Úvod > Aktuality > Hradozámecká noc 2021 – co se kde chystá?
Hradozámecká noc 2021 – co se kde chystá?
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Zážitky

Hradozámecká noc 2021 – co se kde chystá?

  • Vydáno30. července 2021
Jak napovídají Muzejní noc a Noc kostelů, to nejlepší se v muzeích i kostelech odehrává v noci. Podobně to chodí na hradech a zámcích při festivalu Hradozámecká noc, který se letos koná už v sobotu 31. července 2021 Co a kde se chystá vám prozradí portál Kudy z nudy.

Hlavní program Hradozámecké noci proběhne na Pernštejně

vrchnostenská zahradaHlavní program letošního třináctého ročníku Hradozámecké noci chystá na sobotu 31. července hrad Pernštejn, který v rámci oslav připomene dobu osvícenské šlechty. První část programu proběhne v nově zpřístupněné Vrchnostenské zahradě. Originální pouliční představení předvede společnost Chůdadlo.

zahradách se také setkáte se Spolkem elegantních dam, vystoupí smyčcové kvarteto Cappella allegra. Těšit se můžete i na komentované prohlídky slavnostní rozsvícení zahrady. Druhá část programu se odehraje na nádvořích hradu – ohňové představení In Flamenus, videomapping Hrad v proudu času a ohňová show The Cube. Celý program HZN se odehrává ve venkovních prostorách hradu Pernštejna.


Hradozámecká noc v Praze

zámek ChvalyNenechte si ujít netradiční zážitek v hlavním městě. V sobotu 31. července o Hradozámecké noci na Chvalském zámku zahajují pohádkový program pro
rodiny s dětmi i zážitky všeho druhu: komentované prohlídky se skřítkem ze zámeckých podzemních chodeb, výstavu Pohádková země Vítězslavy Klimtové, kulinářský workshop aneb jak se vaří v podzemí, divadelní představení na nádvoří v podání divadla Buchty a loutky a pro odvážné například i možnost spustit se po provaze do středověké zámecké lednice. A to vše ve večerních hodinách a s ojedinělou pohádkovou atmosférou!

zahrady pod pražským hrademZahrady pod Pražským hradem si připravily ukázky instinktivní lukostřelby (bojové a lovecké), hodu nožem a sekyrou a také na ukázky bojového stylu s holí (inspirované styly bartitsu, španělského palo imano, portugalského jogo do pau, irské hole atd.), v podání Spolku evropských bojových umění. Návštěvníci si mohou vyzkoušet lukostřelbu nebo hod nožem či sekyrou pod dohledem profesionálů. Pro návštěvníky budou v průběhu celého dne připraveny komentované prohlídky s odborným výkladem o historii zahrad.

Invalidovna si na Hradozámeckou noc přichystala speciální večerní prohlídky s možností návštěvy běžně nepřístupných částí tohoto barokního skvostu. Průvodci vám představí to nejzajímavější z unikátně řešených
interiérů, z historie této národní kulturní památky i to, jak se v ní kdysi žilo válečným invalidům.
 

TOP středočeské hrady a zámky

hrad KřivoklátOd 20 hodin můžete vstoupit do temných i do světlem prozářených prostor hradu Křivoklátu. Čekají na vás jeho nejstarší části a při prohlídce si můžete užít  jedinečnou atmosféru.

Hrad Karlštejn si prohlédnete vlastním tempem, a to od 19:00 do 23:00. Císařský palác bude mimořádně doplněn ručně šitými kopiemi historických kostýmů. V 19:30, 20:30, 21:30, 22:30 a 23:30 proběhne v Sále předků krátká módní prohlídka historických kostýmů.

český šternberkNa Českém Šternberku se přenesete do roku 1601 a setkáte se s urozenou Marií Eusebií ze Šternberka. Ta má krátce před svatbou s Bořitou z Martinic a nadšeně vám povypráví o životě šlechtičny, o novinkách na hradě, ale i o tom, co je nového v českých zemích. Vstupenky je nutné si zajistit předem, lze je koupit on-line.

