Úvod > Aktuality > Hrad Ledeč nad Sázavou představí letos tři nové expozice
Hrad Ledeč nad Sázavou představí letos tři nové expozice
"> "> ">
Památky

Hrad Ledeč nad Sázavou představí letos tři nové expozice

  • Vydáno29. února 2016
V nové turistické sezoně, která začne na hradě prvního dubna, se návštěvníci mohou těšit nejméně na tři nové expozice. Hrad na vápencovém ostrohu nad řekou Sázavou letos nabídne roztomilou výstavu plyšových medvídků, pohled do pravého pekla a chystá se také expozice selského dvora.
Hrad LedečNa hradě Ledeč nad Sázavou návštěvníky letos potěší tři zbrusu nové dlouhodobé expozice. Malí i velcí budou moci obdivovat plyšové medvídky, od těch nejstarších dochovaných až po nejnovější kousky, které hradu zapůjčila soukromá sběratelka ze Zruče nad Sázavou. V expozici medvídci zůstanou asi dva roky.

Odvážnější turisté budou moci nahlédnout do tajemného sklepení pod hradem, kde vznikne pravé peklo, tak jak ho znáte z pohádek. A čerti samozřejmě nebudou chybět.

Poslední novinkou by měla být expozice selského dvora. Stodola na nádvoří totiž ukrývá nejeden skvost, který nezřídka zaujme i filmaře. Jedná se o různé cepy, ošatky, díže, bryčky i selské povozy.
 

Staronové prohlídkové okruhy – retrtobyt a půda

retrobytStejně jako v předchozích letech, i letos bude na hradě k vidění „retrobytve stylu padesátých let minulého století, který zahrnuje tři místnosti – obývací pokoj, kuchyň a ložnici s typickými duchnami a modrobílým pruhovaným povlečením i tradiční panenkou Marií nad postelí v oválném rámu. Většinu bytového zařízení získal hradní kastelán darem od ledečských obyvatel.

Hrad rovněž poměrně nedávno rozšířil prohlídkový okruh a půdní prostory, které byly dřív návštěvníkům uzavřené. Nyní se můžete po lávkách dostat na hradní půdu a nahlédnout do částí hradu, které se propadly při požáru koncem 19. století.
Hrad Ledeč nad Sázavou – perla Posázaví

Hrad Ledeč nad Sázavou – perla Posázaví

Ledečský hrad se vypíná na vápencovém ostrohu nad řekou Sázavou. Během staletí se na hradě vystřídala řada majitelů, kteří upravovali původně gotický hrad renesančně a barokně. Dnes zde můžete navštívit Městské muzeum a v sezóně i hradní věž s vyhlídkou.