Úvod > Aktuality > Hrabalovo Kersko vás okouzlí opět tento víkend

Hrabalovo Kersko vás okouzlí opět tento víkend

Vydáno 14. května 2018 Zážitky
Tradiční setkání příznivců díla Bohumila Hrabala se uskuteční, letos jubilejně podvacáté, v sobotu 19. května 2018. Lesní slavnost, na zahradě Lesního ateliéru Kuba v chatové oblasti Kersko, věnovaná Bohumilu Hrabalovi zahrnuje kulturní program i procházku Kerskem po místech, která měl Bohumil Hrabal rád. Udělejte si v sobotu poetický den nesený v duchu tvorby nejslavnějšího českého pábitele.

V lokalitě, kde se odehrávaly Slavnosti sněženek i podstatná část spisovatelova života, v Kersku, se letos v sobotu 19. května uskuteční již 20. ročník slavnosti Hrabalovo Kersko.


Do Kerska po svých, na kole či lodí

KerskoKdo bude u Svatojosefovského pramene v Kersku už v 10 hodin, může si užít tradiční procházku po místech, která měl Bohumil Hrabal rád. Průvodcem pochodníků bude letos spisovatel Jan Řehounek. Ve stejnou dobu startuje v Nymburce cyklojízda po Hrabalově cyklostezce do Kerska. Sraz je v 10 hodin před hvězdárnou, přesněji od Hrabalova posezení U Tří koček. Každý účastník obdrží při startu očíslovanou Hrabalovu putovní knížku, do které bude během cesty sbírat razítka. Tři vylosovaní držitelé putovních knížek se všemi razítky obdrží ceny.

Další možností je cesta lodí. Výletní loď Blanice bude čekat v 10 hodin na Labi v ulici Na Přístavě. Stavět bude v 10.15 v Kostomlatech nad Labem u mola před komorou v Hradištku. Na místě v Kersku by měla být v 10.35 u menhiru, kde se výletníci z lodi mohou připojit k dopolední procházce po místech, která měl Bohumil Hrabal rád.

A do Kerska pojede v sobotu také autobus zdarma. Ten vyráží od hlavního nádraží v Nymburku v 9 hodin, o pět minut později staví na náměstí a dále bude přibírat lidi ve Zvěřínku, Sadské, Třebestovicích a Hradištku.Na zpáteční jízdu vyráží z Kerska v 18 hodin.
 

Jaký bude program v Lesním ateliéru?

Kersko HájenkaLetos bude program na zahradě Lesního ateliéru Kuba probíhat už od 12 hodin, kdy vystoupí skupina Tojo Band. Ve 13:15 proběhne Evangelium schizofrenického strýce – divadelní představení souboru Hálek Nymburk (na motivy Bohumila Hrabala zdramatizoval Jan Řehounek), ve 14 hodin uslyšíte ukázku z opery ND autora Miloše Orsona Štědroně "Don Hrabal". Dále se můžete těšit na vystoupení skupiny Vanua2 ve 14:45 nebo To nejlepší z Hrabala – krátké divadelní ukázky souboru Hálek z Ostře sledovaných vlaků, Postřižin a Slavností sněženek v 16:50 hodin.

Na akci pokaždé přijíždějí i zajímaví hosté. Ani letos tomu nebude jinak, svou účast již přislíbili herci Jaromír Hanzlík a Zdena Hadrbolcová či Oldřich Vízner. Chybět by neměli ani Pavel Nový, Petr Brukner či Tereza Bebarová. Kromě herců by měli dorazit také zpěvák Aleš Ulm, Miloš Orson Štědroň, autor opery Don Hrabal, nebo Roman Janál, interpret hlavní role na jevišti Nové scény Národního divadla.

Po celý den k příjemné pohodě hraje živá muzika a nymburský pivovar bude čepovat Postřižinské pivo, k dispozici bude i další občerstvení.

Hrabalův Postřižinský pivovárek

Hrabalův Postřižinský pivovárek

Pivovar Nymburk, Bohumil Hrabal a Postřižiny patří neodmyslitelně k sobě. Známý spisovatel Bohumil Hrabal žil v Pivovaru Nymburk v letech 1919-1947. Život v pivovaru popsal ve své knize Postřižiny. Název Postřižinské pivo dal nymburskému pivu sám mistr.

Expozice Bohumila Hrabala ve Vlastivědném muzeu Nymburk

Expozice Bohumila Hrabala ve Vlastivědném muzeu Nymburk

Jeden z nejosobitějších českých spisovatelů Bohumil Hrabal (1914-1997) - jeho život je spojen se středními Čechami a s Prahou. Vyrůstal v Nymburce, kde byl jeho otec správcem pivovaru. Později toto období zachytil v Postřižinách.

Výletní loď Blanice – výletní plavby v Polabí

Výletní loď Blanice – výletní plavby v Polabí

Výletní loď Blanice byla spuštěna na vodu již v roce 1927. Na kryté vyhlídkové palubě jsou místa pro 45 cestujících. Na svou pravidelnou trasu Nymburk - Ostrá vyráží Blanice od května do září. Užijte si plavbu lodí, která má duši.

Hrabalova stezka – od Sněženek k Postřižinám

Hrabalova stezka – od Sněženek k Postřižinám

Hrabalova stezka v Kersku u Sadské začíná u restaurace Hájenka, kde si i dnes můžete dát kance se šípkovou nebo se zelím. Mezi místy spojenými se životem a dílem spisovatele Bohumila Hrabala naleznete mimo zákoutí z filmu Slavnosti sněženek také minerální pramen nebo malý menhir.

Další aktuality

14.1.
2019
Tipy kam o víkendu s dětmi

Tipy kam o víkendu s dětmi

Střední Čechy | Zážitky
9.1.
2019
Zámek Radim má otevřeno i v zimě!

Zámek Radim má otevřeno i v zimě!

Střední Čechy | Zážitky
30.12.
2018
Jeden z netradičních betlémů uvidíte v Máslovicích

Jeden z netradičních betlémů uvidíte v Máslovicích

Střední Čechy | Zážitky
1.1.
2019
České značky: fenomén Igráček

České značky: fenomén Igráček

Střední Čechy | Zážitky