Úvod > Aktuality > Hrad Loket letos oslaví 700 let od prvního příjezdu Karla IV.
Hrad Loket letos oslaví 700 let od prvního příjezdu Karla IV.
">
Památky

Hrad Loket letos oslaví 700 let od prvního příjezdu Karla IV.

  • Vydáno31. března 2017
Hrad Loket bude letos oslavovat zajímavé výročí, a to rovných 700 let od prvního příjezdu kralevice Václava, známého později jako Karel IV. Významná událost ovlivní veškeré letošní kulturní dění a mimo to se v Lokti chystají zajímavé novinky v expozicích.
LoketV duchu významného výročí připravili na Lokti letos dvě hlavní akce – Středověké slavnosti purkrabího Půty (12.8. – 13.8. 2017) a neméně oblíbené zdejší vinobraní (7.10. – 8.10. 2017). Dne 20. června roku 1317 na hrad Loket poprvé přijela Eliška Přemyslovna s dětmi. Před téměř vypuklou občanskou válkou se sem uchýlila s ročním Václavem (později Karlem) a jeho staršími sestrami Markétou a Jitkou, do ochrany Viléma Zajíce. Sem přijel také narychlo přivolaný Jan Lucemburský a 18. listopadu 1317 se s královnou vrátil do Prahy. Děti zde patrně zůstaly. V době svého pobytu zde malý kralevic Václav však vážně onemocněl. Jeho uzdravení je považováno za jeden ze zázraků Anežky České.
 

Novinky v Loketské sbírce

hrad LoketPůvodní sbírkový fond loketského muzea podle inventáře z roku 1940 a řada dalších předmětů z takzvané Loketské sbírky se neustále rozšiřuje. Loketská sbírka má od roku 1991 statut kulturní památky. Cennosti pocházejí většinou z 2. poloviny 19. a počátku 20. století. Památkáři je odvezli z loketského hradu v roce 1992 těsně před tím, než stát vrátil hrad městu. Od té doby se vlekly spory o vlastnictví. 

Dnes je v navrácené Loketské sbírce přes 10 000 předmětů, které postupně putují k restaurátorům a pak jsou zařazeny do expozice. Nově budou vystaveny úplně všechny druhy sbírkových předmětů – obrazy, zbraně, porcelán a další předměty.
Hrad Loket – impozantní prostory ukrývají zábavu i poučení

Hrad Loket – impozantní prostory ukrývají zábavu i poučení

Středověký hrad na výrazném skalním ostrohu, za tří stran obklopený řekou Ohří, je srdcem malebného městečka. Díky 26 m vysoké hradní věži si můžete všechno pěkně prohlédnout z ptačí perspektivy, včetně náměstí s barokním sloupem Nejsvětější Trojice, historických měšťanských domů a zbytků hradeb.