Zámek Konopiště připravil letos prohlídky běžně nepřístupných prostor napříč staletími, určené pro milovníky historie, tajemna, romantiky a také pro nejmenší návštěvníky. Nádvoří ve svitu starých lamp plné dobrého jídla a pití, veselé hudby a působivé atmosféry. Čtyři
různé prohlídky – Vrtbové v dobách osvícenství, Žofie Chotková – milovaná žena arcivévody Františka Ferdinanda d ́Este, Mysterium komtesy Janesy a Hluboké podzemí tajů plné.

hrad LoučeňZámek Loučeň letos připraví u příležitosti Mezinárodního dne turistiky Hradozámeckou noc ve stylu naboso. Bosé prohlídky zámku, zdravý životní styl naboso, chůze po žhavém uhlí, malování nohama, bosý závod a další. Dále každou hodinu po celou noc až do 5. hodiny ranní nonstop ty nejlepší zámecké prohlídky.

Zámek Mělník tento rok slaví výročí 1 100 let od narození kněžny Ludmily. Zastavte se ji navštívit v místě, ke kterému kněžna Ludmila neodmyslitelně patří. Zažijte zámek Mělník ve světle svíček!. Vydejte se do dávné minulosti za přítomnosti historických postav při komentovaných prohlídkách noblesních interiérů a na závěr si připijte na oslavu výročí vaší hostitelky vínem, jež nese její jméno, ze sortimentu Chateau Mělník.

zámek radimBěhem Hradozámecké noci na zámku Radim se můžete těšit na noční prohlídky, a to každou půlhodinu od 18 do 23 hodin. Tématem je život na zámku v době renesance hospodaření, právo, vězeňství, zbraně, život pána a paní, výchova dětí, laboratoř alchymisty, všednodenní i sváteční provoz kuchyně, zábava – vše v podání živé osádky komnat i sklepení v dobových kostýmech. Těší se na vás tanečníci, šlechtici, hudebníci, zbrojnoši i kuchařky.

Netradiční komentovaná prohlídka zámku Stránov proběhne od 20 do 22 hodin za účasti majitele zámku. Prohlédnete si jindy nepřístupné prostory. Zámecká kavárna bude mít pro vás připravené speciální zákusky a občerstvení.
 

Perly jižních Čech

HlubokáZámek Hluboká se i letos zapojí do dalšího ročníku Hradozámecké noci ze soboty na neděli 31. července 2021. Letošním tématem je vztah posledních majitelů hlubockého zámku k automobilům. Noc zahájí
příjezd veteránů stejných nebo podobných značek, které
hlubočtí Schwarzenbergové vlastnili za první republiky.
Následovat bude přednáška Jiřího Křížka o šlechtě a au-
tomobilismu. Celý večer se budou na hlavní trase konat
kostýmované prohlídky, které návštěvníkům přiblíží atmosféru 30. let 20. století. Návštěvníci se dozvědí, jakými auty Schwarzenbergové jezdili, jací byli řidiči, jaké měli dopravní nehody nebo jaké byly povinnosti jejich řidičů.

Hrad Rožmberk nabídne večerní prohlídky na vybraných okruzích, na nádvoří hradu čeká na návštěvníky doprovodný program. V mimořádné atmosféře večerního hradu nabídneme hudební vystoupení a přednášky na nádvoří hradu.

kratochvíleHradozámecká noc na Kratochvíli je vždy kouzelným, tichým setkáním s renesancí. Noc bude zahájena koncertem renesanční vokální hudby souboru „Dyškanti“ v Horním sále renesanční vily, nebo v zámecké zahradě (podle počasí). Následovat bude volná prohlídka renesančních interiérů vily s večerním nasvětlením a procházka zahradou iluminovanou zahradními svícemi. Užít si můžete i posezení v zahradní kavárně a cukrárně. Po celý večer bude umožněna prohlídka zámeckého kostela Narození Panny Marie s živou hudbou flétnového souboru „Harmonie“. Prohlídka výstavy výtvarného díla držitele „Ceny Český lev“ Ondřeje Maška v zahradním pavilónu Markéta.

