Úvod > Aktuality > Zámek Ratibořice v Babiččině údolí láká v sobotu k návštěvě
Zámek Ratibořice v Babiččině údolí láká v sobotu k návštěvě
"> "> "> ">
Památky

Zámek Ratibořice v Babiččině údolí láká v sobotu k návštěvě

  • Vydáno27. srpna 2019
Zámek Ratibořice přichystal v rámci Hradozámecké noci volné prohlídky. Ty se budou konat v sobotu 31. srpna 2019 od 19:00 hodin. Přijďte zažít romantický večerní zámek na konci prázdnin! Během volné procházky zámeckými interiéry si můžete pohovořit s některým z knížecích úředníků, s „vševědoucím“ komorníkem, nebo s všetečnou dvorní dámou a dozvědět se tak něco zajímavého ze života vysoké aristokracie.
zámek RatibořiceHradozámecká noc na zámku v Ratibořicích se ponese ve stylu volné prohlídky interiérů. V sobotu 31. srpna potkáte od 19:00 do 22:00 hodin v zámeckých komnatách několik členů zdejšího panství. Bude možné mluvit s knížecím úředníkem, všeznalým komorníkem a nějaké ty drby prozradí určitě i dovorní dáma.

Potěší vás určitě i bohatá květinová výzdoba a také živá hudba. V zámeckém sklepení vás i vaše děti pobaví jedinečná „Porcelánová zoo“. Rozsáhlá kolekce porcelánových plastik zvířat z produkce věhlasných evropských porcelánek. Na závěr můžete posedět v zámecké hale u šálku černé kávy, nebo se sklenkou vína.

zámek RatibořiceZámek Ratibořice, moderní empírové zámecké sídlo poupravené v klasicistním stylu, připomíná Paní kněžnu a komtesu Hortensii. Dále je tu jezírko a na louce před zámkem, park a zděný skleník s bytem pro zahradníka. Při vnitřních úpravách zámku byly v několika místnostech odkryty a restaurovány nástěnné malby z doby kněžny Kateřiny Zaháňské.

Ke hradu se dostanete lehce, stačí projít celé Babiččino údolí a držet se červené značky. Ta vás dovede až k rozcestí Červený most, odkud vystoupáte po modré značce (cca 750 metrů) k zámeckému altánku a poté je to k zámku, co by kamenem dohodil.
Babiččino údolí v Ratibořicích – na skok do románu Boženy Němcové

Babiččino údolí v Ratibořicích – na skok do románu Boženy Němcové

Babiččino údolí patří mezi nejznámější výletní místa Východních Čech. Právě sem umístila Božena Němcová děj svého díla Babička. Tady někde chodily skutečné předobrazy babičky, vévodkyně Zaháňské, Barunky a jejích sourozenců, psů Sultána a Tyrla i bláznivé Viktorky.

Rudrův mlýn a Vodní mandl v Babiččině údolí

Rudrův mlýn a Vodní mandl v Babiččině údolí

Přibližně uprostřed cesty mezi Ratibořickým zámkem a Starým Bělidlem se nalézají dvě stavení, která jsou neodmyslitelně spjata s nejznámějším dílem Boženy Němcové – Rudrův mlýn a Vodní mandl.

Zámek Ratibořice v Babiččině údolí

Zámek Ratibořice v Babiččině údolí

Seznámit se s dobou Petra Birona, vévody Kuronského, a jeho dcery Kateřiny Vilemíny, vévodkyně Zaháňské, nejznámější postavy spojené s historií zámku v Ratibořicích, je možné nejen při prohlídce samotného zámku, ale především při návštěvě některé z akcí konaných v areálu zámku a v Babiččině údolí.

Staré bělidlo – vzpomínky na Babičku

Staré bělidlo – vzpomínky na Babičku

Staré bělidlo je romantická dřevěná roubená chalupa krytá šindelem, která leží nedaleko Ratibořického zámku v Ratibořickém údolí. Božena Němcová právě na Staré bělidlo umístila hlavní děj knihy Babička.

Zřícenina hradu Rýzmburk u České Skalice

Zřícenina hradu Rýzmburk u České Skalice

Nemnohé pozůstatky hradu Rýzmburka ze 13. století se ukrývají na skále nad Babiččiným údolím. Na konci 17. století byl kámen z hradu použit jako stavební materiál pro altán i pro Ratibořický zámek. Do dneška se dochovaly jen zbytky zdí, brána a historická sklepení.

Viktorčin splav v Ratibořicích

Viktorčin splav v Ratibořicích

Viktorčin splav je romantickým zákoutím, které se nachází přímo za Starým bělidlem. Místo připomíná dobovou atmosféru z doby dětství Boženy Němcové. Právě zde měla šílená Viktorka hodit své děťátko do řeky Úpy.

Řeka Úpa – nejvýše pramenící česká řeka

Řeka Úpa – nejvýše pramenící česká řeka

Řeka Úpa pramení v Krkonoších cca 2 km od Sněžky. Jméno řeky pochází pravděpodobně z baltského nebo keltského slova znamenajícího „řeka“. Délka toku je 78,7 km. Úpa patří se svým prameništěm ve výšce 1432 metrů nad mořem mezi nejvýše pramenící české řeky.