Úvod > Aktuality > Hradozámecká noc je tady – osmdesát památek nabídne exkurze do dávných dob!
Hradozámecká noc je tady
"> Hradozámecká noc je tady "> Osmdesát památek nabídne exkurze do dávných dob "> Hrad Krivoklát oslaví noc ve znamení magie
Památky

Hradozámecká noc je tady – osmdesát památek nabídne exkurze do dávných dob!

  • Vydáno29. srpna 2014
Přesně jednaosmdesát památek po celé republice se zapojí do letošního pátého ročníku Hradozámecké noci. Jejím centrem se stane státní zámek Kunštát, který si připomíná výročí diplomatických misí krále Jiřího z Kunštátu a Poděbrad. Na zámku Duchcov zase poplete ženám hlavu Casanova a na Žlebech se zasmějete s kněžnou Libuší. I další památky připravily pro oslavy vrcholu sezony – velkolepý program plný postav z různých období historie, ale i letní romantiky, svíček, ohňů, divadla a hudby.

Zámek KunštátPátý ročník Hradozámecké noci již tradičně nabídne akce a prohlídky na hradech, zámcích, klášterech a dalších památkových objektech. Smyslem Hradozámecké noci je umožnit prohlídky památek v nezvyklou dobu po setmění a nabídnout neopakovatelnou atmosféru společně s řadou kulturních programů. Hradozámecká noc je také oslavou konce prázdnin a symbolickým zakončením bezstarostného léta.

Na státním zámku Kunštát, středověkém sídle pánů z Kunštátu, vypuknou oslavy již ve 14 hodin. Celé odpoledne vás bude bavit sled divadelních představení, šermířských soubojů a strhujících fakírských vystoupení. Vyzkoušet si můžete střelbu na dobové střelnici, za doprovodu mistra Matěje si prohlédnout katovskou dílnu nebo zažít atmosféru vojenského ležení. Znít k tomu bude dobová hudba i košilaté Boccacciovské rozprávky. Po 18. hodině program vyvrcholí: na Kunštát přijede nejvýznamnější člen rodu pánů z Kunštátu, král Jiří z Kunštátu a Poděbrad, a oficiálně celou Hradozámeckou noc zahájí. Se svou družinou se připojí k oslavám a od vladařských povinností se nechá rozptýlit turnajem, šermíři a kejklíři. Úderem půlnoci završí oslavy velká ohňová show s ohňostrojem.

KřivoklátNa hradě Grabštejn se bude sobotní noc odvíjet ve znamení velké renesanční přestavby objektu. Budete mít možnost seznámit se jak s proměnou domu, tak si připomenout právě dobu renesance a tehdejší atmosféru. Horšovský Týn nabídne prohlídky hradní zbrojnice a částí zámku s kastelánem, návštěvu hradních sklepení sice bez průvodce, zato se svíčkou, a ochutnávku chyšského piva Jantar. Na Hrubém Rohozci se kostýmované prohlídky zámku inspirované povzdechem "jestli ono to potmě nebylo lepší" zaměří na elektrifikaci. Hrad Křivoklát oslaví noc ve znamení magie: ve 20:30 proběhne velká kouzelnická show a každou hodinu uvidíte kostýmované představení o slavném alchymistovi Edwardu Kellym. Sázavský klášter připravil nejen pro děti archeoden, během něhož malí i velcí například zjistí, jak naši předkové mleli mouku a jak z ní připravovali krmi. Poprvé se k Hradozámecké noci připojuje zámek Uherčice, který otevře běžně nepřístupné prostory sklepů, v nichž sídlí vzácné druhy netopýrů. Organizátoři doporučují pevné nepromokavé boty a baterky s sebou.

TřeboňVečerní procházky zámkem Třeboň zavedou zájemce za Petrem Vokem a rožmberskou bílou paní, ale i za pozdějšími obyvateli zámku, Schwarzenbergy. Na zámku Krásný Dvůr v Ústeckém kraji se na divadelním představení s hudebním doprovodem seznámíte s problémy barokního kavalíra Jan Humprechta během selské rebelie roku 1680. Na nádvoří zámku vás dále potěší ohňová show a v barokní zahradě možná ještě víc ochutnávka zámeckých specialit spojená s promítáním filmu Konec starých časů. Do baroka zavede zájemce i Muž se železnou maskou na zámku Březnice; dobrodružný příběh oživí noční prohlídky zámku až do půlnoci.

