Úvod > Aktuality > Hrady a zámky v jižních Čechách lákají na zimní prohlídky i v lednu a únoru
Památky

Hrady a zámky v jižních Čechách lákají na zimní prohlídky i v lednu a únoru

  • Vydáno23. ledna 2022
Máte chuť na prohlídku hradu nebo zámku? V jižních Čechách památkové objekty rozhodně zimním spánkem neusínají. Na návštěvu zvou Nové Hrady, kde uvidíte byt panského úředníka, na hradě Rožmberku nahlédnete do soukromí šlechtického rodu Buquoy a na zámku Hluboká je k vidění devět pokojů soukromých apartmá posledních čtyř generací rodu Schwarzenbergů.

Byt panského úředníka na Nových Hradech od února

nové hrady zimaHrad v Nových Hradech nabízí od února do konce bčezna 2022 zimní prohlídkovou trasu s ukázkou bytu panského úředníka a jako bonus nejzajímavější prostory první prohlídkové trasy – tzv. „Buquoyský archiv“ a knihovnu s výstavou novohradského skla, včetně unikátního hyalitu. Součástí okruhu jsou také dřevěné pavlače, z nichž je krásně vidět nejen na hradní nádvoří, ale též na celé město. Prohlídky se konají ve středu a v pátek ve 13:00, plné vstupné činí 180 Kč, za snížené vstupné návštěvníci zaplatí 140 Kč.
 

Apartmány Schwarzenbergů na Hluboké

zámek HlubokáNa zimních prohlídkách zámku Hluboká zavítáte ve větší části přízemí do devíti pokojů soukromých apartmá posledních čtyř generací majitelů hlubockého panství – Schwarzenbergů. Nejprve projdete do Hamiltonova salonu. Již na chodbě, kromě trofejí a grafických listů z 18. století s tématem lovu, si můžete povšimnout zarámovaných fotografií členů knížecího rodu Schwarzenbergů. Motiv lovu vás bude provázet i v dalších prostorách, kuřáckého salonu a malé jídelně Terezie. Dále následuje honosná lovecká jídelna, přípravna, malá jídelna Dr. Adolfa, jeho pracovna, obývací pokoj a  ložnice. Otevřeno je denně kromě pondělí od 9 do 12:00 a od 13:30 do 16 hodin, kdy vychází poslední prohlídka. Vstupné je v plné výši 210 Kč, snížené 170 Kč.
 

Muzeum Hrádek v Krumlově

Český KrumlovV Českém Krumlově je v prostorách nejstarší dochované části krumlovské rezidence, v tzv. Hrádku s věží na II. zámeckém nádvoří, otevřen ojedinělý typ muzea, které funguje celoročně. Součástí expozice je byt a kancelář ředitele schwarzenberského panství z 19. století, zbrojnice, mincovna, klenotnice s ojedinělými církevními památkami (např. skříňový relikviář s ostatky sv. Reparáta), kinematograf promítající schwarzenberské filmy či rozměrný model hradu zachycující jeho podobu v polovině 16. století. Za příznivého počasí je možné spojit návštěvu s výstupem na věž. Otevřeno je celoročně od úterý do neděle od 9 do 16 hodin. Vstupné činí v plné výši 150 Kč, snížené 120 Kč.
 

Zimní zámek Vimperk

V době, kdy obvykle zámky spí, jsou k navštívení připravena nejzajímavější místa letních okruhů zámku Vimperk, a to Horní zámek a Středověk. Vydejte se s průvodcem do nejstarší dochované části – Vlčkovy věže, dozvědět se, jak vznikl hrad ve Vimperku. Objevte společně, jak v dramatickém období třicetileté války na Šumavě došlo k proměně na renesanční zámek. Obdivujte krásný malovaný záklopový strop, pod nímž prchali obránci zámku při dobývání roku 1619, a poslechněte si příběh Novohradských z Kolovrat. Zámek Vimperk je otevřen až do konce března od pátku do neděle od 10:00 do 16:00 hodin. Vstupné je pro dospělé 180 Kč, důchodci a studenti zaplatí 140 Kč. Děti do 17 let mají vstupné za 70 Kč.
Dívčí Kámen – romantická zřícenina na soutoku Křemžského potoka a Vltavy

Dívčí Kámen – romantická zřícenina na soutoku Křemžského potoka a Vltavy

Monumentální romantická zřícenina rozprostřená na vysoké skále v překrásné přírodě nad soutokem Křemžského potoka a řeky Vltavy mezi městy České Budějovice a Český Krumlov.

