Úvod > Aktuality > Hitem letošní zimy na Šumavě budou vyjížďky na saních i nové pozorovací obůrky
Hitem letošní zimy na Šumave budou vyjíždky na saních
"> Hitem letošní zimy na Šumave budou vyjíždky na saních "> Novinkou letošní sezóny, tak budou výlety na snežnicích pro rodiny s detmi "> Tradicne obrovský zájem lze cekat o pozorovací oburky v prezimovacích oburkách pro jelenovitou zver
Zážitky

Hitem letošní zimy na Šumavě budou vyjížďky na saních i nové pozorovací obůrky

  • Vydáno20. prosince 2013
Romantická projížďka na voze taženým koňmi, nové pozorovací místo v přezimovací obůrce a záchranářský pes Bady se stanou hlavním tahákem letošní zimy v Národním parku Šumava. Nebudou chybět ani tématické výlety na sněžnicích, které si získaly přízeň turistů již v loňském roce.
Vyjížďky na saníchNudíte se?! Přijeďte na Šumavu, protože Šumavě se nuda vyhýbá! A můžete se o tom přesvědčit hned tuto zimu. První důležitou akcí bude Zahájení zimní sezóny, které se bude konat na Kvildě v sobotu 28.12. 2013.

Novinkou a zároveň jedním z hlavních taháků letošní sezóny budou pravidelné ukázky práce záchranářského psa Badyho. Bady je vycvičený pro hledání ztracených lidí v lese nebo v horách zkrátka v přírodě. Je českým šampionem v plošném vyhledávání lidí z roku 2008. Absolvoval i zkoušky pro hledání lidí zasypaných pod lavinou. Program se bude opakovat každé dva týdny, vždy v informačním středisku na Rokytě.

Až napadne sníh, může každý vyrazit na romantické projížďky v saních tažených koňmi v okolí Modravy a Strážného. Termíny si mohou všichni zájemci zarezervovat a další informace získat u kočích Jiřío Drába z Modravy 731 530 291 a Miloše Pozděny ze Strážného 731 530 292.

Výlety na sněžnicíchV loňském roce se staly velice oblíbené výlety na sněžnicích – novinkou letošní sezóny, tak budou výlety na sněžnicích pro rodiny s dětmi. Ty se budou organizovat v informačních střediscích na Kvildě, Stožci, v Kašperských Horách a nově i na Rokytě. Výlety na sněžnicích se budou jmenovat například Za Vydrýskem a skorcem do Povydří a budou tématicky zaměřeny na poznání života v tomto malebném šumavském údolí. Rezervovat se je možné již teď na emailu – rokyta@npsumava.cz nebo na telefonu 376 599 009 (od 9 do 16 hodin). Výlety se tu budou organizovat každý týden.

Tradičně obrovský zájem lze čekat o pozorovací obůrky v přezimovacích obůrkách pro jelenovitou zvěř. Kvůli obrovskému zájmu ze strany veřejnosti otevírá NP Šumava další pozorovací místo, a to v přezimovací obůrce Zahrádky nedaleko Borových Lad.

Pozorování jelenůZajímavostí budou i přednášky, které ve Vimperku organizuje Ladislav Čepička, vedoucí Muzea při zámku ve Vimperku. Všichni se mohou těšit na přednášky o šumavských vánočních zvycích a tradicích (9.12. v 18 hodin), působení svobodných zednářů na Šumavě (23.1. v 18 hodin) či šumavských loveckých zbraních (27.3. v 18 hodin). Stejně jako v předchozích letech budou v programech pro veřejnost tradiční tvořivé dílny, předvánoční klábosení, organizované výlety do Národního parku Bavorský les nebo kurzy antistresového malování. I tento rok je možné domluvit si komentovanou procházku s pracovníkem Informační a strážní služby Správy NP a CHKO Šumava. Všechny programy pro veřejnost jsou uvedené v brožuře, která je zadarmo k dostání na všech Informačních střediscích Správy NP a CHKO Šumava.
Šumavou na sněžnicích – výlety přírodou se Správou NP Šumava

Šumavou na sněžnicích – výlety přírodou se Správou NP Šumava

Sněžnice jsou novým fenoménem, který během posledních let objevují turisté na Šumavě. Správa národního parku Šumava proto každoročně připravuje během zimní sezóny pro zájemce výlety šumavskou přírodou.

Turnerova chata na Šumavě

Turnerova chata na Šumavě

Turnerova chata je jedinou veřejně přístupnou chatou v I. zóně Národního parku Šumava. Nachází se v malebné oblasti Povydří, na břehu řeky Vydry mezi Antýglem a Čeňkovou Pilou.

Šumavské safari – jedinečný zážitek z pozorování zvířat v přirozeném prostředí

Šumavské safari – jedinečný zážitek z pozorování zvířat v přirozeném prostředí

Na Šumavě vzniklo několik míst, kde lze pozorovat jeleny a několik výběhů, kam se vrátily šumavské šelmy. V NP jsou nyní k dispozici tři pozorovatelny – dvě u Kvildy a jedno v Srní.

Státní zámek Vimperk

Státní zámek Vimperk

Státní zámek Vimperk je památkovým objektem, který prochází rozsáhlou obnovou. V roce 2021 byla ukončena její první etapa a zámek nyní nabízí tři prohlídkové trasy (v opravených i neopravených prostorách) a nové expozice Muzea Vimperska.