DuchcovNa státním zámku Duchcov se návštěvníci během prohlídek Casanova v říši přízraků setkají se světově proslulým obyvatelem zdejšího sídla, vyhlášeným svůdníkem Giacomem Casanovou. Otevřeny budou i zámecké sklepy a v tamním valdštejnském sále vystoupí hudebníci a tanečníci Severočeského divadla v Ústí nad Labem. Na renesančním zámku Opočno prolomí tajemnou atmosféru nočních pokojů knížecí majordomus a doktor Emil Holub při disputaci o "exponátech mouřenínských" a "lovu zvířeny nebezpečné" i o hygieně 19. století a upíří hysterii, která zasáhla v 18. století rakouskou monarchii. V dávné minulosti se pak ocitnete na zámku Žleby, který pro vás připravil večerní a noční prohlídky pod názvem Veselá historie aneb O bláznivém nápadu kněžny Libuše.

Červená LhotaK návštěvě památek o Hradozámecké noci však láká nejen příslib zážitků z minulých časů. Noční atmosféra končícího léta prostoupená světly svíček či ohňů vybízí i k dalším prožitkům a dobrodružstvím. Státní zámek Červená Lhota bude možné spatřit po podvečerní lampionové dílně a hudbě renesance Alla breve z míst, kam se návštěvníci běžně nedostanou – z hladiny rybníka, který zámek obklopuje. Plavbu na osvětlených pramicích vystřídají vzpomínky na komořího a prvního lhoteckého kastelána Karla Schönburga a paměti Petra Schönburga. Slavnostní večer završí saxofonový koncert.

LandštejnZtemnělé Zahrady pod Pražským hradem bude možné projít za svitu lamp a svíček a užít si noční pohled na magickou Prahu. Program doplní ukázky historického šermu i projekce dokumentů o pražských zahradách. Na státním hradě Landštejn zpestří posezení u ohýnku krátké vstupy se scénickým čtením z Schillerových Loupežníků a na nedalekém hradě Nové Hrady bude možné ochutnat mošt i sturm (tedy částečně zkvašený mošt z hroznů vinné révy) nebo čokoládové pralinky. V klášteře Kladruby získá slovo noc úplně jiný význam – po pozorování Slunce přijde na řadu průzkum noční oblohy dalekohledy Hvězdárny a planetária Plzeň a přednáška Betlémská hvězda v klášterním kostele.

Zámek Třeboň – perla v okvětí vodní růže

Zámek Třeboň – perla v okvětí vodní růže

Zavítáte-li do Třeboně, neměli byste vynechat návštěvu místního zámku, který je spojován s takovými jmény, jako je Petr Vok z Rožmberka, panovnický rod Schwarzenberků, či Rudolf II., na které především upoutávají prohlídkové trasy.

Hrad a zámek Horšovský Týn –  patří k nejkrásnějším v České republice

Hrad a zámek Horšovský Týn – patří k nejkrásnějším v České republice

K nejvíce zpřístupněným objektům v České republice patří národní kulturní památka Státní hrad a zámek Horšovský Týn. Můžete si prohlédnout např. hradní část s unikátní raně gotickou kaplí, zbrojnicí a zařízeným renesančním bydlením, nebo unikátní obrazovou galerii českých panovníků.

Hrad Landštejn – unikátní hrad z doby románské

Hrad Landštejn – unikátní hrad z doby románské

Při prohlídce areálu dnešní zříceniny hradu Landštejn můžete obdivovat ukázky rané hradní architektury, která patří v českých zemích k nejpozoruhodnějším. Vystoupat lze také na vyhlídkovou věž, odkud se vám naskytne nádherný výhled na široké okolí.

Zámek Krásný Dvůr

Zámek Krásný Dvůr

Barokní rezidence s klasicistními prvky, zámek Krásný Dvůr, je spojen s jménem jednoho z předních šlechtických rodů 18. století, rodem Černínů z Chudenic. Prohlédnout si můžete jak interiéry zámku, tak zámecký park s průvodcem a dozvědět se mnoho zajímavostí z historie parku.

Renesanční zámek Březnice

Renesanční zámek Březnice

Projeďte se v kočáře po parku, prohlédněte si pušky ze sbírky Hanuše z Kolovrat nebo nahlédněte do starobylé Lokšanské knihovny. Renesanční zámek svou dispozicí nezapře, že vznikl přestavbou středověké tvrze.

Zámek Duchcov s expozicí Giacoma Casanovy

Zámek Duchcov s expozicí Giacoma Casanovy

Zámek Duchcov leží přibližně 8 km jihozápadně od města Teplice. Návštěvníci zde mohou zhlédnout především Valdštejnskou rodovou galerii, expozici v tzv. biliárovém křídle, tři místnosti zámeckého personálu, Vojenskou zbrojnici, Lovecký salonek a muzeum věnované osobnosti Giacoma Casanovy.