Nové HradyLetošní Hradozámecká noc na hradě Nové Hrady se ponese v duchu osvícenství. Připomene zdejšího nejosvícenějšího majitele Jana Nepomuka Buquoye a jeho manželku Terezii. Potkáte se s jejich vzácnými hosty a také s personálem panství, který ne vždy měl pro nápady pana hraběte pochopení. Prohlídky hradu s průvodci v historických kostýmech začnou v 19 hodin a v půlhodinových intervalech a potrvají až do 22 hodin.

Hrad Landštejn nabízí volnou prohlídku hradního areálu. Od 20 hodin bude umožněn vstup do hradu, kde se návštěvníci sami projdou celým hradem. Nechybí možnost vystoupat až na hradní věž a podívat se do večerní České Kanady.
 

Nejzajímavější akce z Plzeňska a Karlovarska

červené poříčíTři unikátní prohlídky vás provedou zámeckou budovou
v patách s tmou barevnou. Když letní den končí a černá tma pohltí Červené Poříčí do svého objetí, prozáří zámecké interiéry hra barevných světel přenosných lamp. Po špičkách, pod vedením průvodce projdete vnitřní prostory zámku v netradičních nočních hodinách. Komentované prohlídky odcházejí ve 21, 21.30 a 22 hodin.

Hrané prohlídky výstavy „Aeronautica – Létající stroje
Leonarda da Vinci
“ se konají na zámku Kozel. Prohlídku navíc povede samotný Leonardo. Návštěvníci absolvují s Leonardem část cesty do Francie, kterou génius podnikl před 505 lety na pozvání svého velkého obdivovatele, francouzského krále Františka I. Po všech útrapách jim da Vinci možná vyjeví i některá svá tajemství.

zámek ManětínCestou na zámek Manětín si nezapomeňte dát peříčko za
klobouk. Čekají tam na vás příhody s mysliveckou tematikou! Nevšední zámecký hon se odehraje přímo v místech zámecké zahrady a její nové oranžérie. Hlavním úlovkem ovšem nebude tamní jelen sika, ale zajímavé scénky ze života myslivosti a loveckých kratochvílí manětínského panství od 19. století až po současnost. Speciální prohlídky budou postupně probíhat od 19:30 až do 23:15 hodin.

Večerní open air na zámku Švihov promítání nového dvoudílného dokumentu Staroměstská poprava 1621. O přestávce mezi první částí nazvané Exekuce a druhou částí s názvem Pátrání potkáte vzácné hosty večera: kata Jana Mydláře, Kryštofa Haranta, Kašpara Kaplíře a Jana Jesenia. Promítání doplní vystoupení šermdivadla Clatonia z Klatov a skupiny historického šermu
Zlatý grál z Tachova. Navíc je na úplný závěr programu připraveno půlnoční překvapení pro dámy i pro pány.

hradozámecká noc rabíV letošním zve hrad Rabí na loutkovou inscenaci „Krvavý román“, která je adaptací legendárního románu Josefa Váchala. Hrát se bude v hradní konírně a představení začne ve 20:30. Romantickým duším nabízí i procházku zšeřelým hradem, který bude osvětlen svíčkami.

Buškův hrad Velhartice zve na noční ukázky života v dobovém ležení šlechtice. V rámci Dnů stříbrného lva, které letos připadají na 31. 7. – 1. 8 .2021 se můžete během Hradozámecké noci podívat na vybavení stanů,
ukázky zbroje nebo vaření v polní středověké kuchyni. Ve večerních kulisách osvětleného hradu bude znít dobová hudba a stráže budou okouzlovat krásné tanečnice. To vše lze vidět za svitu ohňů a loučí.

noční KynžvartZámek Kynžvart nabíde jedinečné prohlídky s názvem "Den osvícenské šlechty". Budete svědky diplomatických úspěchů knížete Františka Jiřího a budování charakteru jeho syna, pozdějšího kancléře Rakouského císařství. Dozvíte se tak mnohé o výchově šlechtických synů.

