Úvod > Aktuality > Historií celnictví si v Králíkách můžete projít i v zimě
Kultura

Historií celnictví si v Králíkách můžete projít i v zimě

  • Vydáno13. února 2020
O celnictví se říká, že je jedno z nejstarších řemesel. Nevěříte? Pojďte se o tom přesvědčit do Východočeského památníku celnictví – největší expozici o historii této zajímavé profese u nás, která svým obsahem dalece přesahuje teritorium východních Čech. Muzeum naleznete na Velkém náměstí v malebném městečku Králíky, které leží blízko hranic s Polskem. Tento kraj je jako dělaný pro pašování zboží a je opředený mnoha romantickými příběhy o pašerácích a financech.
Velmi moderně a živě pojatá expozice v Králíkách láká nejen na celou historii celnictví, ale i pašování a černého trhu, který v příhraničí kvetl. Prohlídka začíná ve speciálně vytvořené ulici u starověkého domu patrona celníků sv. Matouše, přibližuje dobu reforem za vlády Marie Terezie a Josefa II., a přes kancelář vyššího celního úředníka rakouského místodržitelství, hrázděnku „Finanzwache“ a kancelář prvorepublikového celního úředníka pokračuje až do současnosti.   

Seznámíte se se známými osobnostmi, jejichž životním údělem se stalo celnictví, jako byli například francouzský malíř Henri Rousseau, zvaný „celník“, manžel spisovatelky Boženy Němcové Josef Němec, který pracoval jako úředník Finanční stráže, nebo také významný finanční expert a autor prvního celního zákona v samostatné ČSR Dr. Emil Martinec.

Nechybí samozřejmě ani stejnokroje, brašny a uniformy či výzbroj členů Finanční stráže a celníků, stejně jako starší i novodobější razítka, příručky či písemné záznamy a mnoho a mnoho dalšího. Na závěr prohlídky expozice si můžete udělat společné foto nebo selfie v imitaci dobového nádraží Lichkov/Międzylesie, které leželo na česko-polské hranici a kde byly i celnice obou států. Celou expozici symbolicky uzavírá závora a historická budka strážného na hraničním přechodu.

Pokud se chystáte jet sportovat do blízkého lyžařského střediska Dolní Morava, nebo jen na toulky po krásném okolí Králík a oblasti Kralického Sněžníku, určitě nezapomeňte tuto jedinečnou stálou expozici historie celnictví navštívit. Určitě vás mile překvapí kolik zajímavostí je spojeno s tímto málo známým oborem.

Otevřeno je celoročně, vždy od čtvrtka do neděle.
Východočeský památník celnictví v Králíkách

Východočeský památník celnictví v Králíkách

Máte rádi historii a rádi poznáváte nové věci? Baví vás příběhy o pašerácích? Zveme vás do Východočeského památníku celnictví, kde se vám v nové moderně pojaté expozici otevřou dějiny celnického řemesla, se kterým se můžeme setkat již ve starém Egyptě.

Celníci a pašeráci: poznejte bývalé celnice jako hotely či zajímavá muzea

Celníci a pašeráci: poznejte bývalé celnice jako hotely či zajímavá muzea

Na hranicích už dnes celníky nepotkáte, zato mnoho zajímavých muzeí, památníků a rozhleden ano. Ve Valticích, Králíkách nebo Rozvadově se například dozvíte, co a jak se pašovalo a jak celníci pašované předměty hledali. Pozveme vás ale i do jiných celnic: víte, že v jedné najdete hotel a v dalších zajímavé expozice, třeba o životě a službě na hranicích? Nechybí ani neobvyklý simulátor plavby na voru.

Další aktuality

Země Keltů v Nasavrkách zve na mimořádnou zimní návštěvu

Keltský skanzen v Zemi Keltů Nasavrky se o víkendu 10. a 11. prosince 2022 otevírá všem zájemcům o keltskou historii. Otevřeno bude od 10:00 do 16:00 hodin, vstupné je dobrovolné. Na příchozí bude čekat výborná medovina a k zakoupení bude i samotný med.
Pardubický kraj | Památky

Vánoce na Veselém Kopci zpestří jarmark

Víte, jaká byla podoba tradičních dárků a obyčeje provázející oslavu Štědrého večera od druhé poloviny 19. století do poloviny 20. století? Na Veselém Kopci u Hlinska se dozvíte například, jakou podobu měly dárky pro děti, které se nazývaly vrkoč, svět a zahrádka anebo z jakých jídel se skládala štědrovečerní večeře před 150 lety, nebo čím byly ozdobeny vánoční stromečky. Tradiční vánoční výstava Vánoce na Veselém Kopci probíhá do neděle 4. prosince 2022.
Pardubický kraj | Památky

V zámeckém sklepení v Litomyšli potkáte čerty

Zámecké sklepení v Litomyšli kdysi sloužilo jako kryt civilního obyvatelstva, dnes je využíváno především jako prostor pro různé expozice a stálou výstavu soch Olbrama Zoubka nebo voskové „Srdce pro Václava Havla“ autorů Lukáše Gavlovského a Romana Švejdy. Od 4. do 5. prosince 2022 se však sklepení ocitne v moci pekelné!
Pardubický kraj | Kultura

Zimní dovolená v srdci hor na Dolní Moravě: zasněžené dobrodružství i zasloužený odpočinek

Připravte se na zasněžené dobrodružství plné aktivit i odpočinku! Dolní Morava se pomalu chystá na první sněhové vločky a příchod zimní sezóny. Kromě mnoha oblíbených atrakcí čeká letos na návštěvníky navíc úchvatná podívaná na zasněžené horské hřebeny z nejdelšího visutého mostu na světě Sky Bridge 721. Dopřejte si zimní zábavu na českých horách v jednom z nejlepších lyžařských středisek!
Pardubický kraj | Zimní sporty