Úvod > Aktuality > Hitem letošní zimy na Šumavě budou vyjížďky na saních i nové pozorovací obůrky
Hitem letošní zimy na Šumave budou vyjíždky na saních
Zážitky

Hitem letošní zimy na Šumavě budou vyjížďky na saních i nové pozorovací obůrky

  • Vydáno20. prosince 2013
Romantická projížďka na voze taženým koňmi, nové pozorovací místo v přezimovací obůrce a záchranářský pes Bady se stanou hlavním tahákem letošní zimy v Národním parku Šumava. Nebudou chybět ani tématické výlety na sněžnicích, které si získaly přízeň turistů již v loňském roce.
Vyjížďky na saníchNudíte se?! Přijeďte na Šumavu, protože Šumavě se nuda vyhýbá! A můžete se o tom přesvědčit hned tuto zimu. První důležitou akcí bude Zahájení zimní sezóny, které se bude konat na Kvildě v sobotu 28.12. 2013.

Novinkou a zároveň jedním z hlavních taháků letošní sezóny budou pravidelné ukázky práce záchranářského psa Badyho. Bady je vycvičený pro hledání ztracených lidí v lese nebo v horách zkrátka v přírodě. Je českým šampionem v plošném vyhledávání lidí z roku 2008. Absolvoval i zkoušky pro hledání lidí zasypaných pod lavinou. Program se bude opakovat každé dva týdny, vždy v informačním středisku na Rokytě.

Až napadne sníh, může každý vyrazit na romantické projížďky v saních tažených koňmi v okolí Modravy a Strážného. Termíny si mohou všichni zájemci zarezervovat a další informace získat u kočích Jiřío Drába z Modravy 731 530 291 a Miloše Pozděny ze Strážného 731 530 292.

Výlety na sněžnicíchV loňském roce se staly velice oblíbené výlety na sněžnicích – novinkou letošní sezóny, tak budou výlety na sněžnicích pro rodiny s dětmi. Ty se budou organizovat v informačních střediscích na Kvildě, Stožci, v Kašperských Horách a nově i na Rokytě. Výlety na sněžnicích se budou jmenovat například Za Vydrýskem a skorcem do Povydří a budou tématicky zaměřeny na poznání života v tomto malebném šumavském údolí. Rezervovat se je možné již teď na emailu – rokyta@npsumava.cz nebo na telefonu 376 599 009 (od 9 do 16 hodin). Výlety se tu budou organizovat každý týden.

Tradičně obrovský zájem lze čekat o pozorovací obůrky v přezimovacích obůrkách pro jelenovitou zvěř. Kvůli obrovskému zájmu ze strany veřejnosti otevírá NP Šumava další pozorovací místo, a to v přezimovací obůrce Zahrádky nedaleko Borových Lad.

Pozorování jelenůZajímavostí budou i přednášky, které ve Vimperku organizuje Ladislav Čepička, vedoucí Muzea při zámku ve Vimperku. Všichni se mohou těšit na přednášky o šumavských vánočních zvycích a tradicích (9.12. v 18 hodin), působení svobodných zednářů na Šumavě (23.1. v 18 hodin) či šumavských loveckých zbraních (27.3. v 18 hodin). Stejně jako v předchozích letech budou v programech pro veřejnost tradiční tvořivé dílny, předvánoční klábosení, organizované výlety do Národního parku Bavorský les nebo kurzy antistresového malování. I tento rok je možné domluvit si komentovanou procházku s pracovníkem Informační a strážní služby Správy NP a CHKO Šumava. Všechny programy pro veřejnost jsou uvedené v brožuře, která je zadarmo k dostání na všech Informačních střediscích Správy NP a CHKO Šumava.
Turnerova chata na Šumavě

Turnerova chata na Šumavě

Turnerova chata je jedinou veřejně přístupnou chatou v I. zóně Národního parku Šumava. Nachází se v malebné oblasti Povydří, na břehu řeky Vydry mezi Antýglem a Čeňkovou Pilou.

Státní zámek Vimperk

Státní zámek Vimperk

Státní zámek Vimperk je památkovým objektem, který prochází rozsáhlou obnovou. V roce 2021 byla ukončena její první etapa a zámek nyní nabízí tři prohlídkové trasy (v opravených i neopravených prostorách) a nové expozice Muzea Vimperska.

Šumavské safari – jedinečný zážitek z pozorování zvířat v přirozeném prostředí

Šumavské safari – jedinečný zážitek z pozorování zvířat v přirozeném prostředí

Na Šumavě vzniklo několik míst, kde lze pozorovat jeleny a několik výběhů, kam se vrátily šumavské šelmy. V NP jsou nyní k dispozici tři pozorovatelny – dvě u Kvildy a jedno v Srní.

