Úvod > Aktuality > Houby kolem nás: jména po houbách, přírodní útvary i houbařské akce
Houby kolem nás: jména po houbách, přírodní útvary i houbařské akce
"> "> "> "> "> "> ">
Příroda

Houby kolem nás: jména po houbách, přírodní útvary i houbařské akce

  • Vydáno14. září 2022
Houbařská sezóna je v plném proudu, houbaři nosí z lesů plné košíky a leckterou domácností voní smaženice, hříbková omáčka anebo schnoucí houby. Podle statistik „průměrná" česká rodina sesbírá za rok šest kilogramů hub. Patříme prostě k nejvášnivějším houbařům na světě! Pokud si od sběru těchto lesních darů chcete trochu odpočinout, ale zároveň si i užít „houbařskou horečku“ trochu jinak, vypravte se s námi na pár kuriózních houbařských výprav nebo zajímavou houbařskou výstavu.
Jen podle "houbových názvů" obcí je u nás docela velký výběr – jakpak asi rostou houby kolem Hřibska u Hradce Králové, u Hřibojed poblíž Dvora Králové nad Labem anebo v okolí Hubojed u Mladějova v Českém ráji? Mimochodem tuhle vesničku proslavilo něco docela jiného než houby: v roce 1972 se tu natáčel film Přijela k nám pouť – například scény na makovém poli, házení vajíčky a běh dětí ze stráně u rybníka.

Další houbové obce odkazují ke konkrétním druhům hub. Jsou jimi například Koloděje nad Lužnicí, Kovářov, Kozákov, Kovářovice, Kovářská, Kyje, Kyjov, Kyjovice (od houby kyj Herkulův či kyj uťatý), Líha (od líhy klubčité, oblíbené našimi předky) a ke smrži odkazuje řada obcí jako je Smržov (tam prý rostou smrže na návsi), Smržovice, Smržovka, Smržice a další. Obec Václavy odkazující svým jménem na václavky má tyto houby i v obecním znaku.
 

Houby na náměstí a socha houbaře

houby ve StacháchAž se budete toulat Šumavou, zastavte se ve Stachách. V parku na náměstí u kostela mají skutečnou raritu: chráněnou lokalitu hřibovitých hub. Houby tu začaly růst po zrušení benzínové pumpy a navezení nové zeminy v šedesátých letech, a rostou tu dodnes. Jejich sbírání je vašk zakázáno, naopak každý hříbek dostane tabulku s pořadovým číslem a čeká se, zda se podaří překonat dosavadní rekord. Upozornění pro nenechavce: místo hlídá kamera i místní ostražití obyvatelé!

Podobnou raritou je socha houbaře; tu najdete na Vysočině, dalším houbařském ráji, ve Svratce na kašně na náměstí 9. května. A když už jsme na Vysočině, nabídneme vám ještě jedno kuriózní zastavení: v Lukavci poblíž Pacova stojí téměř pohádkový domek a v něm sídlí Památník básníka Antonína Sovy. Hádejte, proč se domečku říká Hříbek?
 

Houby dřevěné i kamenné

Dřevěné houby zdobí spousty soukromých zahrad, pár větších kousků plní funkci odpočívadel. Kde je najdete? Například v Krkonoších mezi Janskými Lázněmi a Svobodou nad Úpou stojí altán Muchomůrka, tvar houby má i altánek Muchomůrkalesoparku Debř u Mšena a odpočívadlo U Hříbku mezi Zlatými Horami a Rejvízem v takzvané Hitlerově zatáčce.

Pak jsou tu samozřejmě veledůstojné a mnohem větší houby kamenné. Za jejich královny můžeme pokládat takzvané Pokličky, skalní útvary připomínající obří houby v Kokořínském dole kousek od hradu Kokořín. Obřími úlovky se můžete pochlubit i při výletu do Broumovských stěn; hřiby porůznu roztroušené v lesích nad osadou Slavný se vám často málem nevejdou na fotku. Další kamenný hřib objevíte třeba na úbočí Magnetovce nad Velkým Březnem, výlet za kamenným hřibem můžete podniknout i do Krušných hor.
 

