Úvod > Aktuality > Hrady a zámky v jižních Čechách lákají na zimní prohlídky i v lednu a únoru
Hrad Rožmberk
"> Hrad Rožmberk "> Zámek Hluboká "> Zimní Ceský Krumlov
Památky

Hrady a zámky v jižních Čechách lákají na zimní prohlídky i v lednu a únoru

Vydáno 21. ledna 2020
Máte chuť na prohlídku hradu nebo zámku? V jižních Čechách památkové objekty rozhodně zimním spánkem neusínají. Na návštěvu zvou Nové Hrady, kde uvidíte byt panského úředníka, na hradě Rožmberku nahlédnete do soukromí šlechtického rodu Buquoy a na zámku Hluboká je k vidění devět pokojů soukromých apartmá posledních čtyř generací rodu Schwarzenbergů.

Byt panského úředníka a knihovna Nových Hradech

nové hrady zimaHrad v Nových Hradech nabízí zimní prohlídkovou trasu s ukázkou bytu panského úředníka a jako bonus nejzajímavější prostory první prohlídkové trasy – tzv. „Buquoyský archiv“ a knihovnu s výstavou novohradského skla, včetně unikátního hyalitu. Součástí okruhu jsou také dřevěné pavlače, z nichž je krásně vidět nejen na hradní nádvoří, ale též na celé město.

Prohlídky se konají ve středu a v pátek ve 13:00, plné vstupné činí 180 Kč, za snížené vstupné návštěvníci zaplatí 130 Kč.
 

Soukromí rodu Buquoyů na Rožmberku

Hrad RožmberkHrad Rožmberk již devátou zimní sezónu nabízí zimní prohlídkovou trasu, na které nahlédnete do soukromí šlechtického rodu Buquoy. Díky nedávné nákladné rekonstrukci jsou zpřístupněny jídelna, salon, herna a pracovna. Součástí prohlídkové trasy je, za příznivého počasí, také výstup na Anglickou věž.

Prohlídky hradu jsou možné od úterý do pátku v 11:00 a ve 13:00 hodin, v sobotu a neděli je hrad až do dubna uzavřen. Za plné vstupné zaplatíte 140 Kč, pro děti od 6 let, studenty a držitele karet ZTP činí vstupné 100 Kč.
 

Apartmány Schwarzenbergů na Hluboké

Zámek HlubokáNa zimních prohlídkách zámku Hluboká zavítáte ve větší části přízemí do devíti pokojů soukromých apartmá posledních čtyř generací majitelů hlubockého panství – Schwarzenbergů. Nejprve projdete do Hamiltonova salonu. Již na chodbě, kromě trofejí a grafických listů z 18. století s tématem lovu, si můžete povšimnout zarámovaných fotografií členů knížecího rodu Schwarzenbergů. Motiv lovu vás bude provázet i v dalších prostorách, kuřáckého salonu a malé jídelně Terezie. Dále následuje honosná lovecká jídelna, přípravna, malá jídelna Dr. Adolfa, jeho pracovna, obývací pokoj a ložnice.

Otevřeno je denně kromě pondělí od 10 do 16 hodin, kdy vychází poslední prohlídka. Vstupné je v plné výši 180 Kč, snížené 130 Kč.
 

Muzeum Hrádek v Krumlově

Český KrumlovV Českém Krumlově je v prostorách nejstarší dochované části krumlovské rezidence, v tzv. Hrádku s věží na II. zámeckém nádvoří, otevřen ojedinělý typ muzea, které funguje celoročně. Součástí expozice je byt a kancelář ředitele schwarzenberského panství z 19. století, zbrojnice, mincovna, klenotnice s ojedinělými církevními památkami (např. skříňový relikviář s ostatky sv. Reparáta), kinematograf promítající schwarzenberské filmy či rozměrný model hradu zachycující jeho podobu v polovině 16. století.

Za příznivého počasí je možné spojit návštěvu s výstupem na věž. Otevřeno je celoročně od úterý do neděle od 9 do 16 hodin. Vstupné činí v plné výši 150 Kč, snížené 110 Kč.
Hrad Rožmberk – prohlídky interiéru hradu i vyhlídka z věže

Hrad Rožmberk – prohlídky interiéru hradu i vyhlídka z věže

Prohlídková trasa hradu Rožmberk přivádí návštěvníky nejen do doby posledních Rožmberků, Viléma a Petra Voka, ale od sezóny 2010 představuje také slavný rod Buquoy, který držel hrad od roku 1620 až do konce druhé světové války.

Zámek Hluboká nad Vltavou – neogotický klenot přístupný po celý rok

Zámek Hluboká nad Vltavou – neogotický klenot přístupný po celý rok

Zámek Hluboká je ideálním výletním cílem pro milovníky historie, nenapravitelné romantiky a na své si zde přijdou i vyznavači sportovních aktivit. Zámek vděčí za svoji současnou podobu rodu Schwarzenberků a mnohdy bývá označován jako nejhezčí zámek České republiky.

Hrad Nové Hrady – jihočeská perla

Hrad Nové Hrady – jihočeská perla

Historický hrad z 13. století vítá své návštěvníky v obci Nové Hrady u Českých Budějovic. Hrad nabízí tři prohlídkové trasy v ledním období a jednu v zimě.

Hrad a zámek Český Krumlov – prohlídka perly UNESCO

Hrad a zámek Český Krumlov – prohlídka perly UNESCO

Státní hrad a zámek Český Krumlov je významným a velmi vyhledávaným turistickým místem. Veřejnosti je otevřen od dubna do října. Celý areál hradu a zámku je průchozí, veřejnosti přístupný a v sezóně, zvláště v podvečer, je nevšedním zážitkem procházka jednotlivými nádvořími.

Hradní muzeum v areálu Hradu a zámku v Českém Krumlově

Hradní muzeum v areálu Hradu a zámku v Českém Krumlově

Hradní muzeum v areálu českokrumlovského hradu a zámku je nejstarší dochovanou částí českokrumlovské rezidence. Představuje exponáty ze zámeckých depozitářů a připomíná nejvýznamnější události, vztahující se k rožmberským, eggenberským a schwarzenberským vlastníkům krumlovského panství.