Úvod > Aktuality > Hrad Přimda láká na prohlídky s průvodcem
Hrad Přimda láká na prohlídky s průvodcem
">
Památky

Hrad Přimda láká na prohlídky s průvodcem

  • Vydáno18. června 2019
Pokud patříte mezi milovníky historie a starobylých hradů, určitě si v létě naplánujte výlet na jeden z nejstarších kamenných hradů v Čechách, Přimdu u Českého lesa. Prohlídky hradu se konají vždy o víkendu od 10:00 do 16:00 hodin, na státní svátek je otevřeno.
hrad PřimdaHrad Přimda, který stojí na vrcholu skalnatého hřebene v severní části Českého lesa na česko-německém pomezí, patří k nejstarším (románským) hradům na našem území a je považován za jednu z nejvýznamnějších památek hradní architektury. Přimdský hrad byl založen nejpozději ve 20. letech 12. století. Spolu s Karlštejnem, korunovačními klenoty, Národním divadlem a Vyšehradem se hrad stal národní kulturní památkou v březnu roku 1962.

Pro návštěvníky hradu je připravena prohlídková trasa s výkladem průvodce, který je zaměřen na historii hradu, postup oprav a popis částí hradního areálu a jejich funkce. V rámci prohlídky je prezentováno spodní nádvoří, horní nádvoří, přístavek s prevétem z 12. století, interiér a exteriér obytné věže – donjonu. Mimo uvedenou návštěvní dobu je areál hradu částečně volně přístupný bez průvodce. Vstupné do hradu stojí 50 korun, pro děti a seniory 40 Kč a rodinné vstupné je za 130 Kč.
Zřícenina hradu Přimda – nejstarší kamenný hrad v Česku

Zřícenina hradu Přimda – nejstarší kamenný hrad v Česku

Hrad Přimda je zříceninou jednoho z nejstarších kamenných hradů v Čechách. Do dnešní doby se dochovalo torzo mohutné hranolové románské obytné věže a zbytky bašty z konce 15. století. Odtud se otevírá vynikající rozhled do okolí.