Úvod > Aktuality > Hrad Cornštejn dokončuje stavební úpravy

Hrad Cornštejn dokončuje stavební úpravy

Vydáno 8. dubna 2020 Památky
Hrad Cornštejn nad Vranovskou přehradou dokončuje stavební úpravy, které byly nezbytné před otevření hradu v turistické sezóně. Prvním letošním návštěvníkům se měl hrad původně otevřít v květnu, nyní čeká, jak se situace s restrikcemi kvůli šíření koronavirové infekce vyvine.
cornštejnNa hradě se mimo sezónu nezahálelo – hotové je nové sociální zařízení, zabezpečení cisterny a v současné době se dokončuje úprava dřevěných prvků na hradě. Další nutností byla konzervace zdiva, aby se z něj neuvolňovalo kamení.
 
Romantická zřícenina hradu Cornštejn se dnes tyčí nad Vranovskou přehradou. Kdysi mohutné sídlo s bohatou historií bylo postaveno ve 14. století nedaleko soutoku Dyje a Želetavky. Hrad přestal být obýván v 16. století, rozsáhlá zřícenina je dnes považována za jedno z nejromantičtějších míst jižní Moravy.
Hrad Cornštejn nad Vranovskou přehradou

Hrad Cornštejn nad Vranovskou přehradou

Hrad Cornštejn nad vodní hladinou u Bítova pochází ze 14. století a byl postaven nedaleko místa původního hradiště. S Cornštejnem se pojí skutečně bohatá historie, protože patřil až do dobytí husity českým králům. Pozůstatky hradu najdete na vysokém ostrohu nad řekou Dyjí, blízko ústí Želetavky.