Úvod > Aktuality > Historický víkend v Plzni se letos ponese v duchu první republiky
Zážitky

Historický víkend v Plzni se letos ponese v duchu první republiky

  • Vydáno5. června 2018
S teplými, slunečnými dny přibývá akcí, kam se můžete vydat za zábavou a aktivním vyžitím pod širým nebem. Spoustu zážitků nabídne druhý víkend v červnu Plzeň – od 8. do 10. června ji zaplní Historický víkend s bohatým programem a od 6. do 10. června město roztančí a rozezpívá Mezinárodní folklorní festival CIOFF. Letošní Historický víkend se ponese v duchu první republiky. Připojí se tak k oslavám sta let od vzniku samostatného československého státu.
Plzeň první republikaPlzeňský Historický víkend je jedinečnou příležitostí nahlédnout do života našich předků. Program bude mít v rukou kronikář, který byl s kouzelnou Kronikou Plzně nedávno objeven v podzemí města. Vždy, když se kronikář do knihy začte, historická událost se přenese do současnosti. Na náměstí Republiky se tak stane celkem pětkrát – v pátek ve 20:30 hodin, v sobotu v 11, 15 a 22 hodin a v neděli ve 14 hodin.

Na počest 100. výročí založení Československa bude součástí každého vstupu krátká exkurze do časů první republiky. Všechno se bude točit kolem roku 1918. Těšit se můžete na rekonstrukci atentátu na arcivévodu Františka Ferdinanda d´Este, který rozpoutal první světovou válku, velký slavnostní průvod městem ve znamení první republiky, ukázky historických vozidel, kabaret, šantán a plovárnu taneční skupiny Althea.

Uniforma první republikyPořadatelé by chtěli všechny návštěvníky vyzvat, aby přišli ve stylu první republiky. V průběhu celého sobotního odpoledne se bude usilovat o zapsání do České knihy rekordů v co největším počtu lidí v dobovém oblečení první republiky. Do rekordu se budou počítat i kroje a uniformy.

Samozřejmě nebudou chybět oblíbené průvody. Ten odpolední v sobotu ve 14:00 hod. projde tradičně centrem městem, budou v něm i prvorepubliková vozidla, bude mít kapelu a přidají se k němu také soubory folklorního festivalu. Zato večerní "vejšlap" ve 21:15 hod. bude opět ve znamení strašidel, takže pokud se budete chtít zapojit, určitě si vezměte kostým a masku.
 

Pohádková cesta a Mezinárodní folklorní festival

Mezinárodní folklorní festivalNa hlavní scéně začne také pohádková cesta, na kterou se můžete vydat v sobotu a v neděli. Během všech tří dnů bude otevřena tradiční interaktivní scéna v Proluce v Křižíkových sadech plná kejklířů, akrobatů, pohádek a her. V Mlýnské strouze vstoupíte do doby husitské a poznáte, jak se v té době žilo, včetně husitského výcviku, oblékání do brnění, středověkého tance nebo šermu.

Součástí programu Historického víkendu na náměstí Republiky budou vystoupení prvotřídních českých i zahraničních folklorních souborů – hostů Mezinárodního folklorního festivalu CIOFF. Dětské i dospělé soubory z Plzně, z Boršic, Frýdku-Místku, Uherského Hradiště a také z Bulharska, Indie, Polska, Slovenska a Španělska se představí v prostoru U Branky ve Smetanových sadech. Hlavní vystoupení uvidíte v pátek od 18, v sobotu od 15 a v neděli od 11 hodin. V sobotu ve 14 hodin historickým centrem Plzně projde krojovaný průvod. Chybět nebude tradiční staročeský jarmark s ukázkou lidových řemesel ani oblíbené taneční workshopy.
CIOFF – Mezinárodní folklórní festival Plzeň

7.6.
11.6.
CIOFF – Mezinárodní folklórní festival Plzeň

České i světové folklorní soubory hrají a tančí v centru města Plzně v rámci Mezinárodního folklórního festivalu. Festival se koná v první polovině června. 25. ročník festivalu proběhne ve dnech 7. až 11. června 2023.

Další aktuality

Přijeďte lyžovat do Bílé stopy na Šumavu

Azurová obloha, jiskřivý vzduch s poletujícími přemrzlými vločkami, dokonale vysoustružená stopa, jemný svistot lyží a všude kolem nádherná ztichlá šumavská krajina. Možná takhle si většina milovníků lyžařské turistiky představuje svoji vysněnou návštěvu zimní Šumavy. Aktuálně je na Šumavě 50 až 80 cm sněhu a velká většina stop se upravuje, o jarních prázdninách několikrát týdně.
Plzeňský kraj | Zimní sporty

Tip na originální svatební den? Pivovar Plzeňský Prazdroj nabízí tematickou zábavu i kompletní gastroservis!

Jsou v životě okamžiky či události, které si zaslouží být ve všech ohledech dokonalé. Bezesporu k nim patří svatba a také předcházející rozlučka se svobodou ženicha i nevěsty. Neriskujte zklamání z nevhodného místa, špatné obsluhy nebo nepovedeného jídla a prožijte svůj velký den v srdci pivovaru Plzeňský Prazdroj.
Plzeňský kraj | Zážitky

Prožijte pohádku plzeňské hotelové noci

Chcete přátele pozvat na návštěvu do Plzně? Dlouho plánujete cestu do západočeské metropole a zatím nebyla příležitost? V pátek a o víkendu 27. až 29. ledna 2023 se opět po roce konají Plzeňské hotelové noci a vy se můžete v osmnácti plzeňských hotelech a penzionech ubytovat za zvýhodněné ceny. Jako bonus se zdarma podíváte do Loosových interiérů, Západočeské galerie v Plzni, Pivovarského muzea, muzea Patton Memorial Pilsen a se slevou na prohlídku plzeňského pivovaru.
Plzeňský kraj | Životní styl

O Americkou zahradu v Chudenicích se společně starají lesníci, ochránci přírody i občané

Americkou zahradu založil v roce 1842 hrabě Evžen Černín jako školku okrasných dřevin pro park u nedalekého zámku Lázeň. S nejucelenější sbírkou severoamerických dřevin na našem území patří k nejvýznamnějším tuzemským památkám svého druhu. Je považovaná za arboristický skvost. Kromě dendrologické výjimečnosti má ale i estetický a krajinotvorný význam. Celoročně přístupnou památkou vede naučná stezka Chudenice a lesní komplex Žďár. Zájem na zachování a rozvoji zahrady má tedy kromě správce pozemku – Lesů ČR a AOPK pečující o ochranu přírody také Městys Chudenice, v jehož katastru se nachází. Americká zahrada s rozhlednou Bolfánek patří ke zdejším nejatraktivnějším turistickým cílům.
Plzeňský kraj | Příroda