Úvod > Aktuality > Hrad Svojanov opanuje předvánoční atmosféra
Hrad Svojanov opanuje předvánoční atmosféra
"> "> "> "> "> "> "> ">
Památky

Hrad Svojanov opanuje předvánoční atmosféra

  • Vydáno25. listopadu 2021
Hrad Svojanov u Poličky, patřící mezi nejnavštěvovanější hrady a zámky v Pardubickém kraji, se v sobotu slavnostně rozzáří. Předvánoční atmosféra opanuje oblíbený hrad od 27. listopadu. Nebude chybět sváteční výzdoba a vyprávění o zvycích. Návštěvníci nepřijdou ani o jarmark nebo ochutnávky svátečních pokrmů. Ti, kdo se přijedou v listopadu a v prosinci na Svojanov vánočně naladit, mají možnost vyrazit na adventní prohlídky hradu. Speciální prohlídky probíhají o víkendech, až do 19. prosince. K tomu je připravený další program.
hrad svojanovNa všechny adventní víkendy od 27.11. do 19.12.2021 jsou pro ty, kteří dorazí na hrad Svojanov nachystané speciální prohlídky vyzdobeného hradu s vyprávěním o zvycích, které se váží k Vánocům. Speciální prohlídky zájemce povedou gotickým sálem, hradní kuchyní a celým domem zbrojnošů. Nebude chybět čerstvě napečené sváteční pečivo, perníčky, a tradiční vánoční výzdoba, stromeček a dárky pod ním.

První prosincový víkend 4. a 5. prosince proběhne navíc Vánoční jarmark v domě zbrojnošů. V dolním sále domu zbrojnošů si tak příchozí budou moci zakoupit nějaký dárek nebo drobnost pro radost. V sortimentu nebudou chybět třeba svíčky z včelího vosku, bižuterie, keramika, malované hedvábí, svícny, misky a další výrobky ze dřeva, ale i bylinkové čaje či bylinné kořenící směsi a pravé valašské frgále.

Třetí adventní víkend, tedy 11. a 12. prosince, bude věnovaný svátečním pokrmům. Přímo v historické hradní kuchyni se Perchty von Bladen pustí do přípravy jídel, která na svátečním stole v dobách minulých nesměla chybět. Ti, kdož přijdou na Svojanov ochutnají například zvěřinové výpečky, zelí se slaninou, pučálku, či kubu. Nebudou chybět ani sladké dobroty, jako ovesná kaše, vánočky, pletence, či linecké cukroví. Nalévat se bude samozřejmě vánoční punč, a to jak s alkoholem, tak i bez něj. Ochutnávky budou součástí adventních prohlídek hradu.

vánoceAni čtvrtý adventní víkend, 18. a 19. prosince, nezůstane bez adventních prohlídek a speciálního doplňku. Vánoce jsou o narození Ježíška, a tak ani na hradě nemůže chybět tento vánoční příběh. S představením letos přijede Eva Hrušková se svým divadlem. Legenda o Hvězdě je nejen pro děti, ale i pro dospělé. Vánoční povídání o tom, co se stalo v Betlémě před dávnými časy, se spoustou písniček je naplánované na neděli 19. prosince 2021 od 14 hodin v domě zbrojnošů.

Přijeďte si v předvánočním shonu na hrad Svojanov odpočinout a načerpat sváteční atmosféru. Hradní brány jsou v listopadu a v prosinci dokořán o sobotách a nedělích, vždy od 10 do 17 hodin.
Hrad Svojanov – místo, kde se mísí gotika s empírem, tedy středověk s 19. stoletím

Hrad Svojanov – místo, kde se mísí gotika s empírem, tedy středověk s 19. stoletím

Jedním z nejstarších královských hradů v ČR je malebný hrad Svojanov ležící nad údolím řeky Křetínky. Je to zároveň jediný hrad v republice, v jehož architektuře se mísí gotika s empírem, tedy středověk s 19. stoletím. Navštívit můžete i ojedinělý dům zbrojnošů.

Za ohnivou sviní na hrad Svojanov

Za ohnivou sviní na hrad Svojanov

Vydejte se s námi na cyklovýlet z královského města Polička, kde můžete obdivovat unikátní systém městského opevnění s devatenácti věžemi, na hrad Svojanov patřící k nejstarším českým královským hradům, který po celé léto pravidelně ožívá kulturními akcemi.

Krajem Smetany a Martinů

Krajem Smetany a Martinů

Týdenní cykloturistický program je zaměřený na odpočinek a relaxaci v místech, kde se narodili a žili dva z našich nejvýznamnějších hudebních skladatelů – Bedřich Smetana a Bohuslav Martinů, tedy okolí měst Litomyšl a Polička v turistické oblasti Českomoravské pomezí.

Další aktuality

28.9.
2022
Plno bramborových jídel bude k ochutnání ve skanzenu Veselý Kopec

Plno bramborových jídel bude k ochutnání ve skanzenu Veselý Kopec

Pardubický kraj | Gurmánská turistika
5.8.
2022
Deset výletů na hradní rozhledny

Deset výletů na hradní rozhledny

Pardubický kraj | Památky