Úvod > Aktuality > Hradozámecká noc 2023: Centrem letošního ročníku je Hrádek u Nechanic
Památky

Hradozámecká noc 2023: Centrem letošního ročníku je Hrádek u Nechanic

  • Vydáno25. srpna 2023
Pomyslným vyvrcholením hlavní sezony na hradech a zámcích ve správě Národního památkového ústavu je oblíbená Hradozámecká noc, která letos připadá na sobotu 26. srpna. Do této akce se zapojují i nestátní a soukromé hrady a zámky, celkově si letos obdivovatelé historie a architektury mohou vybírat z nabídky 79 objektů a institucí. Centrem Hradozámecké noci bude zámek Hrádek u Nechanic jako jeden z pilířů projektu NPÚ "Po stopách šlechtických rodů: Harrachové – vznešenost zavazuje".

Hrádek u NechanicČtrnáctý ročník Hradozámecké noci již tradičně nabídne akce a prohlídky na hradech, zámcích, klášterech a dalších památkových objektech. Smyslem této akce je umožnit prohlídky památek v nezvyklou dobu po setmění a nabídnout neopakovatelnou atmosféru společně s řadou kulturních programů. Hradozámecká noc je také oslavou konce prázdnin a symbolickým zakončením bezstarostného léta.

Letošním hlavním centrem Hradozámecké noci se stane Hrádek u Nechanic, kde také po celý rok probíhá projekt Národního památkového ústavu "Po stopách šlechtických rodů s podtitulem Harrachové – vznešenost zavazuje". Zámek byl totiž postaven v letech 1839–1857 Františkem Arnoštem hrabětem z Harrachu, významným představitelem jilemnické rodové linie, jako reprezentační a letní sídlo tohoto hraběcího rodu.

Hrádek u NechanicZámek celý rok seznamujeme návštěvníky pomocí přednášek, výstav, kulturních akcí, tematické monografie a dalších aktivit s významem a přínosem rodu Harrachů a tak i Hradozámecká noc se ponese v podobném duchu – průvodci vás seznámí s nejvýznamnějšími představiteli rodu a také doby, v níž žily. Příchozí si během večera budou moci spolu s průvodcem projít úplně poprvé novou prohlídkovou trasu Hostinské pokoje. Prohlídky umožní objevit nová zákoutí tohoto šlechtického sídla a odhalit příběhy s nimi spojené. Prohlídky budou probíhat ve stanovené časy, jejich rezervace je možná až na místě.
 

Zámek vlastním tempem a doprovodný program před zámkem

hrádek u nechanicOtevřeny budou ale i další interiéry zámku, které si bude možné projít vlastním tempem, vyfotit se s kostýmovanými kustody a pestrý je i kulturní program v nádvoří. Večer zakončí tematický ohňostroj. Kromě toho bude pro návštěvníky připraven dárek – Hrádkozámecké noviny, které obsahují nejenom zajímavosti k rodu Harrachů a zámku jako takovému, ale i doplňovačky a zajímavé úkoly.

Venkovní program noci bude bohatý na kulturní a hudební vystoupení. Očekávejte pěvecká vystoupení sopranistky Karolíny Cingrošové, taneční vystoupení souboru Villanella, hudební zážitky s kapelou PBand a vystoupení praporečníků v podání skupiny Monadria.
 

Hradozámecká noc v okolí a blízkých regionech

zámek opočnoDo Hradozámecké noci se na Královéhradecku zapojuje také zámek Opočno (kostýmované hrané prohlídky) a zámek Náchod (volné prohlídky za asistence kustodů), na Pardubicku hrad Litice (opékání špekáčků a noční prohlídka hradu vedená kastelánem objektu) a také hrad Kunětická hora, kde návštěvníky čeká premiérově nočně nasvícený hradní palác s hudebními ukázkami a možnost prohlídky Jurkovičova paláce vedená kastelánem objektu. Na Liberecku si hrané, satiricky pojaté prohlídky připravili na zámcích Frýdlant, Hrubý Rohozec a na hradě Grabštejn, na Troskách čeká návštěvníky posezení u ohně za doprovodu country kapely, opékání buřtů a vyprávění pověstí a legend o této památce.

Hradozámecká noc 2024 – přehled otevřených památek

31. 8.
Hradozámecká noc 2024 – přehled otevřených památek

15. ročník Hradozámecké noci se opět bude loučit s prázdninami. Připravuje se opět bohatý doprovodný program pro děti a dospělé po celé České republice. Opět budou připravena kulturní představení, ohnivé show, netradiční prohlídkové okruhy a dokonce i adrenalinové zážitky.

Zámek Hrádek u Nechanic – kousek Anglie ve východních Čechách

Zámek Hrádek u Nechanic – kousek Anglie ve východních Čechách

Zámek Hrádek u Nechanic je jednou z nejvýznamnějších romantických staveb na území České republiky. Zámek vznikl v letech 1839-1857 ve stylu windsorské gotiky, jako reprezentační sídlo šlechtického rodu Harrachů. Zámecké interiéry mají převážně novorenesanční vzhled.

