Úvod > Aktuality > Hrad Seeberg, Soos a Městské muzeum Františkovy Lázně nabízejí Globální vstupenku
Františkovy Lázne
"> Františkovy Lázne "> "> "> "> "> "> ">
Kultura

Hrad Seeberg, Soos a Městské muzeum Františkovy Lázně nabízejí Globální vstupenku

  • Vydáno4. září 2022
Chystáte se na návštěvu do Františkových Lázní a chtěli byste poznat zajímavá místa v okolí? Pak můžete využít tzv. Globální vstupenku, která se vztahuje k Městskému muzeu ve Františkových Lázních, Národní přírodní rezervaci Soos a hradu Seeberg v Ostrohu.

SoosPlaťte jednou, přijeďte třikrát – tak zní pozvání do Františkových Lázní a okolí. Každý, kdo si zakoupí Globální vstupenku na kterékoliv z pokladen hradu Seeberg, Národní přírodní rezervaci Soos či v Městském muzeu ve Františkových Lázních může využít vstup do kteréhokoliv z těchto míst již zdarma.

Vstupenka má platnost 10 dnů, při vstupu do zařízení je nutné ji předložit ke kontrole na vstupenkové pokladně. Globální vstupné přijde dospělou osobu na 220 korun, cena za rodinnou vstupenku je 500 Kč (maximálně 2 dospělí + 3 děti ve věku 6-15 let). Celková sleva oproti běžné vstupence zakoupené jednotlivě v zařízeních tak činí 155 Kč.
 

Co všechno si v rámci Globální vstupenky prohlédnete?

hrad SeebergSeeberg patří mezi nejstarší hrady na Chebsku. Byl postaven během německé kolonizace Chebska na konci 12. století některým z nesvobodných služebníků císaře Friedricha Barbarossy tzv. ministeriálů. Po připojení k Čechám věnoval Karel IV. hrad roku 1349 městu Cheb. Návštěvníkům nabízí rozsáhlé expozice prezentující dějiny hradu, černou kuchyni a výstavu "Ze života porcelánového šálku". Prostory hrázděné barokní stodoly, kolny a věžového špejcharu v předhradí jsou naopak věnovány lidové kultuře, zemědělství a řemeslům chebského venkova v 19. století. Hrad je otevřen denně mimo pondělí od 10:00 do 18:00 hodin. V sobotu 17. 9. 2022 se příchozí mohou těšit na festival vína.

soosPrazvláštní měsíční krajina, rozbrázděná erozí a pokrytá žlutou a bílou vrstvou vysrážených minerálních solí. Tak vypadá evropská rarita – národní přírodní rezervace Soos, rozlehlé rašeliniště s řadou minerálních pramenů, přezdívaná český Yellowstone. V rezervaci žije řada chráněných živočichů a roste zde množství mokřadních a slanomilných rostlin. Rezervace byla vyhlášena v roce 1964 na ploše 221 ha, přístupná je jen část a to 1,2 km dlouhou podlážkovou naučnou stezkou, která vede po dně vyschlého jezera, které mělo slanou (minerální) vodu. V areálu je také přírodní geologický park, muzeum s expozicí "Příroda Chebska a Soosu", pavilon s expozicí "Dějiny Země" a paleontologie s velkoplošnými reprodukcemi obrazů Zdeňka Buriana a modely prehistorických ještěrů v životní velikosti, stanice pro záchranu živočichů a expozice "Ptačí svět". Stanice pro záchranu živočichů je zapojena do Národní sítě stanic ČR.

Františkovy LázněPřijďte si prohlédnout více než 600 starých fotografií z konce 19. a počátku 20. století, originál sochu Frantíka Adolfa Mayerla z roku 1923 do Městského muzea Františkovy Lázně. Expozice přírodních léčivých zdrojů ukazuje vývoj léčebných metod od středověku po současnost a představuje léčebné přírodní zdroje zdejších lázní. Kromě mnoha dalšího zde uvidíte i dřevěný svod Františkova pramene z poloviny 18. století. Od roku 2021 je možné si v muzeu prohlédnout nově zrestaurovanou ikonickou originální sochu Frantíka „symbolu“ Františkových Lázní i expozici věnovanou jejímu tvůrci Johannu Adolfovi Mayerlovi.

Hrad Seeberg – Ostroh u Františkových Lázní

Hrad Seeberg – Ostroh u Františkových Lázní

Přijďte navštívit hrad Seeberg, často nazývaný Ostroh. Najdete jej několik kilometrů západně od Františkových Lázní. Dnešní podobu hradu tvoří románský a gotický palác, které doplňuje renesanční křídlo s krásnou arkádovou chodbou. Zajímavý zážitek nabízí i vstup do sklepních prostor hradu.

Národní přírodní rezervace Soos – český Yellowstone nedaleko Františkových Lázní

Národní přírodní rezervace Soos – český Yellowstone nedaleko Františkových Lázní

Nedaleko Františkových Lázní leží národní přírodní rezervace Soos. Jedná se o rozsáhlé rašeliniště a slatiniště, kde vyvěrá velké množství minerálních pramenů a čistý oxid uhličitý v tzv. mofetách. Naučná stezka vede po dně vyschlého jezera, které mělo slanou (minerální) vodu.

Městské muzeum Františkovy Lázně

Městské muzeum Františkovy Lázně

Přijďte si prohlédnout více než 600 starých fotografií z konce 19. a počátku 20. století, originál sochy Frantíka Adolfa Mayerla z r. 1923 do Městského muzea Františkovy Lázně.