Státní zámek Vimperk – Muzeum Vimperska

Státní zámek Vimperk – Muzeum Vimperska

Státní zámek Vimperk je památkovým objektem, který prochází rozsáhlou obnovou. V roce 2021 byla ukončena její první etapa a zámek nyní nabízí tři prohlídkové trasy (v opravených i neopravených prostorách) a nové expozice Muzea Vimperska.

Hradní muzeum v areálu Hradu a zámku v Českém Krumlově

Hradní muzeum v areálu Hradu a zámku v Českém Krumlově

Hradní muzeum v areálu českokrumlovského hradu a zámku je nejstarší dochovanou částí českokrumlovské rezidence. Představuje exponáty ze zámeckých depozitářů a připomíná nejvýznamnější události, vztahující se k rožmberským, eggenberským a schwarzenberským vlastníkům krumlovského panství.

Hrad Nové Hrady – jihočeská perla

Hrad Nové Hrady – jihočeská perla

Historický hrad z 13. století vítá své návštěvníky v obci Nové Hrady u Českých Budějovic. Hrad nabízí tři prohlídkové trasy v letním období a jednu v zimě.

Karlův hrádek u Purkarce

Karlův hrádek u Purkarce

Zřícenina gotického loveckého hrádku z 2. pol. 14. století, který byl založen Karlem IV. jako správní centrum královského území. Nejstarší zmínka je z roku 1357. K jeho úpadku došlo za vlády Václava IV. Koncem 15. st. již není zmiňován.

Hrad a zámek Český Krumlov – prohlídka perly UNESCO

Hrad a zámek Český Krumlov – prohlídka perly UNESCO

Státní hrad a zámek Český Krumlov je významným a velmi vyhledávaným turistickým místem. Veřejnosti je otevřen od dubna do října. Celý areál hradu a zámku je průchozí, veřejnosti přístupný a v sezóně, zvláště v podvečer, je nevšedním zážitkem procházka jednotlivými nádvořími.

Zámek Hluboká nad Vltavou – neogotický klenot přístupný po celý rok

Zámek Hluboká nad Vltavou – neogotický klenot přístupný po celý rok

Zámek Hluboká je ideálním výletním cílem pro milovníky historie, nenapravitelné romantiky a na své si zde přijdou i vyznavači sportovních aktivit. Zámek vděčí za svoji současnou podobu rodu Schwarzenberků a mnohdy bývá označován jako nejhezčí zámek České republiky.

Hrad Švecburg – nejmladší hrad v České republice

Hrad Švecburg – nejmladší hrad v České republice

Hrad Švecburg za sebou nemá téměř žádnou historii, protože jeho první zmínka je z roku 2007. Nachází se v lesíku u Kváskovic, v okrese Strakonice. Hrad má dvě věže a k nim přilehlé dvě místnosti malých rozměrů, hrad si postavil pan Jan Švec, povoláním zedník.

