Úvod > Aktuality > Hra Kingdom Come zve na virtuální i skutečné toulky Posázavím
Životní styl

Hra Kingdom Come zve na virtuální i skutečné toulky Posázavím

  • Vydáno12. května 2018
Král unesený vlastním bratrem, národ na pokraji války a okolo vás rozlehlý a živoucí středověký svět, to je hra Kingdom Come: Deliverance. Do děje vtáhne jak fandy realistické historické RPG, tak milovníky středověku. Bonusem pro české hráče je to, že děj se odehrává na skutečných místech v srdci českého království. Vydejte se s námi na výlet!
Tým studia Warhorse, které hru Kingdom Come: Deliverance připravilo, sídlí v Praze, v srdci Evropy, kde každé město nebo vesnice leží ve stínu starého hradu, takže rozhodně bylo kde čerpat inspiraci. Tvůrci se ale často potýkali s otázkou, zda bude hra bez magie a draků zábavná? A my na portálu Kudy z nudy říkáme rozhodné ano, protože skutečné Posázaví je ještě malebnější než na obrazovce.
 

Hra o trůny v Posázaví

Žádní draci a žádná magie, jen majestátní hrady, obrnění rytíři, obří bitvy, politické intriky, to vše zasazeno do rozsáhlého středověkého světa, to je rámec hry Kingdom Come: Deliverance. O skutečný prožitek se postará jak historicky přesné oblečení a brnění, tak reálná města, vesnice, tvrze, kostely, kláštery a hrady Posázaví. Ostatně okolí města Sázava je v herní mapě věrně převedeno v poměru takřka 1:1, takže pak vám stačí vzít skutečnou mapu a navštívit místa, kde se hra odehrává. Hráči si toho už všimli a tvrdí, že takhle přesně geograficky i historicky zasazená a tudíž věrohodná hra tady snad ještě nebyla.

Některá místa si dodnes uchovala svou divokou a středověkou tvář, z jiných se naopak mnoho nedochovalo. To se týká i Sázavského kláštera, který v 11. století založil svatý Prokop a byl centrem slovanské litrurgie. Ve hře uvidíte rozestavěné monumentální síňové trojlodí, ovšem tehdy nikdo netušil, že tak to i zůstane: stavbu gotického klášterního chrámu zastavila husitská revoluce a jeho podoba ve hře se od té skutečné příliš neliší. Na obrazovkách počítačů zato uvidíte románský kostel sv. Kříže vysvěcený roku 1070, z něhož jsou dnes patrné jen základy v klášterní zahradě.
 

Hrady Pirkenštejn, Talmberk a Stříbrná Skalice

Už jste někdy viděli Pirkštejn, jeden ze dvou hradů, který kdysi střežil městečko Rataje nad Sázavou? Jeho obranná věž a gotický palác na skalnatém ostrohu se ve hře nedají přehlédnout. Zlaté časy v té době ale hrad teprve čekaly: v roce 1420 Rataje získal Hynek Ptáček z Lipé a Pirkštejna, nejvyšší hofmistr a mincmistr Království českého a správce královských měst. Významný politik byl rovněž poručníkem mladého Jiřího z Kunštátu, budoucího krále Jiřího z Poděbrad, a je pochován v rodinné hrobce ratajského kostela.

Ve hře se také objeví hrad Talmberk, z něhož zbyla jen hradní věž s původně dvojitou branou a zbytky zdiva, blízký kamenný lom anebo pevnost Vraník; tu připomínají už jen valy na území obce Ledečko.
Hra vás zavede také do městečka s půvabným názvem Stříbrná Skalice, které leží severně od řeky Sázavy. Původní středověké jméno Skalice hor stříbrných prozrazoval, že se tu těžilo stříbro. Ve hře tu zažijete dobývání hradu; ostatně byl poprvé písemně doložen právě v roce 1402, kdy ho obléhal a pobořil císař Zikmund. Jeho zbytky jsou dodnes patrné a najdete je snadno: v těch místech totiž stojí barokní kostel sv. Jana Nepomuckého. V roce 1403, kdy se hra odehrává, vyplenila a vypálila Stříbrnou Skalici armáda Kumánů, zaplacená stříbrem Zikmunda Lucemburského. Město se z rány dlouho vzpamatovávalo.
 

