Úvod > Aktuality > Historické tramvaje, lvíčata i nový areál pro děti: novinky v Brně a na jižní Moravě
Zážitky

Historické tramvaje, lvíčata i nový areál pro děti: novinky v Brně a na jižní Moravě

  • Vydáno8. června 2019
Chcete vidět dovádějící bílá lvíčata, hledat poklad v tajemném labyrintu, navštívit výstavu plnou sportovních rekordů anebo se podívat do podzemí, kam zatím nechodí prohlídky? Pak je vaším cílem Brno a jižní Morava. Nečekejte na prázdniny, do podzemí se podíváte jen do konce června!
Běžně nepřístupné podzemí pod brněnským Moravským náměstím se otevřelo na konci května díky festivalu Meeting Brno a zdarma si je prohlédnete až do 28. června. V podzemí je instalovaná multimediální výstava Brno osvobozené!?, která seznamuje s příběhy pamětníků druhé světové války. Do podzemí není bezbariérový přístup, část výstavy je proto k vidění i na náměstí, vstupenky si můžete rezervovat předem na webu festivalu.

S dětmi pak musíte navštívit novou venkovní expozici zábavního vědeckého parku VIDA! u brněnského výstaviště. Až do konce září si pod širým nebem užijete spousty hravých exponátů na téma voda, pohyb a zvuk, třeba vodní orchestr, obří bublifuk nebo světelný hranol. Vstup do venkovní expozice je v ceně hlavní vstupenky.
 

Exit game aneb honba za podzemním pokladem

Pokladem je celý labyrint pod Zelným trhem v Brně, komplex středověkých chodeb a sklepů, skrytý šest až osm metrů pod povrchem. Můžete si ho prohlédnout v rámci pravidelných prohlídek anebo trochu dobrodružněji, při hře Exit game: poklad v labyrintu. Je určená pro týmy dvou až pěti hráčů a nabídne adrenalin, napětí i neúprosný časový limit. Budou se vám hodit baterky i teplé oblečení, v podzemí totiž strávíte hodinu a půl – ale kromě samotné hry si užijete i místa, kam se běžný návštěvník podzemí nepodívá. A odměna pro úspěšné luštitele? Samozřejmě zlatý poklad v truhlici, navíc s možností přidat k němu před hrou nějaké vlastní překvapení pro spoluhráče.

Exit game: poklad v labyrintu si můžete zahrát každý den kromě pondělí. Ve všední dny se na první dva termíny, tedy na ty, které začínají v 10 a ve 12 hodin, vztahuje tzv. happy hour a startovné je pouhých 1 000 Kč pro celý tým.
 

Otevřené Kapucínské terasy

Prohlídku Kapucínské krypty nebo katedrály na Petrově můžete spojit s posezením na Kapucínských terasách. Dlouhá léta uzavřené terasovité zahrady kapucínského kláštera jsou po desetiletích a kompletní rekonstrukci znovu přístupné. Můžete tu odpočívat na lavičkách vedle tradičních odrůd jabloní, vinné révy i méně známých keřů a květin, které tu kapucíni po staletí sázeli, a kochat se výhledem na město. Terasy jsou přístupné v hlavní sezoně, branka bývá otevřená vždy mezi sedmou ráno a šestou večer.
 

Vlakem do DinoParku ve Vyškově

Argentinosaurus, známý také jako Argentinský ještěr, je jedním z největších dosud objevených dinosaurů v historii. Pohyblivý, třicet metrů dlouhý model můžete od loňského roku vidět ve vyškovském DinoParku. Číhá hned za vchodem, a tak ho uvidíte hned po příjezdu dinoexpresem. DinoPark ale čekají změny: žlutý silniční vláček, který sem od Zooparku za dvanáct let převezl více než milion návštěvníků, letos možná jezdí naposled. Část tříkilometrové trasy totiž musí jet po nebezpečném frekventovaném úseku, a tak ho nejspíš vystřídá jiný dopravní prostředek – předběžně se mluví o patrových autobusech.