Každých 20 minut se uskuteční netradiční noční prohlídka hradu Loket při svíčkách vedená průvodcem. Na konci komentované prohlídky je pro návštěvníky připravena ochutnávka dobové hudby v podání umělců skupiny Semper Salve. Odvážnější návštěvníci pak budou moci samostatně nahlédnout do expozice útrpného práva.
 

To nej ze severozápadních Čech

hrad HazmburkNávštěvníci hradu Házmburk se mohou těšit na nasvícený noční hrad, možnost opékání špekáčků. Doporučujeme přinést si vlastní kapesní svítilnu. Akce není vhodná pro děti do 10 let. Při špatném počasí se akce nekoná.

Zámek Duchcov připravil večerní kostýmované prohlídky spojené s životem a smrtí manželského páru Jiřího Viléma Valdštejna a Antonie Pascaliny Metternichové, kteří obývali zámek ve druhé polovině 19. století. Námětem těchto netradičních prohlídek je soudní proces o majetek, jenž proběhl po smrti hraběte Valdštejna v roce 1890 a dobovým tiskem byl podrobně zdokumentován. Tyto zábavné prohlídky jsou dokladem toho, že nepříjemné soudní tahanice se nevyhnuly ani významným šlechtickým rodinám.

Krásný DvůrVečerní kostýmované prohlídky od 19 do 22 hodin. Je rok 1815 a mladý hrabě Evžen Karel Černín přijíždí na zámek Krásný Dvůr navštívit svou matku. Návštěvníky provede zámkem a zavzpomíná na časté pobyty na Krásném Dvoře, své dětství a významné návštěvy zámku. Ve 23 hodin noční procházka zámeckým parkem v doprovodu hraběnky Marie Terezie Černínové.

Na nádvoří státního zámku Libochovice vystoupí od 19 hodin divadelní spolek Ty-já-tr se svým divadelním představením. Romantické prostředí raně barokního zámku, příjemná atmosféra letní noci spojená s ochutnávkou místních skvělých vín. Co více si přát?

zámek stekníkVečerní prohlídky zámecké instalace na Ploskovicích oživené kostýmovanými scénkami z bohaté historie ploskovického panství. Co má pověst o Daliborovi z Kozojed společného s Ploskovicemi? Jaký život vedla zakladatelka zámku Anna Marie Františka Toskánská či poslední majitel Ferdinand V. Habsburský?

I letos se můžete těšit na speciální program na zámku Stekník, a to na netradiční večerní a noční hrané prohlídky v zámeckých interiérech. Tentokrát se přenesete do epochy osvícenství, která znamenala změnu životního postoje aristokracie a celkový převrat evropského myšlení. Začátky jednotlivých prohlídek budou v 19, 20, 20.30, 21 a 21.30 hodin.
 

Co se chystá na severu republiky?

Hrad GrabštejnNetradiční noční prohlídka hradu Grabštejn bude na motivy místních pověstí. Také hrabě Clam-Gallas si vás dovoluje pozvat na prohlídku, a to hradu a zámku Frýdlant. Kostýmované prohlídky připomenou první zpřístupnění památky v roce 1801. Sladké překvapení čeká návštěvníky v zámecké kuchyni.

Zámek Sychrov nabídne koncert „To nejlepší z klasiky“ (varhany Martin Moudrý, zpěv: Radek Krejčí, Martin Matoušek), noční prohlídky nově zpřístupněné prohlídkové trasySoukromé apartmány Artura a Gabriely Rohanových a hostinské pokoje“ ve druhém patře východního křídla.

Netradiční noční prohlídky hradu Valdštejna s doprovodným hudebním programem budou probíhat od 19:30 do 22:00 hodin. Atmosféru dokreslí nočně osvětlený areál hradu, který umožní vidět tuto památku v trochu „jiném světle“. Na akci je nutná předchozí rezervace a zároveň jsou nutné baterky na cestu zpět!

Hrádek u NechanicOd 27. července do 1. srpna 2021 probíhá na zámku Hrádek u Nechanic květinová výstava k 180. výročí položení základního kamene. Akce vyvrcholí v sobotu 31. července, kdy si návštěvníci budou moci prohlédnout nádherné květiny v zámeckých interiérech v netradiční noční době. V případě hezkého počasí bude zpřístupněna Hodinová věž s výhledem do okolí a otevřená bude i zámecká kavárna Anny z Harrachu.

