ÚvodAktualityHrad Svojanov opanuje předvánoční atmosféra
Památky

Hrad Svojanov opanuje předvánoční atmosféra

  • 25. listopadu 2021
Hrad Svojanov u Poličky, patřící mezi nejnavštěvovanější hrady a zámky v Pardubickém kraji, se v sobotu slavnostně rozzáří. Předvánoční atmosféra opanuje oblíbený hrad od 27. listopadu. Nebude chybět sváteční výzdoba a vyprávění o zvycích. Návštěvníci nepřijdou ani o jarmark nebo ochutnávky svátečních pokrmů. Ti, kdo se přijedou v listopadu a v prosinci na Svojanov vánočně naladit, mají možnost vyrazit na adventní prohlídky hradu. Speciální prohlídky probíhají o víkendech, až do 19. prosince. K tomu je připravený další program.
hrad svojanovNa všechny adventní víkendy od 27.11. do 19.12.2021 jsou pro ty, kteří dorazí na hrad Svojanov nachystané speciální prohlídky vyzdobeného hradu s vyprávěním o zvycích, které se váží k Vánocům. Speciální prohlídky zájemce povedou gotickým sálem, hradní kuchyní a celým domem zbrojnošů. Nebude chybět čerstvě napečené sváteční pečivo, perníčky, a tradiční vánoční výzdoba, stromeček a dárky pod ním.

První prosincový víkend 4. a 5. prosince proběhne navíc Vánoční jarmark v domě zbrojnošů. V dolním sále domu zbrojnošů si tak příchozí budou moci zakoupit nějaký dárek nebo drobnost pro radost. V sortimentu nebudou chybět třeba svíčky z včelího vosku, bižuterie, keramika, malované hedvábí, svícny, misky a další výrobky ze dřeva, ale i bylinkové čaje či bylinné kořenící směsi a pravé valašské frgále.

Třetí adventní víkend, tedy 11. a 12. prosince, bude věnovaný svátečním pokrmům. Přímo v historické hradní kuchyni se Perchty von Bladen pustí do přípravy jídel, která na svátečním stole v dobách minulých nesměla chybět. Ti, kdož přijdou na Svojanov ochutnají například zvěřinové výpečky, zelí se slaninou, pučálku, či kubu. Nebudou chybět ani sladké dobroty, jako ovesná kaše, vánočky, pletence, či linecké cukroví. Nalévat se bude samozřejmě vánoční punč, a to jak s alkoholem, tak i bez něj. Ochutnávky budou součástí adventních prohlídek hradu.

vánoceAni čtvrtý adventní víkend, 18. a 19. prosince, nezůstane bez adventních prohlídek a speciálního doplňku. Vánoce jsou o narození Ježíška, a tak ani na hradě nemůže chybět tento vánoční příběh. S představením letos přijede Eva Hrušková se svým divadlem. Legenda o Hvězdě je nejen pro děti, ale i pro dospělé. Vánoční povídání o tom, co se stalo v Betlémě před dávnými časy, se spoustou písniček je naplánované na neděli 19. prosince 2021 od 14 hodin v domě zbrojnošů.

Přijeďte si v předvánočním shonu na hrad Svojanov odpočinout a načerpat sváteční atmosféru. Hradní brány jsou v listopadu a v prosinci dokořán o sobotách a nedělích, vždy od 10 do 17 hodin.
Hrad Svojanov – místo, kde se mísí gotika s empírem, tedy středověk s 19. stoletím Památky

Hrad Svojanov – místo, kde se mísí gotika s empírem, tedy středověk s 19. stoletím

Jedním z nejstarších královských hradů v ČR je malebný hrad Svojanov ležící nad údolím řeky Křetínky. Je to zároveň jediný hrad v republice, v jehož architektuře se mísí gotika s empírem, tedy středověk s 19. stoletím. Navštívit můžete i ojedinělý dům zbrojnošů.

Za ohnivou sviní na hrad Svojanov Letní sporty

Za ohnivou sviní na hrad Svojanov

Vydejte se s námi na cyklovýlet z královského města Polička, kde můžete obdivovat unikátní systém městského opevnění s devatenácti věžemi, na hrad Svojanov patřící k nejstarším českým královským hradům, který po celé léto pravidelně ožívá kulturními akcemi.

Krajem Smetany a Martinů Letní sporty

Krajem Smetany a Martinů

Týdenní cykloturistický program je zaměřený na odpočinek a relaxaci v místech, kde se narodili a žili dva z našich nejvýznamnějších hudebních skladatelů – Bedřich Smetana a Bohuslav Martinů, tedy okolí měst Litomyšl a Polička v turistické oblasti Českomoravské pomezí.