A jaké novinky vás čekají v dalších jihomoravských zoologických zahradách? V Zoo Hodonín rostou jako z vody dvě vzácná bílá lvíčata, která se narodila koncem minulého roku, a brněnská Zoo zve na Ukradenou divočinu, výstavu přímo v centru města v Radnické ulici. Otevřená bude až do konce července.
 

Brno slaví 150 let městské hromadné dopravy

Léto v Brně bude patřit oslavám vzniku hromadné dopravy. Brněnská MHD je totiž nejstarší v Česku, první koněspřežná tramvaj vyjela z Moravského náměstí už 17. srpna 1869. Ve stejný den jako před 150 lety letos na rohu Moravského náměstí a Koliště přibude památník připomínající první jízdu a stejně jako tehdy v 19 hodin vyrazí koněspřežka směrem k Semilassu.

Ještě předtím se ale v sobotu 15. června můžete vypravit na Den otevřených dveří ve vozovně Husovice a užít si víkendové Dny dopravní nostalgie. Z centra města budou k vozovně jezdit historické vozy, na náměstí Svobody se chystá výstava historických vozidel a další techniky a k vyjížďkám budou lákat také koněspřežka a parní tramvaj. Celou sezonu se vždy o víkendech a svátcích vrátí do ulic jedna z retro tramvají, v létě ji doplní historické linky a na konci prázdnin 31. srpna obří street party se slavnostní přehlídkou historických i současných vozů brněnské MHD. V koloně z Lidické ulice směrem do Králova Pole pojede padesát vozů, 12 trolejbusů, 19 autobusů a 19 tramvají, seřazených od nejstaršího po nejmladší. Unikátní jízda je naplánovaná na 13.30 a 18 hodin.
 

Co ještě stojí za vidění?

  • Na další podzemní poklad se zatím čeká: až se časem otevřou vodojemy pod Žlutým kopcem z 60. a 90. let 19. století a z počátku minulého století, získá Brno skutečnou turistickou atrakci. Jde o soubor čtyř kolosálních podzemních nádrží s valenými a křížovými klenbami na mohutných pilířích; v Česku nic podobného nikde neuvidíte. Vodojemy dosloužily v roce 1997, zpřístupnění zatím ale vázne na obtížném vstupu. Práce na novém vstupním objektu by měly začít letos na podzim.
  • Na konci května odstartovala do nové sezony oblíbená brněnská atrakce: pohodlný turistický minibus. Můžete se s ním projet po několika okruzích a poznat to nejlepší z proslulého brněnského funkcionalismu, podívat se na město z vyhlídek, obhlédnout slavné brněnské vily anebo se projet většinou z 29 městských částí, které dnes Brno tvoří.
  • Patříte mezi sportovní fanoušky? Na Špilberku je až do konce roku výstava Branky Body Brno, která představí historii a úspěchy brněnského sportu včetně všech třinácti titulů Komety a příběhů úspěšných sportovkyň a sportovců.
  • Ve víru oslav letos žije Slovanské hradiště v Mikulčicích: letos si tu připomínají 1 150 let od úmrtí sv. Konstantina/Cyrila, 65. výročí zahájení archeologických výzkumů v Mikulčicích a 10. výročí udělení Ceny Gloria musaealis.
Venkovní expozice v zábavním vědeckém parku Vida! v Brně

Venkovní expozice v zábavním vědeckém parku Vida! v Brně

Od jara do podzimu si užijete hravé exponáty nejen uvnitř Vida!, ale i pod širým nebem. Těšte se hučící kámen, tlakovou fontánu nebo akustické uši. To vše s krásným výhledem na brněnské výstaviště a příjemným posazením na čerstvém vzduchu. Venkovní expozice je otevřena pouze za příznivého počasí.

Hrad Špilberk v Brně

Hrad Špilberk v Brně

Hrad Špilberk vytváří už více než sedm staletí výraznou dominantu města Brna, kterému v minulosti poskytoval ochranu a pocit bezpečí. Dnes je sídlem Muzea města Brna, jedním z brněnských kulturních center a významným turistickým cílem.

Sklep pod Novou radnicí – historické tajemství města

Sklep pod Novou radnicí – historické tajemství města

Sklepní komplex pod Novou radnicí (dříve Mincmistrovský sklep) tvoří sklepení domu mincmistrů a zrekonstruované sklepy Nové radnice. Sklep královskými mincmistry zřízený nedlouho po založení Brna představuje brněnské pověsti a historii Brna v multimediální expozici s názvem Ohnivý kůň a drak.

