Úvod > Aktuality > Hradní a zámecká muzea se líbí i dětem – která jsou nejlepší?

Hradní a zámecká muzea se líbí i dětem – která jsou nejlepší?

Vydáno 8. února 2018 Zážitky
Už jste navštívili všechny hrady a zámky, které lákají na zimní prohlídky? Pak nastala pravá chvíle zamířit do hradních a zámeckých muzeí. Je jich víc než byste čekali a nabízejí opravdu leccos. Pro začátek jsme pro vás na portálu Kudy z nudy vybrali čtyři, kde se bude líbit hlavně dětem.
Sídlí první muzeum z naší přehlídky na zámku anebo v klášteře? O zmatek se nepostaral císař Josef II., ale požár, který v roce 1784 cisterciácký klášter ve Žďáru nad Sázavou poničil. Tehdejší opat sám císaře požádal o jeho zrušení, přitom klášter bylo možné opravit, panovník původně počítal s jeho zachováním a noví majitelé také záhy přestavěli budovu prelatury na zámek. Buď jak buď, dnes se trochu nespravedlivě uvádí, že za všechno mohou josefínské reformy.
 

Muzeum nové generace ve Žďáru nad Sázavou

Areál někdejšího kláštera a pozdějšího zámku dnes patří rodině Kinských, která tu před časem otevřela Muzeum nové generace. Nenechte se odradit historickým zaměřením, je to místo s řadou moderních technologií a interaktivních audiovizuálních efektů. V expozici tak potkáte zakladatele kláštera i ty, kteří jej proslavili, například opata Vejmluvu a architekta Santiniho.

Muzeum a kavárna jsou otevřené denně kromě pondělí, volně přístupný je celý zámecký areál. Můžete se také projít po stezkách kolem Konventního a Bránského rybníku s řadou můstků a upravených vyhlídek a vyjít k poutnímu kostelu sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, zařazenému mezi památkami UNESCO.

V pátek a sobotu 23. a 24. února můžete v klášteře navíc zažít speciální večerní prohlídky s názvem Legendy žďárského kláštera, díky kterým se setkáte se zakladatelem kláštera Bočkem ze Zbraslavi a mnichem Jindřichem Řezbářem (autorem kroniky) i samotným stavitelem Santinim. O akci je velký zájem, proto si rezervujte vstupenky za 150 Kč již nyní.
 

Slezskoostravský hrad v Ostravě

Slezskoostravský hradS dětmi si užijete i na Slezskoostravském hradě, nejstarší dochované světské stavební památce Ostravy. Na nádvoří najdete repliky středověkých mučicích nástrojů, konkrétně pranýř, klec a kládu; můžete si je nejen prohlédnout, ale vyzkoušet doslova na vlastní kůži. Na terase pevnosti sídlí dobová hradní kovárna, ve sklepech objevíte velká akvária se sladkovodními rybami, muzeum čarodějnic, expozici plnou čertů a permoníků a také Muzeum záhad.

Dominantou hradního areálu je věž, v interiérech se seznámíte s historií hradu a města, v jednou z pater je expozice nazvaná Hračky vašeho dětství – tedy takových, s nimiž si jako děti hráli dnešní rodiče.

Na hrad se navíc můžete vypravit na některou z řady akcí. V sobotu 17. února se na hradě koná oblíbený Masopust na Slezskoostravském hradě. V jarmarečných stáncích si budete moci dát pivo, medovinu, bramboráky, koláče, sladké i masové dobroty. Můžete shlédnout bohatý doprovodný program, který poběží na podiu a určitě potěší a pobaví nejen děti, ale i dospělé.
 

Za kněžnou na zámek Miroslav

Celoročně a denně kromě pondělí je přístupný zámek v Miroslavi na Znojemsku. Kromě pečlivě opravených interiérů, krásných gotických kleneb včetně vzácné sklípkové klenby v bývalé soudní síni a osvětleného nádvoří si prohlédnete také výstavu architektonických modelů a modelů ze stavebnice Lego, Slovanskou epopej v podobě velkoformátových puzzlí a plastiky, sochy a obrazy Pavla Krbálka. Prohlídky začínají vždy v 10, 13 a 15 hodin.
 