Šumavou na sněžnicích – výlety přírodou se Správou NP Šumava

Šumavou na sněžnicích – výlety přírodou se Správou NP Šumava

Sněžnice jsou novým fenoménem, který během posledních let objevují turisté na Šumavě. Správa národního parku Šumava proto každoročně připravuje během zimní sezóny pro zájemce výlety šumavskou přírodou.

Další aktuality

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Plzeňském kraji

Patříte k milovníkům volného pohybu v přírodě, ke kterému patří i kempování? Naplánujte si dovolenou v těch nejlepších kempech Plzeňského kraje. Ve výběru portálu Kudy z nudy najdete útulné chatky, luxusní apartmány, vodáckou klasiku na Berounce i rodinné kempy u rybníků a koupališť. Letošní léto v kempu bude nezapomenutelné!
Plzeňský kraj | Ubytování

Tipy na výlety za Černíny: poznejte rod pánů z Chudenic!

Černínové z Chudenic patří mezi nejstarší šlechtické rody. První historicky doložený člen rodu se v písemných pramenech objevuje ve 12. století a jeho potomci nesou jméno Černínů dodnes. Ačkoliv do 16. století nebyl rod nijak bohatý ani významný, v pozdějších generacích zbohatl a stal se velmi vlivným. Objevte stopy tohoto šlechtického rodu výletem na nějaké zajímavé místo – hrad, zámek nebo park.
Plzeňský kraj | Památky

Hrad Kašperk je v dubnu přístupný každý víkend

Hrad Kašperk na Šumavě se od dubna opět otevřel turistům. Zatím pouze o sobotách a nedělích, od května pak bude přístupný téměř po celý týden. Prohlídky probíhají v dubnu samostatně, bez průvodce. I tak ale zjistíte, jak se v 14. a 15. století na hradech žilo nebo jak se ve středověku hrady stavěly.
Plzeňský kraj | Památky

Proslulý Loosův interiér bytu Huga Semlera můžete navštívit naposledy před rekonstrukcí

Světoznámý architekt Adolf Loos navrhl počátkem 20. století v Plzni několik bytových interiérů. Dnes jsou návštěvníkům pravidelně zpřístupněny čtyři z nich na třech prohlídkových trasách Adolf Loos Plzeň. O víkendu 20. a 21. dubna budete moci zavítat naposledy do doposud nerekonstruovaného interiéru v bývalém domě Huga Semlera na Klatovské 19.
Plzeňský kraj | Památky

50 tipů, kam na výlet v okolí Plzně

Trávíte svůj volný čas v Plzni či v jejím okolí a rádi byste si udělali pěkný výlet k památkám či do přírody, ale nevíte přesně kam? Pak je tu portál Kudy z nudy, který vám vždy rád poradí. Inspiraci najdete v našich tipech pro volný čas v západočeské metropoli i v její bezprostřední blízkosti. Vydat se můžete například na zámky Kozel, Manětín nebo Poběžovice, k návštěvě lákají také majestátní kláštery Plasy a Kladruby. Z přírodních památek byste neměli minout Hromnické jezírko, rezervaci divokých koní u Nýřan anebo údolí Radbuzy. Do tajemného podzemí se dostanete přímo v Plzni a jak vypadá kaolinový důl zjistíte v Nevřeni. S dětmi určitě nevynechejte Zoo Plzeň, sochy zvířat u Blovic nebo kuličkovou dráhu u Čertova kamene.
Plzeňský kraj | Zážitky

Kde najdete pohádková pekla? Poznejte kaolinové doly v Nevřeni, Pekelné doly a Pusté kostely

Znáte naše filmová pekla? V Nevřeni na Plzeňsku je otevřena bránu do pekla, kterou poznají ti z vás, kteří viděli pohádku Čertí brko. Navíc se můžete podívat i do dalších pekelných tlam, a to na Českolipsko, do podzemních prostor v údolí Svitávky, které proslavila pohádka S čerty nejsou žerty.
Plzeňský kraj | Památky

Zelený mok v městě piva, aneb tipy, kde ochutnáte v Plzni velikonoční speciály 2024

Kraslice, mazanec, pomlázka, čokoládový beránek… Do výčtu tradičních atributů, které neodmyslitelně patří k Velikonocům, v posledních letech přibyla také velikonoční piva. Podívejte se na tipy portálu Kudy z nudy, kde ochutnáte zelená piva v Plzni.
Plzeňský kraj | Gurmánská turistika

Unikátní světecká jízdárna se po 23 letech rekonstrukcí otevřela turistům

Týden před začátkem nové turistické sezóny 2024 se slavnostně otevřela tachovská národní kulturní památka – jízdárna Světce, která bude sloužit jako turistický cíl i dějiště kulturních a společenských akcí. Její záchrana stála přibližně 100 milionů korun a trvala celkem 23 let. Jízdárna je po vídeňské jízdárně druhou největší v Evropě. Turisté si ji budou moci prohlédnout v rámci pravidelných, komentovaných prohlídek.
Plzeňský kraj | Kultura