Úvod > Aktuality > Historický přístroj z Jizerskohorského technického muzea v Bílém Potoce pomáhá výrobě roušek

Historický přístroj z Jizerskohorského technického muzea v Bílém Potoce pomáhá výrobě roušek

Vydáno 1. dubna 2020 Kultura
Jizerskohorské technické muzeum v Bílém Potoce pomáhá vyrábět tkalouny (šňůrky) – dnes nedostatkové zboží, tolik potřebné k šití roušek. Tkalouny a gumičky jsou v těchto dnech jen těžko k sehnání, takže se technická památka v podobě historického oplétacího stroje dala znovu do práce.
nitěI když je v současné době Jizerskohorské technické muzeum v Bílém Potoce pro návštěvníky uzavřeno, technická památka nedostatkem pozornosti netrpí. Pomáhá v těchto těžkých časech při výrobě tolik potřebných roušek. Jelikož se tkalouny staly nedostatkovým zbožím, rozhodli se pracovníci muzea uvést do chodu historický oplétací stroj z roku 1990, který dokáže vyrobit až třicet metrů tkalounu za hodinu.
 
tkaníPůvodní funkce stroje byla oplétání různých šňůr, drátů a kabelů (například od žehličky), ovšem využít se dá právě i k výrobě tkalounů - stroj vyrobí "dutou tkaničku". Nejsložitější je na výrobě příprava nití (návinek), které se musí soukat na samostatném stroji. Ten je již opravdovým veteránem z roku 1917. Instalace navinulých špulek do oplétačky je pak složitou záležitostí, která zručnému pracovníkovi zabere 3 – 5 hodin.

Všechen tkaloun se zatím využívá pro potřeby obce, roušky v Bílém Potoce šijí dobrovolníci. Ti mají v plánu zásobovat ušitými rouškami zdravotníky v liberecké krajské nemocnici anebo domovy pro seniory.
Jizerskohorské technické muzeum

Jizerskohorské technické muzeum

Unikátní expozice leteckých motorů od roku 1917 až po současnost, expozice textilní výroby a mnohé další zajímavosti v budově historické továrny firmy Karl Bienert v Bílém Potoce, jenž je kulturní památkou ČR.

Další aktuality

2.6.
2020
Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Českolipsko a Jizerské hory

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Českolipsko a Jizerské hory

Českolipsko a Jizerské hory | Památky
27.5.
2020
#světovéČesko a Liberecký kraj

#světovéČesko a Liberecký kraj

Českolipsko a Jizerské hory | Letní sporty
20.5.
2020
Muzeum skla a bižuterie v Jablonci se opět těší na návštěvníky

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci se opět těší na návštěvníky

Českolipsko a Jizerské hory | Kultura