Úvod > Aktuality > Užijte si o víkendu Slavnosti královny Elišky v Hradci Králové
Zážitky

Užijte si o víkendu Slavnosti královny Elišky v Hradci Králové

  • Vydáno28. srpna 2018
Za kým a s kým se tentokrát vypravíme do Hradce Králové? Průvodkyní nám bude Eliška Rejčka, dvojnásobná česká královna, přezdívaná Hradecká – a právě jí jsou zasvěcené Slavnosti královny Elišky, které se 31. sprna a 1. září 2018 uskuteční v historickém centru města.
Eliška Rejčka, dvojnásobná česká královna i vdova, se narodila 1. září 1288 – a právě 31. 8. a 1. 9. se v Hradci Králové, jednom z jejích věnných měst, kde řadu let žila, odehrají v historickém centru města Slavnosti královny Elišky.

Součástí oslav je ohňový průvod, středověký jarmark s ukázkami starých řemesel, rytířské ležení, středověká taverna s nabídkou dobových pochoutek a samozřejmě hudebníci, tanečníci, kejklíři, šermíři a pouliční divadla. Pozornost přitahuje také katovna a ukázky práva útrpného. Oslavy jsou zakončeny velkým ohňostrojem.

Slavnosti EliškyScéna v Žižkových sadech je určena dětem a nabídne netradiční hry a klání a kromě zábavy také poučení. Na programu je jezdecké umění, sokolnictví, středověcí šermíři, rytířské ležení včetně vybavené zbrojnice.

Ke každým historickým oslavám patří i historický jarmark a ukázky řemesel. Královský průvod v čele s královnou Eliškou Rejčkou vstoupí do městských bran v sobotu a ve 14 hodin pod katedrálou sv. Ducha ceremoniálem potvrdí městu jeho městská práva. V 19:30 vystoupí středověká kapela Arcus a po koncertě na Velkém náměstí následuje ohňostroj.
 

Stopy Hradecké královny

slavnosti EliškyAčkoli je Hradec Králové známý především jako Salon republiky a architektonické skvosty z přelomu 19. a prvních desetiletí 20. století sem jezdí obdivovat milovníci architektury z celého světa, své stopy tu zanechalo i deset Eliščiných královéhradeckých let. Vzpomeňte si na ni, až budete stát na hlavním náměstí a dívat se na gotický chrám sv. Ducha, později povýšený na katedrálu. Eliška jeho stavbu zahájila v roce 1307.

Slavnosti EliškyKrálovna je dodnes patronkou svého sídelního města a při Slavnostech královny Elišky ji uvidíte na vlastní oči. Do městských bran vjede v sobotu 1. září odpoledne, aby pod katedrálou potvrdila Hradci jeho městská práva. Na několika scénách vás budou bavit středověcí muzikanti, tanečnice, kejklíři a komedianti. Těšit se můžete také na dobový jarmark s ukázkami tradičních řemesel, ukázky šermířského umění středověkých rytířů a rytířské ležení s bohatě vybavenou zbrojnicí. Slavnosti vyvrcholí v sobotu večer koncertem středověké kapely Arcus, žehnáním královny městu a závěrečným ohňostrojem. Vstupné na všechny akce je samozřejmě zdarma.
 

Deset hradeckých zajímavostí

zvon augustinNa městské slavnosti jsme vás pozvali, pokud však chcete další důvody, proč se do Hradce vypravit, tady jsou. Chcete vidět a slyšet druhý největší zvon v Čechách jménem Augustin? Je zavěšený v Bílé věži, druhé dominantě města, kde si při prohlídce kromě zvonu prohlédnete i skleněný model věže a původní hodinový stroj. Mimochodem, pořádají se tu i noční prohlídky, ty je však dobré rezervovat předem. Speciální noční prohlídka tu bude probíhat 31. srpna – výjimečně pátek u příležitosti Slavnosti královny Elišky.

labyrint divadla drakKde se můžete schovat před deštěm, když vám nebude přát počasí? Třeba v Labyrintu Divadla Drak, v Galerii moderního umění a s dětmi se můžete vypravit třeba do Hvězdárny a planetária na astronomickou pohádku, experimentovat s energií ve vodní elektrárně Hučák anebo si užít vodní radovánky v aquaparku, mrňata vezměte do rodinného zábavního parku Tongo.

Naopak zřejmě nejkrásnější budova ve městě, postavená podle návrhu architekta Jana Kotěry, Muzeum východních Čech na Eliščině nábřeží, zůstává návštěvníkům z důvodu plánované rekonstrukce do poloviny roku 2019 zcela uzavřena.

Hradec KrálovéPokud bude o víkendu hezky, nechte děti povozit na dětské železnici a společně si vychutnejte vyhlídkové plavby, kolesové parníčky Primátor a Královna Eliška nebo pirátská plachetnice brázdí hladinu Labe až do října.

