Úvod > Aktuality > Hradozámecká noc 2019: Velkolepé rozloučení s létem na hradech a zámcích

Hradozámecká noc 2019: Velkolepé rozloučení s létem na hradech a zámcích

Vydáno 30. srpna 2019 Památky
Poslední srpnová sobotní noc znamená už tradičně vrchol prázdninové sezony, který Národní památkový ústav slaví nočním otevřením řady hradů a zámků s komponovanými programy, divadlem, hudbou, světelnými efekty a dalšími akcemi plnými romantiky. Letos se Hradozámecká noc ze soboty 31. 8. na neděli 1. 9. 2019 uskuteční již podesáté.

Centrem letošní Hradozámecké noci je hrad Grabštejn

Hrad GrabštejnHradozámecká noc, která letos proběhne v noci ze soboty 31. srpna na neděli 1. září, představuje památky v netradiční době a s netradičním programem jako místa neustále živá, na něž má smysl se vracet. Do Hradozámecké noci se stejně jako v předchozích letech zapojí desítky památek – hrady, zámky, kláštery, kostely, ale také vily nebo paláce. Každý rok se na některé z památek ve správě NPÚ odehrává hlavní program – v letošním roce bude hlavním hostitelem hrad Grabštejn.

Program na Grabštejně, který bude oživenou připomínkou jednotlivých postav a důležitých osobností rodiny Gallasů a Clam-Gallasů, začne v 18:00 a skončí o půlnoci. Přijďte se seznámit s jejich radostmi, zájmy a oblíbenými kratochvílemi.

Grabštejn prohlídkyNa příchozí budou čekat hrané kostýmované prohlídky s historkami ze života jednotlivých členů rodiny se sladkou tečkou, prohlídky sklepení bez průvodce i komentované prohlídky hradní kaple sv. Barbory s navazujícím komorním koncertem. Uslyšíte původní hradní varhany v akci! Navštívit bude možné i samostatně hradní věž, která poskytuje krásný výhled do okolí hradu - kraje Trojzemí Čech, Německa a Polska.

Chybět nebudou ani dobová hudební, taneční, šermířská a další vystoupení. Uhranou vás provazochodci i historická módní přehlídka. Vyděsí vás i pobaví ukázky práva útrpného. Historii můžete ochutnat na vlastní chuťové pohárky v Kuchyni U Ryby i hradní krčmě. Na závěr kostýmovaných prohlídek vás potěší ochutnávka dobové zmrzliny a celý program zakončí ohnivé a ohňostrojné překvapení.

Celodenní tematický program ale nabídnou také dva nedaleké hrady - hrad a zámek Frýdlant a zámek Lemberk.
 

Co dalšího ještě navštívit?

Český ŠternberkStejně jako v minulých letech se k Hradozámecké noci kromě památkových objektů spravovaných Národním památkovým ústavem i letos připojuje řada památek soukromých nebo provozovaných jinými institucemi – mezi nimi například Senát ČR, Český Šternberk, zámek Fryštát, zámek Miroslav, Kačina a další.

Z památek ve správě NPÚ bude otevřen například zámek v Libochovicích, hrad Bouzov, Hluboká, Křivoklát, Hořovice, Rabí, Krásný Dvůr, zámek Třeboň, Manětín, Hradec nad Moravicí, Lysice, Zákupy, Ploskovice, Červená Lhota, Rájec nad Svitavou nebo hrad Karlštejn. Mimo to se otevřou i další památky, jako je například brněnská vila Stiassni, kostel sv. Víta v Zahrádce nebo Hospital Kuks.

Podrobný program akcí Hradozámecké noci zveřejnil Národní památkový ústav na svém webu. Návštěvnici zde naleznou kromě informací o průběhu noci na konkrétní památce také údaje o vstupném či možnosti rezervace noční prohlídky.
Hradozámecká noc v Třeboni

Hradozámecká noc v Třeboni

3. ročník Hradozámecké noci.

Hradozámecká noc na Grabštejně

Hradozámecká noc na Grabštejně

Jedinečná možnost navštívit zšeřelé hradní interiéry - a to i ty běžně nepřístupné.

Hradozámecká noc na hradě Landštejně

Hradozámecká noc na hradě Landštejně

Akce se koná v hradním příkopu, hrad bude tento večer přístupný pouze s průvodcem v určené časy.

Hradozámecká noc 2020

Hradozámecká noc 2020

Hradozámecká noc v roce 2019 proběhne v noci ze soboty 29. na neděli 30. srpna 2020.