!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Hrad Loket zve na korunovační klenoty do nově zrekonstruovaných prostor Severního paláce
Hrad Loket zve na korunovační klenoty do nově zrekonstruovaných prostor Severního paláce
"> "> "> "> "> ">
Památky

Hrad Loket zve na korunovační klenoty do nově zrekonstruovaných prostor Severního paláce

  • Vydáno15. října 2021
Do Karlovarského kraje se po 5 letech vrátil doposud nejúspěšnější putovní výstavní projekt v ČR, výstava korunovačních klenotů. Hrad Loket ji od 7. října 2021 do 27. března 2022 představuje v nové podobě. Šperky jsou navíc k vidění v čerstvě opravených prostorách Severního paláce.
korunovační klenotyHrad Loket začátkem října zpřístupnil opravené prostory Severního paláce. Dvě místnosti včetně Šlikovské kaple se otevřely díky putovní výstavě o českých korunovačních klenotech. Mistrovskou repliku Českých korunovačních klenotů a meče je výjimečně možné vidět také s mistrovskou replikou středověkého žezla a jablka Karla IV. Svatováclavská koruna se tak pomyslně, po čtyřech stoletích setkává na jednom místě, v původní soupravě i s korunovačním mečem.
 
korunovační klenotyAutorem znamenitých replik korunovačních klenotů je jeden z nejlepších českých a evropských zlatníků, legenda mezi šperkaři – Jiří Urban, který realizoval šperky např. pro anglickou královnu Alžbětu II., kříž pro papeže Jana Pavla II., repliku císařské koruny Svaté říše římské a nedávno také repliky cášské a lombardské koruny.
 
Osudy 22 vladařů napříč pěti staletími jsou návštěvníkům představeny formou informačních panelů, vyobrazení a exponátů co nejvěrněji ilustrujících období jejich vlády. K nejzajímavějším patří ukázka Řádu zlatého rouna a Longinova kopí, kopie slavnostních šatů Marie Terezie a korunovačního pláště Ferdinanda II., oficiální replika Pražského Jezulátka, příklady husitských zbraní, faksimile středověkých listin a další..


Přesný čas prohlídky zjistíte na pokladně

hrad LoketProhlídka korunovačních klenotů je nekomentovaná, ale rozdělená na časové úseky. Na hradní pokladně se vždy dozvíte aktuální čas prohlídky. Komentované prohlídky hradu jsou nadále možné a jsou vždy přizpůsobené času otevření výstavy klenotů.

Repliky korunovačních klenotů jsou v nově zrekonstruovaných prostorách Severního paláce hradu Loket, které byly doposud nepřístupné veřejnosti. Správa hradu by postupně chtěla opravit všechny prostory v severním paláci a využít je na nové expozice. Vstupné na výstavu stojí 40 Kč, je však třeba tento obnos připočítat k běžnému vstupnému do hradu, které je za 130 Kč pro dospělé a 150 Kč pro děti a seniory.

Další aktuality

20.11.
2021
Ježíškova vánoční pošta na Božím Daru se rozjede 1. prosince

Ježíškova vánoční pošta na Božím Daru se rozjede 1. prosince

Západočeské lázně | Zážitky
17.11.
2021
20 tipů, kam za zdravím do lázní

20 tipů, kam za zdravím do lázní

Západočeské lázně | Lázně a wellness
7.11.
2021
Chebský hrad bude otevřený i přes zimu

Chebský hrad bude otevřený i přes zimu

Západočeské lázně | Památky
5.11.
2021
Zima na horách pro rodiny s dětmi: místa pro sport, radost i zábavu

Zima na horách pro rodiny s dětmi: místa pro sport, radost i zábavu

Západočeské lázně | Zimní sporty