Úvod > Aktuality > Hrad Helfenburk u Bavorova zahajuje v sobotu novou sezónu
Památky

Hrad Helfenburk u Bavorova zahajuje v sobotu novou sezónu

  • Vydáno15. dubna 2021
Hrad Helfenburk se v sobotu 17. 4. 2021 poprvé v letošní sezóně otevírá všem návštěvníkům. Otevřen bude v dubnu vždy o víkendech od 10:00 do 16:00 hodin. Udělejte si výlet na jednu z nejmalebnějších hradních zřícenin z nás. Najdete ji uprostřed jihočeských lesů mezi obcí Čepřovice a Bavorov.
hrad HelfenburkZřícenina gotického hradu Helfenburk, který byl založen ve 14. století rodem Rožmberků, se nachází na zalesněném vrchu Malošín nedaleko Bavorova. Svou rozlohou 1,27 ha mezi největší zříceniny v České republice. V hradním areálu uvidíte dobře zachovaný obranný systém soustavy dělových a obranných bašt či zbytky rozlehlého dvoulodního paláce.

Ve své době se jednalo o mohutnou pevnost, sídlo původně bratří z Rožmberka dovolil postavit roku 1355 císař Karel IV. Za dobu své existence byla stavba svědkem mnoha bitev a válečných střetnutí, i když se mnohdy jednalo o místní potyčky. Například mezi lety 1384 – 1397 poskytl hrad bezpečné útočiště pražskému arcibiskupovi Janu z Jenštejna, který odešel od Václava IV. do Říma.

hrad HelfenburkRoku 1475 prodali bratři Vok, Jindřich a Petr z Rožmberka hrad i s Bavorovem Janovi ze Švamberka, který jej zanedlouho prodal Václavu Vlčkovi z Čenova, proslulému válečníkovi, který dokonce sepsal vojenskou učebnici. Věrný poddaný krále Vladislava II. Jagelonského přebudoval hrad na pevnou vojenskou základnu, odkud podnikal výpady proti stoupencům Matyáše Korvína. V 16. století odkoupili hrad zpět Rožmberkové, pevnost však postupně upadala a zdejší purkrabí se postupně stal hlavně hospodářským úředníkem. V roce 1593 prodal Petr Vok hrad (již jako pustý), včetně Bavorova městu Prachaticům. V současné době je hrad Helfenburk pod správou města Bavorova.

Hrad bude mít otevřené své brány v dubnu vždy o víkendech od 10:00 do 16:00 hodin, v květnu pak už denně mimo pondělí. Na hradě je zprovozněno občerstvení (v horní části hradu) a toalety. Ochutnáte zde domácí bramborák, kremrole nebo koláčky. Vstupné je 45 Kč.
Hrad Helfenburk – pohádkový hrad u Bavorova v jižních Čechách

Hrad Helfenburk – pohádkový hrad u Bavorova v jižních Čechách

Na hoře Malošíně vzdálené asi necelých pět kilometrů od městečka Bavorova, se vypínají rozsáhlé zbytky gotického hradu.

Další aktuality

Kam za dobrým pivem na Budějovicko? Objevte známé i méně známé pivovary na jihu Čech

Českobudějovický region je dobrým pivem proslulý – přímo v jihočeské metropoli se od roku 1795 vaří pivo Samson a v roce 1895 spatřil světlo světa oblíbený Budějovický Budvar. Na zdejší tradici pivovarnictví, která alespoň v Českých Budějovicích prokazatelně trvá od druhé poloviny 13. století, navazují i moderní novodobé pivovary či minipivovary. Poznejte pestrou nabídku zdejších piv, zvláště v parném létě přijde zlatavý orosený mok k chuti.
Jihočeský kraj | Gurmánská turistika

