Úvod > Aktuality > Vánoce v hornickém domku připomene Hornické muzeum v Příbrami
Vánoce v hornickém domku připomene Hornické muzeum v Příbrami
"> "> "> ">
Památky

Vánoce v hornickém domku připomene Hornické muzeum v Příbrami

  • Vydáno5. prosince 2021
Víte, že zatímco vy si můžete užívat Vánoce plnými doušky, horníci museli kdysi pracovat i na Štědrý den? Jak jejich den vypadal a co je čekalo, když se vrátili domů, se dozvíte v Hornickém muzeu v Příbrami. Areál nabízí ke zhlédnutí více než 40 stálých expozic situovaných v historických, památkově chráněných objektech Ševčinského, Vojtěšského, Anenského a Drkolnovského dolu a v hornické chalupě na Březových Horách. Na předvánoční období 6. až 17. prosince 2021 připravilo muzeum oblíbený program Vánoce v hornickém domku.
Ve vánočně vyzdobeném hornickém domku v Havířské ulici v Příbrami vás bude čeká hornická žena, která připravuje suroviny na štědrovečerní večeři a vypráví o prožívání Vánoc na přelomu 19. a 20. století.

Hornické muzeum v Příbrami je hodně rozsáhlé a má tři prohlídkové okruhy – Ševčinský důl, důl Anna a důl Vojtěch. V rámci prohlídky Ševčinského dolu se můžete vypravit do původní hornické chalupy ze 17. století. Uvidíte tu, jak žily běžné havířské rodiny na přelomu 19. a 20. století, k vidění jsou i lidové hračky a loutky, malovaný nábytek a historické pracovní nástroje. Ve stejném termínu (6 . – 17. 12.) bude pro zájemce o hornické tradice připravena také ukázka pracovního Štědrého dne – tzv. Štědrovečerní šichta odehrávající se v areálu dolu Anna ve slavnostně vyzdobené Prokopské štole.

Hornické muzeum na Březových Horách v Příbrami samozřejmě můžete navštívit po celý rok; od listopadu až do konce března jsou všechny expozice otevřené od úterý do pátku od 9:00 do 16:00 hodin, poslední prohlídky začínají v 15:00 hodin.
 

Na Vánoce do hornické domácnosti…

vánoce v hornickém domkuPrávě tady se odehrávají Vánoce v hornickém domku, adventní program Hornického muzea, a to od 6. do 17. prosince 2021. Otevřeno ve všední dny od 10 do 16 hodin (poslední prohlídka v 15 hodin), vstupné stojí 40 Kč. Dozvíte se také, co se v hornické domácnosti vařívalo a peklo.

Všední dny jsou určené pro školy, víkendy pro širokou veřejnost. Objednávky na víkend 11. 12. – 12. 12. 2021 (program pro širokou veřejnost) přijímá muzeum na telefonu 318 626 307. Předchozí rezervace je vzhledem k omezené kapacitě nutná! O víkendu se budou návštěvníci z řad široké veřejnosti muset u vstupu prokázat potvrzením o prodělání laboratorně potvrzeného onemocnění covidem-19 v době ne delší než 180 dnů před vstupem do muzea nebo o aplikaci očkování proti covidu-19, přičemž od poslední dávky vakcíny, musí uplynout nejméně 14 dní.
Vánoce v hornickém domku 2022

5.12.
16.12.
Vánoce v hornickém domku 2022

Vánoční atmosféra v typickém hornickém obydlí. Vůně pečiva, lidové popěvky, tradiční výzdoba i um tvůrců lidových řemesel.

Hornické muzeum v Příbrami – fárání do podzemí a cesta důlním vláčkem

Hornické muzeum v Příbrami – fárání do podzemí a cesta důlním vláčkem

Hornické muzeum Příbram založené v roce 1886 je největším hornickým muzeem v České republice. Nabízí ke shlédnutí více než 40 stálých expozic situovaných v historických, památkově chráněných objektech Ševčinského, Vojtěšského, Anenského a Drkolnovského dolu a v hornické chalupě na Březových Horách.

Další aktuality

25.9.
2022
Objevujte královská města Čech

Objevujte královská města Čech

Středočeský kraj | Památky
22.9.
2022
Stromem roku 2022 je Uranová hruška z Drásova

Stromem roku 2022 je Uranová hruška z Drásova

Středočeský kraj | Příroda
21.9.
2022
Za vínem se vydejte tento víkend na Karlštejn

Za vínem se vydejte tento víkend na Karlštejn

Středočeský kraj | Gurmánská turistika
21.9.
2022
Tipy proti nudě... aneb, kam o víkendu s dětmi

Tipy proti nudě... aneb, kam o víkendu s dětmi

Středočeský kraj | Zážitky