Zámek Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou se otevře od 19:00 hodin. Čeká vás nevšední zážitek při prohlídce zámku. Můžete se těšit na kostýmovaného průvodce, který vás provede zámeckými komnatami.  Také zámek Svijany připravil komentované prohlídky zámeckých expozic, které budou začínat vždy v celou hodinu. Poslední odstartuje ve 22 hodin.


Hradozámecká noc ve východních Čechách

RatibořiceZámek Ratibořice chystá mimořádné večerní prohlídky interiérů prvního patra zámku. Výjimečně, pouze během těchto mimořádných prohlídek, budete mít možnost spatřit zámecké interiéry osvětlené tak, jak je vídali jejich obyvatelé před více než 200 lety. V průběhu procházky večerním zámkem se od zkušeného průvodce dozvíte mnoho zajímavého o tom, jak probíhal večer a čím se v minulosti svítilo na šlechtickém sídle.

Zámek Slatiňany zva na "prohlídky po anglicku". Uvidíte interiéry v jedinečné atmosféře rozsvícených lustrů a lamp, vlastním tempem bez průvodce, jak bývá zvykem na památkách v Anglii. Bude tedy čistě na vás,
kolik času v zámeckých pokojích strávíte.

Hrad LiticeS baterkou a špekáčky jste zváni na hrad Litice, kde si užijete letní podvečer na nádvoří spojený s opékáním. Ve 20:30 hodin začne noční komentovaná prohlídka hradu s baterkou. V případě zájmu se budou prohlídky konat i v jiných časech. Na hradě Litice zažijete opravdovou tmu bez světelného smogu. Při jasné obloze mohou návštěvníci vidět hvězdnou oblohu s tolika hvězdami, jako před 500 lety, v době největší slávy hradu!
 

Letos jen dvě památky na Vysočině

RoštejnLetos budou v rámci Hradozámecké noci otevřeny jen dvě památky Vysočiny. Hradozámecká noc na hradě Roštejn nabídne komentované prohlídky zaměřené na zábavné poznávání přírody nejen pro rodiny s dětmi, na konci prohlídky možnost vytvořit si výtvarné dílo v herně „U zvídavé lišky“. Prohlídky budou doplněny o autorské čtení z knihy Bajky a pohádky Vysočiny od Pavla Bezděčky a případně další program. Během Hradozámecké noci bude volně přístupná i hradní kaple sv. Eustacha.

Dále bude otevřen kostel sv. Víta v Zahrádce. Zde budou probíhat speciální kostýmované prohlídky, fireshow, dílny a workshopy. Otevřeno bude od 18:00 do 22:00 hodin. Ve 21:30 čekejte malé ohňové představení na závěr. Užijte si nasvícený kostel, po setmění bude přístupová cesta vyznačená svíčkami.
 

Nejlákavější akce Hradozámecké noci na Moravě

Zámek LysiceBěhem Hradozámecké noci můžete na zámku Bučovice objevovat Kouzlo večerního zámku. Prohlídky budou probíhat od 19:00 do 22:00 hodin každých 30 minut. Bude se jednat o prohlídku reprezentačních prostor s průvodcem v netradičně osvětlených interiérech s bohatou malířskou a štukovou výzdobou, nebo se návštěvníci budou moci projít nočním labyrintem expozice s celou řadou krásných předmětů a podívat se na humorně zpracované pověsti zámku v malém kinosále.

Dvě netradiční prohlídky zámku Lysice povedou dvě rozdílné osoby, kastelán a správce depozitářů, a každá bude podle toho zaměřena. Vždy se ale návštěvník podívá do prostor, kam jej běžné prohlídky nezavedou a podrobněji budou představeny i zajímavosti z  mobiliáře, jeho restaurování, jejich podrobnější historie a nově zpřístupněné a reinstalované prostory.

rájec nad svitavouStátní zámek Rájec nad Svitavou zve na večerní divadelní prohlídky o životních osudech 3. majitele
zámku v Rájci, starohraběte Františka Josefa Antonína Karla Huga ze Salm-Reifferscheidt-Raitz. Scénky v interiérech zámku popisují divadelní formou jeho osudy po roce 1811, kdy definitivně přebral správu panství.