Další aktuality

Podzimní cyklovýlety na Třeboňsku můžete spojit s návštěvou výlovů

Třeboňsko je místem jako stvořeným pro podzimní dovolenou. Zdejší rovinatá krajina protkaná světově unikátní rybniční sítí je skutečným rájem všech milovníků pěších a cyklistických výletů. U hrází rybníků současně startují hlavní výlovy, které jsou v této oblasti každoročně mimořádně oblíbenou a atraktivní událostí. A to už je důvod k návštěvě. Naplánujte si pěkný podzimní výlet ozvláštněný rybími pochoutkami! A kdyby se vám žádný z termínu výlovů nehodil, zkuste některou z vyhlášených rybích restaurací.
Jihočeský kraj | Letní sporty

Podzimní výlovy rybníků 2023

Tak jako slunce a voda patří k létu, sníh a mráz k zimě, tak vypouštění a výlovy rybníků patří k podzimu. Vůně bahna, grogu či svařeného vína, rybářské sítě plné ryb a praktické ukázky rybářského řemesla dělají z výlovů vděčný divácký zážitek.
Jihočeský kraj | Gurmánská turistika

20 tipů na výlet na Budějovicku pro hezké podzimní zážitky

Každý, kdo uvažuje o podzimní dovolené v tuzemsku, nebo chce strávit třeba jen příjemný rodinný víkend, by měl zamířit na Budějovicko. Oblast mezi Českými Budějovicemi, Hlubokou nad Vltavou a Týnem nad Vltavou nabízí sportovní a relaxační aktivity, oblíbené historické památky, krásnou přírodu i skvělou lokální gastronomii. Podzimní Budějovicko má rozhodně co nabídnout!
Jihočeský kraj | Životní styl

V České Třebové proběhne Den železnice

Oslavy Dne železnice se v České Třebové se uskuteční v sobotu 16. září 2023. I když k největším lákadlům patří tradičně jízdy speciálními vlaky, připravili organizátoři v rámci svátku železnic také bohatý doprovodný program v areálu českotřebovského depa.
Jihočeský kraj | Zážitky

Táborská setkání se blíží: město ožije největšími historickými slavnostmi v České republice

Máte rádi atmosféru středověku? Láká vás tradiční hudba, zpěv a veselení pod širým nebem? Pak si nenechte ujít 32. ročník festivalu Táborská setkání, který se bude konat ve dnech 15. až 17. 9. 2023. Město Tábor je pro dobové slavnosti jako stvořené. Historické centrum s několika náměstími, křivolaké uličky i bohatá zeleň za městskými hradbami ožije na tři dny dávnou historií první poloviny 15. století, do časů, kdy se vlády nad městem ujal husitský vojevůdce Jan Žižka z Trocnova.
Jihočeský kraj | Zážitky

Brambory: historie oblíbené potraviny, bramborové hostiny, slavnosti a příběhy

Když někdo skončí těsně pod stupni vítězů, říká se, že dostal bramborovou medaili. Vůči bramborám to ale není úplně fér: v mnoha světových kuchyních včetně té naší, tedy české, moravské i slezské, jim patří první místo. Také se na našich stolech objevují už pěknou řádku let: první dochované zmínky o bramborách v českých zemích zmiňují hostinu Viléma Slavaty v roce 1623 v Jindřichově Hradci.
Jihočeský kraj | Gurmánská turistika

Houby kolem nás: jména po houbách, přírodní útvary i houbařské akce

Houbařská sezóna je v plném proudu, houbaři nosí z lesů plné košíky a leckterou domácností voní smaženice, hříbková omáčka anebo schnoucí houby. Podle statistik „průměrná" česká rodina sesbírá za rok šest kilogramů hub. Patříme prostě k nejvášnivějším houbařům na světě! Pokud si od sběru těchto lesních darů chcete trochu odpočinout, ale zároveň si i užít „houbařskou horečku“ trochu jinak, vypravte se s námi na pár kuriózních houbařských výprav nebo zajímavou houbařskou výstavu.
Jihočeský kraj | Příroda

Na zámku Ohrada si užijete Vorařský den

Pojďte si do muzea lesnictví, myslivosti a rybářství v sobotu 9. září 2023 připomenout již zaniklý způsob přepravy na vodních tocích a stará řemesla. Čeká vás bohatý program Vorařského dne na loveckém zámku Ohrada, jehož součástí budou i soutěže, hry a tvořivé dílny pro děti, potěší celou rodinu.
Jihočeský kraj | Zážitky