Úvod > Aktuality > Hrad Svojanov po celkové rekonstrukci otevřel
Hrad Svojanov po celkové rekonstrukci otevřel
">
Letní sporty

Hrad Svojanov po celkové rekonstrukci otevřel

  • Vydáno17. dubna 2011
Návštěvníci si mohou prohlédnout sklepení a salony prvního patra hradního paláce. Novinkou je hradní lapidárium, ve kterém jsou instalovány kamenné fragmenty výzdoby bývalé kaple a domu zbrojnošů, nalezené při opravách v různých částech hradu. Lapidárium se nachází ve sklepení, které se návštěvníkům otevřelo zcela nově.

Bez omezení je přístupný venkovní areál s možností výstupu na věž a s hradní zahradou a v provozu je i hradní restaurace. 

Novinkou letošní sezóny jsou také kostýmované prohlídky. Každá prohlídka interiérů hradu je vedena průvodci, oděnými v dobových kostýmech. Vzhledem k rozdělení prohlídkových okruhů na hradní a zámecký jsou rozdílné i kostýmy. Zámeckým okruhem provádí průvodci v kostýmech empírových, hradním v kostýmech gotických.

V měsíci dubnu je hrad otevřen o sobotách a nedělích od 9 do 17 hodin. Otevřeno bude i během velikonočního pondělí.

Další obnovené prostory budou zpřístupněny v měsíci květnu.

Hrad Svojanov – místo, kde se mísí gotika s empírem, tedy středověk s 19. stoletím

Hrad Svojanov – místo, kde se mísí gotika s empírem, tedy středověk s 19. stoletím

Jedním z nejstarších královských hradů v ČR je malebný hrad Svojanov ležící nad údolím řeky Křetínky. Je to zároveň jediný hrad v republice, v jehož architektuře se mísí gotika s empírem, tedy středověk s 19. stoletím. Navštívit můžete i ojedinělý dům zbrojnošů.

Na kole Krajem Smetany a Martinů

Na kole Krajem Smetany a Martinů

Zveme vás do kraje hudebních velikánů Bedřicha Smetany a Bohuslava Martinů, poznejte ta nejkrásnější místa tohoto regionu na kole. Najdete zde krásnou přírodu, mnoho zajímavých míst, staveb lidové architektury a památek.