Která místa můžete navštívit ve hře i ve skutečnosti?

  • Mniši ze Sázavského kláštera kdysi postavili románský kostel sv. Jakuba Staršího ve vesnici Rovné, která je dnes součástí Stříbrné Skalice. Slouží dodnes, podobně jako románský, goticky upravený kostel Panny Marie v Úžicích.
  • Naopak kostel sv. Matouše v Ratajích nad Sázavou v jeho gotické podobě uvidíte jen ve hře, byl v závěru 17. století stržen a nahrazen raně barokní stavbou.
  • První zmínka o kostele sv. Martina Sázavě pochází z roku 1402, tedy jen rok předtím, než se ocitnete ve víru hry. Byl barokně přestaven a dnes slouží jako kulturní síň.
Kaple sv. Prokopa a studánka Vosovka v Sázavě

Kaple sv. Prokopa a studánka Vosovka v Sázavě

Jen necelé 2 km jihozápadně od Sázavského kláštera příjemnou cestou, která sleduje tok řeky Sázavy najdete kapličku sv. Prokopa nad studánkou jménem Vosovka. Její jméno je prý odvozeno od osiky, které se daří v blízkosti vody.

Posázavský pacifik – legendární železniční trať podél Sázavy

Posázavský pacifik – legendární železniční trať podél Sázavy

Posázavský Pacifik je vyhlášenou železniční tratí z Prahy do Čerčan (č. 210) a z Čerčan do Světlé nad Sázavou (č. 212), která se vine cca 130 km podél řeky Sázavy. Jezdí po ní jak pravidelná osobní doprava, tak nostalgické vláčky a parní lokomotivy nebo víkendové turistické linky.

Studánka Rakovka s lůžkem sv. Prokopa u Bílého Kamene

Studánka Rakovka s lůžkem sv. Prokopa u Bílého Kamene

Půvabnou studánku Rakovku, na pravém břehu řeky Sázavy asi 2 km jižně od kláštera, najdete skrytou v lesíku blízko naleziště krystalového vápence na Bílém Kameni. Již pravěcí obyvatelé usazení ve zdejším kraji těžili tento kámen a náramky z něho byly známé od pradávna v celé Evropě.

Kamenný stůl u Ratají nad Sázavou

Kamenný stůl u Ratají nad Sázavou

Necelých pět kilometrů od Ratají nad Sázavou se nachází Kamenný stůl. Jedná se o čtyři vztyčené kameny, na nichž je položena kamenná deska. Stůl byl vytvořen u příležitosti 57. sjezdu České lesnické jednoty v roce 1905, o čemž svědčí i český a německý nápis na podstavci.

Zřícenina hradu Talmberk

Zřícenina hradu Talmberk

Talmberk je zřícenina hradu částečně zastavěná rodinnými domy ve stejnojmenné vesnici asi 3 km severně od Ratají nad Sázavou.

Klášter Sázava – pouť za svatým Prokopem a jeho pokračovateli

Klášter Sázava – pouť za svatým Prokopem a jeho pokračovateli

Sázavský klášter úzce spojený s životem a dílem poustevníka a patrona české země svatého Prokopa patří k nejpozoruhodnějším poutním i historicky a umělecky místům v Čechách. Přijďte i Vy a okuste atmosféru a krásu místa .

Rataje nad Sázavou – Hrad Pirkštejn

Rataje nad Sázavou – Hrad Pirkštejn

Hrad Pirkštejn založil Jindřich z Lipé v první polovině 14. století jako součást hradeb městečka Rataje nad Sázavou.

