gotiky. Krásný zámek i s parkem je otevřen od listopadu do konce prosince každý víkend od 10:00 do 16:00 hodin. V lednu se prohlídky nekonají, ale zámecké brány se opět otevřou na začátku února. Ve stejném termínu a čase je zájemcům k dispozici také Navštívit zámecký palmový skleník, ve kterém každý měsíc neco kvete, tedy i během naší dlouhé zimy.

Dokonalým rámcem zámku je francouzská zahrada a rozsáhlý krajinářský park, jeden z největších v České republice. Lze v něm nalézt pozoruhodné dekorativní stavby, například Apollónův chrám, umělou zříceninu Janův hrad a na bývalé moravsko-rakouské hranici Hraniční zámeček. Na dohled od zámku vyčnívá z bohaté zeleně parku ladný minaret, ojedinělá architektonická památka vystavěná podle projektu Josefa Hardmutha v letech 1797-1804. I když jsou stavbičky v zimě zavřené, návštěva parku určitě stojí za to.
 

Zámek Dětenice: otevřeno celoročně, sedm dní v týdnu

zámek DěteniceJako jeden z mála kulturních objektů je zámek Dětenice přístupný veřejnosti i v zimním období. Při prohlídce zámku můžete vidět 14 plně zařízených pokojů a nástěnné malby al seco i al fresco, barokní a rokokové štuky. Zámecký interiér vychází z archivních materiálů převážně z 18. století a ukazuje návštěvníkům vkus a životní styl šlechty na typickém vesnickém panství. Klasická prohlídka zámku se koná od 10:00 do 17:00. Poslední prohlídka začíná v 17:00.

Víkendy pak patří dětským návštěvníkům. Každou listopadovoou sobotu se konají zombie prohlídky, v prosinci pak čertovské (každou hodinu). Neděle je vyhrazena prohlídkám s pohádkovou bytostí (každou hodinu). Zámek je denně otevřen ale jen do konce prosince, od ledna do května se otevírá pouze o víkendech.
 

Zámek Hluboká: Zimní trasa do soukromých apartmá

Hluboká podzimOd 2. listopadu je na zámku Hluboká dostupná  tzv. Zimní trasa. Návštěvníci si prohlédnou celkem devět temperovaných pokojů představujících soukromá apartmá posledních čtyř generací majitelů hlubockého panství – Schwarzenbergů. K vidění je například kuřácký salon, Malá jídelna, Lovecká jídelna, přípravna jídel, nechybí ani pracovna, obývací pokoj a ložnice Dr. Adolfa Schwarzenberga.

Trasa je otevřena po celý listopad, až do 19. prosince, a to od úterý do neděle od 10:00 do 16:00 hodin. Od ledna je opět otevřeno denně kromě pondělí od 10 do 16 hodin, kdy vychází poslední prohlídka. Během vánočních svátků je však zámek uzavřen.
 

Celoročně otevřené stálice i zámky, kde si užijete víkendové akce

  • hrad KarlštejnKde mají otevřeno během listopadových a prosincových víkendů? Třeba na zámku Veltrusy. Koncem listopadu tady chystají adventní program.
  • V listopadu si ve všední dny (od úterý do pátku) lze prohlédnout jeden z prohlídkových okruhů hradu Rožmberk; zve vás do soukromých pokojů šlechtického rodu Buquoyů.
  • Kde nedělají rozdíl mezi všedními dny a víkendy? Třeba na hradě Loket nebo zámku Sychrov, kde je otevřeno celoročně, a až na výjimky denně. Přístupný je i sychrovský zámecký park.
  • KřivoklátSoukromými a reprezentačními prostorami na hradě Karlštejn (okruh Císařská rezidence Karla IV.) se můžete projít od 1. do 21. listopadu denně mimo pondělí 10:00 – 15:00 hodin a potom od 22. do 19. prosince od pátku do neděle ve stejném čase. Přes Vánoc bude hrad uzavřen, návštěvníkům se opět otevře 26. 12. 2021.
  • O víkendech v listopadu (1. – 30. listopadu) má od 10:00 do 15:00 otevřeno i hrad Křivoklát.
  • Listopadové a prosincové víkendy můžete využít také k výletům na zámek Brandýs nad Labem, Valeč a z hradů bude otevřen Horní hrad, Cimburk, Chebský hrad nebo Valečov.
Zámek Dobříš – na výlet po celý rok

Zámek Dobříš – na výlet po celý rok

Zámek Dobříš nedaleko od Prahy jehož současným majitelem je dipl. ing. Jerome Colloredo-Mannsfeld, je otevřen celoročně široké veřejnosti. Zámek nabízí také možnost ubytování a konání společenských akcí, např. svateb a rodinných oslav.

