Úvod > Aktuality > Hola, škola volá: patnáct míst, kde se posadíte zpátky do lavic
Zážitky

Hola, škola volá: patnáct míst, kde se posadíte zpátky do lavic

  • Vydáno31. srpna 2023
Máte doma prvňáčky anebo chystáte do školy starší děti? Udělejte sobě i jim radost a posaďte se do školních lavic společně s nimi. Poradíme vám, kde najdete staré školní třídy a ukážeme, že do školy se společně můžete vypravit třeba přes zoologickou zahradu anebo starým motoráčkem.
Cesta do školy nemusí být nuda: vyzkoušejte si to na rodinném výletu do některého ze skanzenů. Leckde se totiž podařilo zachránit nejenom dobové vybavení, ale i prastaré školní budovy. Do jedné takové školy vás doveze výletní vlak, do druhé zase můžete jít přes zoologickou zahradu.
 

Čtyři školy ve skanzenech

Starou třídu, dokonce i včetně žáků, najdete ve skanzenu v Přerově nad Labem. Venkovská škola v objektu bývalé panské bednárny byla rekonstruována podle obrázku z roku 1868, katedra, lavice a školní pomůcky pochází z různých míst Nymburska a z Poděbrad.

O dvacet let mladší je škola ve Valašské dědině v areálu Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Jednotřídní obecná škola s kabinetem stávala od roku 1888 ve Velkých Karlovicích − Miloňově. Žáky tady nemají, zato možná potkáte pana učitele a užijete si vyzkoušení před tabulí i s dobovou pochvalou nebo trestem.

Chomutově vede cesta do školy přes zoologickou zahradu: starou školu ze začátku 20. století totiž najdete ve skanzenu Stará vesPodkrušnohorském zooparku. Mají tu například vycpanou sovu, vystavenou jako symbol vědění a moudrosti, staré mapy, dřevěné penály, destičky na psaní i počítadlo.

Další školu najdete ve skanzenu Zubrnice: budova pochází z roku 1863 a tehdy nahradila o sto let starší dřevěnou školu. Učebna v přízemí ale vypadá přesně tak, jak ji znali žáci z okolních vesnic v době po druhé světové válce. Na rozdíl od nich ale nemusíte do školy šlapat pěšky: svezte se zubrnickým motoráčkem, který do skanzenu jezdí z Ústí nad Labem a Velkého Března.
 

Školní třídy na zámku v Přerově

Památník Jana Amose Komenského a také několik školních tříd z různých dob od 17. století až do poloviny 20. století si prohlédnete v Muzeu Komenského na zámkuPřerově.

Originální nábytek, učebnice a školní pomůcky doplňují v poslední třídě neobvyklé exponáty: portréty dvou státníků, československého prezidenta Klementa Gottwalda a představitele Sovětského svazu Josifa Vissarionoviče Stalina, oslavná hesla k přátelství se Sovětským svazem nebo citát Vladimíra Iljiče Lenina „Učit se, učit se, učit se!“
 

Roubená škola Dřevěnka v Polici nad Metují

Cestou do Adršpašských nebo Teplických skal se zastavte v barokní roubené školePolici nad Metují. Budova se šindelovou mansardovou střechou pochází z roku 1785 a poslední vyučování tu proběhlo v roce 1857.

Tak daleko do minulosti se ale ve třídách nevrátíte; jedna vás posune přibližně o sto až sto dvacet let zpět, druhá připomíná dobu první republiky. Nahlédněte také na zahrádku za školou, kde jsou k vidění původní latríny.
 

Dvouhlavé tele z Polné

Plánujete výlet na Vysočinu? Zastavte se v Polné, ve Staré škole v Poděbradově ulici. Expozice Městského muzea dokumentuje historii školství od poloviny 18. století do konce 19. století; prohlédnete si byt učitele, kabinet přírodnin, černou kuchyni a samozřejmě třídu – takovou, jak vypadala v roce 1866 s dobovými učebnicemi i různými výukovými pomůckami včetně originálního modelu těžební věže.

