Úvod > Aktuality > Hlavní budova Uměleckoprůmyslového musea v Praze se pomalu uzavírá
Hlavní budova Umeleckoprumyslového musea v Praze se pomalu uzavírá
"> Hlavní budova Umeleckoprumyslového musea v Praze se pomalu uzavírá "> Nepropásnete poslední možnost prijít do Umeleckoprumyslového muzea "> Muzeum bude možné navštívit do 11. ledna 2015
Kultura

Hlavní budova Uměleckoprůmyslového musea v Praze se pomalu uzavírá

  • Vydáno29. listopadu 2014
Nepropásněte poslední možnost přijít do Uměleckoprůmyslového muzea v Praze a zhlédnout zdejší jedinečnou expozici i výstavu Vně a uvnitř. Stálá expozice Příběhy materiálů seznamující s vývojem uměleckého řemesla a užitého umění od antiky po současnost bude, z důvodu plánované rekonstrukce budovy, otevřena pouze do 4. ledna 2015.
UMPRUMHistorickou budovu Uměleckoprůmyslového musea v Praze, postavenou v letech 1897-1901 podle návrhu architekta Josefa Schulze, čeká generální rekonstrukce, která již započala v červnu tohoto roku opravou střechy a půdních prostorů, ještě za návštěvnického provozu. Poslední výstava Vně a uvnitř, mapující módní trendy v rámci vývoje umělých vláken v 2. poloviny 20. stolení, je přístupná do 11. ledna 2015. Tímto datem se tedy ukončuje veškerá prezentační činnost v historické budově UPM.

Generální rekonstrukce budovy, jejíž termín ukončení je konec roku 2016, přinese trojnásobné zvětšení výstavního prostoru a dvojnásobné zvětšení prostoru pro stálou expozici, neboť budou renovovány všechny historické prostory, doposud využívané jako depozitáře. Zlepšení služeb návštěvníkům bude umožněno dalším vstupem z ulice Široká a zpřístupněním doposud uzavřené muzejní zahrady. V nové boční hale bude rozšířen muzejní obchod, šatna a kaféterie. První expozice v historické budově bude zpřístupněna v roce 2017.

UMPRUM stroje časuI po dobu nutného uzavření historické budovy jsou rozsáhlé sbírkové soubory prezentovány na dalších místech. UPM otevřelo v loni v Obecním domě expozici Secese/Vitální umění 1900, která je přístupná po celý rok 2015. Výjimečnou expozici nábytkového designu 20. století prezentuje muzeum v zámku Kamenice nad Lipou.

Nejrozsáhlejší kolekci skla evropské i české provenience v počtu kolem 1100 položek zapůjčilo UPM pro expozici zámku Světlá nad Sázavou. Zároveň díky úzké spolupráci s Národním památkovým ústavem mohou návštěvníci zámku Vranov nad Dyjí zhlédnout od června 2014 expozici Evropská kamenina ze sbírek UPM.
Obecní dům – secesní klenot Prahy

Obecní dům – secesní klenot Prahy

Obecní dům je nádhernou ukázkou pražské secesní architektury. Na místě bývalého Králova dvora jej vyprojektovali Antonín Balšánek a Osvald Polívka. Rozlehlá budova ukrývá koncertní síň, kavárnu i znamenitou francouzskou restauraci. V roce 2012 Obecní dům oslavil 100. výročí.

Zámek Vranov nad Dyjí – klenot evropského baroka

Zámek Vranov nad Dyjí – klenot evropského baroka

K nejpozoruhodnějším světským stavbám středoevropského baroka patří zámek Vranov nad Dyjí. Vznikl přestavbou ze zeměpanského románskogotického hradu, který je poprvé připomínaný k roku 1100. Dnes je zámek národní kulturní památkou situovanou v západní části Národního parku Podyjí.

Zámek Světlá nad Sázavou

Zámek Světlá nad Sázavou

Poprvé v historii zámek ve Světlé nad Sázavou otevřel své brány veřejnosti. Můžete zde navštívit Expozici historického evropského skla, Expozici historických hodin a zbraní, obrazů a soch, Dětské Království a expozici První republika.

Uměleckoprůmyslové museum v Praze

Uměleckoprůmyslové museum v Praze

Uměleckoprůmyslové museum v Praze je po rekonstrukci opět otevřeno pro veřejnost. Nabízí třikrát větší výstavní prostor než před rekonstrukcí a moderní zázemí pro návštěvníky. Poprvé v historii je přístupná také zahrada muzea.

Zámek Kamenice nad Lipou

Zámek Kamenice nad Lipou

Dvě nové expozice hraček, Hledej hračku ze sbírek UPM a Pod parou – výstava modelů parních strojů a angličáků Matchbox, a velká herna pro děti. Rodiče zaujme i expozice nábytku 19. a 20. století Cesty designu.