Zámek Valeč s barokní zahradou

Zámek Valeč s barokní zahradou

Areál zámku Valeč na Karlovarsku tvoří ojedinělou ukázku vrcholně barokního stavitelství a krajinného urbanismu. V zámeckém parku můžete obdivovat Teatron, letohrádek, skleník a sochy M. B. Brauna. Navštívit můžete dvě audiovizuální expozice. Zpestřením jsou víkendové noční prohlídky s lucernou.

Slezskoostravský hrad v Ostravě

Slezskoostravský hrad v Ostravě

Hrad leží při soutoku řek Ostravice a Lučiny. Díky své poloze na průsečíku oblíbených cyklostezek je předurčen k tomu, aby se stal vyhledávaným výletním místem nabízející návštěvníkům nejen odpočinek, ale také pohled do ostravské historie.

Zimní prohlídky zámku Mělník

2.2.
31.3.
Zimní prohlídky zámku Mělník

Dominantou Mělníka je zámek a od zámku je nádherný pohled na soutok Labe a Vltavy, posvátnou horu Říp i vinice svaté Ludmily.

Zimní prohlídky na hradě Loket

1.11.
31.3.
Zimní prohlídky na hradě Loket

Hrad Loket si můžete prohlédnout s průvodcem nebo si ho projít od sklepů až po půdu sami. V několika patrech studených a vlhkých kobek naleznete expozici útrpného práva. Hrad je pro návštěvníky otevřen denně.

Zimní prohlídky zámku Dětenice

1.11.
31.3.
Zimní prohlídky zámku Dětenice

Zámek i historický pivovar můžete navštívit i v zimních měsících o víkendech.

Zimní prohlídky zámku Hluboká

2.11.
31.3.
Zimní prohlídky zámku Hluboká

Zimní prohlídky na zámku Hluboká lákají k návštěvě již několik let. Návštěvníci zavítají do devíti pokojů soukromých apartmá posledních čtyř generací majitelů hlubockého panství – Schwarzenbergů.

Zimní prohlídky na Křivoklátě

8.1.
28.2.
Zimní prohlídky na Křivoklátě

Od ledna do února je otevřeno o víkendech od 12 do 14 hodin.

Zimní prohlídky zámku Lednice

1.11.
31.3.
Zimní prohlídky zámku Lednice

Státní zámek v Lednici zůstává otevřen přes zimní sezónu všem milovníkům historie. Je přístupný vždy o víkendech od 10 do 16 hodin (mimo leden).

Hrad Cimburk u Koryčan

Hrad Cimburk u Koryčan

Rozsáhlá zřícenina gotického hradu se nachází na návrší nad vodní nádrží asi 5 km od obce Koryčany. Vznikl mezi léty 1327 – 1333, opuštěn byl v roce 1720. V 30. letech minulého století byly provedeny první záchrané práce, další v roce 1940.

Horní Hrad nedaleko Stráže nad Ohří

Horní Hrad nedaleko Stráže nad Ohří

Hrad a zámek Horní Hrad také řečený Hauenštejn je středověký strážní hrad nedaleko Stráže nad Ohří, rozšířený a upravený v polovině 19. století ve stylu anglické novogotiky.

Zámek Děčín – zámek s monumentální barokní konírnou

Zámek Děčín – zámek s monumentální barokní konírnou

Zámek Děčín, ležící nad soutokem Labe a Ploučnice, patří mezi nejvýznamnější historické památky severních Čech. Zámek okouzlí návštěvníky především tehdejší nejznámější rosarií v habsburské monarchii Růžovou zahradou a monumentální barokní konírnou. Otevřené je také revitalizované jižní křídlo.

