!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Hrad a zámek Frýdlant se od soboty opět otevírá!
Hrad a zámek Frýdlant se od soboty opět otevírá!
"> "> "> "> "> "> ">
Památky

Hrad a zámek Frýdlant se od soboty opět otevírá!

Vydáno 2. června 2021
Na hradě a zámku Frýdlant se do 3. června 2021 natáčí pohádka pod taktovkou České televize Brno, díky čemuž se památka otevře pro veřejnost až v sobotu 5. června 2021. Po jejím zpřístupnění čeká návštěvníky doplněná obrazárna, kam byly přidány restaurované obrazy frýdlantských majitelů. Během sezóny čeká hrad a zámek oprava fasády kastelánského křídla, která ale nebude mít vliv na návštěvnický provoz.
hrad a zámek FrýdlantHrad a zámek Frýdlant bude otevřen od soboty 5. června 2021. Návštěvníkům jsou k dispozici tři prohlídkové okruhy pro dospělé a jeden speciální pro děti. Základní okruh tvoří trasa „Frýdlantským hradem a zámkem“ se sbírkamiy zbraní a části věnované Albrechtu z Valdštejna. Dále si prohlédnete vrchnostenskou kancelář, uniformy sloužících nebo koňské postroje. Z hradu se přejde do zámecké kaple a poté se projde podkrovím s hostinskými pokoji, sestoupí se do dámských pokojů a pokračuje do pánské části a reprezentačních salonů. Prohlídka je ukončena v zámecké kuchyni.  Vstupné na trasu stojí 190 Kč.
 
zámek frýdlantKoho zajímají staré zbraně, neměl by si nechat ujít okruh „Nová zbrojnice“, kde je umístěno více než tisíc zbraní, z nichž nejstarší je možné datovat do poloviny 12. století a nejmladší pocházejí z 1. světové války. Jsou tu zastoupeny zbraně chladné i palné, zbraně vojenské i lovecké. Vstup vyjde dospělého na 160 Kč.
 
Velkou raritou je prohlídková trasa „Frýdlantský poklad“, která prezentuje výsledky archeologických výzkumů Zámeckého rybníka a hradeb. K objevu archeologických pokladů i opravdových mincí došlo v letech 2016 a 2017, kdy probíhal archeologický výzkum rybníka (v rámci revitalizace parku). V náplavách bylo objeveno velké množství historických předmětů denní potřeby, militarií, hospodářského a zemědělského náčiní, ale i běžné keramiky. V mincích bylo nalezeno 36 dukátů a dvoudukátů ve zlatě, pět půltolarů a jeden čtvrttolar jsou ze stříbra. Vše si můžete prohlédnout za 80 Kč.

zámek FrýdlantNejmenším návštěvníkům je určena „Dětská prohlídka“, která děti provede hradními místnostmi, kde se dozvědí, jak se na hradě žilo, čím se zabýval hradní pán, co dělaly jeho děti nebo jak se hrady vytápěly. Následně je pro ně připravena místnost, kde si mohou vystavené předměty osahat, uvidí hry, které se na hradech hrály, vyzkouší si křeslo hradního pána a mohou si do ruky vzít i meč. Vstup na okruh stojí 110 Kč.
 

Jak si nevzít princeznu – nová pohádka z Frýdlantu

princeznaJeště pár posledních záběrů je třeba na Frýdlantu natočit, aby mohla vzniknout nová pohádka České televize „Jak si nevzít princeznu“, ve které hrají například Iva Janžurová, Daniela Kolářová, Naďa Konvalinková, Marek Adamczyk, Anna Fialová nebo Miroslav Táborský. Natáčení probíhá na hradě a zámku do 3. června 2021.
 
Pohádka vypráví příběh o princi a princezně, kteří sobě byli zaslíbeni od kolébky, ale právě proto se nesnášejí. A snaží se udělat vše proto, aby se vzít nemuseli, třeba i ukrást sudičkám kouzelné hodinky, které dovolují manipulovat s časem…
Hrad a zámek Frýdlant - nejstarší expozice ve střední Evropě

Hrad a zámek Frýdlant - nejstarší expozice ve střední Evropě

Frýdlant je jedním z nejnavštěvovanějších historických objektů v České republice. Z původního gotického hradu byl během staletí přestavěn na rozlehlý renesanční zámek s bohatou výzdobou a rozsáhlými sbírkami nesmírné historické a umělecké ceny.

Další aktuality

13.6.
2021
Zámek Zákupy zahajuje od letoška celoroční provoz

Zámek Zákupy zahajuje od letoška celoroční provoz

Českolipsko a Jizerské hory | Památky
11.6.
2021
Zámek Lemberk zve návštěvníky na věž, nový gobelín i houpačku

Zámek Lemberk zve návštěvníky na věž, nový gobelín i houpačku

Českolipsko a Jizerské hory | Památky
6.6.
2021
Poprvé na Bezdězu: vyhlédněte z vyhlídky pod kaplí

Poprvé na Bezdězu: vyhlédněte z vyhlídky pod kaplí

Českolipsko a Jizerské hory | Památky
3.6.
2021
Muzeum skla a bižuterie v Jablonci se opět těší na návštěvníky

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci se opět těší na návštěvníky

Českolipsko a Jizerské hory | Kultura