ÚvodAktualityHitem letošní zimy na Šumavě budou vyjížďky na saních i nové pozorovací obůrky
Hitem letošní zimy na Šumave budou vyjíždky na saních
Zážitky

Hitem letošní zimy na Šumavě budou vyjížďky na saních i nové pozorovací obůrky

  • 20. prosince 2013
Romantická projížďka na voze taženým koňmi, nové pozorovací místo v přezimovací obůrce a záchranářský pes Bady se stanou hlavním tahákem letošní zimy v Národním parku Šumava. Nebudou chybět ani tématické výlety na sněžnicích, které si získaly přízeň turistů již v loňském roce.
Vyjížďky na saníchNudíte se?! Přijeďte na Šumavu, protože Šumavě se nuda vyhýbá! A můžete se o tom přesvědčit hned tuto zimu. První důležitou akcí bude Zahájení zimní sezóny, které se bude konat na Kvildě v sobotu 28.12. 2013.

Novinkou a zároveň jedním z hlavních taháků letošní sezóny budou pravidelné ukázky práce záchranářského psa Badyho. Bady je vycvičený pro hledání ztracených lidí v lese nebo v horách zkrátka v přírodě. Je českým šampionem v plošném vyhledávání lidí z roku 2008. Absolvoval i zkoušky pro hledání lidí zasypaných pod lavinou. Program se bude opakovat každé dva týdny, vždy v informačním středisku na Rokytě.

Až napadne sníh, může každý vyrazit na romantické projížďky v saních tažených koňmi v okolí Modravy a Strážného. Termíny si mohou všichni zájemci zarezervovat a další informace získat u kočích Jiřío Drába z Modravy 731 530 291 a Miloše Pozděny ze Strážného 731 530 292.

Výlety na sněžnicíchV loňském roce se staly velice oblíbené výlety na sněžnicích – novinkou letošní sezóny, tak budou výlety na sněžnicích pro rodiny s dětmi. Ty se budou organizovat v informačních střediscích na Kvildě, Stožci, v Kašperských Horách a nově i na Rokytě. Výlety na sněžnicích se budou jmenovat například Za Vydrýskem a skorcem do Povydří a budou tématicky zaměřeny na poznání života v tomto malebném šumavském údolí. Rezervovat se je možné již teď na emailu – rokyta@npsumava.cz nebo na telefonu 376 599 009 (od 9 do 16 hodin). Výlety se tu budou organizovat každý týden.

Tradičně obrovský zájem lze čekat o pozorovací obůrky v přezimovacích obůrkách pro jelenovitou zvěř. Kvůli obrovskému zájmu ze strany veřejnosti otevírá NP Šumava další pozorovací místo, a to v přezimovací obůrce Zahrádky nedaleko Borových Lad.

Pozorování jelenůZajímavostí budou i přednášky, které ve Vimperku organizuje Ladislav Čepička, vedoucí Muzea při zámku ve Vimperku. Všichni se mohou těšit na přednášky o šumavských vánočních zvycích a tradicích (9.12. v 18 hodin), působení svobodných zednářů na Šumavě (23.1. v 18 hodin) či šumavských loveckých zbraních (27.3. v 18 hodin). Stejně jako v předchozích letech budou v programech pro veřejnost tradiční tvořivé dílny, předvánoční klábosení, organizované výlety do Národního parku Bavorský les nebo kurzy antistresového malování. I tento rok je možné domluvit si komentovanou procházku s pracovníkem Informační a strážní služby Správy NP a CHKO Šumava. Všechny programy pro veřejnost jsou uvedené v brožuře, která je zadarmo k dostání na všech Informačních střediscích Správy NP a CHKO Šumava.
Turnerova chata na Šumavě Gurmánská turistika

Turnerova chata na Šumavě

Turnerova chata je jedinou veřejně přístupnou chatou v I. zóně Národního parku Šumava. Nachází se v malebné oblasti Povydří, na břehu řeky Vydry mezi Antýglem a Čeňkovou Pilou.

Státní zámek Vimperk Památky

Státní zámek Vimperk

Státní zámek Vimperk je památkovým objektem, který prochází rozsáhlou obnovou. V roce 2021 byla ukončena její první etapa a zámek nyní nabízí tři prohlídkové trasy (v opravených i neopravených prostorách) a nové expozice Muzea Vimperska.

Šumavské safari – jedinečný zážitek z pozorování zvířat v přirozeném prostředí Příroda

Šumavské safari – jedinečný zážitek z pozorování zvířat v přirozeném prostředí

Na Šumavě vzniklo několik míst, kde lze pozorovat jeleny a několik výběhů, kam se vrátily šumavské šelmy. V NP jsou nyní k dispozici tři pozorovatelny – dvě u Kvildy a jedno v Srní.