Kouzelný advent zažijete u Seidelů v Českém Krumlově

Advent přináší čas klidu, pohody, přátelských a rodinných shledání. Místem takovýchto setkání se každoročně stává i českokrumlovský Fotoateliér Seidel. Unikátní museum skrývá příběh o počátcích fotografie, pohnutý osud průkopníků tohoto řemesla i fotografickou kroniku česko-německo-rakouského pomezí konce 19. a první poloviny 20. století. Zvláště předvánoční atmosféra však podtrhuje kouzlo tohoto místa.
Jihočeský kraj | Kultura

Na Lipně jsou naprosto ideální podmínky na běžky

Na Lipně panují naprosto ideální podmínky pro běžecké lyžování. Aktuálně je upraveno přes 100 kilometrů běžkařských tras, vyrazit do stopy je možné na okruhy u Pasečné, Frymburku, Horní Plané, Nové Pece anebo Stožce.
Jihočeský kraj | Zimní sporty

Skiareál Lipno zahajuje novou sezónu! A lyžuje se jen za 480 Kč

Přírodní podmínky v areálu jsou doslova pohádkové a díky špičkové technice i skvělému technickému týmu se Skiareál Lipno otevře již ve čtvrtek 7. prosince úderem půl deváté. Lyžovat se navíc bude díky nejvýhodnějšímu skipasu široko daleko, jen za 480 Kč po celý den. Pro lyžaře bude k dispozici nejoblíbenější sjezdovka Jezerní, lanová dráha Lipno Express, výukové hřiště Foxpark nebo unikátní bobovací kopec. Hned druhý den, v pátek 8. prosince se otevře více jak šest km sjezdovek na druhé straně areálu, včetně jedné z nejlepších lyžařských škol v republice.
Jihočeský kraj | Zimní sporty

Pohádková kovárna v Selibově zve na Vánoce do pohádky

Chtěli byste vědět, jaký stromeček si zdobí čerti, co mají hastrmani na stole při štědrovečerní večeři a jak se slavily Vánoce třeba v minulém století? Navštivte pohádkový svět Vánoc se spoustou ozdobených živých stromečků v Pohádkové kovárně v Selibově u Písku. Otevřeno je zde každý víkend, až do 30. prosince 2023.
Jihočeský kraj | Zážitky

Zámek Hluboká zve na zimní prohlídky

Zimní prohlídky zámku Hluboká lákají k návštěvě již několik let. Návštěvníci opět zavítají do devíti pokojů soukromých apartmá posledních čtyř generací majitelů hlubockého panství – Schwarzenbergů. Bohatá výzdoba místností představuje kolekci loveckých zbraní, trofejí, ale též porcelánu, grafických listů nebo tapisérií.
Jihočeský kraj | Památky

Holašovice slaví čtvrt století v UNESCO

V úterý 5. prosince 2023 uplynulo 25 let, co Holašovice byly v japonském Kjótu zapsané na seznam světového dědictví UNESCO. Obec patří díky statkům ve stylu jihočeského selského baroka mezi nejhezčí vesnice v Česku. Na seznamu UNESCO naleznete také nehmotné kulturní dědictví. Poblíž Holašovic můžete vyrazit hned za dvěma z nich, za loutkářstvím a vorařstvím.
Jihočeský kraj | Památky

Ve skiareálu Lipno o víkendu zažijete peklo, vola i tatarák na mnoho způsobů!

Start zimní sezóny je doslova na spadnutí a ve skiareálu Lipno odpočítávají poslední hodiny. O víkendu sem můžete zavítat nejenom za zimními radovánkami, ale i za nabitým programem pro celou rodinu. V sobotu se u Stezky korunami stromů sejdou čerti, anděl i Mikuláš. Připravena je oblíbená Pekelná stezka. Na náměstíčku před hotelem Element se představí řeznictví Kramolínský vůl, v restauraci Stodola proběhne tatarákový víkend, děti si užijí andělskou poštu nebo sobotní animace s vánočními dílničkami.
Jihočeský kraj | Zážitky