Úvod > Aktuality > Hrad Helfenburk u Bavorova zahajuje v sobotu novou sezónu
Hrad Helfenburk u Bavorova zahajuje v sobotu novou sezónu
"> "> "> "> Zdroj foto: FB Jižní Čechy "> Zdroj foto: FB Jižní Čechy "> Zdroj foto: FB Jižní Čechy ">
Památky

Hrad Helfenburk u Bavorova zahajuje v sobotu novou sezónu

  • Vydáno15. dubna 2021
Hrad Helfenburk se v sobotu 17. 4. 2021 poprvé v letošní sezóně otevírá všem návštěvníkům. Otevřen bude v dubnu vždy o víkendech od 10:00 do 16:00 hodin. Udělejte si výlet na jednu z nejmalebnějších hradních zřícenin z nás. Najdete ji uprostřed jihočeských lesů mezi obcí Čepřovice a Bavorov.
hrad HelfenburkZřícenina gotického hradu Helfenburk, který byl založen ve 14. století rodem Rožmberků, se nachází na zalesněném vrchu Malošín nedaleko Bavorova. Svou rozlohou 1,27 ha mezi největší zříceniny v České republice. V hradním areálu uvidíte dobře zachovaný obranný systém soustavy dělových a obranných bašt či zbytky rozlehlého dvoulodního paláce.

Ve své době se jednalo o mohutnou pevnost, sídlo původně bratří z Rožmberka dovolil postavit roku 1355 císař Karel IV. Za dobu své existence byla stavba svědkem mnoha bitev a válečných střetnutí, i když se mnohdy jednalo o místní potyčky. Například mezi lety 1384 – 1397 poskytl hrad bezpečné útočiště pražskému arcibiskupovi Janu z Jenštejna, který odešel od Václava IV. do Říma.

hrad HelfenburkRoku 1475 prodali bratři Vok, Jindřich a Petr z Rožmberka hrad i s Bavorovem Janovi ze Švamberka, který jej zanedlouho prodal Václavu Vlčkovi z Čenova, proslulému válečníkovi, který dokonce sepsal vojenskou učebnici. Věrný poddaný krále Vladislava II. Jagelonského přebudoval hrad na pevnou vojenskou základnu, odkud podnikal výpady proti stoupencům Matyáše Korvína. V 16. století odkoupili hrad zpět Rožmberkové, pevnost však postupně upadala a zdejší purkrabí se postupně stal hlavně hospodářským úředníkem. V roce 1593 prodal Petr Vok hrad (již jako pustý), včetně Bavorova městu Prachaticům. V současné době je hrad Helfenburk pod správou města Bavorova.

Hrad bude mít otevřené své brány v dubnu vždy o víkendech od 10:00 do 16:00 hodin, v květnu pak už denně mimo pondělí. Na hradě je zprovozněno občerstvení (v horní části hradu) a toalety. Ochutnáte zde domácí bramborák, kremrole nebo koláčky. Vstupné je 45 Kč.
Hrad Helfenburk – pohádkový hrad u Bavorova v jižních Čechách

Hrad Helfenburk – pohádkový hrad u Bavorova v jižních Čechách

Na hoře Malošíně vzdálené asi necelých pět kilometrů od městečka Bavorova, se vypínají rozsáhlé zbytky gotického hradu.