Úvod > Aktuality > Historií celnictví si v Králíkách můžete projít i v zimě
Historií celnictví si v Králíkách můžete projít i v zimě
">

Historií celnictví si v Králíkách můžete projít i v zimě

Vydáno 13. února 2020 Kultura
O celnictví se říká, že je jedno z nejstarších řemesel. Nevěříte? Pojďte se o tom přesvědčit do Východočeského památníku celnictví – největší expozici o historii této zajímavé profese u nás, která svým obsahem dalece přesahuje teritorium východních Čech. Muzeum naleznete na Velkém náměstí v malebném městečku Králíky, které leží blízko hranic s Polskem. Tento kraj je jako dělaný pro pašování zboží a je opředený mnoha romantickými příběhy o pašerácích a financech.
Velmi moderně a živě pojatá expozice v Králíkách láká nejen na celou historii celnictví, ale i pašování a černého trhu, který v příhraničí kvetl. Prohlídka začíná ve speciálně vytvořené ulici u starověkého domu patrona celníků sv. Matouše, přibližuje dobu reforem za vlády Marie Terezie a Josefa II., a přes kancelář vyššího celního úředníka rakouského místodržitelství, hrázděnku „Finanzwache“ a kancelář prvorepublikového celního úředníka pokračuje až do současnosti.   

Seznámíte se se známými osobnostmi, jejichž životním údělem se stalo celnictví, jako byli například francouzský malíř Henri Rousseau, zvaný „celník“, manžel spisovatelky Boženy Němcové Josef Němec, který pracoval jako úředník Finanční stráže, nebo také významný finanční expert a autor prvního celního zákona v samostatné ČSR Dr. Emil Martinec.

Nechybí samozřejmě ani stejnokroje, brašny a uniformy či výzbroj členů Finanční stráže a celníků, stejně jako starší i novodobější razítka, příručky či písemné záznamy a mnoho a mnoho dalšího. Na závěr prohlídky expozice si můžete udělat společné foto nebo selfie v imitaci dobového nádraží Lichkov/Międzylesie, které leželo na česko-polské hranici a kde byly i celnice obou států. Celou expozici symbolicky uzavírá závora a historická budka strážného na hraničním přechodu.

Pokud se chystáte jet sportovat do blízkého lyžařského střediska Dolní Morava, nebo jen na toulky po krásném okolí Králík a oblasti Kralického Sněžníku, určitě nezapomeňte tuto jedinečnou stálou expozici historie celnictví navštívit. Určitě vás mile překvapí kolik zajímavostí je spojeno s tímto málo známým oborem.

Otevřeno je celoročně, vždy od čtvrtka do neděle.
Východočeský památník celnictví v Králíkách

Východočeský památník celnictví v Králíkách

Máte rádi historii a rádi poznáváte nové věci? Baví vás příběhy o pašerácích? Zveme vás do Východočeského památníku celnictví, kde se vám v nové moderně pojaté expozici otevřou dějiny celnického řemesla, se kterým se můžeme setkat již ve starém Egyptě.

Celníci a pašeráci: poznejte bývalé celnice jako hotely či zajímavá muzea

Celníci a pašeráci: poznejte bývalé celnice jako hotely či zajímavá muzea

Na hranicích už dnes celníky nepotkáte, zato v Králíkách vznikl nový Památník celnictví. Dozvíte se například, co a jak se pašovalo a jak celníci pašované předměty hledali. Pozveme vás i do jiných celnic: víte, že v jedné najdete hotel a v dalších zajímavé expozice, třeba o životě a službě na hranicích? Nechybí ani neobvyklý simulátor plavby na voru.