Úvod > Aktuality > Hrady a zámky hlásí: otevřeno máme i v listopadu!
Památky

Hrady a zámky hlásí: otevřeno máme i v listopadu!

  • Vydáno31. října 2023
Většina hradů a zámků sice na konci října zavírá okenice, dveře i brány, ale přesto existuje dost takových, kam se můžete vypravit i v listopadu – a to nejenom o víkendech, ale i ve všedních dnech, a dokonce i v pondělí. Kde si tedy užijete prohlídky přepychově vybavených interiérů, vinných sklepů a strašidel i v podzimních dnech?

Zámek Děčín: otevřeno denně, i v pondělí

zámek DěčínNa zámku v Děčíně se s otvírací dobou netrápí, zkrátka mají otevřeno pořád – denně včetně pondělí, a to od března až do prosince. Zámecké interiéry poznáte tak, jak vypadaly v dobách největší slávy, k prohlídce lákají i soukromé komnaty někdejšího premiéra rakouské vlády a místodržícího Českého království knížete Františka Thuna. Růžová zahrada je až do roku 2025 v rekonstrukci, ale ještě v listopadu můžete nahlédnout do jižních zahrad. Navíc na hlavním nádvoří čeká na hosty útulná kavárna, v barokních konírnách se ukrývají historické kočáry a na půdě objevíte Hodinárium, a pokud byste snad toužili po noclehu na zámku, můžete se tu ubytovat. A když už sem pojedete v zimě, nezapomeňte na děčínskou zoologickou zahradu, tady mají otevřeno po celý rok!
 

Zámek Mělník: vinné sklepy, restaurace a cukrárna

MělníkKdyž je řeč o Mělníku a o mělnickém zámku, který je také otevřený celý rok vždy od středy do neděle, nelze se nezmínit o dalších lákadlech. Úžasné vyhlídky do okolí si užijete při prohlídce zámeckých interiérů, zapomenout byste neměli ani na rozsáhlé vinné sklepy; základy těch nejstarších prý nechal postavit sám Karel IV. Uvidíte tu dřevěné sudy s překrásnými vyřezávanými ornamenty a můžete si objednat degustaci Lobkowických vín. Komu zámecké podzemí nestačí, ten se může zastavit v Turistickém informačním centru a vydat se na prohlídku mělnického podzemí – není dlouhé, ale zato nahlédnete do nejširší středověké studny v Česku.


Zámek Lednice: prohlídka interiérů a krásná procházka parkem

zámek ledniceVydejte se za krásami zámku Lednice, který je součástí Lednicko-valtického areálu. Kníže Alois II. z Lichteinsteina nechal Lednici přebudovat na reprezentační letní sídlo v duchu anglické gotiky. Krásný zámek i s parkem je otevřen od listopadu do konce prosince každý víkend od 10:00 do 16:00 hodin. V lednu se prohlídky nekonají, ale zámecké brány se opět otevřou na začátku února. Ve stejném termínu a čase je zájemcům k dispozici také zámecký palmový skleník, ve kterém každý měsíc neco kvete, tedy i během naší dlouhé zimy.

Dokonalým rámcem zámku je francouzská zahrada a rozsáhlý krajinářský park, jeden z největších v České republice. Lze v něm nalézt pozoruhodné dekorativní stavby, například Apollónův chrám, umělou zříceninu Janův hrad a na bývalé moravsko-rakouské hranici Hraniční zámeček. Na dohled od zámku vyčnívá z bohaté zeleně parku ladný minaret, ojedinělá architektonická památka vystavěná podle projektu Josefa Hardmutha v letech 1797-1804. I když jsou stavbičky v zimě zavřené, návštěva parku určitě stojí za to.
 

Zámek Dětenice: otevřeno celoročně, sedm dní v týdnu

zámek DěteniceJako jeden z mála kulturních objektů je zámek Dětenice přístupný veřejnosti i v zimním období. Při prohlídce zámku můžete vidět 14 plně zařízených pokojů a nástěnné malby al seco i al fresco, barokní a rokokové štuky. Zámecký interiér vychází z archivních materiálů převážně z 18. století a ukazuje návštěvníkům vkus a životní styl šlechty na typickém vesnickém panství. Během listopadu a prosince je zámek přístupný během víkendů a program je určen především pro rodiny s dětmi, které jsou zvány na strašidelné a pohádkové prohlídky. Každou listopadovoou sobotu se konají zombie prohlídky, v prosinci pak čertovské (každou hodinu). Neděle (v listopadu a prosinci) jsou vyhrazeny prohlídkám s pohádkovou bytostí, prohlídky se konají každou hodinu. Zámek je od listopadu do konce dubna otevřen pouze o víkendech.
 