Šumavou na sněžnicích – výlety přírodou se Správou NP Šumava Zimní sporty

Šumavou na sněžnicích – výlety přírodou se Správou NP Šumava

Sněžnice jsou novým fenoménem, který během posledních let objevují turisté na Šumavě. Správa národního parku Šumava proto každoročně připravuje během zimní sezóny pro zájemce výlety šumavskou přírodou.

Další aktuality

Nejlepší koupání: tipy, kde se vykoupat na Šumavě

Během horkých dnů je nejlepší alternativou pobyt někde u vody. Pokud hledáte příjemné osvěžení na Šumavě, pak vám dnešní rady portálu Kudy z nudy přijdou vhod. Nabídneme vám možnosti, kde se svlažit a neporušit tak zákaz koupání, který platí na mnohých místech Národního parku Šumava. Zapovězená jsou především ledovcová jezera, ale také plavební kanály (např. Schwarzenberský nebo Vchynicko-tetovský). Není však důvod k obavám – na Šumavě naleznete mnoho jiných atraktivních koupacích míst. Prim mezi nimi hraje samozřejmě Lipenská přehrada, ale k dispozici vám je i spousta dalších koupališť.
17. červenec 2024 16:00
Letní sporty, Plzeňský kraj

Benediktinské dny oživí klášter Kladruby

V pátek a sobotu 12. a 13. července 2024 se konají oživené noční prohlídky kláštera v Kladrubech, tzv. Benediktinské dny. Netradiční exkurze klášterem vám přiblíží významné období našich dějin.
11. červenec 2024 10:00
Památky, Plzeňský kraj

Nejlepší koupání: tipy, kam k vodě na Plzeňsku

Okolí Plzně nabízí možnosti koupání v několika vodních nádržích, rybnících i přírodních biotopech. Vybrat si můžete například nádrž Hracholusky, biotop Kotynka či Blovice, lomy Starý Klíčov, Hradec anebo Hradišťský vrch. Nejoblíbenějším místem Plzeňanů je Velký bolevecký rybník.
9. červenec 2024 10:30
Letní sporty, Plzeňský kraj

V šumavském Nebespánu ochutnáte lahůdky francouzské kuchyně

Boutique hotel Nebespán nabízí od 5. do 7. července a 24. až 25. srpna mimořádný kulinářský zážitek – zdejší francouzský šéfkuchař Mikael Rassineux vám těchto dnech připraví nejlepší úpravy mušlí: Moules marinières, Moules à la crème a Soupe dieppoise. Kromě vynikající kuchyně si v Nebespánu můžete dopřát skvělý odpočinek.
4. červenec 2024 9:00
Ubytování, Plzeňský kraj

Za vůní dřeva na pily, do srubu a ke kanálům: tipy na výlety za tradicí dřevařství nejen na Šumavě

Dřevařství patří k tradičním odvětvím našeho průmyslu a v horských oblastech vždy patřilo k hlavnímu zdroji obživy místních obyvatel. Zvláště na Šumavě, kde existoval až do roku 1870 neproniknutelný prales, se dřevařství dařilo. A bylo tomu tak i po osudném 26. říjnu, kdy silná vichřice během několika hodin vyvrátila a polámala na dva miliony stromů. Těžbu, zpracování, transport dřeva a jeho následné využití připomíná řada expozicí a technických památek nejen na Šumavě, ale také v Krkonoších, Krušných horách nebo na Vysočině. Kam se za vůní dřeva vydat vám poradí Kudy z nudy.
4. červenec 2024 6:16
Památky, Plzeňský kraj

Poledník, Třístoličník a Bučina: tři krátké výlety přes hranice na Šumavě

Hledáte zajímavý námět na šumavský výlet? Vyzkoušejte naše tipy na krátké výlety přes hranice. Vybrali jsme si horu Poledník, Třístoličník a oblíbenou Bučinu. Udělejte si hezkou procházku těmito místy, která byste za minulého režimu museli obejít velikým obloukem.
3. červenec 2024 16:00
Letní sporty, Plzeňský kraj

Na šumavském Špičáku se o víkendu jede závod Evropského poháru v downhillu

Po třech letech se o nastávajícím prodlouženém víkendu postaví bikeři na start mezinárodního podniku v downhillu na šumavském Špičáku. Ve dnech 5. až 7. července 2024 se pojede v pořadí 4. závod šestidílné série iXS Downhill Cupu, kde mohou startovat i jezdci bez licence.
2. červenec 2024 13:50
Letní sporty, Plzeňský kraj

V létě lákají do Klatov karafiáty i tradiční pouť

Výlet do Klatov se obvykle neobejde bez krkolomného výstupu na Černou věž, sestupu do tajemných katakomb a obdivování barokní lékárny U Bílého jednorožce. Pokud se sem s portálem Kudy z nudy vypravíte o víkendu 12. až 14. července 2024, můžete si navíc užít tradiční pouť a výstavu slavných klatovských karafiátů!
30. červen 2024 18:54
Životní styl, Plzeňský kraj