Úvod > Aktuality > Hlavní hvězdou Designbloku bude Jaime Hayon
Životní styl

Hlavní hvězdou Designbloku bude Jaime Hayon

  • Vydáno22. října 2018
Pražský festival designu a módy letos přivítá celou řadu zahraničních hostů v čele s Jaimem Hayonem, který uvede průřez svojí tvorbou ve výstavě Manifest v Colloredo-Mansfeldském paláci. V Art House se představí Matteo Cibic, Marcin Rusak nebo Philippe Cramer, kteří přivážejí své nejnovější projekty. Do Prahy zavítá také rakouské studio chmara.rosinke, holandská designérka Ineke Hans a další. Kromě vlastních instalací představí svoji tvorbu také během přednášek a moderovaných diskuzí. Designblok proběhne od 25. do 29. října 2018.
Jaime HayonJaime Hayon patří ke světové špičce současného designu, pracuje pro prestižní klienty jako Cassina, Moooi, nebo Lladró, a přitom si dovede ve své tvorbě zároveň hrát. Pro 20. ročník Designbloku, který bude probíhat od 25. do 29. října 2018 připravil narozeninový dort, instalaci Cosmocake, která zachycuje Hayonovy zásadní práce za celou kariéru.

Colloredo-Mansfeldský palác dále uvede Ineke Hans, hvězdu holandského designu, které je vlastní výrazné tvarosloví vycházející z lidových tradic. Pro výstavu Manifest Ineke připravuje světovou premiéru novinky pro českou značku Křehký, s níž spolupracovala už v minulosti. Džbán. Francouzská designérka Marléne Huissoud, která se ve své tvorbě inspiruje procesy a životními cykly hmyzu, se představí s kolekcí hliněných objektů, které mají vyjádřit její vztah k designu a zároveň jsou oslavou pěti let fungování svého studia. Nebude chybět ani rakouské duo chmara.rosinke, španělský designér Jorge Penadés, který v minulosti vyhrál soutěž Designblok Diploma Selection.

Karina MarusińskaArt House umístěný v Lapidáriu Národního Muzea pokračuje ve zkoumání aktuálních možností současného designu ve smyslu umělecké formy a jejich prolínání se současnou uměleckou scénou. Ve výběrů kurátorky Danici Kovářové, šéfredaktorky časopisu Dolce Vita, a kurátorů Designbloku Jany Zielinski a Jiřího Macka vedle sebe návštěvníci najdou tvůrce několika generací i tvůrčích východisek a postupů, a to jak z Čech, tak z celé Evropy. Vedle aktuálních projektů nastupujících hvězd mezinárodní scény Matteo Cibice, Philippa Cramera nebo Marcina Rusaka nebudou chybět ani objevné projekty nastupují generace autorů v čele s okouzlujícím projektem nového konceptu stolování Anny Bera, textilním obrazem Anety Dvořákové nebo opulentní sklářskou poctou cyklistice od GlassBrothers. V prostoru Lapidária návštěvníci v interakci se sochami a architektonickými fragmenty najdou také projekty stálic českého designu jako je Jiří Pelcl, Liběna Rochová, Rony Plesl nebo Jiří Šuhájek.

Jorge PenadesNedílnou součástí Designbloku je rovněž mezinárodní soutěž Designblok Diploma Selection, která představuje výběr nejlepších prací v produktovém a módním designu. Patnáctku finalistů v každé ze dvou kategorií vybírala mezinárodní porota včele s osobnostmi umělecké a galerijní scény Evropy i USA. Produktovou část soutěže Diploma Selection uvidí návštěvníci v Openstudiu, módní část během přehlídkového bloku na Garden stage v centrální části Průmyslového paláce v Designérii.
Výstaviště Praha Holešovice s Průmyslovým palácem

Výstaviště Praha Holešovice s Průmyslovým palácem

Průmyslový palác je ústřední dominantou areálu Výstaviště Praha Holešovice. Secesní stavba pochází z roku 1891 podle návrhu Bedřicha Münzbergra, který spoluprácoval s inženýrem Františkem Prášilem. Výzdobu provedl Bedřich Ohman a Alois Dryák. Stavba je jak uměleckou, tak i technikou památkou.

Lapidárium Národního muzea

Lapidárium Národního muzea

Pavilon Lapidária na pražském Výstavišti navrhl architekt Antonín Wiehl. Ukrývá největší českou státní sbírkou kamenné plastiky a architektonických článků z období od 11. do 19. století, převážně z Prahy a středních Čech.

Colloredo-Mansfeldský palác v Praze – uzavřen

Colloredo-Mansfeldský palác v Praze – uzavřen

Colloredo – Mansfeldský palác patří pod správu Galerie hlavního města Prahy. Objekt je zpřístupněn veřejnosti od června 2013. Součástí paláce je ohromující barokní taneční sál s freskou od Pietra Scottiho a Giovanniho Battisty Zeista. O dubna 2022 je z důvodu rekonstrukce uzavřen.