Zámek Hluboká: Zimní trasa do soukromých apartmá

Hluboká podzimOd 1. listopadu je na zámku Hluboká dostupná  tzv. Zimní trasa. Návštěvníci si prohlédnou celkem devět temperovaných pokojů představujících soukromá apartmá posledních čtyř generací majitelů hlubockého panství – Schwarzenbergů. K vidění je například kuřácký salon, Malá jídelna, Lovecká jídelna, přípravna jídel, nechybí ani pracovna, obývací pokoj a ložnice Dr. Adolfa Schwarzenberga. Trasa je otevřena po celý listopad, až do 17. prosince, a to od úterý do neděle od 10:00 do 16:00 hodin. Od 2. ledna je opět otevřeno denně kromě pondělí od 10 do 16 hodin, kdy vychází poslední prohlídka. Během vánočních svátků je však zámek uzavřen.
 

Celoročně otevřené stálice i zámky, kde si užijete víkendové akce

  • hrad KarlštejnKde nedělají rozdíl mezi všedními dny a víkendy? Třeba na hradě Loket nebo zámku Sychrov, kde je otevřeno celoročně, a až na výjimky denně – a přístupný je i sychrovský zámecký park. Také Horní hrad a Cimburk mají otevřeno denně po celý rok!
  • Soukromými a reprezentačními prostorami na hradě Karlštejn (okruh Císařská rezidence Karla IV.) se můžete projít od 1. do 5. listopadu denně mimo pondělí 10:00 – 15:00 hodin a potom od 6. listopadu do 17. prosince od pátku do neděle ve stejném čase. Na státní svátek 17. listopadu zde bude otevřeno! Přes Vánoc bude hrad uzavřen, návštěvníkům se opět otevře 26. 12. 2023.
  • O víkendech v listopadu (4. – 26. listopadu) má od 10:00 do 15:00 otevřeno i hrad Křivoklát.
  • Listopadové a prosincové víkendy můžete využít také k výletům na zámek Brandýs nad Labem, Valeč anebo Chebský hrad.
Zimní prohlídky na Křivoklátě

1.11.
31.12.
Zimní prohlídky na Křivoklátě

V listopadu a prosinci je hrad otevřen o víkendech a vánočních svátcích od 10 do 15 hodin. V únoru je otevřeno o víkendech od 12 do 14 hodin.

Zimní prohlídky zámku Hluboká

1.11.
17.12.
Zimní prohlídky zámku Hluboká

Zimní prohlídky na zámku Hluboká lákají k návštěvě již několik let. Návštěvníci zavítají do devíti pokojů soukromých apartmá posledních čtyř generací majitelů hlubockého panství – Schwarzenbergů.

Zimní prohlídky zámku Dětenice

1.11.
31.3.
Zimní prohlídky zámku Dětenice

Zámek i historický pivovar můžete navštívit i v zimních měsících o víkendech.

Zámek Děčín – zámek s monumentální barokní konírnou

Zámek Děčín – zámek s monumentální barokní konírnou

Zámek Děčín, ležící nad soutokem Labe a Ploučnice, patří mezi nejvýznamnější historické památky severních Čech. Zámek okouzlí návštěvníky především tehdejší nejznámější rosarií v habsburské monarchii Růžovou zahradou a monumentální barokní konírnou. Otevřené je také revitalizované jižní křídlo.

Zimní prohlídky zámku Zákupy

30.10.
1.4.
Zimní prohlídky zámku Zákupy

Zimní okruh je v provozu od konce října do začátku dubna. Všechny místnosti zimního okruhu jsou bohatě zařízeny nábytkem, obrazy, porcelánem, loveckými trofejemi atd. Součástí zimního okruhu je i historická zámecká kuchyně v přízemí zámku.

Hrad a zámek Staré Hrady

Hrad a zámek Staré Hrady

Hrad a zámek Staré Hrady leží v Českém ráji, jižně od Jičína – hned vedle městečka Libáň. Bohatý program zde nabízí pět pohádkových prohlídkových okruhů a 2 historické prohlídkové okruhy. Provedou vás živé pohádkové bytosti v rolích průvodců.

Zámek Roztoky – Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy

Zámek Roztoky – Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy

Muzeum představuje návštěvníkům výstavy a expozice, ateliér Zdenky Braunerové, kulturní akce, dílny pro děti i dospělé, park se sochami a vzácnými dřevinami, možnost výletů po okolí.