Zámek Sychrov – sídlo Rohanů, kam se můžete vydat po celý rok

Zámek Sychrov – sídlo Rohanů, kam se můžete vydat po celý rok

Novogotický zámek Sychrov, který sloužil jako rezidence původem francouzského rodu Rohanů, znáte z pohádky Zlatovláska či Nesmrtelná teta. Zámek nabízí 3 návštěvnické okruhy, noční prohlídky, ukázky sokolnictví, koncerty.

Zámek Roztoky – Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy

Zámek Roztoky – Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy

Muzeum představuje návštěvníkům výstavy a expozice, ateliér Zdenky Braunerové, kulturní akce, dílny pro děti i dospělé, park se sochami a vzácnými dřevinami, možnost výletů po okolí.

Zámek Valtice – za poznáním a vínem na jižní Moravu

Zámek Valtice – za poznáním a vínem na jižní Moravu

Dominantou Valtic je barokní zámek s kaplí a kostel Nanebevzetí Panny Marie. Kaple je využívána k hudebním produkcím. Zámek sloužil rodu Lichtenštejnů jako „rodinný domek“. Zpřístupněno je 21 místností zámku a nachází se zde také expozice o knížecí rodině, nově opravené sály a zámecké divadlo.

Hrad a zámek Staré Hrady

Hrad a zámek Staré Hrady

Hrad a zámek Staré Hrady leží v Českém ráji, jižně od Jičína – hned vedle městečka Libáň. Bohatý program zde nabízí pět pohádkových prohlídkových okruhů a 2 historické prohlídkové okruhy. Provedou vás živé pohádkové bytosti v rolích průvodců.

Zámek Hluboká nad Vltavou – neogotický klenot přístupný po celý rok

Zámek Hluboká nad Vltavou – neogotický klenot přístupný po celý rok

Zámek Hluboká je ideálním výletním cílem pro milovníky historie, nenapravitelné romantiky a na své si zde přijdou i vyznavači sportovních aktivit. Zámek vděčí za svoji současnou podobu rodu Schwarzenberků a mnohdy bývá označován jako nejhezčí zámek České republiky.

Zámek Zbiroh – vychutnejte si zámecké prostředí pro nejnáročnější zákazníky

Zámek Zbiroh – vychutnejte si zámecké prostředí pro nejnáročnější zákazníky

Provedeme vás historií zbirožského zámku od dob jeho vzniku ve 13. století až do jeho novodobých dějin, pochutnáte si ve středověké krčmě u Rudolfovy kratochvíle a přespat můžete v Chateau hotelu, kde pobývala například Božena Němcová nebo Alfons Mucha.

Zámek Radim – dávné sídlo Lichtenštejnů

Zámek Radim – dávné sídlo Lichtenštejnů

V roce 1610 Záruba z Hustiřan na místě bývalé tvrze postavil renesanční zámek, který se téměř v původní podobě zachoval dodnes. Zámek je otevřen celoročně a návštěvníkům nabízí zimní i letní prohlídkové okruhy.

Zámek Veltrusy – barokní sídlo rodu Chotků

Zámek Veltrusy – barokní sídlo rodu Chotků

Barokní zámek rodiny Chotků z první poloviny 18. století, který byl později klasicistně upraven, stojí uprostřed krajinářského parku s romantickými stavbami.

Zámek Mělník a vinné sklepy Jiřího Lobkowicze

Zámek Mělník a vinné sklepy Jiřího Lobkowicze

Prohlídky zámku, rodinné sbírky rodiny Lobkowiczů a zámeckých vinných sklepů spojené s ochutnávkou vín z vlastních vinic. Restaurace s výhledem na soutok řek Labe a Vltavy a proslulé vinice svaté Ludmily nabízí široký výběr vín a gurmánských specialit, zámecká cukrárna pak dezerty vlastní výroby.

Zámek Loučeň – zámek, kde to žije

Zámek Loučeň – zámek, kde to žije

Zámek Loučeň – romantický zámek s rozlehlým parkem, labyrintáriem a celou řadou dalších zajímavostí. Expozice české větve rodiny Thurn-Taxis a života na zámku na přelomu 19. a 20. století. Dozvíte se tak nikoli suchá fakta, ale příběh života na zámku zhruba před sto lety.