A nakonec tip pro milovníky památek: novotou září krásný roubený pravoslavný kostel sv. Mikuláše v Jiráskových sadech, který byl do Hradce Králové převezen roku 1935 z Malé Polany na Zakarpatské Ukrajině. Vypadá nezvykle, protože staré ztrouchnivělé modřínové šindele nahradily nové a kostelík tak přišel o obvyklou tmavou barvu. Podle památkářů ale dřevo do pěti let vlivem počasí zešedne a zhruba za dvacet let by kostel mohl vypadat jako dřív.
 

Eliška a tři akce, které byste si neměli nechat ujít

Eliška Rejčka
  • Eliška Rejčka, narozená v roce 1288 v polské Poznani, se ve dvanácti letech provdala za českého krále Václava II., v sedmnácti ovdověla, za rok se provdala za dalšího krále Rudolfa I. Habsburského a v devatenácti letech ovdověla podruhé. Jako zástavu obdržela pět českých měst, Chrudim, Jaroměř, Poličku, Vysoké Mýto a Hradec Králové, kde se usadila – než se po jejím boku začal objevovat významný šlechtic Jindřich z Lipé, který se stal jejím dlouholetým druhem a milencem. Od roku 1318 společně žili v Brně, kde Jindřich zastával úřad zemského hejtmana. Jindřich z Lipé zemřel v roce 1329, Eliška v roce 1335. Společně jsou pochováni v bazilice Nanebevzetí Panny Marie na Starém Brně, v klášteře, který Eliška Rejčka založila.
Bílá věž v Hradci Králové

Bílá věž v Hradci Králové

Renesanční Bílá věž je po dlouhé rekonstrukci nabízí jedinečný pohled nejen na Hradec Králové, ale i na vzdálené vrcholky Krkonoš a Orlických hor. Původně renesanční zvonice, dokončená v roce 1589. Součástí věže je třetí největší zvon v republice – zvon Augustin.

Biskupský palác na Velkém náměstí v Hradci Králové

Biskupský palác na Velkém náměstí v Hradci Králové

Reprezentativní barokní dvoupatrová budova se čtvercovým nádvořím uprostřed Velkého náměstí slouží jako biskupská rezidence. V kapli byl roku 1786 vysvěcen na kněze Josef Dobrovský. V budově se nacházejí portréty hradeckých biskupů.

Městské lázně Hradec Králové – Aquacentrum

Městské lázně Hradec Králové – Aquacentrum

Městské lázně – aquapark nabízí řadu atrakcí. Můžete se projet tobogánem, zaplavat si v bazénu, užít si umělé vlnobití, poležet si v ve vířivce či horkém bazénku. V bazénu jsou instalovány vodní trysky a umělý proud. V budově aquaparku je i ubytovna, ve které můžete přespat.

Katedrála sv. Ducha Hradec Králové

Katedrála sv. Ducha Hradec Králové

Již téměř sedm století je katedrála Sv. Ducha výraznou dominantou Hradce Králové. Svou osobitou cihlovou architekturou zaujme na první pohled snad každého návštěvníka. V roce 1424 byl v kostele pochován vojevůdce Jan Žižka z Trocnova (později převezen do Čáslavi).

Galaktická a Planetární stezka v Hradci Králové

Galaktická a Planetární stezka v Hradci Králové

Pokud se chcete vydat na procházku do přírody a ještě se něco užitečného dozvědět, rozhodně nevynechejte putování po Galaktické nebo Planetární stezce, které vás vedle krásné přírody Nového Hradce Králové a městských lesů povedou i po naší sluneční soustavě a mléčné dráze.

Noční prohlídky Bílé věže v Hradci Králové

5.11.
Noční prohlídky Bílé věže v Hradci Králové

Renesanční Bílá věž je nejvyšší dominantou města (72 m), z jejíhož ochozu se otvírá návštěvníkům jedinečný pohled nejen na Hradec Králové, ale i na vzdálené vrcholky Krkonoš a Orlických hor. Bílou věž lze mimořádně navštívit v noci na nočních prohlídkách.

Salon republiky – procházkové okruhy Hradcem Králové

Salon republiky – procházkové okruhy Hradcem Králové

Hradec Králové bývá nazýván "učebnicí architektury pod širým nebem". Procházkové okruhy jsou zaměřeny na jednotlivá období architektonického rozvoje města, na každé trase najdete informační stojany v uvedené barvě a první dvě trasy jsou doplněny ještě značkami na obrubnících chodníků.

Dětská železnice v Hradci Králové

Dětská železnice v Hradci Králové

Dětskou železnici najdou všichni milovníci mašinek v parčíku nedaleko Tyršova mostu na náměstí 5. května v Hradci Králové. Postavil ji Královéhradecký klub přátel parních strojů.

Dřevěný kostel sv. Mikuláše v Hradci Králové

Dřevěný kostel sv. Mikuláše v Hradci Králové

Dřevěný kostel stával původně v obci Habura na Slovensku. V roce 1740 tam však postavili kostel kamenný a dřevěný odprodali Malé Polaně. Ale i Malá Polana si časem postavila svůj kostel, a dřevěný kostelík koupilo město Hradec Králové. Dnes je umístěn v Jiráskových sadech na soutoku Labe a Orlice.