Úvod > Aktuality > Hrady a zámky v jižních Čechách lákají na zimní prohlídky i v lednu a únoru
Hrady a zámky v jižních Čechách lákají na zimní prohlídky i v lednu a únoru
"> "> Zdroj foto: Zámek Hluboká, Petr Šebek "> "> "> "> Zdroj foto: NPÚ
Památky

Hrady a zámky v jižních Čechách lákají na zimní prohlídky i v lednu a únoru

  • Vydáno23. ledna 2022
Máte chuť na prohlídku hradu nebo zámku? V jižních Čechách památkové objekty rozhodně zimním spánkem neusínají. Na návštěvu zvou Nové Hrady, kde uvidíte byt panského úředníka, na hradě Rožmberku nahlédnete do soukromí šlechtického rodu Buquoy a na zámku Hluboká je k vidění devět pokojů soukromých apartmá posledních čtyř generací rodu Schwarzenbergů.

Byt panského úředníka na Nových Hradech od února

nové hrady zimaHrad v Nových Hradech nabízí od února do konce bčezna 2022 zimní prohlídkovou trasu s ukázkou bytu panského úředníka a jako bonus nejzajímavější prostory první prohlídkové trasy – tzv. „Buquoyský archiv“ a knihovnu s výstavou novohradského skla, včetně unikátního hyalitu. Součástí okruhu jsou také dřevěné pavlače, z nichž je krásně vidět nejen na hradní nádvoří, ale též na celé město. Prohlídky se konají ve středu a v pátek ve 13:00, plné vstupné činí 180 Kč, za snížené vstupné návštěvníci zaplatí 140 Kč.
 

Apartmány Schwarzenbergů na Hluboké

zámek HlubokáNa zimních prohlídkách zámku Hluboká zavítáte ve větší části přízemí do devíti pokojů soukromých apartmá posledních čtyř generací majitelů hlubockého panství – Schwarzenbergů. Nejprve projdete do Hamiltonova salonu. Již na chodbě, kromě trofejí a grafických listů z 18. století s tématem lovu, si můžete povšimnout zarámovaných fotografií členů knížecího rodu Schwarzenbergů. Motiv lovu vás bude provázet i v dalších prostorách, kuřáckého salonu a malé jídelně Terezie. Dále následuje honosná lovecká jídelna, přípravna, malá jídelna Dr. Adolfa, jeho pracovna, obývací pokoj a  ložnice. Otevřeno je denně kromě pondělí od 9 do 12:00 a od 13:30 do 16 hodin, kdy vychází poslední prohlídka. Vstupné je v plné výši 210 Kč, snížené 170 Kč.
 

Muzeum Hrádek v Krumlově

Český KrumlovV Českém Krumlově je v prostorách nejstarší dochované části krumlovské rezidence, v tzv. Hrádku s věží na II. zámeckém nádvoří, otevřen ojedinělý typ muzea, které funguje celoročně. Součástí expozice je byt a kancelář ředitele schwarzenberského panství z 19. století, zbrojnice, mincovna, klenotnice s ojedinělými církevními památkami (např. skříňový relikviář s ostatky sv. Reparáta), kinematograf promítající schwarzenberské filmy či rozměrný model hradu zachycující jeho podobu v polovině 16. století. Za příznivého počasí je možné spojit návštěvu s výstupem na věž. Otevřeno je celoročně od úterý do neděle od 9 do 16 hodin. Vstupné činí v plné výši 150 Kč, snížené 120 Kč.
 

Zimní zámek Vimperk

V době, kdy obvykle zámky spí, jsou k navštívení připravena nejzajímavější místa letních okruhů zámku Vimperk, a to Horní zámek a Středověk. Vydejte se s průvodcem do nejstarší dochované části – Vlčkovy věže, dozvědět se, jak vznikl hrad ve Vimperku. Objevte společně, jak v dramatickém období třicetileté války na Šumavě došlo k proměně na renesanční zámek. Obdivujte krásný malovaný záklopový strop, pod nímž prchali obránci zámku při dobývání roku 1619, a poslechněte si příběh Novohradských z Kolovrat. Zámek Vimperk je otevřen až do konce března od pátku do neděle od 10:00 do 16:00 hodin. Vstupné je pro dospělé 180 Kč, důchodci a studenti zaplatí 140 Kč. Děti do 17 let mají vstupné za 70 Kč.
Dívčí Kámen – romantická zřícenina na soutoku Křemžského potoka a Vltavy

Dívčí Kámen – romantická zřícenina na soutoku Křemžského potoka a Vltavy

Monumentální romantická zřícenina rozprostřená na vysoké skále v překrásné přírodě nad soutokem Křemžského potoka a řeky Vltavy mezi městy České Budějovice a Český Krumlov.

Státní zámek Vimperk

Státní zámek Vimperk

Státní zámek Vimperk je památkovým objektem, který prochází rozsáhlou obnovou. V roce 2021 byla ukončena její první etapa a zámek nyní nabízí tři prohlídkové trasy (v opravených i neopravených prostorách) a nové expozice Muzea Vimperska.

Hradní muzeum v areálu Hradu a zámku v Českém Krumlově

Hradní muzeum v areálu Hradu a zámku v Českém Krumlově

Hradní muzeum v areálu českokrumlovského hradu a zámku je nejstarší dochovanou částí českokrumlovské rezidence. Představuje exponáty ze zámeckých depozitářů a připomíná nejvýznamnější události, vztahující se k rožmberským, eggenberským a schwarzenberským vlastníkům krumlovského panství.

Hrad Nové Hrady – jihočeská perla

Hrad Nové Hrady – jihočeská perla

Historický hrad z 13. století vítá své návštěvníky v obci Nové Hrady u Českých Budějovic. Hrad nabízí tři prohlídkové trasy v ledním období a jednu v zimě.

Karlův hrádek u Purkarce

Karlův hrádek u Purkarce

Zřícenina gotického loveckého hrádku z 2. pol. 14. století, který byl založen Karlem IV. jako správní centrum královského území. Nejstarší zmínka je z roku 1357. K jeho úpadku došlo za vlády Václava IV. Koncem 15. st. již není zmiňován.

Hrad a zámek Český Krumlov – prohlídka perly UNESCO

Hrad a zámek Český Krumlov – prohlídka perly UNESCO

Státní hrad a zámek Český Krumlov je významným a velmi vyhledávaným turistickým místem. Veřejnosti je otevřen od dubna do října. Celý areál hradu a zámku je průchozí, veřejnosti přístupný a v sezóně, zvláště v podvečer, je nevšedním zážitkem procházka jednotlivými nádvořími.

Zámek Hluboká nad Vltavou – neogotický klenot přístupný po celý rok

Zámek Hluboká nad Vltavou – neogotický klenot přístupný po celý rok

Zámek Hluboká je ideálním výletním cílem pro milovníky historie, nenapravitelné romantiky a na své si zde přijdou i vyznavači sportovních aktivit. Zámek vděčí za svoji současnou podobu rodu Schwarzenberků a mnohdy bývá označován jako nejhezčí zámek České republiky.

Hrad Švecburg – nejmladší hrad v České republice

Hrad Švecburg – nejmladší hrad v České republice

Hrad Švecburg za sebou nemá téměř žádnou historii, protože jeho první zmínka je z roku 2007. Nachází se v lesíku u Kváskovic, v okrese Strakonice. Hrad má dvě věže a k nim přilehlé dvě místnosti malých rozměrů, hrad si postavil pan Jan Švec, povoláním zedník.