!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Hrad Veveří pozve od léta návštěvníky na unikátní nástěnnou malbu
Hrad Veveří pozve od léta návštěvníky na unikátní nástěnnou malbu
"> "> ">
Památky

Hrad Veveří pozve od léta návštěvníky na unikátní nástěnnou malbu

Vydáno 15. května 2021
Na hradě Veveří se v těchto dnech pilně pracuje na restaurování malby v jedné z místností hradního paláce. Částečný odkryv omítkových vrstev již v roce 1978 prokázal nástěnné malby na všech stěnách této místnosti. Jde o unikátní celoplošnou dekorativní rokokovou malbu, která pochází z konce 18. století. Jejím motivem je venkovský život – postavy znázorňují například pastýřské výjevy. Restaurované malby budou přístupné na hradě od letošního léta.
hrad VeveříHrad Veveří nabídne návštěvníkům začátkem léta unikátní podívanou. Půjde o rokokovou nástěnnou malbu, kterou v těchto dnech dokončují restaurátoři. Malba byla desetiletí zakrytá vrstvou omítky, bohužel však nedošlo k její konzervaci, takže se odborníkům dostala doslova pod ruce ve velmi špatném stavu. Avšak i s tímto oříškem si restaurátoři dokázali poradit.

Podrobný průzkum omítkových vrstev provedl v roce 2007 MgA. David Zeman. Zjistil, že se nejedná o fresku (malbu do vlhké omítky), technikou je pravděpodobně tempera. Malba zpodobňuje drobné lidské postavy, zasazené do pastýřských a jiných venkovských výjevů. Ty jsou členěny iluzivními rámy, zdobenými rokajemi.

Odborníci pracují na obnovení vzácné práce z 18. století již od konce minulého léta. První návštěvníci by se mohli na zrestaurovanou malbu podívat už v červnu nebo červenci. Malba bude součástí prohlídkové trasy hradem.
Státní hrad Veveří na skalnatém ostrohu nad Brněnskou přehradou

Státní hrad Veveří na skalnatém ostrohu nad Brněnskou přehradou

Jeden z nejrozsáhlejších moravských hradních areálů posazený na ostrohu nad soutokem řeky Svratky a potoka Veverky vznikl zřejmě již na přelomu 12. a 13. století jako lovecký hrad moravských markrabat.