Úvod > Aktuality > Hrad Rožmberk otevírá své expozice, nově zpřístupnil věž Jakobínku
Hrad Rožmberk otevírá své expozice, nově zpřístupnil věž Jakobínku
"> "> ">

Hrad Rožmberk otevírá své expozice, nově zpřístupnil věž Jakobínku

Vydáno 25. května 2020 Památky
Na jihu Čech se dnes poprvé v letošní sezóně otevřel nedočkavým návštěvníkům hrad Rožmberk. Současně s dobovými interiéry láká k prohlídce také věž Jakobínka, která se po velké rekonstrukci otevírá vůbec poprvé ve své historii. Hrad je otevřen denně mimo pondělí, ve stejnou dobu zve k prohlídce i věž Jakobínka.
Hrad RožmberkProhlídkové trasy hradu Rožmberk zavedou návštěvníky nejen do doby posledních Rožmberků, Viléma a Petra Voka, ale také připomenou slavný rod Buquoy, který držel hrad od roku 1620 až do konce druhé světové války. Od 25. května je na hradě přístupný Hlavní okruh (reprezentačních místnosti někdejšího muzea rodu Buquoyů, celé první patro), Soukromé pokoje (expozice ve 2. patře hradu poskytuje pohled do soukromí šlechtického rodu Buquoyů kolem poloviny 19. století.) a Věž Jakobínka (výstup na věž po bezmála 170 schodech je odměněn nádherným výhledem na celý areál rožmberského dvojhradí a okolní krajinu).
 

Jakobínka se otevírá veřejnosti po více než 100 letech

Věž Jakobínka_foto "Ateliér Masák & PartnerStředověká dominanta Horního hradu Rožmberk, věž Jakobínka, se po více než 100 letech otevírá návštěvníkům. U oprav byly přísně dodrženy historické a řemeslné metody, díky kterým rekonstrukce sloužila zároveň jako vzdělávací ukázka původních stavebních postupů pro veřejnost. Způsob rekonstrukce byl výjimečný v dodržení původních stavebních metod - při opravách se využívaly tradiční historické postupy tak, jako při původní stavbě věže ve středověku. Bylo použito dřevěné štenýřové lešení stoupající po šroubovici až na vrchol věže a gotický šlapací jeřáb. Funkční replika dřevěného jeřábu byla na lidský pohon - v kole běhal člověk, a tím celý stroj poháněl. Na další obsluze středověkého stroje se podíleli tři lidé. Výjimečné bylo také použití dřevěného lešení, které nemělo formu žebříku, jak je obvyklé, ale formu šroubovice.

jakobínkaJakobínka byla postavena pravděpodobně okolo roku 1300 či 1500 jako zděná helmice (věž se zděnou střechou). V písemných pramenech se poprvé objevila v roce 1723. V té době byla nově chráněna šindelovou krytinou, která se však postupně hroutila. Až do poloviny 20. století přetrvávala snaha věž udržovat a chránit, poté se však její stav zhoršoval až k naprosto havarijnímu stavu. Národní památkový ústav ji dostal do správy v roce 2012 a od té doby se pracovalo na její rekonstrukci.

Vež je otevřena od úterý do neděle od 9:00 do 15:30, od června pako hodinu déle. Vstupné je jednotné za 150 korun, okruh je vhodný pro fyzicky zdatné návštěvníky, schodiště uvnitř věže neodpovídají současným standardům.
Hrad Rožmberk - prohlídky interiéru hradu i vyhlídka z věže

Hrad Rožmberk - prohlídky interiéru hradu i vyhlídka z věže

Prohlídková trasa hradu Rožmberk přivádí návštěvníky nejen do doby posledních Rožmberků, Viléma a Petra Voka, ale od sezóny 2010 představuje také slavný rod Buquoy, který držel hrad od roku 1620 až do konce druhé světové války.

Kamenná hláska Jakobínka v Rožmberku nad Vltavou

Kamenná hláska Jakobínka v Rožmberku nad Vltavou

Hrad Rožmberk dominuje okolí nad meandry řeky Vltavy v nadmořské výšce 540 metrů. Původně šlo o dva rožmberské hrady – Dolní a Horní hrad. Z Horního hradu se dochovala kamenná hláska Jakobínka.