Ani kabinet přírodnin není žádná nuda: kromě fyzikálních přístrojů a mineralogické sbírky uvidíte spousty vycpaných zvířat, nejznámějším exponátem pak je dvouhlavé tele.
 

Barunčina škola v České Skalici a Babiččino údolí

České Skalici si prohlédnete školní třídu z 19. století, navíc přímo v roubené budově, kam v letech 1826–1833 chodila budoucí spisovatelka Božena Němcová a později i její sourozenci.

Vybavení Barunčiny školy je inspirované povídkou Pan učitel, o kousek dál pak objevíte Babiččino údolí, Staré Bělidlo a další místa, která znáte z knížky Babička. Od zámku Ratibořice se vydejte na krátkou procházku k Panskému hostinciPohádkovým kuželníkem, k sousoší babičky s dětmi a Rudrovu mlýnu.
 

Klášter Broumov: proměňte se ve středověké písaře

Vyzkoušeli jste si při Noci kostelů nebo jiné akci psaní brkem a jiné dovednosti starých písařů? Zopakovat si je můžete v Broumovském klášteře, kde na říjen připravili zábavné prohlídky středověkého skriptoria pro malé i velké návštěvníky. V klášterní písárně si vyzkoušíte nejen psaní husím brkem, ale také výrobu ručního papíru, broušení pergamenu, tisk nebo vazbu knih.

Poznáte, jak vznikaly středověké herbáře a ve středověké barvírně dokonce odhalíte tajemství výroby barev různých odstínů a hustoty – bez chemie, jen z toho, co benediktinským mnichům darovala klášterní zahrada a okolní příroda. Prohlídky se konají vždy každou sobotu v 10:00 hodin. Hodit se vám budou zástěry!
 

Pět dalších školních tipů

Broumovský klášter – impozantní komplex dle projektu K. I. Dientzenhofera

Broumovský klášter – impozantní komplex dle projektu K. I. Dientzenhofera

Počátky kláštera sahají až do začátku 13. století. V roce 1999 byla v opatském kostele sv. Vojtěcha nalezena unikátní kopie Turínského plátna z roku 1651. Na světě se nachází kolem 40 podobných historických kopií, broumovská je však jediná ve střední Evropě (severně od Alp).

Muzeum Boženy Němcové v České Skalici

Muzeum Boženy Němcové v České Skalici

Nejstarší české literární muzeum s pozůstalostí po nejznámější české spisovatelce, nabízí návštěvníkům stálé expozice věnované Boženě Němcové a historii města. Expozice prošla v roce 2020 velkou proměnou.

Barunčina škola v České Skalice

Barunčina škola v České Skalice

Barunčina škola. Školní třída z 19. století, kde Božena Němcová absolvovala školní docházku.

Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského

Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského

Expozice národního pedagogického muzea je zaměřena na historii vzdělanosti českého národa od středověku až po současnost. Obdivovat zde můžete unikátní školní pomůcky, učebnice, staré tisky a mapy. Součástí expozice je i školní kabinet, písařský koutek a psaní hlaholicí.

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě

Když se v Česku řekne skanzen, mnozí si představí právě ten v Rožnově pod Radhoštěm. Největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě byl založen v roce 1925 a v jeho třech expozicích, Dřevěném městečku, Valašské dědině a Mlýnské dolině, je rozmístěno téměř 100 památkových objektů.

Muzeum v přírodě Zubrnice – nejmladší skanzen v Čechách

Muzeum v přírodě Zubrnice – nejmladší skanzen v Čechách

V urbanisticky i krajinářsky jedinečně umístěné obci v kopcovité krajině Českého středohoří se nachází soubor hodnotné zástavby lidové architektury, kde vedle sebe stojí stavby roubené, hrázděné i zděné. Interiérové i exteriérové expozice jsou prezentovány v několika objektech.

