!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Hra Kingdom Come zve na virtuální i skutečné toulky Posázavím
Hra Kingdom Come zve na virtuální i skutečné toulky Posázavím
"> "> ">
Životní styl

Hra Kingdom Come zve na virtuální i skutečné toulky Posázavím

  • Vydáno12. května 2018
Král unesený vlastním bratrem, národ na pokraji války a okolo vás rozlehlý a živoucí středověký svět, to je hra Kingdom Come: Deliverance. Do děje vtáhne jak fandy realistické historické RPG, tak milovníky středověku. Bonusem pro české hráče je to, že děj se odehrává na skutečných místech v srdci českého království. Vydejte se s námi na výlet!
Tým studia Warhorse, které hru Kingdom Come: Deliverance připravilo, sídlí v Praze, v srdci Evropy, kde každé město nebo vesnice leží ve stínu starého hradu, takže rozhodně bylo kde čerpat inspiraci. Tvůrci se ale často potýkali s otázkou, zda bude hra bez magie a draků zábavná? A my na portálu Kudy z nudy říkáme rozhodné ano, protože skutečné Posázaví je ještě malebnější než na obrazovce.
 

Hra o trůny v Posázaví

Žádní draci a žádná magie, jen majestátní hrady, obrnění rytíři, obří bitvy, politické intriky, to vše zasazeno do rozsáhlého středověkého světa, to je rámec hry Kingdom Come: Deliverance. O skutečný prožitek se postará jak historicky přesné oblečení a brnění, tak reálná města, vesnice, tvrze, kostely, kláštery a hrady Posázaví. Ostatně okolí města Sázava je v herní mapě věrně převedeno v poměru takřka 1:1, takže pak vám stačí vzít skutečnou mapu a navštívit místa, kde se hra odehrává. Hráči si toho už všimli a tvrdí, že takhle přesně geograficky i historicky zasazená a tudíž věrohodná hra tady snad ještě nebyla.

Některá místa si dodnes uchovala svou divokou a středověkou tvář, z jiných se naopak mnoho nedochovalo. To se týká i Sázavského kláštera, který v 11. století založil svatý Prokop a byl centrem slovanské litrurgie. Ve hře uvidíte rozestavěné monumentální síňové trojlodí, ovšem tehdy nikdo netušil, že tak to i zůstane: stavbu gotického klášterního chrámu zastavila husitská revoluce a jeho podoba ve hře se od té skutečné příliš neliší. Na obrazovkách počítačů zato uvidíte románský kostel sv. Kříže vysvěcený roku 1070, z něhož jsou dnes patrné jen základy v klášterní zahradě.
 

Hrady Pirkenštejn, Talmberk a Stříbrná Skalice

Už jste někdy viděli Pirkštejn, jeden ze dvou hradů, který kdysi střežil městečko Rataje nad Sázavou? Jeho obranná věž a gotický palác na skalnatém ostrohu se ve hře nedají přehlédnout. Zlaté časy v té době ale hrad teprve čekaly: v roce 1420 Rataje získal Hynek Ptáček z Lipé a Pirkštejna, nejvyšší hofmistr a mincmistr Království českého a správce královských měst. Významný politik byl rovněž poručníkem mladého Jiřího z Kunštátu, budoucího krále Jiřího z Poděbrad, a je pochován v rodinné hrobce ratajského kostela.

Ve hře se také objeví hrad Talmberk, z něhož zbyla jen hradní věž s původně dvojitou branou a zbytky zdiva, blízký kamenný lom anebo pevnost Vraník; tu připomínají už jen valy na území obce Ledečko.
Hra vás zavede také do městečka s půvabným názvem Stříbrná Skalice, které leží severně od řeky Sázavy. Původní středověké jméno Skalice hor stříbrných prozrazoval, že se tu těžilo stříbro. Ve hře tu zažijete dobývání hradu; ostatně byl poprvé písemně doložen právě v roce 1402, kdy ho obléhal a pobořil císař Zikmund. Jeho zbytky jsou dodnes patrné a najdete je snadno: v těch místech totiž stojí barokní kostel sv. Jana Nepomuckého. V roce 1403, kdy se hra odehrává, vyplenila a vypálila Stříbrnou Skalici armáda Kumánů, zaplacená stříbrem Zikmunda Lucemburského. Město se z rány dlouho vzpamatovávalo.
 

