Úvod > Aktuality > Hradozámecká noc 2022: Velkolepé rozloučení s létem na hradech a zámcích
Hradozámecká noc 2022: Velkolepé rozloučení s létem na hradech a zámcích
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Památky

Hradozámecká noc 2022: Velkolepé rozloučení s létem na hradech a zámcích

  • Vydáno25. srpna 2022
Poslední srpnová sobotní noc znamená už tradičně vrchol prázdninové sezony, který Národní památkový ústav slaví nočním otevřením řady hradů a zámků s komponovanými programy, divadlem, hudbou, světelnými efekty a dalšími akcemi plnými romantiky. Letos se Hradozámecká noc ze soboty 27. 8. na neděli 28. 8. 2022 uskuteční již po třinácté.

Centrem letošní Hradozámecké noci je Český Krumlov

Český KrumlovHradozámecká noc, která letos proběhne v noci ze soboty 27. na neděli 28. srpna, představuje památky v netradiční době a s netradičním programem jako místa neustále živá, na něž má smysl se vracet. Do Hradozámecké noci se stejně jako v předchozích letech zapojí desítky památek – hrady, zámky, kláštery, kostely, ale také vily nebo paláce. Každý rok se na některé z památek ve správě NPÚ odehrává hlavní program – v letošním roce bude hlavním hostitelem státní hrad a zámek v Českém Krumlově.

baroko krumlovV návaznosti na rok šlechtických slavností se odpolední i večerní program v Krumlově ponese v duchu barokních slavností za doprovodu živé hudby, tance, zážitkové gastronomie či scénického provedení svatojiřské legendy s pyrotechnickými efekty. Přijďte zažít barokní atmosféru při defilé karnevalových masek, hudební a taneční vystoupení "Slavnost u dvora Alžběty I.", barokní divadlo "Ve znamení živlů", příjezd Apollóna na zámecké nádvoří nebo souboj sv. Jiří s drakem podle náročného historického vzoru na II. zámeckém nádvoří.
 

Co dalšího ještě navštívit?

zámek frýdlantDo speciálního programu je letos zapojeno přes 60 státních památek ve správě NPÚ a 16 objektů mimo správu NPÚ. Ve vile Stiassni se návštěvníci díky kostýmovaným prohlídkám budou moci přenést do doby těsně před nuceným exilem židovské rodiny Stiassni. Hrané kostýmové prohlídky budou probíhat také v pražské Invalidovně a ve spoustě dalších objektů po celé republice. Milovníci sokolníků a rytířů si přijdou na své na zámku Červený Hrádek, kde budou probíhat rytířské turnaje na koních. Fanoušky dobové hudby potěší koncert v rytířském sále na zámku Frýdlant či hudební program na hradu Landštejn. Kromě zábavného doprovodného programu budou velkým lákadlem otevřené prostory památek, které jinak nejsou běžně přístupné.

Podrobný program akcí Hradozámecké noci zveřejnil Národní památkový ústav na svém webu. Návštěvnici zde naleznou kromě informací o průběhu noci na konkrétní památce také údaje o vstupném či možnosti rezervace noční prohlídky.
Egypt – dar Nilu

27.8.
20.11.
Egypt – dar Nilu

Výstava s názvem Egypt – dar Nilu představí velkorysý náhled do jedné z největších starověkých civilizací, která rozkvétala již před 5000 lety na březích afrického veletoku.

Za pokladem ztraceného města – interaktivní herna

27.8.
20.11.
Za pokladem ztraceného města – interaktivní herna

Staňte se i vy objeviteli a vydejte se na cestu Za pokladem ztraceného města.

Výstava Svět středověkých her v Hořovicích

10.6.
2.10.
Výstava Svět středověkých her v Hořovicích

Muzejní sezónní výstava přibližuje návštěvníkům formy zábavy středověké společnosti. Můžete se nejen vzdělávat, ale také si hrát. Vystaveny jsou rovněž dobové archeologické nálezy (ostruhy, keramické nádobí). Srdečně zveme i k prohlídce stálé regionální expozice seznamující s historií a řemesly.