Muzeum hry v Jičíně

Jičínský zámek je největší budovou na Valdštejnově náměstí v centru města. V pohádce o Rumcajsovi v něm bydlel knížepán, dnes tu sídlí Regionální muzeum a galerie. Otevřeno tu mají celou zimu mimo pondělí. Několik stálých expozic si můžete prohlížet několika způsoby, od běžného přes cestu s rodinným průvodcem, spojenou s hravým zastavením v každém sále. Někde si děti vyzkouší, jak se ve středověku psalo, jinde zase mletí na žernovu nebo předení nitě na kolovratu.

Prohlídka pro nejmenší má i variantu pro předškolní děti, spojenou se hrou na schovávanou, téměř povinnou zastávkou je také muzejní herna. V ní si děti skládají dámské kostýmy a sestavují různé podoby jičínského náměstí, nechybí ani dřevěný kůň Albrechta z Valdštejna či skládačka Lodžie. K té skutečné se můžete vypravit na procházku, není to nijak daleko!
Zámek Žďár nad Sázavou (1)

Zámek Žďár nad Sázavou

Jedinečný komplex bývalého kláštera s blízkým okolím představuje zcela unikátní krajinný a urbanistický barokní celek, jehož těžiště tvoří zvláště klášterní kostel a poutní areál s kaplí sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře (památka UNESCO).

Muzeum záhad na Slezskoostravském hradě

Muzeum záhad na Slezskoostravském hradě

Návštěvníci Slezkoostravského hradu se nově mohou těšit na unikátní expozici Muzeum záhad, která je umístěna v hradním podzemí. Kromě mnoha záhadných exponátů ze světa skýtajících zábavu i poučení pro malé i velké zde budou vystaveny i tajemné předměty z regionu.

Muzeum nové generace Žďár nad Sázavou

Muzeum nové generace Žďár nad Sázavou

Muzeum nové generace nabízí unikátní spojení nejmodernější audio a videotechniky s klíčovými momenty historie bývalého cisterciáckého kláštera a zámku Žďár nad Sázavou. S virtuálními průvodci prožijete příběhy osobností, které významně ovlivnili tento unikátní areál.

Regionální muzeum a galerie Jičín - Muzeum hry

Regionální muzeum a galerie Jičín - Muzeum hry

V prostorách Valdštejnova paláce na náměstí v Jičíně je skryto Regionální muzeum a galerie, vyhledávané návštěvníky zejména díky jeho interaktivní expozici – Muzeu hry.

Jičín - město pohádky a památek

Jičín - město pohádky a památek

Výchozí branou do Českého ráje a do Prachovských skal je pohádkové město Jičín. Město je ideálním východištěm turistických výletů, ať již do Prachovských skal nebo na romantická místa se zříceninami starých hradů.

Jičínský zámek na Valdštejnově náměstí

Jičínský zámek na Valdštejnově náměstí

Jičínský zámek je největší budovou na Valdštejnově náměstí a je jednou z dominant městské památkové rezervace. Stojí v rohu náměstí, má 12 arkádových pilířů a průčelí ukončují původní nárožní arkýře. Sídlí v něm Regionální muzeum, galerie a základní umělecká škola.

Slezskoostravský hrad

Slezskoostravský hrad

Vydejte se poznat Slezskoostravský hrad, kde se pořádají různé koncerty, jarmarky, divadelní představení a jiné kulturní akce.

Výstaviště Černá louka v Ostravě

Výstaviště Černá louka v Ostravě

Výstaviště Černá louka v současné době patří mezi pět nejvýznamnějších českých veletržních správ. V současné době se zde konají výstavy, veletrhy, kongresy a konference.

Zámek Miroslav

Zámek Miroslav

Nově zrekonstruovaný zámek Miroslav, který leží v úrodné krajině uprostřed obce Miroslav na jižní Moravě. Podle pověsti byl vybudován dcerou českého vévody kněžnou Miroslavou kolem roku 912, původně jako vodní tvrz na malé skále uprostřed bažin. První písemná zmínka o tvrzi se datuje k roku 1387.