Na zámku Miroslav budou dvoje hrané prohlídky – v 17 hodin a v 19 hodin. Návštěvníci se mohou těšit na ochutnávku vína na vnějším nádvoří, otevřená bude i strašidelná stezka, nová výstava soch a ve 20.30 proběhne ohňová show v zámeckém parku. Na závěr akce mají návštěvníci možnost posedět u táboráku a opéct si svůj špekáček.

zámek ValticeValtický zámek se do Hradozámecké noci opět připojí večerními prohlídkami s degustací vína. Degustovat se bude od 18:00 v zámecké vinotéce, od 18:20 do 19:00 hodin proběhne komentovaná prohlídka – nový okruh Knížecí byt, Apartmán Františka I. z Liechtensteinu. Jednotné vstupné je za 419 Kč.

Hrad Bouzov zve na prohlídku "se světluškami hradním příkopem". Hra světel a stínů, při které návštěvníci budou za pomoci svítilen vytvářet světelné obrazy, řešit hádanky a plnit úkoly, které jim budou zadávat kostýmované postavy.

Hradec nad MoravicíProgram Hradozámecké noci na moravském Šternberku zahájí v 18 hodin, kdy začíná první romantická večerní prohlídka. Průvodci oblečení v historických kostýmech vás provedou celým hradem. Výklad bude rozšířen o zajímavosti z oblasti módy, stolování a života šlechty i prostého lidu v minulosti. Začátky jednotlivých prohlídek budou v 18, 19, 20 a 21 hodin. Večerní čas dodá prohlídkám nevšední atmosféru.

Kouzelné prostředí zámeckých interiérů s hodinářskou tématikou, to je Hradozámecká noc na zámku v Hradci nad Moravicí pojmenovaná "Tak šel čas". Během večerních prohlídek v kostýmech budou návštěvníkům představeny nejen hodiny v interiérech, ale výjimečně i z depozitů. Zpřístupněna bude Hodinová věž, Spodní konírny, kde jsou vystaveny hodinové ciferníky z kostela sv. Petra a Pavla. Večerní prohlídky budou s hudebním doprovodem. Prohlídky proběhnou každých 20 minut od 18 hodin.

Zámek KunínTěšit se můžete na netradiční noční prohlídky zámku Kunín. Uvidíte i tematické výstavy: Vůně knihovny – osvícenská knihovna hraběnky Marie Walburgy hraběnky z Truchsess-Waldburg-Zeilu, Mezisvěty – Obrazy Rosany a Rusella de Montfort, Po stopách barokního Nového Jičína. Dále bude připravena projekce filmů a zámecký fotoateliér.

Zámek Raduň představí představí sedm staletí raduňského šlechtického sídla. Připravili tu pro vás sedm příběhů, které se váží k dějinám malebné raduňské rezidence. Můžete se těšit na tajemného Fridricha z Raduně, bouřliváka Pertolda, slavného maršála Gebharda Leberechta Blüchera, podnikavou šlechtičnu Annu Marii a jiné. Historie Raduně ožije nezvykle ve večerním čase a vyjeví se v jiném světle.

Během Hradozámecké noci na zámku v Janovicích u Rýmařova budou každou hodinu probíhat netradiční prohlídky zámku s kostýmovaným průvodcem, který návštěvníkům představí život služebnictva na zámku v období 19. století, kdy jej vlastnila hrabata z Harrachu.
Výstava Svět středověkých her v Hořovicích

10.6.
2.10.
Výstava Svět středověkých her v Hořovicích

Muzejní sezónní výstava přibližuje návštěvníkům formy zábavy středověké společnosti. Můžete se nejen vzdělávat, ale také si hrát. Vystaveny jsou rovněž dobové archeologické nálezy (ostruhy, keramické nádobí). Srdečně zveme i k prohlídce stálé regionální expozice seznamující s historií a řemesly.