Úvod > Aktuality > Hrad Sovinec láká na novou trasu podzemím
Hrad Sovinec láká na novou trasu podzemím
"> "> ">
Památky

Hrad Sovinec láká na novou trasu podzemím

  • Vydáno20. dubna 2016
Letošní sezóna na hradu Sovinec, který leží v Nízkém Jeseníku mezi Uničovem a Rýmařovem, přináší milovníkům památek zajímavou novinku – tou je nová trasa v podzemní chodbě, která dosud nebyla nikdy veřejnosti přístupná.
SovinecV sezóně 2016 se na hradě Sovinci poprvé otevírá nový okruh, který vás zavede nejen do samotného hradu, ale i do unikátních podzemních prostor. O nově zpřístupněné podzemní chodbě ze 17. století až donedávna vědělo jen málo lidí.  Její část totiž bývala dříve zavalená. Nový návštěvnický okruh je dlouhý zhruba tisíc metrů a prohlédnete si na něm vnitřní i vnější opevnění. Trasa, která navazuje na vnitřní okruh s prohlídkou interiérů, vede z předhradí do příkopu a do podzemní chodby, poté přes příkop do západního parkánu, Velké bašty a předsunuté bašty zvané Kočičí hlava. Končí na čtvrtém hradním nádvoří.

Jestliže se vypravíte na prohlídku 30. dubna a 1. května, zastihnete hrad oživený šermířskými souboji a ukázkami bojového umění různými tipy zbraní. Budou zde probíhat totiž netradiční prohlídky hradních zákoutí na téma Vývoj palných zbraní a obléhací techniky. Těšit se můžete na ukázky soubojů s nejrůznějšími zbraněmi. Prohlídky se budou konat po oba dny od 9 do 18 hodin.

RytířiStředověký hrad Sovinec stojí na skalním ostrohu nedaleko Rýmařova už od 14. století. Když se však ke hradu blížíte, překvapí vás, že nestojí na příliš viditelném místě. Je tomu tak z obranných důvodů. Hrad byl postaven přímo na obchodní stezce, což mu přineslo obrovské výhody hlavně při pozdějším dolování zlata, stříbra a také železné rudy. S třicetiletou válkou hrad změnil majitele – z rukou českých pánů přešel Sovinec do majetku Řádu německých rytířů a dostalo se mu dnešní podoby. Sovinec je dnes nejrozsáhlejším hradním komplexem na Bruntálsku a slohovou čistotou a dokonalostí provedení náleží k nejcennějším empírovým stavbám na Moravě. Bohatou historii hradu zakončil požár v prvních květnových dnech roku 1945, po němž v roce 1951 proběhly zabezpečovací práce. Rekonstrukční práce však trvají dodnes.
Hrad Sovinec – víkendové historické akce po celou sezónu

Hrad Sovinec – víkendové historické akce po celou sezónu

Nejrozsáhlejší moravský hradní komplex v Nízkém Jeseníku založili začátkem 14. stol. páni ze Sovince. Na hradě jsou pořádány kulturní akce, zejména vystoupení šermířských skupin, divadelních souborů a hudebníků, jsou prezentována tradiční řemesla.

Další aktuality

2.10.
2022
Podzim láká k barevným výhledům z Lysé hory

Podzim láká k barevným výhledům z Lysé hory

Moravskoslezský kraj | Příroda
27.9.
2022
Česko mezi řádky: Šikmý kostel, Karviná a Karin Lednická

Česko mezi řádky: Šikmý kostel, Karviná a Karin Lednická

Moravskoslezský kraj | Životní styl
18.9.
2022
10 tipů na podzimní procházky ostravskou zelení

10 tipů na podzimní procházky ostravskou zelení

Moravskoslezský kraj | Příroda