Zámek Mělník a vinné sklepy Jiřího Lobkowicze

Zámek Mělník a vinné sklepy Jiřího Lobkowicze

Prohlídky zámku, rodinné sbírky rodiny Lobkowiczů a zámeckých vinných sklepů spojené s ochutnávkou vín z vlastních vinic. Proslulé vinice svaté Ludmily nabízí široký výběr vín, nechybí ani prohlídky sklepů včetně degustace. Navštivte naší zámeckou cukrárnu a restauraci s dechberoucím výhledem.

Zámek Zbiroh – vychutnejte si zámecké prostředí pro nejnáročnější zákazníky

Zámek Zbiroh – vychutnejte si zámecké prostředí pro nejnáročnější zákazníky

Provedeme vás historií zbirožského zámku od dob jeho vzniku ve 13. století až do jeho novodobých dějin, pochutnáte si ve středověké krčmě u Rudolfovy kratochvíle a přespat můžete v Chateau hotelu, kde pobývala například Božena Němcová nebo Alfons Mucha.

Hrad Cimburk u Koryčan

Hrad Cimburk u Koryčan

Rozsáhlá zřícenina gotického hradu se nachází na návrší nad vodní nádrží asi 5 km od obce Koryčany. Vznikl mezi léty 1327 – 1333, opuštěn byl v roce 1720. V 30. letech minulého století byly provedeny první záchrané práce, další v roce 1940.

Zámek Loučeň – zámek, kde to žije

Zámek Loučeň – zámek, kde to žije

Zámek Loučeň – romantický zámek s rozlehlým parkem, labyrintáriem a celou řadou dalších zajímavostí. Expozice české větve rodiny Thurn-Taxis a života na zámku na přelomu 19. a 20. století. Dozvíte se tak nikoli suchá fakta, ale příběh života na zámku zhruba před sto lety.

Zámek Valeč a barokní skvosty Matyáše Bernarda Brauna

Zámek Valeč a barokní skvosty Matyáše Bernarda Brauna

Areál zámku Valeč na Karlovarsku tvoří ojedinělou ukázku vrcholně barokního stavitelství a krajinného urbanismu. V zámeckém parku můžete obdivovat Teatron, letohrádek, skleník a sochy M. B. Brauna. Navštívit můžete dvě audiovizuální expozice. Zpestřením jsou víkendové noční prohlídky s lucernou.

Zámek Hluboká nad Vltavou – neogotický klenot přístupný po celý rok

Zámek Hluboká nad Vltavou – neogotický klenot přístupný po celý rok

Zámek Hluboká je ideálním výletním cílem pro milovníky historie, nenapravitelné romantiky a na své si zde přijdou i vyznavači sportovních aktivit. Zámek vděčí za svoji současnou podobu rodu Schwarzenberků a mnohdy bývá označován jako nejhezčí zámek České republiky.

Hrad Křivoklát – královský hrad s nádhernými a vzácnými sbírkami

Hrad Křivoklát – královský hrad s nádhernými a vzácnými sbírkami

Křivoklát patří k nejvýznamnějším a nejstarším královským hradům v České republice. Jeho předchůdcem byla lovecká stanice, zmíněná v Kosmově kronice už kolem roku 1109–1110. Své jméno získal snad podle křivých základů nebo nízkých křivých stromů, tzv. klátů.

Karlštejn – hrad ochraňující korunovační klenoty

Karlštejn – hrad ochraňující korunovační klenoty

Hrad Karlštejn, gotický skvost na jihozápad od Prahy, nechal v roce 1348 vystavět Karel IV., aby zde uchoval vzácné korunovační klenoty. Na hradě Karlštejn můžete prozkoumat nejen české korunovační klenoty a sbírku svatých relikvií, ale také prožít svůj Den na Karlštejně.

Zámek Sychrov – sídlo Rohanů, kam se můžete vydat po celý rok

Zámek Sychrov – sídlo Rohanů, kam se můžete vydat po celý rok

Novogotický zámek Sychrov, který sloužil jako rezidence původem francouzského rodu Rohanů, znáte z pohádky Zlatovláska či Nesmrtelná teta. Zámek nabízí 3 návštěvnické okruhy, noční prohlídky, ukázky sokolnictví, koncerty.

Slezskoostravský hrad v Ostravě

Slezskoostravský hrad v Ostravě

Hrad leží při soutoku řek Ostravice a Lučiny. Díky své poloze na průsečíku oblíbených cyklostezek je předurčen k tomu, aby se stal vyhledávaným výletním místem nabízející návštěvníkům nejen odpočinek, ale také pohled do ostravské historie.