Zoopark Vyškov – setkání s domácími zvířaty celého světa

Zoopark Vyškov – setkání s domácími zvířaty celého světa

Velkou atrakcí zooparku je "Dvoreček naší babičky" – imitace selského dvora s možností kontaktu návštěvníků se zvířaty. V zoo naleznete jedinečné expozice slepic, králíků a koček sibiřských, které neuvidíte v žádné jiné zoo. Unikátní je také chov skotu cachena, osla poitouského a malp plačtivých.

Zoologická zahrada Hodonín

Zoologická zahrada Hodonín

Zoologická zahrada Hodonín se nachází v severozápadní části města na okraji lesního komplexu Hodonínská Dúbrava. Rozkládá se na čtyř a půl hektarové rovinné ploše, což předznamenává příjemnou a pohodlnou procházku.

Papouščí zoologická zahrada Bošovice

Papouščí zoologická zahrada Bošovice

V obci Bošovice jihovýchodně od Brna naleznete ostrov tropické přírody. Jedinou papouščí zoo v Evropě obývá téměř 60 druhů papoušků ve stovce prostorných voliér. Součástí areálu je i dětská zoo s několika druhy savců

3D bludiště v korunách dubů v Hodoníně – zničeno tornádem 2021

3D bludiště v korunách dubů v Hodoníně – zničeno tornádem 2021

Na stromech před hodonínskou zoologickou zahradou vzniklo 3D bludiště. Adrenalinová zábava vede v korunách dubů starých několik desítek let. Bludiště bylo poničeno tornádem v létě 2021.

Labyrint pod Zelným trhem – tajemná zákoutí středověkých chodeb a sklepů

Labyrint pod Zelným trhem – tajemná zákoutí středověkých chodeb a sklepů

V Labyrintu pod Zelným trhem v Brně si návštěvník udělá představu, jak bylo podzemí se sklepením využíváno v dobách svého vzniku. Expozici doplňují předměty denní potřeby nalezené během archeologických průzkumů Zelného trhu. V průběhu roku se zde koná řada akcí.

Městská památková zóna Vyškov – dřívější Moravské Versailles

Městská památková zóna Vyškov – dřívější Moravské Versailles

Kulturním, společenským a hospodářským centrem Vyškovska je město Vyškov. Na území města se nalézá řada památek, ať již kostelů, muzeí nebo jiných zajímavostí. Navštívit tak můžete např. letecké muzeum, zámek s Muzeem Vyškovska, renesanční radnici s věží, ZOO park či si prohlédnout městské hradby.

Lázeňské město Hodonín a jeho zajímavosti

Lázeňské město Hodonín a jeho zajímavosti

Lázeňské město Hodonín na jižní Moravě je rodiště zakladatele československého státu a prvního prezidenta T.G. Masaryka. Ve městě je řada památek, které tuto velkou osobnost a jeho život zde připomínají. Zavítat do Hodonína můžete také za dalšími zajímavostmi či zábavou.

Zábavní vědecký park Vida! v Brně

Zábavní vědecký park Vida! v Brně

Zapomeňte na muzeum. V brněnském zábavním vědeckém parku VIDA! se exponátů dotýkat prostě musíte. Ale pozor – možná pak nevyjdete z údivu. Objevujte, bavte se a učte se hrou.

Další aktuality

Hitlerova dálnice a mosty odnikud nikam: poznejte kuriozity našich silnic

Dálnice a silnice nemusí spojovat města a vesnice, mohou také vést odnikud nikam. Své by o tom mohla vyprávět nedokončená stavba dálnice, která měla protnout Moravu a spojit Vídeň s Vratislaví. Dodnes ji připomíná spousta zajímavých míst: pojďte je prozkoumat s Kudy z nudy.
Jihomoravský kraj | Památky