Další aktuality

10 tipů, jak si užít volný čas s dětmi v Pardubickém kraji

Chystáte se na výlet či příjemnou rodinnou dovolenou ve východních Čechách – na Králickém Sněžníku, v Orlických horách, na pomezí Čech a Moravy či v kraji okolo Pardubic, Chrudimi a Hlinska? Jestliže hledáte tipy na místa, kde by se líbilo dětem i dospělým, pomohou vám určitě naše tipy, které jsou ušity rodině přesně na míru! Je libo výlet do zábavních parků, přírody, za starými řemesly i historií? Stačí si jen vybrat...
29. květen 2024 7:26
Zážitky, Pardubický kraj

Aviatická pouť v Pardubicích se koná již tento víkend

Program Aviatické pouti je vždy mimořádně pestrý, a to jak na obloze, kde se po dobu pěti hodin střídají letové ukázky strojů z různých období aviatiky, tak na zemi, kde je vždy připraven celodenní program pro celou rodinu s řadou nejrůznějších aktivit. Pochopitelně nejinak tomu bude i při letošním dvaatřicátém ročníku, který se na pardubickém letišti uskuteční o víkendu 1. a 2. června 2024.
28. květen 2024 16:00
Zážitky, Pardubický kraj

Národní zahájení Festivalu muzejních nocí proběhne letos v Pardubicích

Národní zahájení 20. ročníku Festivalu muzejních nocí se uskuteční v pátek 17. května 2024 od 14:00 hodin v prostorách Východočeského muzea v Pardubicích. Festival Muzejních nocí se poté až do 15. června postupně odehraje po celé České republice. Oblíbená akce patří ve velkých evropských metropolích již řadu let ke stálým prezentacím kulturního dědictví zvláště atraktivním způsobem. Muzea a galerie nabízejí nočním návštěvníkům kromě prohlídek svých stálých expozic a výstav také řadu doprovodných i kulturních programů a stávají se místy mimořádných a nečekaných zážitků a setkávání.
16. květen 2024 9:00
Kultura, Pardubický kraj

V Litomyšli se chystají Gastronomické slavnosti M. D. Rettigové

Magdaleně Dobromile Rettigové se v Litomyšli líbilo kdysi a líbilo by se jí tu jistě i dnes, kdy jí město vzdává hold každoročními Gastronomickými slavnostmi. Vydejte se s portálem Kudy z nudy ochutnat nejlepší svíčkovou, nejlepší bábovku anebo husí stehna se zelím, knedlíky a pivem. Letošní slavnosti, které proběhnou o víkendu 18. a 19. května 2024, ponesou podtitul „smetana“ v kuchyni.
15. květen 2024 16:00
Gurmánská turistika, Pardubický kraj

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Pardubickém kraji

Řadíte se k milovníkům volného pohybu v přírodě, ke kterému patří i kempování? Naplánujte si dovolenou v těch nejlepších kempech východních Čech, v Pardubickém kraji. Ve výběru portálu Kudy z nudy nechybí útulné chatky, místa pro karavanisty i tipy pro rodinné stanování u vody. Letošní léto v kempu bude nezapomenutelné.
6. květen 2024 13:00
Ubytování, Pardubický kraj

Světový rekord stále drží český most Sky Bridge 721. Projděte se po světovém unikátu!

Když se v květnu roku 2022 otevíral most Sky Bridge 721, nejspíš nikdo netušil, že fotky z Dolní Moravy obletí celý svět. Sky Bridge 721 se ocitl na titulní straně amerického časopisu Time. Byl zařazen do prestižního žebříčku nejúžasnějších míst roku 2022. Kromě světových médií si most mimo jiné vysloužil také první místo v architektonické soutěži Stavba roku 2022. Sky Bridge 721 je totiž nejdelším visutým mostem na světě. A po dvou letech stále drží svůj jedinečný rekord.
27. duben 2024 12:00
Letní sporty, Pardubický kraj

V Litomyšli se opět otevírají Lázně ducha

Litomyšl se stala novým lázeňským městem v Česku. Tak, jako jsou klasické lázně zaměřené na léčbu a rekonvalescenci těla, město Litomyšl je považováno za místo, kde mohou návštěvníci obnovit své síly duševní. Užijte si konec dubna v Litomyšli! Zahájení litomyšlské lázeňské sezóny proběhne od středy 24. do neděle 28. dubna 2024. Opět po roce ožije lázeňská promenáda slavnostním průvodem, hudební i divadelní produkcí.
24. duben 2024 16:00
Zážitky, Pardubický kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Pardubický kraj

Na vaši pozornost se těší řada neobjevených míst v Pardubickém kraji. Vypravte se s cestovatelem Emilem Holubem po stopách jeho afrických expedic do muzea v Holicích, prozkoumejte zámek Nasavrky, poznejte těžký život pašeráků a celníků v zajímavém muzeu v Králíkách a seznamte se s historií také v Městském muzeu Žamberk. V Institutu Paměti národa v Pardubicích se nechejte unášet vyprávěním pamětníků doplněným o projekce, netradiční efekty na pomezí hry, filmu a rozšířené reality. Naplánujte si výlet do Vojenského muzea Lichkov nebo na unikátní zámek Moravská Třebová, do muzea českého karosářství ve Vysoké Mýtě a rozhlédněte se po kraji z rozhledny Suchý vrch.
21. duben 2024 11:53
Památky, Pardubický kraj