Úvod > Aktuality > Hradní muzeum v Českém Krumlově oslaví už páté narozeniny
Hradní muzeum v Českém Krumlově oslaví už páté narozeniny
"> ">
Památky

Hradní muzeum v Českém Krumlově oslaví už páté narozeniny

  • Vydáno25. ledna 2016
Celoročně přístupná expozice Hradního muzea v areálu zámku Český Krumlov si začátkem roku 2016 připomíná páté narozeniny. Za dobu jeho existence jej navštívilo více než 250.000 osob a zájem veřejnosti stále roste. V druhé polovině roku bude na zámku otevřeno Centrum studijních pobytů pro tuzemské i zahraniční studenty. Oběma projekty potvrzuje Národní památkový ústav úspěšnost v získávání finanční podpory z Finančních mechanismů Evropského hospodářského prostoru a Norska.
Páté narozeniny oslaví Hradní muzeum v Českém Krumlově, které se nachází v prostorách nejstarší dochované části krumlovské rezidence, v tzv. Hrádku s věží na II. zámeckém nádvoří. Interiéry hradního muzea v Českém Krumlově jsou vybaveny historickými svítidly, zrestaurovanými kachlovými kamny a replikami starých muzejních vitrín. Součástí expozice je byt a kancelář ředitele schwarzenberského panství z 19. století, zbrojnice, mincovna, klenotnice s ojedinělými církevními památkami, nebo rozměrný model hradu zachycující jeho podobu v polovině 16. století.

Tuzemské i zahraniční turisty oslovují výjimečné exponáty, ať už se jedná o skříňový relikviář s ostatky sv. Reparáta, k němuž se váže zajímavý příběh, sbírka schwarzenberské gardy nebo kinematograf promítající autentické krátké filmy ze života Schwarzenbergů na počátku 20. století Příjemnou atmosféru dokresluje kavárna.

Kromě prohlídky muzea, více než 80 procent návštěvníků  navíc vystoupá až na ochoz věže, aby se pokochali skvostnými výhledy.

Projekt zpřístupnění budovy tzv. Hrádku, která patří k nejstarším částem zámeckého areálu, vznikl v rámci Rožmberského roku 2011. Za 40 milionů korun byl objekt opraven, zrestaurován a zpřístupněn veřejnosti.

Expozice Hradního muzea má, na rozdíl od standardních muzeí, charakter historické muzejní instalace 19. století. Hradní muzeum najdete v dříve nevyužité budově tzv. Hrádku, který stojí na druhém zámeckém nádvoří. Naposledy tato budova sloužila jako městské byty, v roce 1988 byl odtud vystěhován poslední nájemník a od té doby byl Hrádek nevyužit.
 
Otevřeno je celoročně od úterý do neděle od 9 do 16 hodin.
Český Krumlov Card – levnější dovolená s puncem UNESCO

Český Krumlov Card – levnější dovolená s puncem UNESCO

Krumlovské památky si můžete prohlédnout za poloviční vstupné – pomocí Český Krumlov Card. Město Český Krumlov se tak stalo prvním menším českým městem, které má ucelenou kulturní nabídku tohoto druhu.

Hrad a zámek Český Krumlov – prohlídka perly UNESCO

Hrad a zámek Český Krumlov – prohlídka perly UNESCO

Státní hrad a zámek Český Krumlov je významným a velmi vyhledávaným turistickým místem. Veřejnosti je otevřen od dubna do října. Celý areál hradu a zámku je průchozí, veřejnosti přístupný a v sezóně, zvláště v podvečer, je nevšedním zážitkem procházka jednotlivými nádvořími.

Hradní muzeum v areálu Hradu a zámku v Českém Krumlově

Hradní muzeum v areálu Hradu a zámku v Českém Krumlově

Hradní muzeum v areálu českokrumlovského hradu a zámku je nejstarší dochovanou částí českokrumlovské rezidence. Představuje exponáty ze zámeckých depozitářů a připomíná nejvýznamnější události, vztahující se k rožmberským, eggenberským a schwarzenberským vlastníkům krumlovského panství.

Další aktuality

29.9.
2022
Podzimní výlovy rybníků 2022

Podzimní výlovy rybníků 2022

Jihočeský kraj | Gurmánská turistika