Horní Hrad nedaleko Stráže nad Ohří

Horní Hrad nedaleko Stráže nad Ohří

Hrad a zámek Horní Hrad také řečený Hauenštejn je středověký strážní hrad nedaleko Stráže nad Ohří, rozšířený a upravený v polovině 19. století ve stylu anglické novogotiky.

Další aktuality

Schované v lese: zimní procházky k dobře utajeným památkám

Zážitky z objevování neznámého a prapodivného: přesně to vás čeká, pokud se s portálem Kudy z nudy vypravíte na pár míst, skrytých lidským očím. Jsou pitoreskní a zvláštní, romantická i strašidelná, jedno ale mají společné: zná je opravdu jen málokdo.
Památky

10 tipů na výlety do zimních měst aneb ve stínu i na výsluní

Zimní dovolená na horách – existuje něco lepšího? Na portálu Kudy z nudy najdete přehled lyžařských středisek, sněhové zpravodajství, osvědčené lyžařské školy pro děti i dospělé i tipy, jak ušetřit a jak si užít co nejvíc zábavy za co nejméně peněz. Utajeným pokladem však zůstávají krásná horská městečka s poklidnou atmosférou, a přitom plná útulných kaváren a dalších zajímavostí.
Památky

Můstky, Mostky, Mostiště a jeden zapomenutý středověký most s tajemstvím

Historie, romantika a trocha tajemství, tím vším jsou opředeny nejstarší kamenné mosty u nás. Určitě vás teď napadne Karlův most přes Vltavu, písecký Kamenný most nebo barokní most v Náměšti nad Oslavou. Znáte ale například kamenný most v podhůří Železných hor, kde dokonce samotná obec dostala název podle něj – Kamenné Mosty? Vydejte se na výlet po nejstarších mostech České republiky a možná budete překvapeni, jaké příběhy se za nimi ukrývají...
Památky

Nový život starých sladoven: výlety za vůní sladu, do muzea, restaurací nebo galerie

Když přijde řeč na sladovny, kdekdo si představí tu v Písku: velkou budovu v centru města, kam se chodí hlavně na výstavy. Prozkoumejte s portálem Kudy z nudy zdejší novinky a vydejte se také do jiných sladoven. Některé slouží jako restaurace, jiné jako galerie nebo hotely. Podíváme se ale i tam, kde se dodnes vyrábí pravý slad!
Památky

7 věcí, které nevíte o… nejkrvavějších bitvách a událostech českých dějin

Přestože nejkrvavější masakry v dějinách lidstva se českým zemím vyhnuly, bitev se u nás přesto odehrálo víc než dost. Které se zapsaly do dějin tím, že v nich došlo k největším ztrátám na životech? Možná vás překvapí, že to nebyla ani bitva u Sudoměře, ani bitva na Vítkově, ani ta na Bílé hoře.
Památky

Tradiční ruční výroba skla je zapsaná na seznamu UNESCO

Mikuláš a 6. prosinec 2023 si budeme navždy pamatovat jako den, kdy byla na reprezentativní seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO zapsána ruční výroba skla. České sklo tak potvrdilo svou světovou úroveň a pověst. Na portálu Kudy z nudy vám doporučíme pár míst, kde poznáte sklo jako jedinečnou hmotu s fascinujícím příběhem.
Památky

30 tipů, kam na výlety na hrady a zámky po celý rok

Téměř každý ví, že hrad či zámek otevřený po celý rok, je Pražský hrad, Hluboká nebo Špilberk. Ale zajímavé tipy na výlet najdete i jinde! Podívejte se na naši nabídku celoročně otevřených hradů a zámků a udělejte si s celou rodinou pěkný výlet! Vždyť objevovat honosné interiéry zámků a pohádkové hradní paláce můžete po celý rok! A jaké památky mají dveře dokořán? Portál Kudy z nudy vám poradí!
Památky

Ocení Stavba roku 2023 získaly lávky, galerie, kostely i nemocnice

Centrum současného umění EPO1, lávky v Litomyšli a Praze, návštěvnické centrum pivovaru Bernard, rekonstrukce Červeného kostela v Olomouci, ale třeba i sídlo Nejvyššího kontrolního úřadu jsou mezi oceněnými Stavba roku 2023. Letos se do prestižní soutěže přihlásilo 110 projektů, odborná porota poté vybírala z 38 nominovaných. Prestižní ocenění je udělováno od roku 1992. Podívejte se s portálem Kudy z nudy na přehled všech vítězů.
Památky