Další aktuality

Staroměstská a Malostranská mostecká věž: brány Karlova mostu, které se pletou i Pražanům

Nabízejí krásný výhled, spoustu zajímavých informací o historii Prahy a také nejedno středověké tajemství. Mostecké brány Karlova mostu sloužily jako strážkyně Starého Města a Malé Strany. Obě se mohly uzavřít a nepovolaným osobám tak znemožnit přístup do nebo odchod z Karlova mostu. Pozvánku na návštěvu obou věží a další zajímavosti o nich vám přináší Kudy z nudy.
Praha | Památky

Zlatý kuchař: Králem české gastronomie se stal Jan Knedla!

V anketě Zlatý kuchař vyhlašované Gastro&Hotel profi revue získali nejlepší kuchaři České republiky „kuchařského Oskara“ za rok 2023. Vítězem v osmém ročníku ankety Zlatý kuchař je Jan Knedla z restaurace Papilio ve Vysokém Újezdě. Na druhém místě se umístil vítěz loňského ročníku Marek Fichtner z pražské restaurace Červený jelen. Třetí je Jan Punčochář, který provozuje restauraci U Matěje na pražské Hanspaulce. Do síně slávy za celoživotní přínos české gastronomii vstoupil mezinárodně oceňovaný Vladislav Stuparič
Praha | Gurmánská turistika

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (20.4. – 21.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Otevírání turistické sezony ve Zruči nad Sázavou, Sezóna chřestu 2024 – kupte si jej na farmě v Hostíně u Vojkovic, Bylinkový den v Národním zemědělském muzeu, Ekofest – Den Země v Malešicích 2024, Pochod krajinou barona Ringhoffera. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

100 let od úmrtí Franze Kafky: Hlavní město Praha nabídne pestrý kulturní program po celý rok 2024

Nejen pro Pražany připravilo Hlavní město Praha a Ministerstvo kultury program Rok Franze Kafky zahrnující řadu zajímavých akcí a projektů s kafkovskou tematikou. Kromě toho se v ulicích Prahy můžete setkat se speciálně nazdobenou tramvají s motivy Kafkova života. Ta bude brázdit pražské ulice po celý rok. K výročí byly spuštěny také dva weby, kde zájemci najdou veškeré informace o slavném spisovateli, připravované eventy, ale též ikonická místa v Praze a vycházky s průvodci po místech Kafkova mládí a dalších let jeho života. Pokud byste se chtěli sami vypravit do míst, která Franze Kafku připomínají, určitě se vám budou hodit kafkovské tipy, které pro vás připravil portál Kudy z nudy.
Praha | Kultura

Vydejte se do skleníku Fata Morgana za křehkou motýlí krásou

Botanická zahrada hl. m. Prahy v Troji opět připravila oblíbenou výstavu motýlů. Letošní ročník je zaměřený na jejich migraci. Do Prahy bylo přivezeno přes 5000 kukel z motýlí farmy ve Stratfordu nad Avonou. Z kukel umístěných na různých místech skleníku se od 19. dubna 2024 postupně vylíhnou pestrobarevní křehcí krasavci. Nebudou chybět nádherní Morpho peleides s blankytně modrými křídly, noční martináči Attacus atlas, velcí soví motýli rodu Caligae nebo známý motýlí cestovatel monarcha stěhovavý. Přijít si je prohlédnout do Fata Morgany, budou na vás čekat až do 2. června. Otevřeno je denně kromě pondělí od 9:00 do 18:00 hodin.
Praha | Příroda

Mercedes-Benz Prague Fashion Week zve na módní novinky do Tyršova domu

Největší módní událost v Česku. Neobvyklé prostory. Přehlídka aktuálních kolekcí od návrhářů z domova i zahraničí, značky zvučných jmen, atraktivní publikum ze světa módy, designu, umění a byznysu. To všechno je Mercedes-Benz Prague Fashion Week, který se letos koná od 18. dubna do 20. dubna 2024 v sídle České obce sokolské na Újezdu, v Tyršově domě.
Praha | Zážitky

7 věcí, které nevíte… o michelinských hvězdičkách a oceněných restauracích

Mít svou restauraci uvedenou v renomovaném průvodci Michelin a získat alespoň jednu michelinskou hvězdu, to je pro většinu kuchařů nejlepší způsob ocenění jejich práce. Také Česko má v oblasti gurmánské turistiky co nabídnout. Vydejte se s Kudy z nudy na cestu po restauracích, které vytoužené ocenění získaly, i po těch, které se na něj zatím těší.
Praha | Gurmánská turistika

Znáte pražské vinice?

Málokterý z návštěvníků Prahy by v hlavním městě hledal vinice – a přece jich je zde dost. I když existovaly již za ranného středověku, největší rozkvět vysazování révy vinné přišel za Karla IV. roku 1358. Panovník tehdy nařídil vystavět vinice na 23 kilometrů od centra města a dal z Rakouských zemí, Porýní a Francie dovézt tisíce sazenic révy, které se uchytily na Vyšehradě, Letné, v Troji, Libni, nad Smíchovem a na Vinohradech. Máte chuť se za nimi vypravit? Kde všude je najdete vám prozradí Kudy z nudy.
Praha | Příroda