Zámek Kunštát – jeden z nejstarších moravských hradů

Zámek Kunštát – jeden z nejstarších moravských hradů

Navštivte jeden z nejstarších moravských hradů ze 13. století, a seznamte se tak se zajímavými interiéry zámku, který vám nabídne hned několik okruhů. Projděte se po vzácných nejstarších parketách v Evropě a nezapomeňte poctít svou návštěvou i unikátní historický psí hřbitov.

Zámek Uherčice

Zámek Uherčice

Rozsáhlý renesanční areál zámku se zahradami a anglickým parkem, přestavěný ve stylu baroka významnými italskými architekty a umělci. Díky různým stavebním a uměleckým epochám je dodnes zámek označován jako "učebnice slohů". Po rozsáhlé rekonstrukci se v dubnu 2022 otevřela nová trasa zámkem.

Zámek Žleby – kouzlo staré Anglie

Zámek Žleby – kouzlo staré Anglie

K návštěvě láká romantický zámek vybavený jedinečnou sbírkou zbraní, historickým divadelním sálem či vzácně dochovanou zámeckou kuchyní. Úžasná je i procházka zámeckým parkem, kterým protéká řeka Doubrava.

Hrad Křivoklát – královský hrad s nádhernými a vzácnými sbírkami

Hrad Křivoklát – královský hrad s nádhernými a vzácnými sbírkami

Křivoklát patří k nejvýznamnějším a nejstarším královským hradům v České republice. Jeho předchůdcem byla lovecká stanice, zmíněná v Kosmově kronice už kolem roku 1109–1110. Své jméno získal snad podle křivých základů nebo nízkých křivých stromů, tzv. klátů. Letos vás zde čeká nová expozice.

Klášter Sázava – pouť za svatým Prokopem a jeho pokračovateli

Klášter Sázava – pouť za svatým Prokopem a jeho pokračovateli

Sázavský klášter úzce spojený s životem a dílem poustevníka a patrona české země svatého Prokopa patří k nejpozoruhodnějším poutním místům v Čechách. Přijďte i Vy a okuste atmosféru místa posvěceného prací, modlitbou a zázraky sv. Prokopa.

Klášter Kladruby – sídlo benediktinů ve stylu barokní gotiky

Klášter Kladruby – sídlo benediktinů ve stylu barokní gotiky

Nejpozoruhodnější součástí kláštera je barokně-gotický kostel stavitele Jana Blažeje Santiniho Aichla. Budova nového konventu pochází od Kiliána Ignáce Dienzenhofera. Klášter je vzdálen necelých 10 km od Stříbra.

Hrad Grabštejn v srdci Trojzemí – Česka, Německa a Polska

Hrad Grabštejn v srdci Trojzemí – Česka, Německa a Polska

Klenotem prohlídky hradu Grabštejn je renesanční kaple sv. Barbory s bohatou malířskou výzdobou z období pozdní renesance, která je v Čechách naprosto unikátní. Po rekonstrukci je opět k vidění v celé své kráse.

Zámek Hrubý Rohozec

Zámek Hrubý Rohozec

Zámek Hrubý Rohozec, obklopený nevelkým anglickým parkem, nabízí svým návštěvníkům prohlídku více jak třiceti bohatě zařízených místností, které dříve sloužily jako reprezentační a obytné pokoje příslušníků původem francouzské hraběcí rodiny Des Fours Walderode.

Hrad Nové Hrady – jihočeská perla

Hrad Nové Hrady – jihočeská perla

Historický hrad z 13. století vítá své návštěvníky v obci Nové Hrady u Českých Budějovic. Hrad nabízí tři prohlídkové trasy v ledním období a jednu v zimě.

Zámek Červená Lhota – nejpohádkovější zámek v Česku

Zámek Červená Lhota – nejpohádkovější zámek v Česku

Vodní zámek Červená Lhota se řadí k nejkrásnějším „pohádkovým“ zámkům v České republice. Červená Lhota drží prim v počtu pohádek a filmů zde natočených, jako např. Zlatovláska, O zatoulané princezně, O kráse a štěstí či Princezna na hrášku.

Zahrady pod Pražským hradem

Zahrady pod Pražským hradem

Na jižním svahu hradčanského návrší pod Pražským hradem se rozkládají Palácové zahrady, které jsou spojnicí mezi Pražským hradem a Malou Stranou. Tvoří je celkem pět zahrad a Galerie Ledeburské zahrady. V současné době probíhá památková obnova některých zahrad.

Státní zámek Opočno – objevte bohaté sbírky obrazů a zbraní

Státní zámek Opočno – objevte bohaté sbírky obrazů a zbraní

Areál opočenského zámku je jedinečným souborem památek, dokládajících způsob života, vkus i myšlení části české společnosti v průběhu pěti století. V zámku, obklopeném přírodně krajinářským parkem, jsou dochovány historické interiéry s bohatými sbírkami obrazů a zbraní.