Další aktuality

Zámek Konopiště chystá speciální prohlídku na počest vévodkyně Žofie

Na výročí narozenin vévodkyně Žofie z Hohenbergu, rozené Chotkové je připravena mimořádná prohlídka západního křídla zámku Konopiště, kde se nalézaly její soukromé pokoje. Tato část zámku není jindy přístupná pro veřejnost. Návštěvníci si během prohlídky poslechnou krásný příběh lásky arcivévody a následníka trůnu Františka Ferdinanda d´Este k české hraběnce. Prohlídka proběhne 1. března 2024 od 18:00 hodin a je na ni nutná předchozí rezervace.
Středočeský kraj | Památky

U Jankova na Benešovsku se bude bojovat – bitva připomene nejkrvavější střetnutí třicetileté války

V sobotu 2. března 2024 si na Benešovsku připomenou 379. výročí bitvy u Jankova, nejkrvavější střetnutí třicetileté války, kdy proti sobě 6. března 1645 stály švédská s císařskou armádou. Bitva skončila porážkou císařských, na 4000 mužů v boji zemřelo a stejný počet byl zajat.
Středočeský kraj | Památky

Zámek Dobříš otevře na Velikonoce novou multimediální expozici

Impozantní budova zámku Dobříš je nepřehlédnutelnou dominantou a láká k návštěvě všechny milovníky historie. Interiéry krásného zámku v držení rodu Colloredo-Mannsfeld nebyly čtyři roky přístupné, od letošních Velikonoc však opět přivítají všechny milovníky historie. Vstříc nové turistické sezoně vykročí zámek Dobříš před velikonočními svátky, na Velký pátek 29. března 2024. Moderním způsobem zájemce seznámí s různými historickými obdobími a ruku v ruce s tím s historií rodu Colloredo-Mannsfeld.
Středočeský kraj | Památky

Zoopark Zájezd láká na výhodné vstupné

Zoopark Zájezd mezi obcemi Buštěhrad a Libochovičky láká až do konce února na výhodné vstupné 1+1 zdarma. Při koupi vstupenky pro dospělé dostanete dětskou vstupenku zdarma. Akce platí ve všední dny, což se může skvěle hodin o jarních prázdninách.
Středočeský kraj | Příroda

Prohlédněte si národní kulturní památky Středočeského kraje

Středočeský kraj se, vzhledem k rozloze svého území, své historii a geografické poloze, vyznačuje kulturním dědictvím vyjímečné kvality. Jeho nedílnou součástí je velké množství památek všeho druhu. Seznam národních kulturních památek Středočeského kraje, tedy těch, které tvoří nejvýznamnější součást kulturního bohatství českého národa, čítá přes dvacet položek a jsou na něm nejen honosné zámky, hrady, kostely a poutní místa, ale také zajímavé průmyslové stavby či rudné doly. Prohlédněte si je spolu s Kudy z nudy.
Středočeský kraj | Památky

V Neumětelích zahájí jezdeckou sezónu Horymírova jízda

V sobotu 24. února 2024 se v Neumětelích a Radotíně chystá Horymírova sváteční jízda. Přijďte se podívat na koně i jezdce, kteří touto svou jízdou otevřou letošní jezdeckou sezónu. Horymírova družina se sejde okolo 8:00 v Radotíně, odkud vyrazí na dlouhou cestu, až do Neumětel.
Středočeský kraj | Letní sporty

Jarní poutě 2024: Matějská, Sedlecká, Dobrovodská či Řípská

Jaro je na spadnutí a s ním i oblíbené jarní poutě. Pražská Matějská začíná již poslední únorovou sobotu, dlouho na sebe nenechají čekat ani velikonoční poutě Sedlecká v Kutné Hoře a jihočeská v Dobré Vodě. Dubnový výlet na Říp spojte s Řípskou poutí a za květnového sluníčka si užijete pouť ve Žďáru nad Sázavou.
Středočeský kraj | Zážitky

Objevte zimní Křivoklát: jeden z nejstarších a nejvýznamnějších hradů je otevřen i v únoru

Již patnáctým rokem se na hradu Křivoklát konají prohlídky v zimních měsících. Po celý únor a březen je hrad Křivoklát otevřený během víkendu od 11:00 do 15:00 hodin.
Středočeský kraj | Památky