Úvod > Aktuality > Hlasujte pro Opatovickou borovici – v evropské soutěži je zatím čtvrtá
Hlasujte pro Opatovickou borovici
"> Hlasujte pro Opatovickou borovici "> Pouhých 9 dní zbývá do konce hlasování o Evropský strom roku 2015 "> Raritne vetvená borovice cerná již více než 250 let roste v opatovickém zámeckém parku
Příroda

Hlasujte pro Opatovickou borovici – v evropské soutěži je zatím čtvrtá

  • Vydáno19. února 2015
Pouhých 9 dní zbývá do konce hlasování o Evropský strom roku 2015. O mezinárodní titul spolu s dalšími třinácti stromy soupeří také český kandidát – borovice z Velkých Opatovic na Blanensku. Zatím se drží na čtvrtém místě za maďarským Králem platanů, estonským dubem rostoucím uprostřed fotbalového hřiště a topolem černým ze Španělska. Podpořit v internetovém hlasování ji můžete do 28. února.
Opatovická boroviceRaritně větvená borovice černá již více než 250 let roste v opatovickém zámeckém parku. Děti z místní základní školy v borovici vidí sedmihlavou saň, se kterou bojoval sv. Jiří, jemuž je zasvěcen i nedaleký kostel. Unikátní koruna stromu pravděpodobně vznikla záměrným či nezáměrným zlomením původní hlavní větve.

Loni na podzim borovice zvítězila s téměř 25 tisíci hlasy v celostátní anketě Strom roku, a tak získala poukaz na odborné ošetření od firmy Prostrom Bohemia. Ošetření se ale obec nakonec rozhodla věnovat pětisetleté lípě, která roste v blízkosti borovice a po vichřici v 80. letech minulého století se rozlomila. Mezi nejzajímavější stromy zdejšího parku patří i buk, jehož větve klesaly tak dlouho dolů, až zapustily kořeny. Dnes původní kmen buku obklopuje několik jeho potomků.

Vítězstvím v celostátní anketě si Opatovická borovice zajistila účast v mezinárodním kole, kde se svým příběhem soupeří s dalšími třinácti stromy z Anglie, Belgie, Bulharska, Estonska, Francie, Irska, Itálie, Maďarska, Polska, Skotska, Slovenska, Španělska a Walesu. Hlasování probíhá na stránkách soutěže Tree of the year. Pokud byste chtěli naši reprezentantku podpořit, stačí kliknout na její profil a potvrdit svůj hlas. Slavnostní vyhlášení výsledků mezinárodní soutěže se pak uskuteční 22. dubna v Evropském parlamentu v Bruselu.
Opatovická borovice ve Velkých Opatovicích

Opatovická borovice ve Velkých Opatovicích

Raritně větvená borovice je dominantou zámeckého parku ve Velkých Opatovicích a je unikátem celého kraje. Tvarem připomíná pětihlavou saň a také pověst mluví o tom, že se jedná o zakletého draka, se kterým bojoval svatý Jiří, jemuž je zasvěcený místní kostel.

Další aktuality

29.9.
2022
7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

Jihomoravský kraj | Zážitky
24.9.
2022
Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika
20.9.
2022
Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika