Úvod > Aktuality > Hlasujte pro Opatovickou borovici – v evropské soutěži je zatím čtvrtá
Hlasujte pro Opatovickou borovici
Příroda

Hlasujte pro Opatovickou borovici – v evropské soutěži je zatím čtvrtá

  • Vydáno19. února 2015
Pouhých 9 dní zbývá do konce hlasování o Evropský strom roku 2015. O mezinárodní titul spolu s dalšími třinácti stromy soupeří také český kandidát – borovice z Velkých Opatovic na Blanensku. Zatím se drží na čtvrtém místě za maďarským Králem platanů, estonským dubem rostoucím uprostřed fotbalového hřiště a topolem černým ze Španělska. Podpořit v internetovém hlasování ji můžete do 28. února.
Opatovická boroviceRaritně větvená borovice černá již více než 250 let roste v opatovickém zámeckém parku. Děti z místní základní školy v borovici vidí sedmihlavou saň, se kterou bojoval sv. Jiří, jemuž je zasvěcen i nedaleký kostel. Unikátní koruna stromu pravděpodobně vznikla záměrným či nezáměrným zlomením původní hlavní větve.

Loni na podzim borovice zvítězila s téměř 25 tisíci hlasy v celostátní anketě Strom roku, a tak získala poukaz na odborné ošetření od firmy Prostrom Bohemia. Ošetření se ale obec nakonec rozhodla věnovat pětisetleté lípě, která roste v blízkosti borovice a po vichřici v 80. letech minulého století se rozlomila. Mezi nejzajímavější stromy zdejšího parku patří i buk, jehož větve klesaly tak dlouho dolů, až zapustily kořeny. Dnes původní kmen buku obklopuje několik jeho potomků.

Vítězstvím v celostátní anketě si Opatovická borovice zajistila účast v mezinárodním kole, kde se svým příběhem soupeří s dalšími třinácti stromy z Anglie, Belgie, Bulharska, Estonska, Francie, Irska, Itálie, Maďarska, Polska, Skotska, Slovenska, Španělska a Walesu. Hlasování probíhá na stránkách soutěže Tree of the year. Pokud byste chtěli naši reprezentantku podpořit, stačí kliknout na její profil a potvrdit svůj hlas. Slavnostní vyhlášení výsledků mezinárodní soutěže se pak uskuteční 22. dubna v Evropském parlamentu v Bruselu.
Opatovická borovice ve Velkých Opatovicích

Opatovická borovice ve Velkých Opatovicích

Raritně větvená borovice je dominantou zámeckého parku ve Velkých Opatovicích a je unikátem celého kraje. Tvarem připomíná pětihlavou saň a také pověst mluví o tom, že se jedná o zakletého draka, se kterým bojoval svatý Jiří, jemuž je zasvěcený místní kostel.

Další aktuality

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Jihomoravský kraj

Které neobjevené cíle lákají k výletům do Jihomoravského kraje s tradicemi vinařství, památek a lidových tradic? Vyberte si! Cílem skvělého výletu může být zámeček Bohutice s poutním místem a naučnou stezkou nebo zámky Strážnice, Uherčice anebo Rosice. Zavítejte i na řadu dalších dosud neobjevených míst. Navštivte také dvě interaktivní expozice v Institutu Paměti národa Brno – expozice, které vás vtáhnou do příběhu z 2. světové války nebo 50. let 20. století.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Hitlerova dálnice a mosty odnikud nikam: poznejte kuriozity našich silnic

Dálnice a silnice nemusí spojovat města a vesnice, mohou také vést odnikud nikam. Své by o tom mohla vyprávět nedokončená stavba dálnice, která měla protnout Moravu a spojit Vídeň s Vratislaví. Dodnes ji připomíná spousta zajímavých míst: pojďte je prozkoumat s Kudy z nudy.
Jihomoravský kraj | Památky

Rotunda svaté Kateřiny zve na prohlídku

Jedinou zcela dochovanou památkou přemyslovského knížecího hradu ve Znojmě je rotunda sv. Kateřiny, která je jednou z mála dochovaných románských památek u nás. Unikátem této stavby jsou románské malby v jejím interiéru, zobrazující světské motivy z historie i legend rodu Přemyslovců. Malby jsou tak zcela výjimečné v rámci celého románského umění Evropy. Rotunda je otevřena v návštěvnickém režimu v závislosti na aktuálním stavu mikroklimatu v interiéru.
Jihomoravský kraj | Památky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Jihomoravském kraji

Letní kempování je skvělá věc. Pro někoho je ideálem dovolená třeba po širákem, pro jiné v luxusních plně vybavených stanech, další hledají pěkné místo pro karavan či obytné auto. Jižní Morava tohle všechno nabízí – můžete si vybrat ze stanování na pláži u vody, v blízkosti památek Lednicko-valtického areálu, nebo na dohled od vinic.
Jihomoravský kraj | Ubytování

Zázrak v Moravském krasu: v jeskyni Jáchymka zahnízdili sokoli – místo je pro turisty uzavřeno

Jeskyně Jáchymka v Moravském krasu se letos stala místem ornitologického zázraku. Poprvé od roku 1957 zde zahnízdil pár sokolů stěhovavých. Protože sokoli jsou velmi choulostiví na rušení lidmi, museli ochránci přírody celou oblast uzavřít. Místo lze obejít, avšak obchůzka není vhodná pro děti ani seniory – vede strmým úbočím. Dopřejme sokolí rodině potřebný klid. Ochranáři předpokládají uzavření oblasti pravděbodobně do konce června 2024.
Jihomoravský kraj | Příroda

Za vínem se musí přijet aneb kde ochutnat vynikající vína nejen na Moravě

Dnes seženete kvalitní víno prakticky kdekoli a ty tam jsou doby, kdy se vyváželi „Pražáci“ po celých autobusech, aby vypili, co by jinak Moraváci vylili. Všechno se změnilo. Kvalita vína díky novým technologiím stoupla a spolu s ní i poučenost těch, kteří mají rádi dobré víno. Zájezdy za ním se stále dělají, ale důvody už jsou jiné: pít víno přímo tam, kde vznikalo, je totiž daleko mnohem lepší zážitek si otevřít láhev doma u televize.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

50 tipů, kam za folklórem na jižní Moravu

Vydejte se za folklorem, poznejte život našich předků, jejich kulturu a zvyky, osobité podání lidových písní, profesionální hudebníky, tanečníky a zpěváky. Máte vynikající příležitost poznat lidové tradice a folklor. Mnohá města a skanzeny ožívají slavnostmi zvyků a tradic, které kromě kulturního vyžití nabízejí také ochutnávky jídel, ukázky řemesel a prodej řemeslných výrobků. Nabízíme vám i tipy na výlety na méně obvyklá místa.
Jihomoravský kraj | Životní styl

Vranovská přehrada letos slaví 90 let od svého napuštění

Vranovská přehrada na řece Dyji v Jihomoravském kraji letos slaví 90 let od svého napuštění! Za téměř století se stala vyhledávanou turistickou destinací, místem provozování vodních sportů a kromě toho je důležitou vodohodpodářskou stavbou, která slouží pro výrobu elektrické energie i jako protipovodnová ochrana. Destinační společnost ZnojmoRegion připravila v rámci oslav kulatého výročí řadu akcí, výstav, přednášek a exkurzí do míst, kam se běžně nechodí. Akce se budou konat po celou sezónu, tedy od května do října 2024.
Jihomoravský kraj | Příroda