Muzeum J. A. Komenského v Uherském Brodě

Muzeum J. A. Komenského v Uherském Brodě

Muzeum podrobně dokumentuje život a dílo tohoto slavného místního rodáka i historii a tradice Uherskobrodska. Moderní expozice je postavena na kontrastech a jednoduchosti. Nejvýraznější část představuje labyrint.

Muzeum jižního Plzeňska v Blovicích

Muzeum jižního Plzeňska v Blovicích

Muzeum jižního Plzeňska v Blovicích sídlí v památkově chráněném objektu pseudogotického zámku Hradiště. Součástí zámku je kaple sv. Ondřeje, postavená v 2. polovině 19. století Hanušem Kolovratem, nejvýznamnějším majitelem někdejšího hradišťského panství.

Muzeum Velké Karlovice – expozice života na Valašsku

Muzeum Velké Karlovice – expozice života na Valašsku

Stálá expozice Karlovského muzea v bývalém kupeckém domě je věnována historii obce, salašnictví, lidové řemeslné výrobě. Jádrem národopisné sbírky je doma vyráběné zemědělské a salašsnické nářadí, postupy zpracování vlny, lnu a výroby ovčího sýru.

Interaktivní prohlídky broumovského skriptoria

Interaktivní prohlídky broumovského skriptoria

Interaktivní prohlídky středověké písárny broumovského kláštera spojené s prohlídkou vzácně dochované klášterní knihovny se konají každou sobotu od 10 hodin.

Stará škola Dřevěnka

Stará škola Dřevěnka

Expozice Muzea Náchodska ve Staré škole Dřevěnce v Polici nad Metují vám ukáže, jak dříve vypadalo školství.

Skanzen lidové architektury v Přerově nad Labem

Skanzen lidové architektury v Přerově nad Labem

V současné době je v muzeu celkem 33 objektů, z toho 7 chalup, 7 špýcharů a 2 stodoly. V zařízených interiérech a v dlouhodobých i sezónních národopisných výstavách je předváděn život venkovského lidu ve středním Polabí od konce 18. do poloviny 20. století.

Expozice Stará polenská škola v Polné

Expozice Stará polenská škola v Polné

Expozice Stará polenská škola představuje historii a vývoj v oblasti školství od poloviny 18. století do konce 19. století. Přibližně z této doby uvidíte školní třídu, byt učitele, kabinet přírodnin a černou kuchyni.

Svět Komenského ve Fulneku

Svět Komenského ve Fulneku

Poznejte Jana Amose Komenského tak, jak jej měli možnost znát měšťané malého poddanského města na prahu třicetileté války. Stálá výstava Na prahu vichřice vám umožní setkat se s mladým správcem sboru, rektorem školy a knězem, který do města na pomezí Moravy a Slezska přichází v bouřlivém roce 1618.

Karolinum – historické sídlo Univerzity Karlovy v Praze

Karolinum – historické sídlo Univerzity Karlovy v Praze

Karolinum je národní kulturní památkou, symbolem Univerzity Karlovy. Od 14. století se zde nacházelo sídlo nejstaršího domu pražské univerzity – Karlovy neboli Veliké koleje (Collegium Caroli), kterou založil Karel IV. pro dvanáct mistrů pražského vysokého učení.

Skanzen stará ves Chomutov – severočeská vesnice hned za sídlištěm

Skanzen stará ves Chomutov – severočeská vesnice hned za sídlištěm

Skanzen Stará Ves je součástí Zooparku Chomutov. Otevřeno je zde každý den a za jeho návštěvu neplatíte ani korunu navíc. Stačí platná vstupenka do zooparku. Dozvíte se tu, jak dříve žili lidé v Krušnohoří, jaká řemesla je živila nebo co pěstovali na svých zahrádkách.

Městské muzeum a galerie Svratka – navštivte období 1. republiky

Městské muzeum a galerie Svratka – navštivte období 1. republiky

Navštivte expozici Městského muzea ve Svratce! Podíváte se do doby 1. republiky a projdete se ulicí malého města 30. let. Můžete nahlédnout do krámků řemeslníků, koloniálu, posedět ve světnici kovodělníka nebo školní lavici té doby.

Další aktuality

Užijte si s dětmi zábavu pod střechou

Tropické vedro nebo naopak déle trvající déšť a chladno nemusí vždy znamenat konec zábavy pro vás nebo vaše děti. Pojďte se podívat na místa, kam můžete vyrazit během horkých letních dnů anebo naopak v průtrži mračen se svými dětmi, a užít si společně skvělý den!
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (20.4. – 21.4.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Brněnské dostihy 2024, Hrnčířské slavnosti na zámku Nelahozeves, Veveří – Eichhorn 1945 , Otevírání turistické sezony ve Zruči nad Sázavou, Bylinkový den v Národním zemědělském muzeu. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (20.4. – 21.4.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Ekofest – Den Země v Malešicích 2024, VeteránTechna na brněnském výstavišti, Veveří – Eichhorn 1945 , Jarní otevřené sklepy v Moravské Nové Vsi 2024, Brněnské dostihy 2024. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Zážitky

Česko ve filmu: Prázdniny s Broučkem pro všechny milovníky karavaningu

Film Prázdniny s Broučkem si zamilují všichni ti, kdo vyráží na výlety a dovolené ve svém milovaném karavanu. Právě jeden takový červený veteránský dědeček vyrobený v roce 1972 se objeví na plátnech kin – jmenuje se Brouček a je to hlavní hrdina filmu, který vypráví o pořádném dobrodružství obytňákem! V hlavních rolích se objeví i Bára Poláková, Lukáš Příkazký, Barbora Dragounová a František Sládek.
Zážitky

Česko mezi řádky: Homér, Vergilius a záhadný Trojský kůň

Bouzov neproslavil jen pohádkový hrad, ale také obrovský válečný stroj v Historickém areálu zábavy. Takhle nějak mohl vypadat slavný Trojský kůň, kterého prý 24. dubna 1184 před naším letopočtem Trojané vtáhli do svého města. Netušili, že se v jeho útrobách schovávají bojovní Řekové vedení Odysseem, kteří pak starověké město na pobřeží dnešního severozápadního Turecka totálně zničili.
Zážitky

Cestujte jako Gulliver: proměňte se v obry a projděte se miniaturními světy!

Vydejte se na cesty podobně jako slavný Gulliver! Nemusíte se ale plavit po jižních mořích a hledat maličké obyvatele Liliputu, stačí se vypravit do Mariánských Lázní, Bystřice nad Pernštejnem nebo do České Kamenice. Právě tam totiž objevíte velmi zajímavé areály plné miniaturních staveb, aut, vláčků a lodí.
Zážitky

Zábava venku s dětmi: tipy na dětská hřiště zdarma

Kam vytáhnou děti na výlet, aby byly chvíli na čerstvém vzduchu a zároveň se trochu pobavily? Vyzkoušejte některé z našich tipů na dětská hřiště! Jsou dostupná zdarma, uprostřed měst, parků nebo lesoparků a nabízejí vyžití na prolézačkách, skluzavkách a malých lezeckých sítích. Takže, kam se s dětmi vypravite?
Zážitky

Za méně peněz víc muziky aneb kde s jedním vstupným uvidíte víc?

Vzpomínáte na profesora Zelí z povídky Miloslava Šimka a Jiřího Grossmana Exkurze do zoo a jeho vychytralou poznámku „Nechci slevu zadarmo“? Okřídlenou větou jsme se na portálu Kudy z nudy nechali vést při mapování míst, kde vám nabídnou nejrůznější zvýhodněné vstupenky.
Zážitky