Houbové akce a další pozvánky

  • Houby jako jedno z hlavních témat vedle skřítků, dinosaurů a dalších oblíbených dětských témat má Houbový park Roseč u Jindřichova Hradce; ideální místo pro výlet s dětmi můžete navštívit v září během víkendů.
  • Výstavu hub si užijete v zámecké galerii v Třeboni od 10. do 18. 9. Součásti výstavy bude výstava fotografií a houbařská poradna.
  • Pěkná mykologická výstava se chystá v Botanické zahradě v Táboře, a to od 18. do 19. září. Po celou dobu výstavy budou přítomni odborníci mykologové.
Fantazium  – houbový park Roseč

Fantazium – houbový park Roseč

V parku se můžete vydat na dobrodružnou expedici do světa skřítků, dinosaurů, pohádkových bytostí, houbiček a také do vesmíru! Interaktivní park s mnoha hrami, soutěžemi a atrakcemi pro celé rodiny, školy a školky, firmy a další skupiny.

Broumovské stěny v CHKO Broumovsko

Broumovské stěny v CHKO Broumovsko

Téměř panenská příroda nabízí romantické skalní útvary, rokle, vyhlídky daleko do kraje. Turisty zapomenutá přírodní rezervace uchvátí každého návštěvníka. Chráněná krajinná oblast Broumovsko se rozprostírá na ploše 410 km², převážnou část tohoto území vytyčují státní hranice s Polskem.

Kokořínský důl

Kokořínský důl

Kokořínský důl je jedním z nejkrásnějších údolí v ČR, ústí do něj množství roklí s různorodými pískovcovými útvary. Údolí je přibližně 14 km dlouhé, začíná u železniční zastávky Lhotka u Mělníka a končí u křižovatky zvané Ráj.

Slavenské hřiby na hřebeni Broumovských stěn

Slavenské hřiby na hřebeni Broumovských stěn

Slavenské hřiby nacházející se na hřebeni Broumovských stěn, podcelku Broumovské vrchoviny jsou považovány za nejdokonaleji vyvinuté skalní hřiby v České republice.

Výstava hub v zámecké galerii

9.9.
17.9.
Výstava hub v zámecké galerii

Zámek Třeboň – zámecká galerie.

Přírodní rezervace Klokočské skály

Přírodní rezervace Klokočské skály

Jižně od Malé Skály se rozkládá přírodní rezervace Klokočské skály. Skalní město se skládá ze dvou částí, Betlémských skal se sloními hřbety a Klokočských skal s jeskyní Postojna a Klokočskými průchody.

Skalní vrchol Zámčisko

Skalní vrchol Zámčisko

Jedná se o skalnatý a zalesněný hřbet nad jižním břehem údolní nádrže Bystřička. Ve 14. století zde byla vybudována tvrz. Kolem vrcholu se nachází přírodní rezervace Klenov.

Skalní útvar Kamenný hřib u Šindelové

Skalní útvar Kamenný hřib u Šindelové

Bizarní balvan je typickou ukázkou selektivního zvětrávání hornin. Kamenný útvar je tvořen porfyrickou biotitickou žulou karlovarského masivu. Je vyhlášen přírodní památkou.

Skalní útvar Napoleonova hlava u Horní Stropnice

Skalní útvar Napoleonova hlava u Horní Stropnice

Napoleonova hlava je žulový skalní hřib, nacházející se nedaleko rozhledny Kraví hora u obce Hojná Voda v přírodním parku Novohradské hory.

Čížkovy kameny

Čížkovy kameny

Asi 5 kilometrů jihovýchodně od Trutnova nad vesnicí Lhota naleznete skalnatý hřbet Čížkovy kameny. Jedná se o zalesněný skalnatý hřbet v nadmořské výšce 632 metrů nad mořem nad levým břehem Úpy, odkud je krásný rozhled na Trutnovsko a Krkonoše.

Růžovský vrch v Českém Švýcarsku – Děčínská Fudžijama

Růžovský vrch v Českém Švýcarsku – Děčínská Fudžijama

Růžovský vrch si díky své mohutnosti, kterou dominuje zdejší krajině, vysloužil přezdívku Děčínská Fudžijama. Lidově se mu říká jednoduše Růžák. Podobnost se vzdáleným asijským vulkánem dokládá nejen majestátní vzhled, ale také společný, sopečný původ.

Havraní skály u Nového Boru

Havraní skály u Nového Boru

Havraní skály leží asi 1 km severně od obce Radvanec a asi 2 kilometry východně od Nového Boru. Jsou tvořeny skupinou sedmi pískovcových skalních věží na pískovcovém hřbetu, jejichž vrcholky jsou vysoké až 20 metrů.

Kokořínské pokličky – Mšenské skalní útvary na Kokořínsku

Kokořínské pokličky – Mšenské skalní útvary na Kokořínsku

Pískovcové sloupy při ústí Kokořínského a Vojtěšského dolu nedaleko Mšena vypadají jako přerostlé houby. Vznikly zvětráváním rozdílnou intenzitou zvětrávání pískovcových skal, kdy tvrdší horní vrstva s obsahem železa lépe odolává erozi než spodní skály.

