!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Hrad Kámen čeká zevrubná rekonstrukce, letos ještě zůstane otevřen
Zdroj foto: vysocina.eu
"> Zdroj foto: vysocina.eu "> "> Zdroj foto: vysocina.eu ">
Památky

Hrad Kámen čeká zevrubná rekonstrukce, letos ještě zůstane otevřen

Vydáno 21. března 2021
Hrad Kámen nedaleko Pelhřimova čeká rekonstrukce s razantní změnou expozic. Ta měla původně probíhat už letos, ovšem nakonec se správa hradu rozhodla termín posunout na příští rok. Letos tak budou probíhat úpravy, které nezasáhnou do návštěvnického provozu. V roce 2022 však bude hrad zcela uzavřen.
Hrad KámenOprava hradu KámenPelhřimova se o rok odkládá. Částečně za toto rozhodnutí může pandemie koronaviru, dalším faktorem jsou moderní normy na pokládku elektických rozvodů. Správa hradu musí nejprve provést průzkum zdiva. Nečekané komplikace však paradoxně pomohou návštěvníkům – hrad nebude pro letošní sezónu uzavřen, jak se prve plánovalo, turisté budou moci přijít na prohlídku až to bude možné, sezóna bude trvat do září 2021.

Letošní odklad se hodí i stavebníkům, kteří provádí výstavbu nového návštěvnického centra v prostorách bývalého pivovaru, nedaleko vstupní brány. Archeologický průzkum místa totiž přinesl nečekaný objev – archeologové totiž v místech, kde mělo být podle historických údajů pouze skalní podloží, nalezli středověkou studnu plnou vody. Nový projekt návštěvnického centra budou muset architekti upravit, což představuje zhruba půlroční zdržení stavby. Starobylou studnu chce správa hradu využít pro zalévání hradního parku. Architekti mají za úkol vymyslet, jak by se studna pohledově zpřístupnila návštěvníkům. Jednou z možností je prosklený průhled na studnu z kavárny nového centra.
 

Motorky v moderní expozici a zcela nová návštěvnická trasa

Hrad KámenVýstavba návštěvnického centra je jednou ze zásadních novinek, které rekonstrukce hradu přinese. Další změnou budou nové a moderní expozice. Unikátní výstava motocyklů však bude zachována. Nově jim bude věnováno celé severní a východní křídlo hradu. Jednotlivé místnosti mají poskytnout moderní zázemí prototypům, raritám, zachráněné kráse nebo sportovním motocyklům.

Na plánu je také vznik úplně nového prohlídkového okruhu, který zavede turisty do kaple Panny Marie Bolestné, jejíž rekonstrukce začala již v roce 2019 a hotová by měla být letos. Pokud vše půjde podle plánu, první návštěvníci by mohli nové expozice i návštěvnické centrum spatřit v létě roku 2023.
Hrad Kámen - romantický hrad na skále ze serpentinitu

Hrad Kámen - romantický hrad na skále ze serpentinitu

Zhruba na polovině cesty mezi Pelhřimovem a Táborem, v kraji mírně zvlněného Pacovska, leží hrad Kámen. Původně gotický hrad byl postaven v polovině 13. století na rozsáhlém skalisku, podle kterého byl také pojmenován. První písemná zmínka je z roku 1316 a váže se k jistému Nimírovi z Kámena.

Geopark Vysočina

Geopark Vysočina

Geopark Vysočina se rozkládá převážně na Jihlavsku, nacházejí se tu významné geologické jevy, jako jsou kamenné moře u zříceniny hradu Štamberk a lomy s mrákotínskou žulou. Symbolem nového národního geoparku se stala Míchova skála poblíž vrchu Javořice.