Úvod > Aktuality > Hornické muzeum v Příbrami zůstává na svátek otevřeno

Hornické muzeum v Příbrami zůstává na svátek otevřeno

Vydáno 6. května 2019 Památky
Sváteční květnovou středu 8. 5. 2019 můžete navštívit stálé expozice a dočasné výstavy Hornického muzea Příbram. Muzeum láká k jízdě hornickým vláčkem po povrchu z areálu Ševčinského dolu 230 m dlouhou dráhou směrem k dolu Vojtěch, kde je nově zpřístupněno dalších 130 metrů Ševčinské dopravní štoly. Areál Ševčinského dolu nabízí rovněž seznámení s havířským folklorem prezentovaným v původní hornické chalupě se základy ze 17. století. Za zhlédnutí stojí mimo jiné také hodnotné mineralogicko-geologické vzorky, mezi nimiž je i největší vytěžený kus stříbra vystavený v českých muzeích o hmotnosti 11 kg a rozměrech 35 x 20 x 15 cm.
PříbramZ cáchovny dolu Anna je možné rovněž vstoupit do podzemí a projet se důlním vláčkem 260 m dlouhou Prokopskou štolou, která směřuje k ústí jámy Prokop z roku 1832, nejhlubší šachtě březohorského revíru (1600 m) a třetí nejhlubší v ČR. Návštěvníci dolu Anna mohou také sfárat do podzemí, a sice projít 750 metrů dlouhé důlní dílo zvané Wasserlauf ze 16. až 19. století. Prohlídková trasa vás dále provede kolem Jánské jámy pocházející z 1. třetiny 18. století. Prohlídka podzemí je díky tomuto zážitkovému okruhu rozšířena o dalších 810 metrů.

Důl AnnaVe strojovně dolu Vojtěch si lze prohlédnout jeden z nejvzácnějších exponátů muzea, a to parní těžní stroj z roku 1873 vyrobený pražskou společností Breitfeld & Daněk, modernizovaný v letech 1888–1889, nejstarší v ČR. Dále je možné projít se 330 metrů dlouhou vodní štolou z konce 18. století, která jej propojuje s dolem Anna.

V podzemí dolu Drkolnov je situováno obrovské vodní kolo z poloviny 19. století o průměru 12,4 metrů k čerpání důlních vod, jediné v ČR a jedno z největších v Evropě. Atrakcí zvláště pro nejmenší návštěvníky je jízda po skluzavce dlouhé 51 metrů šikmou podzemní štolou ústící právě u tohoto vodního kola.

Skanzen je otevřen od 9 do 17 hodin, vstupné do jednotlivých dolů stojí 40 Kč, rodinné vstupné je za 100 Kč.
Hornické muzeum v Příbrami - fárání do podzemí a cesta důlním vláčkem

Hornické muzeum v Příbrami - fárání do podzemí a cesta důlním vláčkem

Hornické muzeum Příbram založené v roce 1886 je největším hornickým muzeem v České republice. Nabízí ke shlédnutí více než 40 stálých expozic situovaných v historických, památkově chráněných objektech Ševčinského, Vojtěšského, Anenského a Drkolnovského dolu a v hornické chalupě na Březových Horách.

Jízda hornickým vláčkem mezi Ševčinským a Vojtěšským dolem v Příbrami

Jízda hornickým vláčkem mezi Ševčinským a Vojtěšským dolem v Příbrami

Jedná se o obnovenou historickou dráhu, vybudovanou po roce 1884 pro dopravu stříbrné a olověné rudy. Hornické muzeum Příbram zprovoznilo tuto ojedinělou technickou zajímavost a atrakci pro děti i dospělé na trase v areálu Ševčinského dolu na Březových Horách.

Vodní kolo a skluzavka v podzemí dolu Drkolnov v Hornickém muzeu Příbram

Vodní kolo a skluzavka v podzemí dolu Drkolnov v Hornickém muzeu Příbram

Unikátní technická památka světového významu, vodní kolo o průměru 12,4 m. Součástí unikátní technické památky je atrakce pro děti i dospělé – jízda úpadnicí dlouhou 51 m do podzemí (jako po skluzavce).