Rotunda svaté Kateřiny zve na prohlídku

Jedinou zcela dochovanou památkou přemyslovského knížecího hradu ve Znojmě je rotunda sv. Kateřiny, která je jednou z mála dochovaných románských památek u nás. Unikátem této stavby jsou románské malby v jejím interiéru, zobrazující světské motivy z historie i legend rodu Přemyslovců. Malby jsou tak zcela výjimečné v rámci celého románského umění Evropy. Rotunda je otevřena v návštěvnickém režimu v závislosti na aktuálním stavu mikroklimatu v interiéru.
Jihomoravský kraj | Památky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Jihomoravském kraji

Letní kempování je skvělá věc. Pro někoho je ideálem dovolená třeba po širákem, pro jiné v luxusních plně vybavených stanech, další hledají pěkné místo pro karavan či obytné auto. Jižní Morava tohle všechno nabízí – můžete si vybrat ze stanování na pláži u vody, v blízkosti památek Lednicko-valtického areálu, nebo na dohled od vinic.
Jihomoravský kraj | Ubytování

Zázrak v Moravském krasu: v jeskyni Jáchymka zahnízdili sokoli – místo je pro turisty uzavřeno

Jeskyně Jáchymka v Moravském krasu se letos stala místem ornitologického zázraku. Poprvé od roku 1957 zde zahnízdil pár sokolů stěhovavých. Protože sokoli jsou velmi choulostiví na rušení lidmi, museli ochránci přírody celou oblast uzavřít. Místo lze obejít, avšak obchůzka není vhodná pro děti ani seniory – vede strmým úbočím. Dopřejme sokolí rodině potřebný klid. Ochranáři předpokládají uzavření oblasti pravděbodobně do konce června 2024.
Jihomoravský kraj | Příroda

Za vínem se musí přijet aneb kde ochutnat vynikající vína nejen na Moravě

Dnes seženete kvalitní víno prakticky kdekoli a ty tam jsou doby, kdy se vyváželi „Pražáci“ po celých autobusech, aby vypili, co by jinak Moraváci vylili. Všechno se změnilo. Kvalita vína díky novým technologiím stoupla a spolu s ní i poučenost těch, kteří mají rádi dobré víno. Zájezdy za ním se stále dělají, ale důvody už jsou jiné: pít víno přímo tam, kde vznikalo, je totiž daleko mnohem lepší zážitek si otevřít láhev doma u televize.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

50 tipů, kam za folklórem na jižní Moravu

Vydejte se za folklorem, poznejte život našich předků, jejich kulturu a zvyky, osobité podání lidových písní, profesionální hudebníky, tanečníky a zpěváky. Máte vynikající příležitost poznat lidové tradice a folklor. Mnohá města a skanzeny ožívají slavnostmi zvyků a tradic, které kromě kulturního vyžití nabízejí také ochutnávky jídel, ukázky řemesel a prodej řemeslných výrobků. Nabízíme vám i tipy na výlety na méně obvyklá místa.
Jihomoravský kraj | Životní styl

Vranovská přehrada letos slaví 90 let od svého napuštění

Vranovská přehrada na řece Dyji v Jihomoravském kraji letos slaví 90 let od svého napuštění! Za téměř století se stala vyhledávanou turistickou destinací, místem provozování vodních sportů a kromě toho je důležitou vodohodpodářskou stavbou, která slouží pro výrobu elektrické energie i jako protipovodnová ochrana. Destinační společnost ZnojmoRegion připravila v rámci oslav kulatého výročí řadu akcí, výstav, přednášek a exkurzí do míst, kam se běžně nechodí. Akce se budou konat po celou sezónu, tedy od května do října 2024.
Jihomoravský kraj | Příroda

Kalendář akcí 2024: Cyklovlaky a speciální vlaky nejen na Pálavu, do Brd anebo do Českého Švýcarska

Rádi jezdíte na kole a lákají vás výlety do míst, která jsou trochu z ruky? Není nic jednoduššího než využít speciální vlaky s přepravou bicyklů. České dráhy jich letos nabízejí téměř sedm tisíc! Drtivá většina "obyčejných" vlaků sice nabízí úložný prostor pro větší množství kol, avšak jen některé z nich se dají označit za skutečné cyklovlaky – a my víme, které to jsou!
Jihomoravský kraj | Zážitky