Která místa můžete navštívit ve hře i ve skutečnosti?

  • Mniši ze Sázavského kláštera kdysi postavili románský kostel sv. Jakuba Staršího ve vesnici Rovné, která je dnes součástí Stříbrné Skalice. Slouží dodnes, podobně jako románský, goticky upravený kostel Panny Marie v Úžicích.
  • Naopak kostel sv. Matouše v Ratajích nad Sázavou v jeho gotické podobě uvidíte jen ve hře, byl v závěru 17. století stržen a nahrazen raně barokní stavbou.
  • První zmínka o kostele sv. Martina Sázavě pochází z roku 1402, tedy jen rok předtím, než se ocitnete ve víru hry. Byl barokně přestaven a dnes slouží jako kulturní síň.
Kaple sv. Prokopa a studánka Vosovka v Sázavě

Kaple sv. Prokopa a studánka Vosovka v Sázavě

Jen necelé 2 km jihozápadně od Sázavského kláštera příjemnou cestou, která sleduje tok řeky Sázavy najdete kapličku sv. Prokopa nad studánkou jménem Vosovka. Její jméno je prý odvozeno od osiky, které se daří v blízkosti vody.

Posázavský pacifik – cesta za nostalgií a zážitky na železnici

Posázavský pacifik – cesta za nostalgií a zážitky na železnici

Posázavský Pacifik je externí železniční dopravce působící v Posázaví. Nabízí možnost uspořádání tématického výletu historickým motorovým vozem M 262.045 s přípojným bufetovým vozem Balm, ale i jinými typy historických železničních vozidel a sezónní turistické vlaky a příležitostné jízdy.

Studánka Rakovka s lůžkem sv. Prokopa u Bílého Kamene

Studánka Rakovka s lůžkem sv. Prokopa u Bílého Kamene

Půvabnou studánku Rakovku, na pravém břehu řeky Sázavy asi 2 km jižně od kláštera, najdete skrytou v lesíku blízko naleziště krystalového vápence na Bílém Kameni. Již pravěcí obyvatelé usazení ve zdejším kraji těžili tento kámen a náramky z něho byly známé od pradávna v celé Evropě.

Kamenný stůl u Ratají nad Sázavou

Kamenný stůl u Ratají nad Sázavou

Necelých pět kilometrů od Ratají nad Sázavou se nachází Kamenný stůl. Jedná se o čtyři vztyčené kameny, na nichž je položena kamenná deska. Stůl byl vytvořen u příležitosti 57. sjezdu České lesnické jednoty v roce 1905, o čemž svědčí i český a německý nápis na podstavci.

Zřícenina hradu Talmberk

Zřícenina hradu Talmberk

Talmberk je zřícenina hradu částečně zastavěná rodinnými domy ve stejnojmenné vesnici asi 3 km severně od Ratají nad Sázavou.

Klášter Sázava – pouť za svatým Prokopem

Klášter Sázava – pouť za svatým Prokopem

Sázavský klášter úzce spojený s životem a dílem poustevníka a patrona české země svatého Prokopa patří k nejpozoruhodnějším poutním místům v Čechách. Přijďte i Vy a okuste atmosféru místa posvěceného prací, modlitbou a zázraky sv. Prokopa.

Rataje nad Sázavou – Hrad Pirkštejn

Rataje nad Sázavou – Hrad Pirkštejn

Hrad Pirkštejn založil Jindřich z Lipé v první polovině 14. století jako součást hradeb městečka Rataje nad Sázavou.