Hradčanské stěny – pískovcové skály ve tvaru homolí

Hradčanské stěny – pískovcové skály ve tvaru homolí

Hradčanské stěny se nacházejí v oblasti mezi Mimoní a Doksy. Od roku 1933 jsou součástí chráněného území Oblast Dokeská a pohoří Kummer. Stěny ukrývají zajímavé skalní útvary, např. malou Pravčickou bránu nebo Psí kostely.

Chráněná krajinná oblast Kokořínsko – Máchův kraj

Chráněná krajinná oblast Kokořínsko – Máchův kraj

Malebná přírodní oblast skal, překrásných jezírek a vesniček s lidovou architekturou. Kokořínsko je proslulé romantickými roklemi a unikátními pískovcovými věžemi, branami, okny a dalšími útvary, které se v takové formě a rozsahu nevyskytují v žádné jiné oblasti České republiky.

Muchomůrka – krkonošské výletní místo s altánem ve tvaru houby

Muchomůrka – krkonošské výletní místo s altánem ve tvaru houby

Muchomůrka je místo s výletním altánem ve tvaru houby mezi Janskými Lázněmi a Svobodou nad Úpou, který dal název celé vyvýšenině. Vyhlídkové místo existovalo už na konci 19. století, kdy bylo označováno jako Princeznina tišina, to podle princezny Almy Thurn-Taxisové, která sem prý ráda chodívala.

Příběh lesů Českého Švýcarska – první virtuální stezka v Českém Švýcarsku

Příběh lesů Českého Švýcarska – první virtuální stezka v Českém Švýcarsku

Historicky první virtuální naučná stezka v Národním parku České Švýcarsko se zabývá historií vývoje lesních společenstev, popisuje druhy stromů a změny ve složení lesa, ke kterým došlo zásahy člověka. Dozvíte se tak zajímavosti nejen z historie, ale hlavně přírody Českého Švýcarska.

Česká Sibiř – drsný kraj v jižní části Miličínské vrchoviny

Česká Sibiř – drsný kraj v jižní části Miličínské vrchoviny

Česká Sibiř je oblast na rozhraní středních a jižních Čech umístěná zhruba mezi Voticemi, Sedlcem-Prčicí a Táborem, která dosahuje nadmořské výšky i přes 700 metrů. Své pojmenování získala oblast díky drsným klimatickým podmínkám, protože je zde zima delší a tužší než jinde ve vnitrozemí.

Hřibová rezervace ve Stachách

Hřibová rezervace ve Stachách

Hřibová rezervace Stachy je obcí chráněná lokalita hřibovitých hub, která se rozkládá na travnatém náměstí ve Stachách, u kostela Navštívení Panny Marie.

Přírodní památka Husa na Českolipsku

Přírodní památka Husa na Českolipsku

Chráněné území se rozkládá na pískovcové plošině kolem vrcholu Husa. Bylo vyhlášeno především s ohledem na pískovcové geologicko-morfologické jevy.

Přírodní památka Magnetovec – Skalní hřib

Přírodní památka Magnetovec – Skalní hřib

Důvodem ochrany je bazanitový skalní hřib. Jedná se o vypreparovanou část lávového příkrovu tvořeného dvěma výlevy bazanitové horniny. Spodní výlev je pórovitější a více zvětralý, čímž selektivně vznikla tenká „noha hřibu“, na které sedí mohutná horní část – široký „klobouk“.

Geopark Český ráj

Geopark Český ráj

Český ráj leží na severovýchodě Čech, necelých sto kilometrů od Prahy. Jako první v republice zde byla v roce 1955 vyhlášena Chráněná krajinná oblast Český ráj, jejíž území bylo v roce 2002 a 2021 rozšířeno. Ojedinělost krajiny spočívá ve spojení přírodních krás s romantikou historických památek.

Kam vyrazit na houby? Zkuste některý z našich houbařských rájů

Kam vyrazit na houby? Zkuste některý z našich houbařských rájů

Houbařská sezóna je letos díky vydatným dešťům a teplému počasí mimořádně vydařená. Milovníci hub se do lesů vydávají málem s kosou a nacházejí plné košíky hřibů, kozáků, křemenáčů, masáků i lišek. Nejúspěšnější bývá „lov“ v listnatých lesích, remízcích, kolem cest, na stráních, na březích potoků a hrázích rybníků. Naopak v jehličnatých lesech toho zatím moc neroste. Kam se za houbami vypravit vám poradí Kudy z nudy.