Úvod > Aktuality > Hrad Lipnice představí letos novou expozici

Hrad Lipnice představí letos novou expozici

Vydáno 23. března 2020 Památky
Přestože je hrad Lipnice momentálně uzavřený, správa hradu nezahálí. Připravila pro své budoucí návštěvníky expozici středověkého hradu a hradní muzeum kachlů. Její součástí bude i sbírka replik gotických a renesančních kachlů, kterou hradu odkázal znalec historického kamnářství Zdeněk Hazlbauer.
lipniceMuzeum kachlů v prvním patře Thurnovského paláce hradu Lipnice seznámí návštěvníky s vývojem, typologií a funkcí topenišť a představí různorodá topidla, která se využívala na středověkých hradech. Pozornost bude věnována kachlovým kamnům, jejich výrobě, vývoji, typologii a výzdobě. Samostatná část představí gotické a renesanční kachle ze soukromé sbírky MUDr. Zdeňka Hazlbauera (1928-2005), který se zabýval kromě mikrobiologie a epidemiologie, také archeologií, zejména výzkumem středověkých a novověkých kachlů a kamen. Na hradě jsou postavené funkční repliky kachlových kamen, dochované krby, rekonstruovaná černá kuchyně s otevřeným ohništěm i dochované zbytky teplovzdušného vytápění.

lipniceNáznaková expozice v obytných prostorách Thurnovského paláce návštěvíkům přiblíží podobu interiéru hradu ve 2. polovině 15. a v 1. polovině 16. století. Repliky středověkého nábytku naznačí funkční využívání jednotlivých místností a oživí černou kuchyni, síň se soukromou kaplí a ložnici. Na hradě bude vystavený také hodinový stroj z již neexistující myslivny Rohule, koňský kočár typu Mylord nebo zrestaurovaná divadelní opona používaná za první republiky v lipnickém hostinci U Nováků.
Hrad Lipnice - obestřený záhadami a pověstmi

Hrad Lipnice - obestřený záhadami a pověstmi

Přijeďte se podívat na jeden z nejmohutnějších českých šlechtických hradů – na Lipnici na Vysočině. Součástí prohlídky jsou jedinečné výhledy do okolní krajiny, zejména z ochozu věže Samson.