Úvod > Aktuality > Hradečtí architekti získali za citlivou rekonstrukci Bílé věže prestižní ocenění
Hradečtí architekti získali za citlivou rekonstrukci Bílé věže prestižní ocenění
">
Památky

Hradečtí architekti získali za citlivou rekonstrukci Bílé věže prestižní ocenění

  • Vydáno2. července 2016
Když mezi lety 1574 a 1581 Bílá věž na západním okraji Velkého náměstí v Hradci Králové vyrůstala, tehdejší architekti možná ani nedoufali, že by mohla stát i o více než 450 let později. Dnes se ale tato goticko-renesanční stavba těší z rok nového „kabátu“, za který získala i prestižní cenu Grand Prix architektů za rok 2016.
Hradec KrálovéVěž, která dříve sloužila jako zvonice, prošla během historie celou řadou oprav. Snad největší rekonstrukční práce probíhaly v poslední čtvrtině 20. století, kdy ale zásahy ovlivnily statiku věže. Dalším problémem byla nevhodná přístavba pokladny věže. Poté, co při čistění povrchů došlo k narušení historických materiálů, vznikl impuls ke kompletní rekonstrukci objektu. Základní koncept řešení vycházel z celkové potřeby rekonstrukce stavby, doplněný snahou vnést nový život do kulturní památky a o princip prolínání jednotlivých stavebních celků v čase a prostoru.

Do vyčištěného historického prostoru Bílé věže byl po odstranění všech nežádoucích a nehodnotných konstrukcí vložen nový současný prvek interiéru – schodiště, podesty, výstavní a interaktivní prvky s výukovými a zábavnými programy. Novinkou jsou posuvná spodní ramena schodišť ve zvonovém patře. Do před rekonstrukcí zcela nepřístupné místnosti nad vstupem kaple sv. Klimenta bylo umístěno umělecké dílo – artefakt – unikátní 3,8 m vysoký skleněný model Bílé věže v měřítku 1:20. Model zachycuje Bílou věž v prolnutí s předpokládanou podobou původní gotické kaple, z níž věž vyrůstá.

Bílá věžPamátka samotná získala znovu svůj původní vzhled a sama o sobě se opět stala dominantní kulturní památkou v Hradci Králové. Rekonstrukci Bílé věže neměl na starosti pouze ateliér Architekti Chmelík & partneři, ale citlivě s nimi spolupracoval i odbor památkové péče.

Bílá věž je pro veřejnost otevřena každý den včetně víkendu od 9 do 18 hodin. Mimo klasických prohlídek se můžete zúčastnit i nočních prohlídek, svítání na Bílé věži nebo zvonění na zvon Augustin. Prohlídka stojí 60 Kč, děti do 15 let zaplatí o dvacet korun méně.
Bílá věž v Hradci Králové

Bílá věž v Hradci Králové

Renesanční Bílá věž je po dlouhé rekonstrukci nabízí jedinečný pohled nejen na Hradec Králové, ale i na vzdálené vrcholky Krkonoš a Orlických hor. Původně renesanční zvonice, dokončená v roce 1589. Součástí věže je třetí největší zvon v republice – zvon Augustin.

Noční prohlídky Bílé věže v Hradci Králové

1.10.
Noční prohlídky Bílé věže v Hradci Králové

Renesanční Bílá věž je nejvyšší dominantou města (72 m), z jejíhož ochozu se otvírá návštěvníkům jedinečný pohled nejen na Hradec Králové, ale i na vzdálené vrcholky Krkonoš a Orlických hor. Bílou věž lze mimořádně navštívit v noci na nočních prohlídkách.