Další aktuality

Užijte si dovolenou jako v Africe: dopřejte si ubytování v Safari Kempu

Jak strávit dovolenou jako v Africe a přitom nevytáhnout paty z domova? Odpověď zní jednoduše: Safari Kemp ve Dvoře Králové. Jedná se o jediný safari kemp svého druhu v Evropě se stylovými bungalovy s vlastní koupelnou a terasou, venkovním bazénem, vířivku a mnoha dalšími lákadly. Součástí kempu je i výběh pro antilopy a zebry.
Královéhradecký kraj | Ubytování

Když milujete Krkonoše: vodopády, lanovky a výlety na kolech i pěšky, za sucha i v dešti

Jeden z nejnavštěvovanějších národních parků Evropy má co nabídnout po celý rok. Jaro je ideální na pěší turistiku, léto a podzim pak pro pěší i cyklisty: prozkoumejte horské květnaté louky a kousky dochované tundry na hřebenech, anebo se vydejte na výlet lanovkou. Dětem se budou líbit hravé naučné stezky. Podívejte, jaké tipy pro vás přichystal portál Kudy z nudy.
Královéhradecký kraj | Příroda

Ve Dvoře Králové se poběží Safari běh na záchranu psů hyenových

V sobotu 13. dubna bude v Safari Parku Dvůr Králové odstartován další ročník Safariběhu. Jako jediný závod v České republice nabídne tratě vedoucí Africkým nebo Lvím safari. Tentokrát bude běh zaměřen na záchranu psů hyenových v Africe.
Královéhradecký kraj | Příroda

Krása jarních Krkonoš: burácející vodopády a dravé řeky

Věděli jste, že v Krkonoších je bezkonkurenčně nejvíc vodopádů ze všech českých pohoří? Nebo že tu najdete ten nejvyšší i nejvodnatější? Objevte krásu jarních Krkonoš – naplánujte si báječný výlet k právě hučícím vodopádům, které mají právě teď, díky tání sněhových zásob, tu největší sílu! Zaposlouchejte se do zvuků padajících vod, burácejících potoků a šumících řek. Berte však v úvahu, že v podhůří sice nastalo jaro, ale na hřebenech stále vládne pevnou rukou zima. Kvalitní obuv a teplé oblečení se tak bude určitě hodit.
Královéhradecký kraj | Příroda

Farmářské trhy opět lákají na zámek Doudleby

Jaro je letos s předstihem již tu a seriál letošních zámeckých trhů začíná! V neděli 14. 4. 2024 se můžete na zámku Doudleby nad Orlicí těšit na letošní první Farmářské zámecké trhy, v dubnu tradičně na jarní téma. Šikovné farmáře a pěstitele doplní řemeslné stánky, v nabídce budou mimo jiné i jarní sadby a květiny, občerstvení je zajištěno a sortiment pro celou rodinu bude tradičně k dispozici. A samozřejmě bude také otevřen i samotný zámek!
Královéhradecký kraj | Památky

Dřevěné mosty: oceněné i zapomenuté, vedoucí do pekla i do zahrad

Betonové mosty se drolí a padají, dřevěné přežívají často i celá staletí. Navíc dřevo se dá snadno vyměnit: když některý most či lávku poničí povodeň, vichřice anebo zub času, celkem snadno se dá nahradit. Kde najdete ty nejkrásnější či nejstarší dřevěné mosty u nás?
Královéhradecký kraj | Památky

Do Krkonošského národního parku se vracejí bobři

Milovníci přírody mají důvod k radosti – podle očitých pozorování se do Krknošský národní park opět stává, po velmi dlouhé době, domovem bobra evropského. Horské, rychle tekoucí bystřiny však nejsou pro tohoto hlodavce, s šupinami pokrytým ocasem, vhodným biotopem. Odborníci proto očekávají, že se krkonošská populace na české straně hor usídlí spíše na lučních potocích v podhůří.
Královéhradecký kraj | Příroda

Do Adršpašských skal se od dubna vydejte vždy s on-line rezervací

Adršpašské skály čeká čtvrtá sezóna s rezervačním systémem. Jestliže se do skalního města chystáte, je nejlepším řešením nákup vstupenky a místa k zaparkování online. Rezervační systém, který ve skalách platí, zaručuje v národní přírodní rezervaci omezený počet zájemců, který nezatěžuje přírodu. Vstupenky se sice dají koupit i na místě, ale riskujete dlouhé stání ve frontě i beznadějně plná parkoviště. S online vstupenkami máte zkrátka jistotu, že své výletní plány nebudete muset na poslední chvíli měnit.
Královéhradecký kraj | Příroda